ÚvodAktuality30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

  • 22. března 2023
Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!
Rok 2022: Na zámku v Uherčicích na Znojemsku, kterému ještě před pár lety hrozil zánik, po rekonstrukci otevřeli nový prohlídkový okruh a zpřístupnili velkou část rozsáhlého zámeckého areálu. Návštěvníci si poprvé prohlédli interiéry opraveného severního křídla s Banketním sálem; reprezentační prostory vypadají stejně jako na počátku 19. století, kdy je vlastnila knížecí rodina Collalto et San Salvatore.
 
Rok 2021: V budově Uměleckoprůmyslového muzea v Brně se otevřela nová stálá expozice Art Design Fashion. Koncept propojující design s módou a uměním je v Česku ojedinělý, pro Moravskou galerii jej exkluzivně připravili přední čeští designéři.


Rok 2020: Vůbec poprvé v historii byly otevřeny cihlové historické vodojemy na Žlutém kopci v Brně, mysteriózní podzemní katedrály, nabízející zážitky jako z jiného světa dávno zaniklých civilizací či počítačových her. V anketě Turistické novinky 2020 na portálu Kudy z nudy vodojemy získaly první místo.
 
Rok 2019: V areálu znojemského pivovaru, odkud se otvírají krásné výhledy na historické centrum Znojma, se otevřela Enotéka znojemských vín s designovou kavárnou. Ochutnáte tu vína ze všech koutů Znojemské vinařské podoblasti a desítek vinařů ze Znojemska.
 
Rok 2018: Barokní kapli sv. Floriána a Šebestiána na návrší Starý hrad v Bzenci zničenou na konci druhé světové války dalo město opravit, slavnostní otevření proběhlo v květnu 2018. Z města ke kapli vede pohodlné schodiště, můžete se podívat na vyhlídkovou věž a projít se okolními vinicemi.
 
Rok 2017: Káznice na CejluBrně je bývalé vězení z dob Marie Terezie, které svému účelu sloužilo až do postavení věznice v Bohunicích. První návštěvníci se sem podívali při Dnech evropské kultury v roce 2016, o rok později Turistické informační centrum nabídlo pravidelné komentované prohlídky.
 
Rok 2016: Díky množství kamenných i kostěných nástrojů a uměleckých předmětů patří Pavlov a Dolní Věstonice mezi přední světové archeologické lokality. V místě pod Pálavou, kde před 30 000 lety skutečně žili lovci mamutů, byl v květnu 2016 slavnostně otevřen Archeopark, moderní interaktivní archeologická expozice.
 
Rok 2015: Na břehu Baťova kanálu mezi Rohatcem a Sudoměřicemi byl pro veřejnost otevřen výklopník, zajímavá technická památka z let 1938 až 1939. Stavba z cihel a betonu se střešní vyhlídkovou terasou nabízí prohlídky spojené s odborným výkladem, v těsné blízkosti je přístaviště s půjčovnou lodí a občerstvením.


Rok 2014: V Brně se pro všechny fandy vědy a zábavy otevřel vědecký park Vida! Science centrum našlo domov v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště a čekají tu spousty interaktivních exponátů, díky nimž lépe porozumíte přírodním jevům i světu kolem sebe.
 
Rok 2013: V Pasohlávkách, přímo u Novomlýnských nádrží pod Pálavou, se v létě 2013 otevřel nejmodernější zábavní park v České republice, Aqualand Moravia. Areál s venkovními i vnitřními bazény nabízí řadu vodních atrakcí, desítky tobogánů a skluzavek, wellness a velký saunový svět.
 
Rok 2012: Uprostřed mandloňových sadů nad Hustopečemi vyrostla v roce 2013 mandloňová rozhledna. Vede k ní naučná stezka a nejhezčí výhled z jejího vrchu se nabízí v březnu a dubnu, kdy pod ní rozkvétá narůžovělá záplava mandloňových květů.
 
Rok 2011: Po rekonstrukci se v roce 2011 znovu otevřela Jurkovičova vila v Brně, památka z přelomu 19. a 20. století. Kromě stálé expozice Dušan Jurkovičarchitekt a jeho dům můžete navštívit také krátkodobé výstavy, zaměřené na design a architekturu.
 
Rok 2010: Veřejnosti se otevřely brány další části brněnského podzemí, a to Labyrintu pod Zelným trhem. Zjistíte, k čemu se dřív využívaly středověké chodby a sklepy, prohlídkovou trasu doplňuje řada překvapení, například alchymistická laboratoř, historická krčma nebo klec bláznů.    
 
Rok 2009: Vodní mlýn ve Slupi se čtyřmi funkčními vodními koly a mlýnským náhonem spravuje Technické muzeum v Brně, které tu v roce 2009 otevřelo expozici mapující vývoj mlynářství od pravěku po 20. století. Expozice získala 1. místo v soutěži Gloria musaealis.
 
Rok 2008: Vinařská společnost Znovín Znojmo nabídla návštěvníkům Znojemska originální projekt v podobě čtrnácti speciálních tras pro Nordic Walking. Okruhy měří od 6 do 12 kilometrů a dají se libovolně kombinovat, zkracovat či naopak prodlužovat.
 
Rok 2007: V roce 2007 se ve Velkých Opatovicích otevřelo Moravské kartografické centrum, největší expozice map a zeměměřictví u nás. Vzniklo na místním zámku a zabývá se vývojem kartografického zobrazení Čech, Moravy a Slezska od nejstarších dob do současnosti. Hlavním exponátem je obří plastická mapa s plochou 100 metrů čtverečních.
 
Rok 2006: Jedinečnou příležitost seznámit se s Vranovskou přehradou a jejím okolím včetně hradů Bítov a Cornštejn či městečkem Vranov nad Dyjí mají turisté díky výletním plavbám. Pravidelné plavby na Vranovské přehradě obnovila Lodní doprava Vranov v roce 2006, nabízí okružní i linkové plavby.
 
Rok 2005: Nejstarší divadelní budova ve střední Evropě je Reduta v Brně, historická budova na Zelném trhu. Už roku 1767 se tu odehrálo první české představení v Brně. Po několikaleté rekonstrukci se znovu otevřela v říjnu 2005. Socha Nahý Mozart před budovou od Kurta Gebauera připomíná, že tu kdysi koncertoval jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart.
 
Rok 2004: Větrný mlýn, který je již z dálky viditelnou dominantou kopce nad obcí Bukovany u Kyjova, byl postaven a slavnostně otevřen v roce 2004. V dalších letech se areál Bukovanský mlýn rozrostl o restauraci a ubytování v rustikálním slováckém stylu, stáj s výběhem koní a poníků nebo 650 metrů dlouhou Alej českých panovníků.
 
Rok 2003: Technické muzeum v Brně se stěhovalo několikrát, 5. června 2003 se pro veřejnost otevřela nová budova v městské části Královo Pole. Vedle řady stálých expozic tu probíhají krátkodobé výstavy i akce, spojené s předváděním exponátů v chodu, navštívit můžete i technické památky mimo Brno, o které muzeum pečuje.
 
Rok 2002: V Brně v autentických prostorách Augustiniánského opatství na Starém Brně vzniklo Mendelovo muzeum. Jeho snahou je šířit odkaz augustiniánského opata J. G. Mendela, zakladatele genetiky. Od roku 2007 je muzeum pracovištěm Masarykovy univerzity, podívat se můžete i do Mendelova skleníku a expozice Mendelův salon.
 

Rok 2001: Jeskyně Balcarka s mimořádně bohatou krápníkovou výzdobou se nachází v Moravském krasu, v malebném krasovém žlebu nedaleko obce Ostrov u Macochy. V roce 2001 byl otevřen nový vstupní areál s moderním vybavením a komplexními službami pro návštěvníky jeskyně.
 
Rok 2000: Právě od roku 2000 mohou milovníci vína a vinařské turistiky navštívit Salon vín České republiky, veřejnou degustační expozici vín ve sklepních prostorách zámku Valtice. Každý rok je tu představena stovka nejlepších vín, kromě toho tu získáte přehled o vínech ze všech vinařských podoblastí České republiky a můžete si vybrat některý z degustačních programů.
 
Rok 1999: V Boskovicích se dochovalo židovské město se synagogou, starou školou, rituální lázní, několika desítkami památkově chráněných domů a hřbitovem. Od roku 1999 se mohou návštěvníci projít židovskou čtvrtí po naučné stezce anebo se vydat na prohlídku s průvodci.
 
Rok 1998: Po rekonstrukci byl veřejnosti zpřístupněn hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou, pobočka Jihomoravského muzea ve Znojmě. Hrad nabízí hezké výhledy do okolí, komentované i zážitkové prohlídky a zajímavé letní akce.
 
Rok 1997: Na vinici Šobes, jedné z nejstarších a nejlepších evropských vinic v meandru řeky Dyjenárodním parku Podyjí, otevřela vinařská společnost Znovín Znojmo vůbec první degustační stánek přímo ve vinici. Když v roce 2003 Znovín odstartoval jako první v Česku svůj Vinařský turistický program, stánek se stal jednou z oblíbených zastávek.
 
Rok 1996: Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl zapsán Lednicko-valtický areál. Součástí nejrozsáhlejší komponované krajiny v Evropě a možná i na světě jsou například zámky Lednice a Valtice, rozsáhlé zámecké parky, umělá zřícenina Janův hrad, Minaret, chrám Tři Grácií, kolonáda na Reistně nebo Dianin chrám zvaný též Rendez-vous v podobě vítězného oblouku.
 
Rok 1995: Na Baťův kanál, umělou vodní cestu vybudovanou v letech 1935 až 1938 pro přepravu lignitu z Ratíškovic do elektrárny a továren v Otrokovicích, vypluly první výletní lodě. O rok později, v roce 1996, byly zahájeny první pravidelné plavby.


Rok 1994: V červenci 1994 Muzeum města Brna slavnostně zpřístupnilo široké veřejnosti vilu Tugendhat, světoznámou památku moderní architektury od architekta Ludwiga Miese van der Rohe, a to krátce po jejím převzetí do své správy. V roce 2001 byla vila Tugendhat zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 
Rok 1993: Městské divadlo Brno bylo založeno v roce 1945 jako druhá brněnská činoherní scéna, od roku 1993 působí pod současným názvem. Má činoherní a hudební scénu, moderní muzikálový sál a unikátní divadelní dvoranu, a uvádí převážně originální a původní díla, od dramat až po komedie.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech Letní sporty

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami Zážitky

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Znovín Znojmo – výrobce tradičních moravských vín Gurmánská turistika

Znovín Znojmo – výrobce tradičních moravských vín

Společnost Znovín Znojmo, a.s. se řadí mezi přední výrobce vína a pěstitele révy vinné, obhospodařuje 500 ha vlastních vinic na Znojemsku a Hustopečsku, včetně vyhlášené vinice Šobes.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou Lázně a wellness

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou

Pohodová koupačka, adrenalinová jízda, parádní relax ve wellness i výhled na malebné okolí Pálavy. To všechno si užijete v největším českém aquaparku Aqualandu Moravia, který se nachází v Pasohlávkách, jen 20 minut autem od Brna.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic Letní sporty

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou Památky

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo Gurmánská turistika

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Ve Znojmě najdete nový bar a degustační prostor architekty Chybík+Krištof. Projekt se nachází v přestavěném pivovaru z 19. století a přilehlém technickém prostoru, který byl k budově dostavěn v 70. letech.

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích Zážitky

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Vodojemy Žlutý kopec v Brně Památky

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.

Zámek Uherčice Památky

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí historických chodeb a sklepů v Brně Památky

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí historických chodeb a sklepů v Brně

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Mendelovo muzeum Brno Kultura

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila Zážitky

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Bývalá káznice na Cejlu v Brně Památky

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Městské divadlo Brno s hudební a činoherní scénou Kultura

Městské divadlo Brno s hudební a činoherní scénou

Ve dvou divadelních domech Městského divadla Brno působí celkem tři divadelní soubory. Divadlo disponuje činoherní a hudební scénou.

Obnovená kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci Památky

Obnovená kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci

Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána, nazývána též bzenecký Floriánek, byla postavena v roce 1703. Na konci druhé světové války byla stavba podminována a zničena ustupujícími vojáky německé armády. Obnovit se jí podařilo až roku 2018. Ve věži nově vznikla rozhledna s širokým rozhledem do okolí.

Technická památka Výklopník na Baťově kanále Památky

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník Sudoměřice-Baťův kanál byla postavena v roce 1939. Dnes je jednou z poučných zajímavostí na trase Baťova kanálu, kterou obdivují návštěvníci pěších výletů, cyklisté a především vyznavači vodní turistiky z paluby motorových lodí či jiných plavidel.

Synagoga maior Boskovice  Památky

Synagoga maior Boskovice

Dnes jediná zachovaná synagoga v boskovickém židovském městě. Její základní část (předsíň, hlavní sál a ženská galerie v 1.patře) pochází z roku 1639, kdy ji židovské obci postavil původem italský stavitel Silvestr Fiota z Chiavenny, tehdy boskovický měšťan.

Vodní mlýn ve Slupi Kultura

Vodní mlýn ve Slupi

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí Letní sporty

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě Kultura

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj