ÚvodAktualitySeznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství
Kultura

Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství

Vydejte se s Kudy z nudy za kouzlem slavných českých soch a poznejte jejich autory! Ukážeme vám slavná a významná sochařská díla, sochy fascinující i provokující, staré stovky let i pár roků. Vstupte do jedinečného světa umění a historie skrze české sochařství.

2x jinak: socha Jana Pernera

Pardubice
Česká Třebová

Na každém kroku Prahou a dalšími městy zaznamenáte mistrovskou práci sochařů, kteří svými díly oživili města i venkovské scenérie. Setkáte se s rozmanitými styly, které odrážejí pulzující českou kulturu. Prozkoumejte nádherné sochy na náměstích, v parcích a muzeích a nechte se unést krásou, kterou české sochařské umění nabízí. Připojte se k nám na cestě českou historií a kulturu, kterou kamenem, kovem a dalšími materiály ztvárňují čeští sochaři.
 

Matyáš Bernard Braun – mistrovské umění v srdci baroka

Objevte mistrovství Matyáše Bernarda Brauna (1684–1738) a vraťte se do doby baroka, kde umění získalo život a duchovní rozměr. Braunova sochařská a řezbářská díla jsou známá pro svou preciznost a detailnost. Byl ovlivněn italským barokním uměním a jeho sochy a oltářní plastiky ozdobily mnoho kostelů a klášterů v Česku a Rakousku. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří sochy a reliéfy zdobící jednu z dominant Staroměstského náměstí v Praze, chrám sv. Mikuláše.
 

Josef Václav Myslbek – za poznáním sochařského génia

Významnou postavou českého umění byl Josef Václav Myslbek (1848–1922), jehož díla jsou nesmazatelnou součástí české kultury. Jeho mistrovským dílem je socha sv. Václava, která pyšně kraluje Václavskému náměstí v samém srdci Prahy. Tato socha je symbolem hlavního města, podobně jako další Myslbekovo dílo, socha Karla Hynka Máchy, je oblíbeným místem Petřína.
 

Ladislav Šaloun – přijměte pozvání do světa symbolismu

Dílo Ladislava Šalouna (1870–1946) je oknem do uměleckého ducha přelomu 19. a 20. století. Šalounova tvorba byla značně ovlivněna secesí a symbolismem, což dalo vzniknout jeho ikonickému dílu, pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Stejně jako Josef Václav Myslbek je i Ladislav Šaloun pochovaný v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově. Projděte se tímto uměleckým rájem, kde před vašima očima ožijí sochy významných osobností české historie a kultury.
 

František Bílek – umění, které osvěží duši

Osobnost a umění Františka Bílka (1872–1941), která zářila na přelomu 19. a 20. století, láká milovníky umění na výjimečnou cestu symbolismem a spirituálním umění. Bílkova esoterická a osobní tvorba proniká hluboko do duchovních a filozofických témat a odráží jeho vlastní hledání a víru. Dnes můžete navštívit Bílkovu vilu v Praze, přeměněnou na autorovo muzeum a galerii.
 

Olbram Zoubek – sochařský génius 20. století

Pokud hledáte umělecký zážitek, který vás zavede do srdce českého sochařství 20. století, nemůžete minout Olbrama Zoubka (1926–2017). Jeho umělecká tvorba spojuje zdánlivě protichůdné prvky, abstraktní a figurativní, do jedinečných děl. Zoubek byl mistrem různých materiálů, hlavní důraz ale kladl na dřevo, bronz a kámen. Jeho sochy kromě uměleckých sbírek v muzeích a galeriích naleznete na veřejných prostranstvích Prahy, Litomyšle a dalších měst.
 

Kurt Gebauer – okrašlovatel veřejného prostoru

Sochař Kurt Gebauer (*1941) je známý pro svou schopnost pracovat s různými prvky a styly a pro zálibu ve zvelebování svého okolí. Jeho sochy a plastiky zaujmou abstraktními a geometrickými formami, zatímco jeho malby a grafické práce vás pohltí svou originálností a expresivitou. Díky experimentování s materiály a technikami je každé jeho dílo hledáním nových hranic uměleckého vyjádření.
 

