ÚvodAktualityTradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior
Památky

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje chrám svaté Markéty v Praze-Břevnově, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami či baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci? Patří mezi šestnáct církevních památek České republiky, oceněných čestným papežským titulem basilica minor. Nejnovějším přírůstkem v seznamu českých bazilik menších je chrám sv. Ludmily na pražských Vinohradech.
Mezi církevními památkami ve světě i u nás se chrámy oceněné čestným titulem basilica minor těší zvláštní úctě. Většinou jde o známá poutní místa, katedrály nebo kostely, které ve svém okolí šířily víru a vzdělanost. Takzvané baziliky menší jsou pod přímou patronací papeže, takže obvykle nad portálem nebo na jiném významnějším místě najdete tradiční a nejstarší heraldický papežský symbol, dva zkřížené svatopetrské klíče. Někdy je doplňuje znak úřadujícího papeže nebo toho, který titul udělil.
 

Jaký je rozdíl mezi kostelem, chrámem, katedrálou a bazilikou?

Než se pustíme do historie bazilik, měli bychom si vysvětlit rozdíly mezi pojmy chrám, kostel, katedrála či bazilika. Vesměs jde o budovy, kde se konají mše a další obřady, například křty, svatby nebo pohřby. Zatímco ale kostel je budova křesťanská, jako chrám můžeme označit nejenom katedrálu či baziliku, ale i synagogu, mešitu nebo jinou kultovní stavbu.

Čeština používá výrazy chrám a kostel jako slova se stejným významem. Jako chrámy se ale většinou označují jen větší a významnější kostely (Týnský chrám v Praze, chrám sv. Víta na Pražském hradě).
Hlavní chrámy diecézí nebo sídelní kostely biskupů jsou katedrály, a nemusí jít o velké a významné chrámy. Protože v architektuře se označení katedrála užívá pro kostely s více loděmi, příčnou lodí a několika kaplemi, můžete se setkat s výrazem katedrála pro kostel, který oficiálně jako katedrála neslouží. V České republice je ale takových staveb málo, jde například o chrám sv. Barbory nebo kostel sedleckého kláštera v Kutné Hoře, charakter katedrály má i kostel sv. Bartoloměje v Kolíně.

Mírný zmatek v systému katedrál, chrámů a kostelů dělá ještě konkatedrála, což je vedlejší, doplňující kostel katedrály. V České republice má takový status jediný chrám, a to kostel Nanebevzetí Panny Marie v Opavě coby konkatedrála ostravsko-opavského biskupství.

Podobně jako katedrála i bazilika má řadu typických architektonických prvků, například snížené střechy bočních lodí a okna z hlavní lodě, vedoucí na jejich střechy. Dobře jsou vidět na snímcích baziliky sv. Jiří a katedrály sv. Víta na Pražském hradě, baziliky sv. Václava ve Staré Boleslavi nebo baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Slovo bazilika se ale užívá také pro kostely, oceněné čestným papežským titulem basilica minor – a takové baziliky nemusí mít s bazilikami z architektonického hlediska společného vůbec nic.

 

První baziliky menší v České republice

Titul basilica minor se používá od 18. století. Po celém světě jich podle údajů z roku 2021 existuje 1862. Nejvíc (584) jich je v Itálii, následuje 174 ve Francii, 156 v Polsku a 129 ve Španělsku. V České republice jich napočítáte šestnáct, podobně jako v Maďarsku a na Slovensku.

První titul udělil papež Pius X. roku 1905 poutnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře u Příbrami, jednomu z nejznámějších mariánských poutních míst v celé střední Evropě. Traduje se, že sošku Panny Marie Svatohorské vyřezal z hruškového dřeva v polovině 14. století sám arcibiskup Arnošt z Pardubic.

Na další baziliku menší si Češi museli počkat téměř dvacet let. V roce 1924 titul z rukou papeže Pia XI. získal kostel Panny Marie Bolestné v Bohosudově, části města Krupka, a to k 500. výročí vzniku poutního místa. Před vznikem baziliky ve Filipově u Rumburku byl bohosudovský kostel nejnavštěvovanější mariánskou svatyní v severních Čechách.

Třetí českou bazilikou menší se roku 1926 stala právě filipovská bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů, postavená v místě jediného církví oficiálně potvrzeného mariánského zázraku, který se v Čechách odehrál v 19. století. O rok později papež Pius XI. povýšil na baziliku menší barokní kostel Všech svatých v České Lípě, další rok pak následovala bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě; udělením titulu papež vyzdvihl cyrilometodějský a unionistický význam známého poutního místa.
 

Baziliky menší v Praze

Významným dnem v historii chrámu sv. MarkétyPraze-Břevnově byl 8. duben 1948, kdy papež Pius XII. udělil čestný titul bazilika menší svatomarkétskému kostelu. Ani to ale břevnovský klášter nezachránilo před komunistickými represemi: o dva roky později v dubnu 1950 byly všechny mužské kláštery v Československu zabaveny státem a mniši byli internováni v rámci takzvané Akce K.

K povýšení dalšího chrámu došlo až po 26 letech, když v roce 1974 papež Pavel VI. titulem ocenil chrám sv. JakubaPraze na Starém Městě.
 

Baziliky menší a papež Jan Pavel II.

V roce 1982, tedy již v době pontifikátu papeže Jana Pavla II., následovala bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně, jeden z nejvýznamnějších mariánský poutních kostelů na Moravě. Roku 1987 papež povýšil gotickou baziliku Nanebevzetí Panny Marie v areálu starobrněnského klášteraBrně, v roce 1991 následovala bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Praze v areálu Strahovského kláštera. Krátce před svou návštěvou České republiky v roce 1995 papež Jan Pavel II. udělil čestný titul bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém KopečkuOlomouci.

V roce 1996 následovala bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí, kostel, v němž je pochována sv. Zdislava. Jako významné poutní místo se v roce 1999 titulu dočkala bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku, přezdívaná Slezské Lurdy.

Posledním místem, které vyznamenal papež Jan Pavel II., byla bazilika svatých Petra a PavlaPraze na Vyšehradě, významná církevní a kulturní památka, kde už v době vzniku kostela roku 1070 byla založena kolegiátní kapitula.
 

Baziliky menší ve Žďáru nad Sázavou a v Praze

Jedním z oficiálních míst kultu sv. Zdislavy je od roku 2008 bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou; na baziliku minor ji papež Benedikt XVI. povýšil o rok později. Zatím poslední církevní památkou, povýšenou rozhodnutím papeže Františka na baziliku minor, se stal kostel sv. LudmilyPraze na Vinohradech v srpnu 2022. Povýšení jednoho z největších chrámů na světě zasvěcených této světici je připomínkou roku 2021 a výročí 1100 let od úmrtí svaté Ludmily, nejstarší české patronky.
 

Basilica maior aneb bazilika větší

Kromě bazilik menších existují i baziliky větší, latinsky basilica maior. Kostelů, které mají tento čestný titul, je konečný počet. Patří mezi ně především čtyři velké papežské baziliky v Římě, a to bazilika sv. Petra ve Vatikánu, kostel sv. Jana v Lateránu / San Giovanni in Laterano, bazilika sv. Pavla za hradbami / San Paolo fuori le Mura a bazilika Panny Marie Sněžné / Santa Maria Maggiore. Další dvě baziliky větší najdete v Assisi, a to baziliku sv. Františka a Panny Marie Andělské.
Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu Kultura

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad Památky

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela se nachzí sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Varhany v bazilice sv. Jakuba Většího – největší varhany v Praze Památky

Varhany v bazilice sv. Jakuba Většího – největší varhany v Praze

Svatojakubské varhany pocházejí z počátku 18. století, ve 20. století byly přestavěny. Nástroj kombinuje barokní charakter s prvky romantického zvukového ideálu. S 91 rejstříky a 8277 píšťalami jsou to největší varhany v Praze .

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury Památky

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

Poutní areál v Klokotech u Tábora je půvabná stavba, inspirovaná Santinim. Jméno má podle řeky Lužnice, která si tiše šumí, proudí a klokotá pod strmým svahem, z nedalekého Tábora sem vede křížová cesta. Krásné místo se uchází o čestný titul bazilika minor, který by zvýšil jeho prestiž.

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově Památky

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

Významné mariánské poutní místo spjaté se zjevením Panny Marie dne 13. ledna 1866 a mimořádným uzdravením Magdaleny Kade. Jeho věhlas přetrval do 21. století. V monumentálním poutním kostele s čestným titulem bazilika minor se konají pravidelné česko-německé mše sv. a varhanní koncerty.

Praha je bohatší o novou baziliku – stal se jí kostel sv. Ludmily na Vinohradech

Praha je bohatší o novou baziliku – stal se jí kostel sv. Ludmily na Vinohradech

Kostel svaté Ludmily v Praze na Vinohradech získal od papeže Františka titul menší baziliky. Po devatenácti letech tak v hlavním městě přibyl pátý kostel, který se může nazývat "Basilica minor". V Česku je celkem šestnáct takovýchto chrámů. Jde o čestný titul chrámu, který udílí přímo papež významným kostelům. Na světě má tento titul 1861 kostelů.

Největší barokní chrám v Česku – Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě

Největší barokní chrám v Česku – Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě

Jen šesti jiným poutním místům na celém světě udělil papež stejně jako bazilice na jižní Moravě nejvyšší vyznamenání Zlaté růže, jímž ukazuje na jejich výjimečný duchovní význam.

#světovéČesko a poutní kostel na Homoli: schody vedoucí až do nebe

#světovéČesko a poutní kostel na Homoli: schody vedoucí až do nebe

Schodiště stoupající do nebe se objevuje v řadě vánočních filmových pohádek. Kolik má stupňů? Odpověď na zapeklitou otázku najdete u poutního kostela Panny Marie Bolestné na vrchu jménem Homole, osamoceném návrší pár kilometrů od Potštejna.

Bazilika sv. Jakuba v Praze Památky

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

Miliony stránek, příběhů a slov, tisíce vzácných svazků, leštěné dřevo barokních knihovních skříní a nádherné fresky: to je majestátní interiér knihovny Strahovského kláštera v Praze. Patří k nejkrásnějším svého druhu na světě, navíc se může pochlubit zajímavou historickou kuriozitou: jde o jedinou knihovnu na světě, která byla stavěná pro již hotové knihovní regály, nikoli naopak.

#světovéČesko a bazilika na Velehradě:  barokní architektonická hostina

#světovéČesko a bazilika na Velehradě: barokní architektonická hostina

Klenot moravského baroka, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, je významné duchovní centrum, místo církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Místo, v němž se setkává duchovní, náboženské a kulturní dědictví, je oblíbeným cílem poutníků i poutních cest.

#světovéČesko a porýnský kostel v Kondraci

#světovéČesko a porýnský kostel v Kondraci

Středočeská vesnička jménem Kondrac, v blízkosti Vlašimi, ukrývá románský skvost. Jedná se o kostel zasvěcený sv. Bartoloměji, který se nápadně podobá o asi padesát let mladšímu klášternímu kostelu v opatství Steinfeld, jenž leží cca 840 km daleko v Německu, v dnešní spolkové zemi Porýní-Vestfálsko. Otázkou zůstává, jak se porýnská stavební huť dostala do země Koruny české, a proč vystavěla svatostánek zrovna v kraji pod Blaníkem?

#světovéČesko a lorety aneb co přinesli andělé z Nazaretu

#světovéČesko a lorety aneb co přinesli andělé z Nazaretu

Santa casa, svatá nebo loretánská chýše, Loreta: názvy jsou různé, podoba stejná. Jde o repliky kaple, která stojí v bazilice Santa Casa v italském Loretu poblíž Ancony. Působivá a bohatě zdobená mramorová „slupka“ je ale pouhým ochranným obalem pro cenné a překvapivé jádro: svatou chýši, prosté a chudé obydlí Panny Marie, svatého Josefa a Ježíše, v němž kdysi žili v Nazaretu. Většina loretánských kaplí vznikla během 17. a 18. století a jen v Česku byste jich napočítali asi šedesát.

Poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v Krupce Památky

Poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v Krupce

Barokní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v centru města je dílem italských architektů Giulia a Octavia Broggiových z let 1701 až 1706. Nedílnou součást poutního kostela tvoří i komplex bývalého jezuitského kláštera s biskupským gymnáziem založeným v roce 1679.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky