ÚvodAktualityUžijte si masopustní veselice na Vysočině: Masopust začíná!
Kultura

Užijte si masopustní veselice na Vysočině: Masopust začíná!

Masopust začíná 6. ledna svátkem Tří králů, kterým začíná více než osm týdnů dlouhá doba masopustu, radovánek, zabijaček, hostin, svateb a namlouvání, tancovaček a bálů. Lidé hodují, jedí, pijí a radují se. Užívají si až do Popeleční středy: tehdy začíná čtyřicetidenní půst, končící Velikonocemi.

Začátek masopustu

Masopust je období hodování a veselí mezi svátkem Tří králů a předvelikonoční postní dobou. Název vychází ze spojení „opustit maso“ či „upustit od masa“. Totéž znamená i karneval, vycházející z italského výrazu carnevale, tedy spojení slov carne (maso) a levare (odstranit, odložit). Mezi tradiční masopustní dobroty patří koblihy, boží milosti a koláče. Vyráběly se z bílých potravin jako jsou vejce, mouka a mléko, prý nejmilejších pochoutek dobrých duchů. Kousky upečených dobrot se pro štěstí roznášely po stavení, po zahradách a dokonce i do polí.

Posledním dnům masopustu se v jednotlivých krajích a národopisných oblastech říká také ostatky, fašank, voračky či končiny. Na Tučný čtvrtek se podle tradice musí všichni pořádně najíst, aby dokázali postní období přečkat v plné síle. Městy a vesnicemi v Čechách i na Moravě dodnes chodí obřadní průvody masek. Kdysi maškarní průvody chodívaly vždy poslední den před začátkem půstu, tedy v úterý před Popeleční středou.

Poslední dobou se ale slavnosti konají obvykle o víkendech, kdy mají lidé volno a děti nemusí do školy.

Na některých místech i dnes chodí podobné maškary jako před sto lety. V téměř nezměněné podobě se masopustní obchůzky dochovaly na HlineckuPardubickém kraji, zejména v Hamrech, Studnici, Vortové a Blatně. Právě díky své originalitě byly masopustní obchůzky na Hlinecku zapsány do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO a v památkové rezervaci BetlémHlinsku dokonce mají speciální muzeum. Zajímavé je i Muzeum milevských maškarMilevsku anebo v Zákupech.

Velký přehled Masopustů a ostatků 2024
Masopust 2024: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Masopust 2024: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.

Tradice: Jarní rituály a Velikonoce

Tradice: Jarní rituály a Velikonoce

Přivítejte jaro s otevřenou náručí a vyberte si ze světa tradic a velikonočních rituálů ty, které vám zvednou náladu a udělají dobře na duši. Nabídka je neskutečně bohatá, protože příchod jara lidé oslavovali odnepaměti a tradice se tak slily do lehce nepřehledného kulturního koktejlu. Ovšem když se vám nebudou líbit domácí obyčeje, nezaškodí napodobit sousedy. Některé staré zvyky jsou totiž neodolatelné i dnes!

Tučný čtvrtek přináší hodování a jídlo navíc

Tučný čtvrtek přináší hodování a jídlo navíc

Přípravou na vyvrcholení a poslední dny masopustu je čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný Tučný čtvrtek. Ten den se měli lidí co nejvíc najíst a napít, aby nadcházející postní období až do Velikonoc přečkali v plné síle a zdraví. Podobně jako Popeleční středa je i Tučný čtvrtek pohyblivý svátek. V roce 2024 připadá Tučný čtvrtek na 8. února.

Masopust 2024: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody – tipy z celého Česka na masopustní období

Masopust 2024: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody – tipy z celého Česka na masopustní období

Kam vyrazit za masopustním veselím? Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Máme pro vás velký přehled masopustních tipů z celé České republiky na rok 2024! Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce. K masopustu neodmyslitelně patří i zabijačky, soutěže o nejlepší masopustní masku, sousedské zábavy a samozřejmě průvody maškar. Máme pro vás tipy, kde poznat starobylé zvyky!

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Je čas masopustu! Čas veselí a dobrého jídla, tancovaček a bláznivých maškar, čas magických lidových obřadů a starodávných pověr. Zkrátka čas tradic, které po staletí provázely životy našich předků a nepochybně si je užijí i naše děti, vnoučata a další generace. V časech se sice obyčeje mění, ale to nejlepší zůstává. A právě to máme na tradicích rádi!

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od jogurtů a kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od jogurtů a kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Fermentované potraviny zažívají v posledních letech svou renesanci. Jogurty, kefíry, kysané zelí nebo okurky zná kdekdo, ale škála kvašených potravin je mnohem širší: sahá od kvašených zelenin přes mléčné výrobky až po kváskový chléb nebo různé nápoje. Patří sem i oblíbený burčák nebo medovina. Zkrátka kdo vymyslel fermentování potravin, udělal pro lidstvo velmi záslužný čin.

Česko ve filmu: Peče celá země, Pečení na neděli a další filmy o sladkých pečených dobrotách

Česko ve filmu: Peče celá země, Pečení na neděli a další filmy o sladkých pečených dobrotách

Pečené sladkosti a film jsou skvělá kombinace. Pokud patříte mezi ty, kteří si díky soutěži Peče celá země užívali opulentní hody v barokním sídle hraběte Šporka aneb na zámečku Bon Repos, budete zvědaví i na další filmy a seriály o jídle. Anebo si raději pustíte některou z pohádek, kde se také peče, smaží a vaří? Pojďte s Kudy z nudy zasednout k bohatě prostřenému filmovému stolu!

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst?

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst?

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy, která připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi. Radovánkám býval konec, zabijačkové dobroty vystřídaly brambory, kroupy, hrách a čočka a začalo období půstu, střídmosti, rozjímání, očištění se od hříchů a také příprav na Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky roku. Popeleční středa připadá na 5. březen 2025.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

Jednou z českých lidových tradic oceněných značkou UNESCO jsou masopusty. Nejsme v tom sami, zimní slavnosti plné bujaré hudby, masek, tance a dobrého jídla zdaleka nejsou jen výsadou Čech, Moravy a Slezska. Masopustní obchůzky z východních Čech, zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, tak mají leccos společného například se slavným benátským karnevalem.

Další aktuality

Festival Prague Sounds připomene Sametovou revoluci

Mezinárodní hudební festival Prague Sounds začíná již v neděli 3. listopadu 2024 v pražské Lucerně koncertem jednoho z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobného držitele Grammy Branforda Marsalise se svým virtuózním kvartetem. V letošním programu, který potrvá až do 20. listopadu, má festival dvě mimořádné vzpomínkové akce. První je večer nazvaný Kampování s Krylem, který na pražské Kampě nabídne vzpomínky bývalých Krylových kolegů ve Svobodné Evropě. Druhou akcí je celodenní projekt Soundtrack of Prague s podtitulem Svoboda. Jeho návštěvníci k 35. výročí Sametové revoluce uvidí velkoplošnou projekci kombinující archivní filmové materiály, fotografie, mapy a současné vizuální kompozice.
30. říjen 2024 8:31
Kultura

Vydejte se na zajímavé listopadové festivaly a koncerty

Mnoho slunečních paprsků už nejspíš čekat nemůžeme. Využít ale lze i pošmourné listopadové počasí a místo dlouhých výletů a procházek si užít nejlepší akce podzimu! Nevíte, co ve volném čase podniknout? Je ideální čas na výlet za hranice všedních dní za zábavou a kulturou. Využijte některý z našich tipů na zajímavý listopadový festival, výstavu či koncert.
29. říjen 2024 18:26
Kultura

Tipy, kam za památkami první republiky

Víte k jakému historickému období se hlásí Česká republika ve své ústavě? Éra první republiky je u nás dodnes chována ve velké úctě jako jedno z mála poklidných období rozvoje našeho státu. Navštivte památky, které toto období připomínají. Na výběr máte například prvorepublikové turistické trasy, vrcholové chaty, slavné stavby či posezení v kavárně, která pamatuje slavné osobnosti první republiky.
28. říjen 2024 9:00
Kultura

Rok české hudby 2024: čeští umělci v Carnegie Hall, nejslavnější koncertní síni světa

Rok české hudby 2024 pomalu končí. Oslavy vyvrcholí na začátku prosince Českým týdnem v New Yorku, ve slavné Carnegie Hall. Kteří čeští špičkoví umělci tu koncertovali? Kdo se řadí mezi ikony slavné koncertní síně a co chystá pro svá vystoupení Česká filharmonie? Vypravte se s Kudy z nudy do nejslavnějšího koncertního sálu na světě!
27. říjen 2024 9:05
Kultura

Národní zemědělské muzeum zve do Ostravy, na Kačinu, do Čáslavi, Valtic i na Hlubokou zdarma

Den vzniku samostatného československého státu 28. 10. 2024 letos vychází na pondělí. V tento den můžete přijít do expozic Národního zemědělského muzea, které bude otevřeno zdarma na mimopražských pobočkách v Čáslavi, na Kačině, ve Valticích, Ostravě nebo na Hluboké. Pražská hlavní budova má zavřeno, ale zve k návštěvě do ostatních muzeí mimo hlavní město!
26. říjen 2024 6:00
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
25. říjen 2024 6:00
Kultura

Rok české hudby 2024: Rusalka a Ach škoda lásky, nejpopulárnější česká hudba ve světě

Česká hudba má ve světě skvělé renomé. Víte ale, která opera je uváděná nejčastěji? A která písnička je nejpopulárnější? Vypravte se s Kudy z nudy po stopách nejoblíbenějších hudebních děl k nám i do světa!
14. říjen 2024 7:31
Kultura

Jak vypadal Jan Žižka? Antropologové mají díky forenzní rekonstrukci jasno!

V pátek 11. října 2024 je tomu přesně 600 let, kdy zemřel Jan Žižka z Trocnova. Již před deseti lety byla vytvořena přesná digitální kopie tzv. čáslavské kalvy, tedy části lebky, která je pokládána za autentický ostatek slavného vojevůdce. Digitální model letos posloužil mezinárodnímu týmu expertů (Brazílie, ČR, Itálie) k provedení vědecké aproximace obličeje šest století mrtvé historické osobnosti.
11. říjen 2024 15:00
Kultura