ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa s biblickými názvy aneb velikonoční výlet z Betléma přes Tábor do Jeruzaléma
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa s biblickými názvy aneb velikonoční výlet z Betléma přes Tábor do Jeruzaléma

Poslechněte si audio verzi článku
Velikonoce a cestování jdou skvěle dohromady. Kdy jindy než právě teď vyrazit na výlet, který propojí dobrodružství, historii a špetku mystiky. S Kudy z nudy vás pozveme na místa, která svými názvy připomínají Svatou zemi. Vůbec nemusíte cestovat daleko, stačí projet Česko, Moravu a Slezsko. Nečekejte ale velbloudy, palmy a poutníky v hábitech. Naopak, často vás přivítají vesnice, kde hlavní atrakcí bude právě cedule s jejím názvem u vjezdu do obce.
Možná přitom nenajdeme odpovědi na všechny otázky vesmíru, ale zaručeně objevíme krásné koutky naší přírody, hezká zákoutí měst i vesnic, a hlavně pár skvělých historek k vyprávění. Zjistíte, že naši předkové nejenom velmi dobře znali bibli, příběhy a události v ní zaznamenané, ale že do svého jazyka převedli i četná zeměpisná jména a jimi pojmenovali řady míst ve svém okolí. Díky nim na velikonoční pouti s Kudy z nudy a se seriálem Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů vyrazíme z Betléma, zastavíme se u Jordánu, v Babyloně nebo na Sionu a skončíme v Jeruzalémě. Anebo byste se raději podívali na Olivetskou horu, do Nazaretu nebo do Jericha? Věřte nebo ne, všechna uvedená místa najdete u nás v Česku!
 

1. Praha a Betlémská kaple

Srdcem velikonoční cesty nemůže být nic jiného než Betlémská kaple. Místo, kde kázal mistr Jan Hus, dýchá historií z každého koutku. Znáte téměř detektivní příběh o tom, jak Betlémská kaple zmizela a jako zázrakem se zase po více než 150 letech objevila? Dnes sice Betlémská kaple v Praze vypadá jako starobylá středověká památka, ale sto let od slavnostního znovuotevření oslaví až v roce 2054. Vznikla podle projektu architekta Jaroslava Fragnera na stejném místě jako stará Betlémská kaple, místo, kde byly v 15. století položeny základy českého reformního hnutí. A i když to sice není betlém s jesličkami a vůní sena, duchovní rozměr tu rozhodně nechybí. Po prohlídce se nezapomeňte projít Starým Městem a dát si kávu v některé z místních kaváren, protože i poutníci si zaslouží trochu odpočinku!
 

2. Středočeský kraj, Jerusalem, Jordán, Nazaret a Jericho

Pokud vás to táhne do Jeruzaléma, nemusíte až do Izraele. Stačí zavítat do Středočeského kraje: místo zvané Jerusalem je totiž osada, která patří k Příbrami. Můžete se tu ubytovat na farmě a zajít si na výlet do poutního areálu na Svaté Hoře, kde na Svatou zemi symbolicky odkazuje křížová cesta a další místa. A pokud si chcete cestu zpříjemnit, zastavte se v některé z místních cukráren na tradiční velikonoční mazanec.

Další biblické názvy ve Středočeském kraji:
  • Jericho – nazývá se tak část Vysoké Lhoty u Čerčan.
  • Jordán – jméno podle 251 kilometrů dlouhé řeky Jordán (a mimochodem největší řeky Jordánska, Palestiny a Izraele) u nás dostala řada rybníků. Není to jen Jordán v Odoleně Vodě, ale i ten nejslavnější ze všech Jordánů v jihočeském Táboře. Ovšem pozor, vlastně se jedná o údolní nádrž, a ještě o ní bude řeč. Jordán se ale také jmenuje vrch poblíž Zaječova na pomezí Berounska a Příbramska, a podle něj je pojmenovaná střelnice a naučná stezka Jordán v někdejším vojenském výcvikovém prostoru v Brdech.
  • Nazaret – jmenuje se tak ulice v Čáslavi.
  • Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Hrádek, který si v roce 1426 nechal postavit Jan Roháč z Dubé (asi 1374–1437), má jméno podle výšiny na Chrámové hoře v Jeruzalémě, ve Starém zákonu se však slovo Sion často používá pro celý Izrael, hlavní město Jeruzalém nebo pro celý izraelský národ.
 

3. Jihočeský kraj, Tábor a Jordán

Město Tábor v Jihočeském kraji už pouhým názvem odkazuje na biblickou horu, ale pokud chcete skutečně tematický výlet, zamiřte k Jordánu. Jde o nejstarší přehradu ve střední Evropě a Jordán dlouho sloužil jako zásobárna vody pro město. Dnes je oblíbeným místem pro procházky a odpočinek, cestou se zastavte také u Jordánského vodopádu. A když už budete v Táboře, nezapomeňte na Husitské muzeum – to aby vaše cesta získala správný bojovný podtext!
 

4. Plzeňský kraj a Babylon

Zatímco biblický Babylon byl symbolem zmatení jazyků a lidské pýchy, Babylon v Plzeňském kraji je spíš synonymem pro letní koupání a rekreaci. Vesnice Babylon poblíž Domažlic je oblíbenou destinací díky zdejšímu přírodnímu koupališti. Když sem zavítáte o Velikonocích, spíš než věž šplhající k nebesům tu objevíte turisty na procházce k viklanu Čertův kámen, ke zdejším studánkám a sochám. Možná narazíte i na pár nadšených otužilců, kteří si nenechají ujít první jarní koupání.
 

5. Karlovarský kraj a Kalvárie u Valče

Podle návrší u Jeruzaléma, kde byl podle tradice ukřižován Ježíš Kristus, se kdysi řadě míst říkalo Golgota či Kalvárie. Golgot se dochovalo jen málo, například ve variantě Golgata jako označení bývalého popraviště u Slaného. Mnohem častější je Kalvárie, která má stejný význam. Kopec s křížovou cestou zvaný Kalvárie objevíte uprostřed krásné krajiny nedaleko ValčeKarlovarském kraji. Stojí tu krásné barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna, můžete se kochat nádherným výhledem do okolí a v blízkém lese pátrat po zřícenině staré kapličky. Vlastní symbolickou pouť můžete zakončit třeba v parku u zámku Valeč, kde objevíte spousty skvělých míst pro piknik.
 

6. Ústecký kraj a Kalvárie v Bráně Čech

Když se řekne Brána Čech, zřejmě se vám vybaví majestátní Porta Bohemica – kaňon, kterým si Labe prorazilo cestu Českým středohořím. Nad velkolepou přírodní scenérií se tyčí kalvárie Tři kříže, místo s nádhernými výhledy do okolí a spojené s řadou pověstí. Jedna z nich vypráví o třech pannách, které milovaly rytíře z Kamýku. Protože za manžela si ho mohla vzít jen jedna a dívky si přísahaly věčné přátelství, nakonec raději zvolily společnou smrt. Vystoupily na skálu nad Labem, ještě jednou poslaly rytíři ke Kamýku poslední pozdrav a pak se vrhly ze skály. Rytíř pak dal na skále postavit tři kříže a odjel si najít jinou nevěstu.
 

7. Liberecký kraj a Olivetská hora

Olivetská hora v Jeruzalémě patří k hlavním poutním místům: tady se nachází Getsemanská zahrada, odtud Ježíš vystoupil na nebesa a dnes se na západním svahu Olivetské hory nachází tři tisíce let starý židovský hřbitov, se 150 tisíci hroby největší na světě. Podle biblické Olivetské hory a jejího obrázku, který sem kdosi kdysi pověsil, dostala jméno i Olivetská hora v Jizerských horách nedaleko vodní nádrže Bedřichov. Kolem vede stezka, která vedla poutníky z Liberecka do Hejnicpoutnímu místu s bazilkou Navštívení Panny Marie. I nyní tudy vede Nová poutní cesta.
 

8. Královéhradecký kraj, hora Oreb a Proboštův betlém

Podobně jako jihočeské město dostalo jméno Tábor podle biblické hory Thabor u Nazaretu, vrch v Královéhradeckém kraji s nadmořskou výškou 260 metrů dostal už v roce 1419 na velkém shromáždění stoupenců husitského hnutí starozákonní jméno Oreb. Jeho předlohou se stal biblický „Choréb“, hora jindy označovaná jako Sinaj. Ať už zvolíte jakékoliv jméno, jde o místo, kde podle Bible dal Hospodin Mojžíšovi Desatero přikázání. Obec, která pod tímto vrchem leží, se jmenovala Třebechovice, a roku 1920 se její jméno změnilo na dnešní Třebechovice pod Orebem. Zastavte se ve zdejším Muzeu betlémů s více než sto let starým Proboštovým betlémem. Vznikal od roku 1882 až do roku 1926 a je jako jediný betlém v České republice zařazený mezi národní kulturní památky.
 

9. Pardubický kraj, Betlém a dělostřelecká tvrz Adam

Trochu větší betlém než je ten Proboštův si prohlédnete v Hlinsku. Říká se tak malebnému souboru roubených a zděných domků, navíc památková rezervace Betlém je stejně jako skanzen Veselý Kopec jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina. I když jméno Adam evokuje biblického prapředka, v Pardubickém kraji žádný ráj nenajdete, zato se můžete těšit na pořádnou dávku vojenské historie. Leží tu i dělostřelecká tvrz Adam, která byla podobně jako tvrz Bouda a další objekty Králické pevnostní oblasti součástí předválečného československého opevnění. Impozantní ukázkou vojenského stavitelství je dodnes, ale protože podzemní prostory využívá armáda České republiky, Adam je pro veřejnost zcela nepřístupný.
 

10. Vysočina, leknínové jezírko Jordán a rozhledna Babylon

Vesnice Račín leží v lesích severozápadně od Žďáru nad Sázavou, v oblasti zvané Koruna Vysočiny. Odkud se vzalo jméno Račín? Prý podle raků, kteří se hojně vyskytovali ve zdejších potocích. K místním zajímavostem patří leknínové jezírko Jordán, na jehož břehu stojí socha raka od Michala Olšiaka. Rybníček v kraji Vysočina je skutečně jedním z mnoha Jordánů a Jordánků v Česku; někde se tak říká studánkám či potokům, dokonce se tak říká i ramenu řeky Orlice. Tím biblická místa nekončí, vypravit se můžete také k rozhledně Babylon!
 

11. Jihomoravský kraj a Křížový vrch v Hustopečích

Pro některá místa spojená s příběhem ukřižování Ježíše Krista čeština místo jmen Golgota či Kalvárie používá název Křížový vrch. Patří k nim také Křížový vrch s kaplí sv. RochaHustopečích, příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Býval tu lesopark s přírodním amfiteátrem a kaplí sv. Rocha, kam se svou rodinou chodíval při svých pobytech v Hustopečích T. G. Masaryk. Dnes tu najdete například relaxační zónu s bludištěm, lavičkami a hmatovou stezkou ve tvaru šneka, malý sad s ovocnými stromy, jejichž plody si mohou návštěvníci Křížového kopce utrhnout, anebo discgolfové hřiště. Disky si můžete půjčit v místním turistickém informačním centru.
 

12. Zlínský kraj a les Jericho

Město Jericho na západním břehu řeky Jordán severovýchodně od Jeruzaléma je považováno za jedno z nejstarších měst na světě s kontinuálním osídlením. Archeologové tu odkryli desítky osad, které na sebe historicky navazovaly; ta nejstarší tu stála zřejmě už kolem roku 9000 před naším letopočtem. Z bible známe Jericho jako místo, jehož hradby se zhroutily po zatroubení na trouby z beraních rohů. S Jerichem jsme se setkali už ve Středočeském kraji, a jmenuje se tak i les Jericho s trailem u Vlčnova. Až tu pojedete na kole, doufejte, že nikdo nezatroubí a vy nespadnete jako ty slavné hradby Jericha.
 

13. Olomoucký kraj a Babylony

Babylonské zajetí Židů, stavba babylonské věže, babylonské zmatení jazyků a název hlavního města starověké Babylonie se v češtině odrazilo s lehkostí a elegancí jako Babylon. Jméno Babylon či Babylón mají lesy, vesnice, osady i kopce. Dva kopce jménem Babylon najdete i v Olomouckém kraji, a to u Protivanova a Horního Štěpánova. Navštívit můžete také Prostějov, jemuž se díky pestré mozaice židovských památek přezdívalo Hanácký Jeruzalém.
 

14. Moravskoslezský kraj a Babylon v Ostravě

Poslední Babylon z našeho výčtu najdete v Moravskoslezském kraji. Úpravna vody v Ostravě – Nové Vsi půdorysem i tvarem skutečně připomíná legendární babylonskou věž, a tak dostala jméno Babylon. Na rozdíl od babylonské věže se ale můžete podívat do jejího nitra: k vidění je expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vrch Oreb u Třebechovic pod Orebem Příroda

Vrch Oreb u Třebechovic pod Orebem

Dříve se vrch jmenoval Vinice dle pěstování vinné révy na něm. Vrch není příliš vysoký, stačí vystoupat 75 schodů z Viničné ulici a jste nahoře. Dnes se tu nachází hřbitov a Kostel Božího Těla.

Rybník Jordán v Odoleně Vodě Příroda

Rybník Jordán v Odoleně Vodě

Severně od města Odolena Voda je nevelký rybník Jordán, ve kterém se lze vykoupat. Má travnaté břehy, je tu možnost koupání na veřejné pláži a kempování.

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov Památky

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov

Městem poetických festivalů, divadelního života, elegance a módy, ale i městem sportu je Prostějov v Olomouckém kraji. Návštěvníky lákají svou návštěvou místní památky, ale i kulturní a sportovní nabídky. Dnešní historické jádro města je vyhlášenou památkovou zónou.

Socha Raka od Michala Olšiaka Památky

Socha Raka od Michala Olšiaka

Socha raka se nachází na břehu rybníka Jordán v centru obce Račín, který zdobí stovky leknínů. Socha byla dokončena autorem Michalem Olšiakem v roce 2008.

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic Příroda

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic

U obce Babylon na Domažlicku se ve vzdálenosti asi 500 m od rybníka nachází viklan – Čertův kámen, jehož délka je 4 metry a výška 1,5 metru. Kámen bochníkovitého tvaru vzniknul zvětráváním a erozí žuly v Babylonské kotlině. U kamene roste vzrostlý exemplář douglasky tisolisté.

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Křížový vrch s kaplí sv. Rocha Hustopeče Zážitky

Křížový vrch s kaplí sv. Rocha Hustopeče

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek Příroda

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek

Skalnatý ostroh Kalvárie se vypíná nad pravým břehem Labe s krásnou vyhlídkou na Českou bránu. Pro tři kříže, stojící na vrchu a zmiňované již v rku 1587, se vžil také název Tříkřížový vrch. Je součástí stejnojmenné přírodní rezervace Kalvárie, vyhlášené roku 1993.

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů Kultura

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Naučná stezka Jordán v Brdech Příroda

Naučná stezka Jordán v Brdech

CHKO Brdy má novou naučnou stezku, která návštěvníky provede po turisticky oblíbeném okolí vřesovišť na bývalé dopadové ploše Jordán.

Přírodní koupaliště Babylon u Domažlic Letní sporty

Přírodní koupaliště Babylon u Domažlic

Přírodní koupaliště se nachází v obci Babylon cca 5 km jihozápadně od u Domažlic. Nabízí svým návštěvníkům travnatou pláž, kabinky, parkoviště a občerstvení. V provozu je sezónně přibližně od 15. května do 15. září.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic Památky

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zbytky středověkého hrádku Kamýk stojí na strmé skále v nadmořské výšce 382 metrů nad stejnojmennou vsí. Hrad nechal postavit král Jan Lucemburský k ochraně cesty do Litoměřic. Zároveň plnil hrad i funkci signalizační.

Olivetská hora v Jizerkách Příroda

Olivetská hora v Jizerkách

Olivetská hora se nachází v Jizerských horách nedaleko vodní nádrže Bedřichov. Z vrcholu, na který vede modrá turistická značka, je nádherný výhled do okolní krajiny. Pojmenována je podle obrázku s biblickou Olivetskou horou, který zde kdysi někdo pověsil na jeden ze stromů.

Jordánský vodopád v Táboře Příroda

Jordánský vodopád v Táboře

Přibližně 1 kilometr pod vodopádem pod Bechyňskou branou v Táboře se nachází zajímavá umělá, kaskáda vysoká více než 3 metry.

CHKO České středohoří Příroda

CHKO České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin.

Muzeum v přírodě Vysočina Památky

Muzeum v přírodě Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách.

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené Příroda

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán Památky

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě Letní sporty

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

Betlémská kaple na Starém Městě – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple na Starém Městě – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon Památky

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé Památky

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Na místě hradu bylo původně nevelké hradiště. Roku 1423 získal území Jan Roháč z Dubé, který v roce 1426 zahájil výstavbu nevelkého hradu Sion, který byl vystavěn na skalnatém ostrohu ze tří stran chráněn říčkou Vrchlicí.

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie Památky

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Sochy v Babylonu Kultura

Sochy v Babylonu

V obci Babylon najdete několik zajímavých soch od řezbáře pana Pučelíka.

Farma Jerusalem u Příbrami Ubytování

Farma Jerusalem u Příbrami

Apartmán na farmě s vířivkou a saunou na pokoji.

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách Příroda

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách

Vodní nádrž na Černé Nise 3 km severně od Bedřichova splynula za sto let své existence s okolní horskou přírodou. Čisté, patnáct metrů hluboké vody jsou v létě vyhledávány jako přírodní koupaliště, mimo jiné i naturisty.

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci Příroda

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon u Náměstě nad Oslavou je jedna z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden u nás s velmi zajímavým architektonickým řešením a freskami se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře rozhledny.

Leknínové jezírko Jordán v Račíně Příroda

Leknínové jezírko Jordán v Račíně

Rybník Jordán, který zdobí stovky leknínů, najdete v Račíně na Žďársku.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří Příroda

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří

Vulkanickou činností vzniklé čedičové a znělcové shluky kopců, osamocené masivy homolí a kup vytvářejí pestré členění špičatých vrcholů a hluboká romantická údolí.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna Památky

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Proboštův betlém – jediný betlém v České republice zařazený mezi národní kulturní památky

Proboštův betlém – jediný betlém v České republice zařazený mezi národní kulturní památky

V Třebechovicích pod Orebem objevíte jeden z největších a nejkrásnějších českých betlémů: Proboštův betlém. Celodřevěný mechanický betlém je společným dílem Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a Josefa Frimla. Vznikal od roku 1882 až do Proboštovy smrti v roce 1926. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku, celoročně ho můžete vidět v Třebechovickém muzeu betlémů.

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Barokní sochař, řezbář a kameník Matyáš Bernard Braun (24. února 1684, Sautens, Tyrolsko – 15. února 1738, Praha) patří k nejvýznamnějším představitelům českého vrcholně barokního sochařství. S jeho sochařskými díly se setkáte na řadě míst, od Prahy přes zámek Valeč až po Kuks.

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Jan Hus (kolem roku 1370, Husinec – 6. července 1415, Kostnice) patří mezi nejznámější a nejdůležitější osobnosti českých dějin. Kněze a brilantního kazatele, náboženského myslitele, vysokoškolského pedagoga a reformátora připomíná řada míst, od památníku v jihočeském Husinci přes Betlémskou kapli v Praze až po hrad Krakovec. Ten byl posledním místem, kde Hus působil před svým odchodem do Kostnice.

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Narazili jste při hledání tipů na procházky po Vysočině anebo výlety s dětmi na jméno Michal Olšiak (* 1978, Žďár nad Sázavou)? Malíř, sochař a cestovatel vytváří sochy z betonu a pískovce, které objevíte na řadě míst u nás. Nejvíc jich najdete v oblasti Žďárských vrchů na Vysočině.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů

V každém kraji jsme vybrali nejzajímavější cíle a necháme na vás, kam vyrazíte na výlet!

Nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě – Jordán v Táboře

Nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě – Jordán v Táboře

Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha, která vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Původním účelem nádrže Jordán bylo zásobování města pitnou vodou, později se používala pro chov ryb.

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

Vzpomeňte si na Jaroslava Fragnera (25. prosinec 1898 Praha – 3. leden 1967 Praha) , až budete procházet pražským Starým Městem kolem univerzitního areálu Karolina nebo se zastavíte v Betlémské kapli: architekt Jaroslav Fragner dokázal obnovit neexistující památky a znovu vzkřísit budovy, kterým hrozilo zřícení.

Králická pevnostní oblast – nejsilněji opevněné území Československa před druhou světovou válkou

Králická pevnostní oblast – nejsilněji opevněné území Československa před druhou světovou válkou

Okolí města Králíky v nejvýchodnější části dnešního Pardubického kraje bylo na konci 30. let 20. století nejsilněji opevněným úsekem bývalého Československa. Řada dříve tajných vojenských objektů je dnes přístupná, navštívit můžete řadu vojenských muzeí a dalších atraktivních míst a památek.

Valečská barokní křížová cesta Památky

Valečská barokní křížová cesta

Začátek nově obnovené křížové cesty se nachází hned za Valčí, v zatáčce silnice vedoucí od zámeckého kostela Nejsvětější Trojice směrem k Vrbici.

Trail u Jericha ve Vlčnově Letní sporty

Trail u Jericha ve Vlčnově

Trail u Jericha se nachází v obci Vlčnov, která je zároveň i jejich provozovatelem. Traily vznikají na základě dobrovolnické práce občanů Vlčnova a okolních vesnic. Traily u Jericha měří dohromady kolem 2,5 km, nabízí se mnoho křížení. Všechny stezky jsou upravené.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Studánky kolem obce Babylon Příroda

Studánky kolem obce Babylon

Kolem Babylonu najdete několik studánek. Výchozím bodem je hráz s alejí u Babylonského rybníka, kde najdete mapu a možné turistické trasy.

#světovéČesko a Betlémská kaple v Praze: zapomenutá a obnovená na středověkých základech

#světovéČesko a Betlémská kaple v Praze: zapomenutá a obnovená na středověkých základech

Betlémská kaple v Praze sice vypadá jak vystřižená ze středověku, ale ve skutečnosti je stará jen několik desítek let. Také jste si dosud mysleli, že jde o autentický prostor, kde kázal Mistr Jan Hus? Kdepak, všechno je jinak, slavnostně otevřená byla až v roce 1954. Vznikla ale na stejném místě jako stará Betlémská kaple, místo, kde byly v 15. století položeny základy českého reformního hnutí.

Další aktuality

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky

České rekordy: dopravní a železniční NEJ České republiky

Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na rekordy a kuriozity, které objevíte na 9500 kilometrech našich kolejí a na bezmála třech tisících stanic a zastávek. Zajímavostí je opravdu hodně, ostatně podle statistik máme nejhustší železniční síť v Evropě. Zajímají vás další dopravní nej? Jejich přehled najdete u nás na Kudy z nudy!
26. březen 2025 2:22
Památky