Magdalena Jetelová – umění na hranici možností

Česko-německá sochařka Magdalena Jetelová (*1946) je známá pro svou monumentálnost. Její umělecká tvorba překračuje tradiční rámce a objevuje nové dimenze výtvarného umění. Její díla vám přinesou jedinečný pohled na vztahy mezi člověkem a přírodou, technologií a vnímáním prostoru. Umělkyně se nebojí konfrontovat aktuální environmentální témata a otázky lidské interakce se světem kolem nás.
 

Jaroslav Róna – mistrovské umění lidských emocí s nádechem erotiky

Ponořte se do světa Jaroslava Róny (*1957), kde se umění stává zrcadlem lidské duše. Při procházení se Rónovou tvorbou, kterou najdete zejména v ulicích Prahy, objevíte sochy a plastiky, výmluvně zachycující nejrůznější aspekty lidského života a společnosti. Jeho díla jsou nabitá emocemi a provokací, přičemž každý jeho pohled na svět ukazuje svébytný a expresivní přístup k umění.
 

David Černý – provokativní mistr současného výtvarného umění

Umělec, jehož jméno září v českém uměleckém světě jako hvězdy na noční obloze, se jmenuje David Černý (*1967). Jeho výjimečná sochařská a výtvarná práce provokuje, inspiruje a vyvolává vášnivé debaty. Pokud se ocitnete v Praze, nenechte si ujít Metalmorphosis, impozantní rotační sochu hlavy Franze Kafky nebo Černého galerii Musoleum. Objevte umění, které nabízí záhadu, kontroverzi, společenské otázky a příležitost hledat vlastní interpretace a názory.
 

Krištof Kintera – objevte uměleckou vizi multifunkčního umělce

Dílo Kryštofa Kintery (*1973) nezná hranice. Jeho díla vás zavedou do hlubin lidské existence, identity a společnosti. Umělecký jazyk, který používá, umožňuje prozkoumat různé aspekty lidského života a emocí. Tvoří prostřednictvím nekonvenčních materiálů a postupů, což dodává jeho tvorbě sílu a výraz.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Co spojuje sochu markraběte Jošta v Brně, Franze Kafky a červenou žirafu v Praze anebo lva, lvici a sedícího čerta v Liberci? Jde o hravé a fantaskní sochy Jaroslava Róny (* 27. dubna 1957, Praha), českého sochaře a malíře, keramika, uměleckého skláře, grafika, scénografa, literáta a amatérského herce. Tím ovšem výčet jeho profesí zdaleka nekončí!

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.

Kurt Gebauer – přední český výtvarník a sochař

Kurt Gebauer – přední český výtvarník a sochař

Plavci, plavkyně a figury vznášející se ve vzduchu, housenka na Vítězném náměstí v Praze, obří trpaslík v Hořicích anebo originální dětské hřiště v Ostravě: to je jen malý výběr z děl Kurta Gebauera (* 18. srpna 1941, Hradec nad Moravicí), výtvarníka a vysokoškolského pedagoga.

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Barokní sochař, řezbář a kameník Matyáš Bernard Braun (24. února 1684, Sautens, Tyrolsko – 15. února 1738, Praha) patří k nejvýznamnějším představitelům českého vrcholně barokního sochařství. S jeho sochařskými díly se setkáte na řadě míst, od Prahy přes zámek Valeč až po Kuks.

Lea Vivot – světově uznávaná kanadská sochařka českého původu

Lea Vivot – světově uznávaná kanadská sochařka českého původu

Kanaďanka českého původu Lea Vivot (* 25. února 1948, Šumperk) proslula po celém světě svými bronzovými sochami v životní velikosti, které zachycují rodiče s dětmi, kojící maminky, páry milenců i samotné děti. Součástí mnoha socha jsou bronzové lavičky. V České republice najdete její sochy například v Praze, Plzni a v Šumperku.

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

Viselec, obří stříbrná Lilith v Karlíně, miminka šplhající po žižkovské televizní věži anebo robotická restaurace Cyberdog v Nových Butovicích: to je jen malý výběr z děl Davida Černého (* 15. prosince 1967, Praha). Proslavil se především jako tvůrce různých kontroverzních a provokativních plastik.

Vojtěch Sucharda – známý sochař, řezbář a zakladatel Říše loutek

Vojtěch Sucharda – známý sochař, řezbář a zakladatel Říše loutek

Vojtěch Sucharda (16. ledna 1884 Nová Paka – 31. října 1968 Praha) byl český sochař, řezbář, restaurátor a loutkář, který navázal na lidové řezbářské tradice Podkrkonoší a sochařskou a řezbářskou dílnu svých předků. Spolupracoval na dostavbě katedrály sv. Víta na Pražském hradě, založil divadlo Říše loutek a jako restaurátor se podílel na opravách orloje na Staroměstské radnici v Praze.

Krištof Kintera – sochař a tvůrce pohyblivých, svítících i mluvících instalací

Krištof Kintera – sochař a tvůrce pohyblivých, svítících i mluvících instalací

Nejúspěšnějším výtvarným umělcem na tuzemských aukcích posledních deseti let je Krištof Kintera (* 20. září 1973, Praha). Od samého začátku své kariéry patřil mezi naše nejvýraznější umělce. V jeho dílech, často sestavených z předmětů, pro které se už nenajde jiné využití, se propojuje výtvarné umění, performance, scénografie i divadelní představení.

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Bronz, cín, olovo a cement, zlatá barva a postavy inspirované antickými sochami: to jsou díla Olbrama Zoubka (21. dubna 1926, Praha – 15. června 2017, Praha), jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby. Přestože dílo Olbrama Zoubka je velmi různorodé a sahá od reliéfů a malých komorních plastik až k monumentálním sochám v nadživotní velikosti, většinou je poznáte na první pohled.

Čestmír Suška – sochař a autor originálních kovových artefaktů

Čestmír Suška – sochař a autor originálních kovových artefaktů

Najít cestu k materiálu, porozumět mu, zkrotit ho, ale hlavně si nepřestat hrát: o to se snaží jeden z předních českých umělců Čestmír Suška (* 4. ledna 1952, Praha), sochař, scénický výtvarník, organizátor a kurátor výstav. Je autorem řady výrazných a nepřehlédnutelných objektů v našich městech i v krajině.

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Narazili jste při hledání tipů na procházky po Vysočině anebo výlety s dětmi na jméno Michal Olšiak (* 1978, Žďár nad Sázavou)? Malíř, sochař a cestovatel vytváří sochy z betonu a pískovce, které objevíte na řadě míst u nás. Nejvíc jich najdete v oblasti Žďárských vrchů na Vysočině.

Willibald Russ – sochař, keramik a autor Krásenské rozhledny

Willibald Russ – sochař, keramik a autor Krásenské rozhledny

V roce 1933 se na Krásenském vrchu na Karlovarsku začala stavět neobvyklá vyhlídková věž, Krásenská rozhledna. Je nejznámějším dílem akademického sochaře a keramika Willibalda Russe (7. července 1888, Krásno – 27. července 1974, Merkershausen, Německo), který se řadí k největším osobnostem města Krásna v celé jeho historii.

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Pokud se chcete seznámit s kterýmkoliv členem uměleckého rodu Suchardů, měli byste začít v Nové Pace a okolí, kde je připomínají spousty zajímavých děl. Na přelomu 19. a 20. století navázali na sochařské a řezbářské dovednosti svých předků dva bratři Suchardové, Stanislav a Vojtěch. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s jejich působením v Praze.

Procházka Prahou za sochami Matyáše Bernarda Brauna

Procházka Prahou za sochami Matyáše Bernarda Brauna

Jméno barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna je nesmrtelné stejně jako jeho sochy na Karlově mostě, v Klementinu či Vrtbovské zahradě. Vrcholným Braunovým dílem je pak impozantní sochařská galerie v areálu zámku a špitálu ve východočeském Kuksu.

S osobností na procházku: na rande do Prahy k sochám a pomníkům Josefa Václava Myslbeka

S osobností na procházku: na rande do Prahy k sochám a pomníkům Josefa Václava Myslbeka

Který český umělec se může pochlubit, že jeho díla zdobí baziliku Sacré-Cœur na pařížském Montmartru, Parlament ve Vídni nebo Národní divadlo v Praze? Anebo že jeho sochy patří k nejoblíbenějším místům pražských schůzek? Odpověď je jednoduchá: Josef Václav Myslbek (20. června 1848, Praha-Nové Město – 2. června 1922, Praha-Staré Město), nejvýznamnější český sochař přelomu 19. a 20. století.

Na Kokořínsko za sochami Václava Levého

Na Kokořínsko za sochami Václava Levého

Málokterý sochař se může pochlubit tak fantastickou přírodní galerií pod širým nebem, jakou stvořil v okolí obce Liběchov severně od Mělníka Václav Levý (1820–1870). Možná tak oslavil štěstí, které ho potkalo právě na Liběchovském zámku a které navždy změnilo jeho život.

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Jedna ze symbolických sedmiček spojuje sedm hlavních ctností. Jejich výčet najdeme v básni Psychomachia římského básníka, právníka a politika Aurelia Prudentia Clementa (348 – okolo 410). Od 6. století a časů papeže Řehoře I. Velikého ale ctnosti také jako protiklad provázejí smrtelné hříchy.

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Sochařská výzdoba průčelí Obecního domu, Hlavního nádraží a Nové radnice v Praze, a hlavně pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze: to jsou nejznámější díla sochaře Ladislava Šalouna (1. srpna 1870, Praha – 18. října 1946, Praha), jedné z hlavních osobností českého secesního symbolismu.

Braunův Betlém – největší sochařská galerie pod širým nebem

Braunův Betlém – největší sochařská galerie pod širým nebem

Kuks je velkolepý barokní areál kousek v údolí řeky Labe. Na přelomu 17. a 18. století tu hrabě František Antonín Špork založil lázně a také Hospital, místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. O sochařskou výzdobu se postaral Matyáš Bernard Braun. Kromě alegorií Ctností a Neřestí je jeho dílem také unikátní sochařská galerie pod širým nebem, zvaná podle svého autora Braunův Betlém.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Jeskyně Rudka – unikátní jeskyně blanických rytířů

Jeskyně Rudka – unikátní jeskyně blanických rytířů

Unikátní umělou jeskyni zdobí sochy šestnácti blanických rytířů v čele s jejich velitelem sv. Václavem. Spící svatováclavské vojsko vytesal sochař samouk Stanislav Rolínek v letech 1928-1930 nůžkami na ovce a hasičskou sekerou.

Pavel Pavel – muž, který na Velikonočním ostrově rozhýbal sochy moai

Pavel Pavel – muž, který na Velikonočním ostrově rozhýbal sochy moai

Že se obřím kamenným sochám roztroušeným po na Velikonočním ostrově říká moai věděli do roku 1986 jen fandové zeměpisu, historie a dobrodruha Thora Heyerdahla. Právě na jeho pozvání se ten rok na ostrov v Tichomoří vydal inženýr a experimentální archeolog Pavel Pavel (* 11. března 1957 Strakonice) a 5. února jednu z mohutných soch rozhýbal.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

Bývalý pomník Stalina v Praze na Letné – největší skupinové sousoší v Evropě

Bývalý pomník Stalina v Praze na Letné – největší skupinové sousoší v Evropě

Na sousoší Stalina a pracujícího lidu bylo spotřebováno sedmnáct tisíc tun materiálu, a i bez monumentálního podstavce byla vysoká patnáct metrů. Šlo o největší sousoší v Evropě. Lidé nazývali Stalinův pomník všelijak, nejčastěji „fronta na maso“. Jeho strůjci i tvůrci věřili, že byl postaven navěky, avšak ve skutečnosti na Prahu shlížel pouhých sedm let.

Další aktuality

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura