ÚvodAktualityPřipomeňte si výročí vzniku Českého červeného kříže: navštivte expozice věnované medicíně
Kultura

Připomeňte si výročí vzniku Českého červeného kříže: navštivte expozice věnované medicíně

Světovým dnem Červeného kříže a Červeného půlměsíce je 8. květen, den narození Henri Dunanta (1828–1910), zakladatele Červeného kříže. Světový den je oslavou statečnosti a práce všech členů, dobrovolníků a zaměstnanců Červeného kříže, jejichž služba ve většině zemí světa lidem zachraňuje životy nebo je mění k lepšímu.
Přímým předchůdcem Československého červeného kříže byl Mezinárodní červený kříž, založený roku 1863 v Ženevě. Rakouská monarchie se domnívala, že si vystačí s vlastní zdravotnickou službou, ale vše změnil konflikt s Pruskem a následná porážka v roce 1866. Instituce, která držela ochrannou ruku nad zraněnými a zajatými vojáky i nad těmi, kterým nebylo lhostejné jejich utrpení, působila v českých zemích již od roku 1868. Teprve po vyhlášení samostatného Československa vznikl Československý červený kříž v čele s Alicí Masarykovou.
 

Co dělá Český červený kříž?

Spolu s Československem zažívala organizace nejen vzestupy, ale také pády. Škála působení byla nesmírně bohatá a různorodá, od řešení následků války, nápravě zdraví obyvatelstva a zásahů při výskytu epidemií tyfu nebo cholery přes kampaně na zdravou výživu a osvětu v oblasti hygieny až po pomoc invalidům a budování útulků pro sirotky i seniory. Červený kříž také provozoval ošetřovatelské školy a vychovával takzvané samaritány, předchůdce zdravotnické služby, kteří sváželi pacienty do jednoduchých ošetřoven a poskytovali jim první pomoc, než se dostavil lékař.

Po sametové revoluci navázal Červený kříž na svou prvorepublikovou činnost; má například vlastní soukromou zdravotnickou školu a domácí ošetřovatelskou péči s názvem Alice, zřizuje střediska sociálních služeb, geriatrická centra, zázemí pro bezdomovce, sociální domy i bezbariérové byty, propaguje dárcovství krve a pořádá ozdravné pobyty. Rozsahem činností jde o nejkomplexnější humanitární organizaci v Česku, která rovněž pomáhá obětem živelných katastrof i válečných konfliktů například v Sýrii a na Ukrajině.
 

Místa, kde odhalíte fungování lidského těla

Než vás pozveme do muzea patologie nebo anatomie (ano, na portálu Kudy z nudy najdete i tak neobvyklá místa!), podíváme se tam, kde se na lidské tělo podíváte zábavně a atraktivně. Třeba do Liberce, do jedné z nejrozsáhlejších expozic Science Centra iQlandia. Jmenuje se Člověk a je tu nachystáno přibližně osmdesát důmyslných interaktivních exponátů.

Na prohlídku a pokusy s vlastním tělem si proto rezervujte alespoň dvě hodiny a počítejte s tím, že napoprvé určitě nestihnete všechno. Pro všechny holky a kluky od 12 let výše je tu navíc Sexmisie, expozice odpovídající na všechny otázky o dospívání, milování, plození, rození i deviacích, plná moderních interaktivních exponátů, neuvěřitelných projekcí a zajímavých grafik.

Další zajímavou možnost nabízí Svět techniky v Dolních VítkovicíchOstravě, kde nedávno otevřeli zbrusu novou a vůbec první vlastní expozici Tělo a technika – jak technika pomáhá hendikepovaným. Dvacet interaktivních exponátů našlo inspiraci ve skutečných příbězích lidí, kteří se museli naučit žít s hendikepem. K vidění bude přibližně do konce července 2019.
 

Znáte muzea patologie nebo anatomie?

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze Příroda

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech Kultura

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého červeného kříže. V roce 2022 zde byla otevřena nová expozice.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Kultura

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.

Muzeum patologie v Opavě Životní styl

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově Kultura

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.

Další aktuality

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zámek v Hradci nad Moravicí představí Poklady hradeckého zámku

Zámek Hradec nad Moravicí chystá pro své návštěvníky novou expozici s názvem Poklady hradeckého zámku. Dostupné budou sice až od sezóny 2025, ale malou ochutnávku nabídne zámek už 14. a 15. září při Dnech evropského dědictví. Jedná se o nové interiéry v Bílém zámku, kde bude vystavena mimo jiné obrovská sbírka orientálního umění. Příští rok bude vše k vidění při běžných prohlídkách.
1. září 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
25. srpen 2024 10:11
Památky, Moravskoslezský kraj

Hradozámecká noc na Moravě a ve Slezsku: vyberete si Buchlovice, Šternberk, Raduň nebo Bouzov?

Již tradiční akce Národního památkového ústavu, Hradozámecká noc, se letos koná v sobotu 24. srpna a zapojí se do ní 25 hradů, zámků a dalších památek na Moravě a ve Slezsku. Připraven je zajímavý hradozámecký program, nabídka je různorodá a každý si v ní najde to své. Těšit se můžete na netradiční prohlídky, hudební vystoupení, opékání buřtů, vinné degustace a spoustu dalšího.
23. srpen 2024 9:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj