ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: atentáty v českých dějinách 20. století
Památky

Věda a historie není nuda: atentáty v českých dějinách 20. století

Poslechněte si audio verzi článku
Co se vám vybaví, když se řekne atentát? Někomu Jan Masaryk, jinému říšský protektor Reinhard Heydrich anebo arcivévoda František Ferdinand d'Este. Atentátů ale byla v českých dějinách celá řada: některé známé, jiné zapomenuté, úspěšné i ty, které nevyšly. Připomeňte si historické události s Kudy z nudy.
Výstřely, které slyšel celý svět: taky by se dal značit atentát v Sarajevu 28. června 1914. Zahynul při něm synovec císaře a krále Františka Josefa I. a následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d'Este (1863–1914), a to společně se svou ženou Žofií Chotkovou. Atentát se stal symbolickou tečkou za dlouhou epochou relativního míru, protože odstartoval první světovou válku a s ní i konec celé monarchie. Atentátníci byli zatčeni, uvězněni a potrestáni. Ten hlavní, Srb Gavrilo Princip, příslušník organizace Mladá Bosna, jehož rukou manželé zahynuli, zemřel už na tuberkulózu 28. dubna 1918 ve vězení v Malé pevnosti v Terezíně.

Atentát připomíná celá řada předmětů: zbraň, poloautomatická pistole Browning M 1910 s kalibrem 7.65×17mm je společně s vozem, uniformou a nosítky, na nichž následník trůnu zemřel, vystavena ve vídeňském Muzeu vojenské historie. Střelu, která zabila Žofii Chotkovou, uvidíte při prohlídce zámku Konopiště, další zvláštní exponát pak je k vidění na zámku ve Velkém Meziříčí. Ve skleněném stojanu připomínajícím relikviář je umístěný bílý kapesník s drobnými nahnědlými skvrnami zaschlé krve. Jde o první prolitou krví první světové války: následníkův pobočník hrabě Harrach svým batistovým kapesníkem otřel svému pánovi bezprostředně po atentátu zakrvácené rty.
 

Atentáty, které otřásly první republikou

Bouřlivé 20. století přineslo atentáty a úkladné vraždy politických osobností i do samostatného Československo. První obětí se měl stát pravicový politik a první ministerský předseda Československé republiky Karel Kramář (1860–1937), na něhož v lednu 1919 na chodbě Pražského hradu z bezprostřední blízkosti vystřelil sedmnáctiletý Alois Šťastný (1901–1979). Mířil na prsa, přímo do srdce, ale Kramář jako zázrakem vyvázl bez vážných zranění. Život mu zachránily pouzdro na cvikr a peněženka z tvrdé kůže, které měl v náprsní kapse. Když Šťastný stiskl spoušť podruhé, rána nevyšla, protože se kulka vzpříčila v hlavni. Atentátník i jeho stejně starý společník, který mu zbraň sehnal – mimochodem šlo o pětiranný revolver Bulldog ráže 7 mm – byli odsouzeni za zločin nedokonané vraždy úkladné, oba ale byli po amnestii prezidenta Masaryka už roku 1920 z vězení propuštěni.

Další český politik a ministr financí Alois Rašín (1867–1923) neměl takové štěstí jako Karel Kramář: když kolem deváté hodiny ráno 5. ledna 1923 vycházel ze svého bytu v Žitné ulici 10 v Praze, postřelil ho levicový radikál Josef Šoupal (1903–1959). Jedna ze střel uvízla Rašínovi v páteři a poranila mu míchu. Ještě několik týdnů bojoval o život, ale přes veškerou péči lékařů nakonec 18. února 1923 na následky atentátu zemřel. Atentátník sice skončil na osmnáct let za mřížemi, ale i on měl štěstí: plnoletost byla v tehdejším Československu až od jednadvaceti let, a jemu bylo v době činu devatenáct. Kdyby byl plnoletý, hrozil by mu trest smrti.
 

Atentát na prezidenta Masaryka

Terčem atentátu se při své cestě na Moravu, Slovensko a Podkarpatskou Rus měl v září 1921 stát i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Už nikdy se nedozvíme, zda ho zachránila náhoda nebo úspěšná práce české rozvědky. Atentátníci poškodili nedaleko Košic koleje a čekali, že vlak s delegací vykolejí. Jenže vlak nikdy nedorazil, prezident tuto část trasy absolvoval raději autem. Atentátníci z řad povstalců z Maďarska, Slovenska a také z Podkarpatské Rusi se vydali pátrat po osudu vlaku, ale střetli se s československou vojenskou hlídkou. Po přestřelce nakonec byli rádi, že se jim povedlo rychle zmizet.
 

Atentát na starostu Čermáka

Jedním z Čechů, kteří udělali kariéru v zahraničí, byl Antonín Josef Čermák (1873–1933), rodák z Kladna a starosta Chicaga, první neamerický starosta ve Spojených státech amerických. Starostou Chicaga byl necelé dva roky: 15. února 1933 byl při oficiální návštěvě prezidenta Franklina Delano Roosevelta těžce zraněn atentátníkem. „Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy,“ řekl Čermák podle svědků v nemocnici Rooseveltovi. V nemocnici bojoval ještě tři týdny o život, 6. března 1933 ale svému zranění podlehl. Antonín Josef Čermák je pochován v hrobce na Českém národním hřbitově v Chicagu a je po něm pojmenována nejdelší ulice ve městě, Cermak Road.
 

Krabičkový atentát z roku 1947

Úspěšný atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha z května 1942 se stal nejvýznamnějším odbojovým činem. Heydrich svým zraněním podlehl 4. června 1942; podle lékařů zemřel na selhání vnitřních orgánů způsobené intoxikací organismu. Jeho průběh i trpké následky pro český národ známe do nejmenších podrobností. Neúspěšný i záhadný naopak byl krabičkový atentát. Pod tímto názvem vstoupil do dějin pokus o atentát na tři nekomunistické ministry československé vlády v září 1947, a to těsně poté, co právě kvůli nim neprošel parlamentem komunistický návrh na takzvanou milionářskou dávku.

Tehdejší předseda vlády Petr Zenkl, ministr spravedlnosti Prokop Drtina a ministr zahraničí Jan Masaryk tehdy dostali poštou podezřelé balíčky, označené jako voňavky. Když je policie otevřela, objevila v nich podomácku vyrobené bomby. Při rozsáhlém vyšetřování se sice podařilo zjistit, že krabičky vyrobil na žádost člena komunistického sekretariátu v Olomouci truhlář Jan Kopta z obce Krčmaň (proto se případ někdy označuje také jako Krčmaňská aféra), ale všechno změnil únor 1948 a komunistický puč. Případ nikdy nebyl došetřen, následovala podivná uvěznění, výslechy, sebevraždy a další atentáty.

Všichni tři politici po únoru 1948 podali demisi. Prokop Drtina (1900–1980) se pokusil o sebevraždu, Petru Zenklovi (1884–1975) se podařilo emigrovat a stal se hlavou československého politického exilu. Jana Masaryka našli v březnu 1948 mrtvého pod oknem jeho bytu v Černínském paláci. Nad jeho smrtí dodnes visí otazníky. Oficiálně se dlouho mluvilo o sebevraždě, ale po roce 1989 soudní znalci prokázali, že mu někdo z okna pomohl.
Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Památník Zámeček v Pardubicích Kultura

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček je pietní místo, na kterém byla vybudována pod zemským povrchem nová moderní expozice, která multimediální formou přibližuje události roku spojené s druhým stanným právem v roce 1942 nejen na Pardubicku.

Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek – Tři králové, hrdinové českého odboje

Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek – Tři králové, hrdinové českého odboje

Tři králové nebyli jen biblické postavy, ale také tři stateční odbojáři. V období nacistické okupace českých zemí vytvořili Josef Balabán (4. června 1894, Obora u Dobříše – 3. října 1941, Praha), Josef Mašín (26. srpna 1896, Lošany – 30. června 1942, Praha) a Václav Morávek (8. srpna 1904, Kolín – 21. března 1942, Praha) skupinu nazývanou Tři králové. Nacistické bezpečnostní orgány i později historikové ji označili za nejaktivnější složku vojenské odbojové organizace Obrana národa.

Den vzniku samostatného československého státu

Den vzniku samostatného československého státu

28. říjen a Den vzniku samostatného československého státu patří mezi státní svátky České republiky. Připomíná 28. říjen 1918, kdy Národní výbor československý vydal první zákon o zřízení samostatného státu a poté bylo zveřejněno provolání o vzniku Československa: „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem…“.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín Památky

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost Terezín fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky Kultura

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Chotkové – šlechtický rod, z něhož pocházela Žofie Chotková, manželka následníka trůnu

Chotkové – šlechtický rod, z něhož pocházela Žofie Chotková, manželka následníka trůnu

Chotkové z Chotkova a Vojnína byli starý český šlechtický rod pocházející ze západních Čech. Nechali postavit několik reprezentativních sídel, například zámky Veltrusy, Kačina a Velké Březno, připomíná je i několik míst v Praze.

Alžběta Bavorská zvaná Sissi – rakouská císařovna a manželka císaře Františka Josefa I.

Alžběta Bavorská zvaná Sissi – rakouská císařovna a manželka císaře Františka Josefa I.

Alžběta Bavorská (24. prosince 1837, Mnichov – 10. září 1898, Ženeva), známá pod přezdívkou Sissi, se rakouskou císařovnou stala náhodou: císař František Josef I. se v roce 1853 měl oženit s její starší sestrou Helenou, místo toho se ale zamiloval do patnáctileté Alžběty. Její osudy, legendární krásu i rebelství znáte z knih, bulvárních časopisů, divadelních jevišť, dokumentárních filmů i romantických televizních seriálů.

František Josef I. – poslední velký císař

František Josef I. – poslední velký císař

Ačkoli pro mnohé z nás je rakouský císař a uherský král František Josef I. (18. srpna 1830, Vídeň – 21. listopadu 1916, Vídeň) symbolem starého mocnářství a zaniklé rakousko-uherské monarchie, i „stařičký mocnář“ kdysi nastoupil na trůn jako osmnáctiletý mladík. Seděl na něm neuvěřitelných 68 let, což ho mezi našimi panovníky řadí na první místo v délce vlády.

Černínský palác a zahrada v Praze Příroda

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

Dodnes nevyřešená neznašovská tragédie: kdo zavraždil hraběte Berchtolda?

Dodnes nevyřešená neznašovská tragédie: kdo zavraždil hraběte Berchtolda?

Už jste někdy navštívili zámeček Berchtold? Víte, že stylový hotel s wellness, sportovním centrem, dětským rájem a stálou výstavou miniatur hradů, zámků a dalších památek dostal své jméno po bývalém majiteli, hraběti Berchtoldovi? S jeho jménem je spojena jedna z velkých záhad první republiky.

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí Památky

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Součástí prohlídkové trasy jsou například šlechtické salony s připomínkou hraběte Harracha a regionální expozice mapující více než šestisetletou historii města.

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Pro časopisy zaměřené na historii a nejrůznější tajemství je Polná dodnes vděčným cílem a jména Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera znají i ti, kteří tu nikdy nebyli. Pojďme se proto seznámit s městečkem na Vysočině podrobněji a podívat se na místa, která by vás mohla zajímat.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

Terezín

Terezín

Terezín je pevnostní město s šachovnicovým půdorysem a zároveň barokní pevnost, postavená v čistém slohu francouzské fortifikační školy. Malá pevnost a Památník Terezín připomínají období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Harrachové – šlechtický rod spojený s Krkonošemi

Harrachové – šlechtický rod spojený s Krkonošemi

Žádný jiný aristokratický rod v českých zemích nebyl tak pevně spojený s Krkonošemi jako rod Harrachů. I když zastávali vysoké posty v církvi, u císařského dvora, v zemské správě, armádě i diplomacii, zároveň byli průkopníky krkonošského lyžování a počátků turistiky. Pečliví hospodáři na svých panstvích rovněž dbali na lesní hospodaření, sklářství, zemědělství a včelařství.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Hilsneriáda – aféra, která začala v roce 1899

Hilsneriáda – aféra, která začala v roce 1899

Hilsneriáda aneb Hilsnerova aféra se týkala vyšetřování vraždy devatenáctileté Anežky Hrůzové, k níž došlo na jaře roku 1899 u Polné na Vysočině. Brutální zločin byl záhy označen za židovskou rituální vraždu a byl za ni odsouzen mladík židovského původu jménem Leopold Hilsner (1876–1928). Proces vyvolal obrovský zájem veřejnosti a současně nebývalou vlnu antisemitismu. Přestože od události uplynulo více než sto let, Hilsneriáda dodnes není uzavřená a vzbuzuje silné emoce.

Karel Kramář – první premiér Československé republiky

Karel Kramář – první premiér Československé republiky

První ministerský předseda Československé republiky Karel Kramář (27. prosince 1860, Vysoké nad Jizerou – 26. května 1937, Praha) byl pravicový politik, za Rakouska-Uherska předák mladočeské strany a poslanec Českého zemského sněmu (1894–1913). V roce 1918 po vyhlášení samostatného Československa se stal premiérem vůbec první československé vlády.

Alois Rašín – ministr financí v první vládě Československé republiky

Alois Rašín – ministr financí v první vládě Československé republiky

Rašínovo nábřeží v Praze, několik pamětních desek a ulice v několika městech připomínají národohospodáře, finančníka a politika Aloise Rašína (18. října 1867, Nechanice – 18. února 1923, Praha). Byl jedním z mužů 28. října, kteří stáli u zrodu Československa, napsal text prvního zákona o zřízení samostatného státu a o pět let později se stal jedním z mála našich politiků, kteří zemřeli na následky atentátu.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Anthropoid. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Připomenete si 80. výročí událostí, které utvářely naše dějiny. Kde? Vinohrady, Nusle, Nové Město. Připomenete si příběh parašutistů a projdete zajímavá místa spojená s osudy lidí, kteří jim pomáhali.

Osobnosti první Československé republiky: Karel Kramář

Osobnosti první Československé republiky: Karel Kramář

Prvního československého premiéra Karla Kramáře dnes známe především díky Kramářově vile v Praze. Víte, proč se dnešnímu oficiálnímu sídlu předsedů vlád říkalo Vzdorohrad? A že letos při výročí oslav 100 let od vzniku Československa poprvé můžete dovnitř nahlédnout každou sobotu?

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Kam v zimě na výlet? I v zimních měsících mají mnohé památky stále otevřeno

Turistické cíle zvou k výletům i v zimním období! V poslední době je čím dál více přístupných památek po celý rok. Návštěvníkům se tak naskýtá nová nevšední možnost spatřit zámek či hrad v zimních kulisách. Otevřené jsou však také jeskyně nebo doly. Večerní prohlídky interiérů při svíčkách nebo kostýmované prohlídky jsou rozhodně turistickým lákadlem pro děti i dospělé. Užijte si pravou zámeckou romantiku, jako z pohádky o Popelce.
4. leden 2025 8:00
Památky

Nejkrásnější zimní procházky: výběr zajímavých měst a míst pro pohodové zimní procházky

Rádi byste vyrazili na příjemnou procházku, ale nenapadá vás, kam se přesně vydat? A navíc to musí být někde blízko v těch zimních plískanicích… Portál Kudy z nudy má řešení: vyzkoušejte pohodové trasy po některých českých a moravských městech! Hlavní výhoda? Ve městech narazíte na kavárny a čajovny, kde se můžete zahřát a poklábosit se známými. Navíc nikde není psáno, že z ulic nesmíte zabrousit o kousek dál, třeba do velkých městských parků. Takže popadněte kabáty, čepice, šály a rukavice, je nejvyšší čas vyrazit!
29. prosinec 2024 9:46
Památky

Věda a historie není nuda: příběhy starých i nových radnic

Krásné vyhlídky z radničních věží, draci, rytíři a hrůzostrašní obři, krásné interiéry a úžasné příběhy: to všechno spojuje české, moravské a slezské radnice. Pojďte si je prohlédnout s Kudy z nudy! Představíme vám radnice jako pozoruhodné historické památky, jako honosné stavby s krásnou architekturou, radnice s kuriozitami i radnice, které se staly součástí našeho kulturního bohatství.
27. prosinec 2024 9:57
Památky

Prohlídky hradů a zámků vás potěší i během Vánoc

Vychutnejte si prohlídky hradů a zámků, které vás potěší romantickým nádechem starých časů a nevšední výzdoby. Dozvíte se mnoho o vánočních zvycích ve šlechtických rodinách.
25. prosinec 2024 7:25
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Máte rádi české filmové pohádky plné švarných princů a půvabných princezen, čertů, čarodějnic, vodníků a kouzel? Pojďte se podívat na některé známé hrady a zámky, kde se zabydlely ty nejznámější princezny – možná právě zimní období, adventní prohlídky a vánoční akce jsou pro výlety do pohádek přímo ideální!
23. prosinec 2024 22:59
Památky

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
22. prosinec 2024 10:21
Památky

10 tipů na místa svatého rozjímání

Poznejte místa, která vás ohromí svým geniem loci a která lidé obdivují stovky let. Vydejte se po stopách poutníků na známá česká poutní místa. V tomto čase by měly být dveře příchozím otevřeny, aby zde našli klid a duchovní sílu, v dnešní době tolik potřebnou.
21. prosinec 2024 10:48
Památky

Po stopách české architektury: Poznejte stavby architekta Ondřeje Chybíka

Ondřej Chybík se narodil 27. dubna 1985 v Brně. Vystudoval architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, v postgraduálním studiu urbanismu pokračoval ve Švýcarsku, po studiích pracoval ve vídeňském atelieru PPAG. V roce 2010 založil v Brně spolu se svým kolegou Michalem Krištofem architektonický ateliér Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Jejich stavby získávají světová ocenění. Nedávno otevřeli studio v Londýně a navrhují domy nejen pro britskou metropoli, ale i pro New York, Tiranu, Berlín nebo Krakov.
21. prosinec 2024 6:00
Památky