ÚvodAktualityTradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů
Životní styl

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Poslechněte si audio verzi článku
Je čas masopustu! Čas veselí a dobrého jídla, tancovaček a bláznivých maškar, čas magických lidových obřadů a starodávných pověr. Zkrátka čas tradic, které po staletí provázely životy našich předků a nepochybně si je užijí i naše děti, vnoučata a další generace. V časech se sice obyčeje mění, ale to nejlepší zůstává. A právě to máme na tradicích rádi!

Masopust a jeho podoby

Masopustní obchůzky na Hlinecku
Slovinská slavnost Kurentovanje
Nejstarší zprávy o masopustních oslavách v našich zemích pocházejí již ze 13. století, ale jejich tradice sahají ještě dál do minulosti až k předkřesťanským pohanským obřadům.

Protože provázely loučení se zimou i toužebně očekávaný příchod jara, k masopustním radovánkám patřila spousta půvabných pověr spojených s budoucí úrodou. Například se tvrdilo, že jak vysoko se bude skákat při tanci o masopustní zábavě, tak vysoko vyroste v létě obilí, anebo že prý kdo o masopustu moc pracuje, ten to v létě zaručeně odleží.
 

Proč se masopust slavil v listopadu?



Nejslavnější čas našich masopustních oslav nastal v listopadu v roce 2010: Turci, ženušky, slamění, laufři, rasové s kobylkami, kominíci a další tradiční masky tehdy s napětím čekaly, zda se další rok v únoru vydají na masopustní výpravu po vesnicích na Hlinecku už v rámci tradice, zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Po sedmi letech příprav se dobrá věc podařila, rej masek se dostal do nejužšího finále a při listopadovém zasedání mezivládního výboru UNESCO v keňské metropoli Nairobi byly masopustní obchůzky zapsány do prestižního seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Společně se staročeskou tradicí, která se dodržuje a předává z generace na generaci ve Vortové, Studnici, Hamrech a místní části Hlinska Blatně se ten rok zápisu dočkaly například španělské flamenco, francouzská gastronomie anebo tradiční čínská medicína.
 

Masopust a jeho podoby

Masopust oficiálně trvá od Tří králů do Popeleční neboli Škaredé středy, jejíž termín vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi. Vyvrcholí obvykle o víkendu před Popeleční středou, s níž končí všechny tancovačky a radovánky. Naopak začíná předvelikonoční období půstu a střídmosti, spojené s vynášením zimy a šesti zvláštními nedělemi.

Jenže masopust může mít spoustu jiných podob než obchůzky od domu k domu, které známe nejenom z východních Čech. Před křesťanským půstem mezi únorem a začátkem března se slaví po celém světě. Někde se slavnosti jmenují Mardi Gras, což v doslovném překladu znamená „tučné úterý“, jinde probíhají karnevaly. Divné? Ani ne, stačí se vyzbrojit slovníkem: masopust vychází ze spojení slov „opustit maso“ či „upustit od masa“ (podle jiného výkladu jsme naopak nabádáni k „popuštění masa“, tedy pořádně si masa dopřát).  Slovo carnevale je vlastně totéž: spojení slov carne (maso) a levare (odstranit, odložit).

A mimochodem, v některých částech světa den po karnevalu praktikují rituální pohřeb sardinky. Směšné? Možná lidem v jiných světadílech zase připadá hodně potrhlé české a moravské pochovávání basy nebo obřadní porážení kobyly, která se křísí alkoholem. Zkrátka slavme, je čas masopustů a karnevalů, sardinek, bas a opilých kobylek!
 

UNESCO ve víru masopustů a karnevalů

Česko v tom rozhodně není samo. Dokonce naše masopustní obchůzky ani nebyly první zimní slavností spojenou s masopustním obdobím, která se na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO dostala. Už v roce 2008 do něj byl zapsán karneval v kolumbijské Barranquille, karneval v bolivijském městě Oruro a karneval v belgickém Binche, jehož tradice sahá až do středověku a patří k nejstarším akcím svého druhu v Evropě. Podobně štědrý pro lidové masopustní tradice byl i rok 2009, kdy se na seznam dostala masopustní přehlídka zvonařů z chorvatské oblasti Kastav, karneval Negros y Blancos (Černobílý karneval) v kolumbijském San Juan de Pasto, vycházející z místních andských a hispánských tradic, a maďarské slavnosti Busó. V jeho názvu pro změnu hledejte místní název pro děsivě vyhlížející maškary v dřevěných maskách a velkých vlněných pláštích.

roce 2010 se slavil zápis masopustních obchůzek na Hlinecku, o dva roky později se na seznam dostal Schemenlaufen, karneval v rakouském Imstu, a Frevo, divadelní umění karnevalu v brazilském Recife. V roce 2016 slavili ve Venezuele zápis karnevalu El Callao a ve Francii zápis karnevalu v Granville, o rok později UNESCO přidalo na seznam Basilejský karneval ve Švýcarsku. V roce 2017 byl na seznam kulturního dědictví UNESCO přidán také svátek Kurentovanje, týden plný masopustního veselí v tradičních maskách, který probíhá ve slovinském městě Ptuj a okolních vesnicích. Podle místních to ale není jenom obyčejný masopust: chlupaté masky kurentů mají údajně magickou moc, svými tanci zahání zimu a kořeny Kurentovanje sahají až k dobám Keltů. K nejnovějším zimním slavnostem na seznamu UNESCO patří karneval v portugalském Podence, zapsaný v roce 2019.
 

Víte, že…?

Pochybné světové prvenství patří karnevalu v belgickém Aalstu. UNESCO jej na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva zařadilo ve stejném roce jako masopustní obchůzky na Hlinecku. V roce 2019 se karneval stal první položkou, kterou UNESCO z prestižního seznamu vyškrtlo. Důvodem byl vůz karikující ortodoxní Židy, stojící na pytlích zlata. „UNESCO je věrné svým základním principům důstojnosti, rovnosti a vzájemného respektu mezi národy a odsuzuje všechny formy rasismu, antisemitismu a xenofobie,“ uvedla organizace ve svém rozhodnutí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Velikonoce 2025: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Velikonoce 2025: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Na dveřích velikonoční věnec, ve vázách proutky s rašícími lístky a na nich zavěšená zdobená vajíčka a na stole zajíci a beránci, tak vypadají před Velikonocemi české domácnosti. Víte ale, proč má každý den v pašijovém týdnu své jméno a proč je třeba pondělí Modré a čtvrtek Zelený?

Velikonoce 2025: velikonoční půst a další tradice postního období

Velikonoce 2025: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.

Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje!

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Fermentované potraviny zažívají v posledních letech svou renesanci. Jogurty, kefíry, kysané zelí nebo okurky zná kdekdo, ale škála kvašených potravin je mnohem širší: sahá od kvašených zelenin přes mléčné výrobky až po kváskový chléb nebo různé nápoje. Patří sem i oblíbený burčák nebo medovina. Zkrátka kdo vymyslel fermentování potravin, udělal pro lidstvo velmi záslužný čin.

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Na Seznamu světového dědictví UNESCO bylo v roce 2023 zapsáno 1188 míst. V České republice najdete celkem 17 památek UNESCO, dalších devět zápisů má Česko v kategorii nehmotného kulturního dědictví.

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst?

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst?

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy, která připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi. Radovánkám býval konec, zabijačkové dobroty vystřídaly brambory, kroupy, hrách a čočka a začalo období půstu, střídmosti, rozjímání, očištění se od hříchů a také příprav na Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky roku. Popeleční středa připadá na 5. březen 2025.

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!

Tučný čtvrtek přináší hodování a jídlo navíc

Tučný čtvrtek přináší hodování a jídlo navíc

Přípravou na vyvrcholení a poslední dny masopustu je čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný Tučný čtvrtek. Ten den se měli lidí co nejvíc najíst a napít, aby nadcházející postní období až do Velikonoc přečkali v plné síle a zdraví. Podobně jako Popeleční středa je i Tučný čtvrtek pohyblivý svátek. V roce 2025 připadá Tučný čtvrtek na 27. února.

Masopusty 2025: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody z celého Česka

Masopusty 2025: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody z celého Česka

Kam vyrazit za masopustním veselím? Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Popeleční středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Máme pro vás velký přehled masopustních tipů z celé České republiky na rok 2025! Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce. K masopustu neodmyslitelně patří i zabijačky, soutěže o nejlepší masopustní masku, sousedské zábavy a samozřejmě průvody maškar. Máme pro vás tipy, kde poznat starobylé zvyky!

Masopustní mečové tance – tradiční lidové tance ze Slovácka

Masopustní mečové tance – tradiční lidové tance ze Slovácka

Tradiční masopust doprovází pestré masky, zabíjačkové pochoutky, koblihy a boží milosti, a také starobylé obřadní mečové tance. Fenomén moravsko-slovenského pomezí je od roku 2023 zapsaný na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

Jednou z českých lidových tradic oceněných značkou UNESCO jsou masopusty. Nejsme v tom sami, zimní slavnosti plné bujaré hudby, masek, tance a dobrého jídla zdaleka nejsou jen výsadou Čech, Moravy a Slezska. Masopustní obchůzky z východních Čech, zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, tak mají leccos společného například se slavným benátským karnevalem.

Další aktuality

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
27. červen 2025 17:00
Životní styl

Seznamte se: 29. června má svátek Pavel

I když Pavly v aktuálním žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené chlapečky nenajdeme, rozhodně na tom nejsou špatně. Mužů a chlapců s tímto křestním jménem totiž v Česku žije přibližně 200 tisíc! Všem Pavlům, Pavlíčkům, Pavlíkům, Pavkům a Pájům přejeme k jejich svátku vše nejlepší!
27. červen 2025 9:00
Životní styl

Ať žijí prázdniny 2025: skvělé výlety do hor, za zvířaty, k vodě i za zábavou

Sláva, prázdniny jsou konečně v dohledu! Velkou dovolenou už máte určitě do puntíku naplánovanou, ale my vám poradíme se spoustou malých výletů. A co by vám nemělo uniknout? Třeba nově otevřený letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, zrekonstruovaná zámecká zahrada v Lysicích, koupání na koupališti Cihelna v Pardubicích, venkovní bazény v Třeboni, archeoskanzen Trocnov... a mnoho dalšího.
26. červen 2025 21:11
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
26. červen 2025 21:06
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
26. červen 2025 20:43
Životní styl

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.
24. červen 2025 3:45
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
23. červen 2025 9:00
Životní styl

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.
20. červen 2025 6:00
Životní styl