ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Poslechněte si audio verzi článku
Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.

1. Nejmladší jezero: Mladotické aneb Odlezelské

U málokterého jezera lze přesně stanovit den jeho vzniku. Pověstnou výjimkou je Odlezelské jezero, podle nedalekých Mladotic nazývané též Mladotické a podle Potvorovského kopce Potvorovské. Vzniklo v roce 1872, kdy se stavěla železnice z Plzně do Duchcova. Prudké deště, které trvaly několik dní, rozvodnily Mladotický potok a podmáčely svahy Potvorovského kopce natolik, že se v noci z 27. na 28. května 1872 část svahu sesula do údolí. Výsledkem byl přehrazený potok, který se proměnil v jezero, ale také několik kilometrů zničené trati. Při pohledu do map zjistíte, že původní násep končí těsně před Odlezelským jezerem. O zničené trati vypráví i jedna z nejbláznivějších teorií našich železnic: traduje se, že v nánosech na dně jezera zůstaly nejenom koleje, ale i několik vagónů. Železnice nakonec musela najít cestu jinudy, a tak nová trať vede po pravé straně Mladotického potoka. První vlak po ní projel už v následujícím roce, 1. května 1873. Vy se nezapomeňte zastavit u malých vodopádů jižně od jezera, hezký výhled na ně je z okolních skal.
 

2. Jezero s červenou vodou: Hromnické

Pokud cestujete po Plzeňsku, budete to mít od Mladotického jezera k další raritě vlastně jen kousek. Na místě dnešního Hromnického jezírka nedaleko Třemošné se přinejmenším už v 16. století lámala břidlice. Ta sloužila k výrobě kamence, který se v textilní výrobě používal jako bělidlo, od 19. století se pak v nedalekých Břasech rozjela výroba dýmavé kyseliny sírové, lidově zvané vitriol a rovněž oleum. Mezi haldami po ukončení těžby vzniklo vitriolové Červené jezírko, přírodní památka, která se současně řadí mezi evropské unikáty. Voda je slabým roztokem kyseliny sírové, a byť se koncentrace kyseliny postupně zmenšuje, nemohou v ní žít téměř žádné organismy. Červenou barvu vodě propůjčují sloučeniny železa.
 

3. Kamencové jezero v Chomutově

Přehlídka světových rarit pokračuje v Chomutově u Kamencového jezera. Podobně jako Hromnické jezírko vzniklo zatopením břidlicových dolů, patrně koncem 18. nebo na začátku 19. století. Tajemstvím zatím zůstává hydrologický režim – jezero totiž nemá žádný zřejmý přítok a na srážky reaguje různě; někdy se hladina zvedne, jindy ne. Jako přírodní útvar je ale jak v Čechách, tak na celém světě jedinečné. Zdejší voda s rozpuštěným kamencem brání růstu řas a sinic, nežijí tu ani ryby, a o Kamencovém jezeru se tak často mluví jako o malém českém Mrtvém moři. Jezero slouží jako oblíbené přírodní koupaliště.
 

4. Nejkrásnější ledovcové jezero

Prastará, krásná a tajemná: taková jsou ledovcová jezera. Jsou připomínkou časů, kdy povrch naší planety pokrýval led. Když roztál, voda vyplnila prohlubně – a vznikla ledovcová jezera. U nás je najdete na Šumavě a v Krkonoších. Jejich nekorunovaným králem je Černé jezero, s rozlohou 18,47 ha a hloubkou 39,8 m největší a nejhlubší, ale s nadmořskou výškou 1008 metrů paradoxně nejníže položené ze všech pěti jezer na české straně Šumavy a také nejlépe dostupné. Jméno dostalo podle černé hladiny způsobené odrazem okolních lesů a také bezmála deset metrů vysoké vrstvy kalu; ten má na svědomí pyl z okolních jehličnanů, který se na dně jezera ukládá po statisíce let. Výlet můžete snadno spojit s návštěvou nedalekého Čertova jezera na úbočí Jezerní hory v nadmořské výšce 1030 metrů. Zatímco další tři šumavská ledovcová jezera, Plešné, Laka a Prášilské, zná kdekdo, o ledovcovém jezírku v Krkonoších se to říct nedá. Jediné ledovcové jezero na české straně Krkonoš leží v moréně údolí Kotelského potoka pod Kotelními jámami a horou Kotel, jmenuje se Mechové, a protože leží v první zóně národního parku, běžní návštěvníci se k němu stejně nedostanou.
 

5. Neviditelné jezero

Už jsme probrali jezera sesuvová, ledovcová i jezera v břidlicových lomech. Další položkou jsou jezera rašelinná. Ta největší najdete v šumavských slatích, rekordní rozlohu 1,2 hektaru pak má jezírko v Chalupské slati u Borových Lad. Přestože přístupné slati v národním parku Šumava byste spočítali na prstech, zrovna Chalupská slať patří k těm jednoduše dostupným, kam se po dřevěných chodníčcích snadno dostanou rodiny s kočárky i vozíčkáři. Navíc můžete navštívit infocentrum s expozicí zaměřenou na faunu a flóru rašelinišť a v sezoně se podívat k blízkým sovím voliérám.

Další rašelinné jezírko najdete v Úpské slatiKrkonoších a na Rejvízu u horské osady v Jeseníkách. Přírodní rezervace Rejvíz s rozlohou 350 hektarů je největším rašeliništěm Moravy a Slezska. Naučná stezka vás dovede po pohodlných dřevěných chodníčcích až k Velkému mechovému jezírku, z bezmála 70 metrů dlouhé a asi 40 metrů široké vodní plochy ale uvidíte jen část. Dřív tu bývalo ještě Malé mechové jezírko, které však již zcela zarostlo a dokonce už zmizelo i z map.
 

6. Severní jezerní krajina

Měsíční krajina v podhůří Krušných hor se postupně mění v krajinu jezer. Rekultivačních, dodejme: jezera Milada u Ústí nad Labem, Most u Mostu i Medard u Sokolova totiž vznikla na místech bývalých povrchových dolů. Nejde o žhavou novinku, tři menší rekultivační jezera vznikla už před lety, a to jezero Barbora v Oldřichově u Teplic, jezero Matylda u Mostu a jezero Michal u Sokolova. Nová jezera vás přesto lecčíms uchvátí: třeba rozlohou, čistotou vody, zajímavou nabídkou služeb a také svým zasazením v krajině. Navíc v blízké budoucnosti se plánují další jezera, například u Litvínova a u Bíliny.
 

7. Koupací jezera aneb pískovny a štěrkoviště

Když vynecháme ledovcová jezera anebo vitriolový zázrak, mnohá z uvedených jezer slouží jako ideální cíl dovolené pro všechny milovníky vodních radovánek, aktivní sportovce i rodiny s dětmi. A přibalit si s sebou kola, to je zkrátka povinnost, rozlehlá jezera totiž nejlépe poznáte právě při cyklistických výletech. V našem výčtu ještě chybí pískovny s průzračně modrou vodou – namátkou jezera Konětopy a Lhota, Píšťanské jezero u Žernosek, Hlučínské jezero anebo Veselské pískovny. Koupání je tu prý jako u moře, a dokonce tu najdete i malou českou Saharu.
Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr Letní sporty

Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr

Pískovna Mohelnice s dvěma jezery se nachází na sever od obce Moravičany a na východ od Mohelnic. Pískovna s čistou vodou je oblíbeným místem ke koupání.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Kamencové jezero Chomutov Letní sporty

Kamencové jezero Chomutov

V letní sezóně je lákadlem pro všechny návštěvníky nejen z Chomutova či České republiky, ale pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je světový unikát. Vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice Letní sporty

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Užíváte si volno na Šumavě a přemýšlíte, kde se dá po kopcích jezdit s kočárkem? Máme pro vás nejlepší tipy pro výlety s dětmi, kam můžete vzít hlavě ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na miminka, batolata a předškoláky od dvou do šesti let.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky Příroda

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce Letní sporty

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk Letní sporty

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero vzniklé zatopením oblasti pojmenované příznačně Chmelař. V pivu se tu koupat sice nebudete, ale obrovská vodní plocha a dvě písečné pláže a sportovní vybavení kempu s možností ubytování ve stanech i v chatkách vás v horkém létě osvěží zaručeně.

Jezero Matylda u Mostu Letní sporty

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát Příroda

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Provodínská pískovna Letní sporty

Provodínská pískovna

Malá loučka na kraji lesa skrývá tajemství v podobě obřího pískového lomu, který je jako stvořený pro letní koupání.

Písník Hradištko u Kolína Letní sporty

Písník Hradištko u Kolína

Pískovny se nacházejí na jihozápadním okraji obce Hradišťko I na Hlubokém potoku, kde byly těžbou štěrkopísků vytvořeny dvě nádrže, oddělené úzkým valem, o celkové rozloze 37,8 ha.

Národní přírodní památka Odlezelské jezero s vodopády Příroda

Národní přírodní památka Odlezelské jezero s vodopády

Jedná se o nejmladší jezero na území ČR a jeho okolí. Vzniklo bezprostředně po mimořádných deštích 25. a 26. května 1872 s dvouhodinovým srážkovým úhrnem až 237 mm.

Jezero Medard na Sokolovsku Příroda

Jezero Medard na Sokolovsku

Sokolovská uhelná pánev v Karlovarském kraji je známá svým nerostným bohatstvím. Po konci těžby na dole Medard v těsné blízkosti Sokolova začala jeho přeměna v jezero.

Mokřadní biotop Čejč na místě ledovcového jezera Příroda

Mokřadní biotop Čejč na místě ledovcového jezera

V Čejči na Hodonínsku se podařilo obnovit biotop v místech, kde bývalo ledovcové jezero. Obnovené mokřady tvoří dvě vysychavá jezírka a jedno se stálou vodní hladinou. Místo si oblíbila řada živočichů (brouci, plazi, obojživelníci a ptáci), domov zde našli i vzácní čápi.

Vrbické jezero u Bohumína – pláže, půjčovna lodiček i marína Příroda

Vrbické jezero u Bohumína – pláže, půjčovna lodiček i marína

Původně jezero nedaleko Bohumína sloužilo k těžbě štěrku. V současnosti plní rekreační účely, dá se zde koupat nebo si půjčit lodičku.

Chomoutovské jezero u Olomouce Příroda

Chomoutovské jezero u Olomouce

Přírodní památka Chomoutovské jezero v Litovelském Pomoraví je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. K pozorování ptáku slouží i ptačí pozorovatelna, odkud můžete spatřit třeba orla mořského nebo kormorána.

Pískovna Mlékojedy u Neratovic Letní sporty

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.

Veselské pískovny – koupání jako u moře Letní sporty

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Pískovna Tušť nedaleko Suchdola nad Lužnicí Letní sporty

Pískovna Tušť nedaleko Suchdola nad Lužnicí

Okolí Suchdola nad Lužnicí nabízí mnoho možností ke koupání. Pro děti je především vhodná Velká pískovna, která se nachází severně od obce Tušť. Na některých místech je vstup do vody velmi pozvolný.

Jezero Křenek v Polabí Letní sporty

Jezero Křenek v Polabí

Křenecké jezero vzniklo těžbou písku. Po ukončení těžby se jezero s průzračně čistou vodou stalo postupně známou rekreační oblastí Křenek-Ovčáry. Jezero je ze tří stran obklopeno poli a zbytek lesem, přilehlé pláže jsou písčité.

Písník Hrádek – Oplatil Letní sporty

Písník Hrádek – Oplatil

V pískovně u Starých Žďánic mezi Hradcem a Pardubicemi je perfektně čistá voda. A to i přesto, že se na přilehlých loukách často pořádají letní festivaly. Využít zde můžete občerstvení U Žabáka.

Píšťanské jezero u Žernosek Letní sporty

Píšťanské jezero u Žernosek

Píšťanské či Žernosecké jezero je uměle vytvořený písník, vzniklý v 50. – 60. letech průsaky vody z řeky Labe, která zde zatopila lom na štěrkopísek. Dnes je jezero oblíbeným rekreačním místem s písčitými břehy.

Lom Baraba – komplex jezer zatopené pískovny Letní sporty

Lom Baraba – komplex jezer zatopené pískovny

Přírodní zatopená pískovna s písčitými břehy se nachází u obce Vliněves nedaleko Mělníka.

Pískovna Sadská Letní sporty

Pískovna Sadská

Jen 20 min. jízdy z Prahy se nachází velmi příjemné prostředí pro rekreaci u vody, jako stvořené pro slunění na písečných plážích či pro ležení ve stínu borových lesů. Koupání zde si oblíbily především rodiny s dětmi. Je tu však i vyhrazená pláž pro naturisty a volejbalové hřiště.

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic Letní sporty

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic

Nejrozsáhlejší vodní plochou v okolí Teplic je vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu.

Jezero Most Letní sporty

Jezero Most

Jezero se nachází pod hradem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě uhlí. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Jezero Konětopy – zatopená pískovna s průzračnou vodou Letní sporty

Jezero Konětopy – zatopená pískovna s průzračnou vodou

Dříve zavřený a nedávno znovu zpřístupněný lom s krásnou vodou na koupání a potápění. Pískovna se nachází u obce Konětopy najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medůz. Pejsci se zde koupat bohužel nesmějí.

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero Příroda

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.

Prášilské jezero Příroda

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Největší a nejhlubší jezero v České republice – Černé jezero na Šumavě

Největší a nejhlubší jezero v České republice – Černé jezero na Šumavě

Největší přírodní jezero ČR s rozlohou 18,4 ha nedaleko Železné Rudy. Maximální hloubka okolo 40 metrů z něj činí také jezero nejhlubší. Černá v názvu neodkazuje na vodu samotnou, ale na temné lesy, které se odrážejí na hladině.

Pískovna Malvíny u Čelákovic Letní sporty

Pískovna Malvíny u Čelákovic

Pokud se vydáte z Čelákovic směrem na Lázně Toušeň, narazíte na pískovnu zvanou Malvíny, aktuálně slouží jako chovný rybník. Platí zde zákaz koupání.

Přírodní nádrž Štít u Chlumce nad Cidlinou Letní sporty

Přírodní nádrž Štít u Chlumce nad Cidlinou

Přírodní nádrž Štíty o rozloze 7 ha s písčitým dnem. Vodní plochu tvoří tři na sebe navazující jezera (pískovny), která se nacházejí v příjemném prostředí borového lesa, nedaleko Chlumce nad Cidlinou, mezi obcemi Pamětník a Štít.

Písníky Mělice-Lohenice Letní sporty

Písníky Mělice-Lohenice

Přírodní koupaliště písníky Mělice – Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí příjemné koupání.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje Příroda

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero v Opavě Letní sporty

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero v Opavě

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero je známé také pod názvem Sádrák. Nachází se v okrajové části města Opava-Kateřinky za levým břehem řeky Opavy.

Další aktuality

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
8. září 2024 11:21
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
6. září 2024 17:00
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?
3. září 2024 15:00
Příroda

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.
30. srpen 2024 16:00
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
30. srpen 2024 6:40
Příroda

Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry

Fascinují vás netopýři, tajemní noční létající savci? Chcete se dozvědět víc o jejich životě, významu, ohrožení i ochraně? Pak navštivte některou z akcí, která provází Mezinárodní noc pro netopýry. Osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů se odehrává pravidelně na přelomu srpna a září. Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy a vyražte za zajímavým zážitkem.
29. srpen 2024 17:18
Příroda

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádu víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.
24. srpen 2024 15:30
Příroda

Swamp, Pecopala, Salingburg: prázdninové cestování za exotikou, kterou ještě stihnete

Nemusíte cestovat tisíce kilometrů za hranice, i u nás najdete řadu míst, která vypadají skutečně exoticky anebo alespoň mají exotický název, na kterém si nejeden cestovatel už zlomil jazyk. Už jste navštívili třeba Soos, Swamp nebo místo s tajemně znějícím názvem Pecopala? Pozveme vás ale třeba i do Kalifornie.
24. srpen 2024 5:59
Příroda