ÚvodAktualityLidové pranostiky: srpen, čas bouřek, letních pokladů a slz svatého Vavřince
Životní styl

Lidové pranostiky: srpen, čas bouřek, letních pokladů a slz svatého Vavřince

Poslechněte si audio verzi článku
Srpen, osmý měsíc v roce, je časem dožínek a oslav dokončených sklizní. Padají hvězdy, hospodyňky ostošest suší a zavařují letní poklady, dny se začínají krátit a noci se ochlazují – přesně tak, jak to na konci července předpověděli svatá Anna se svatým Jakubem. Užijte si poslední týdny léta s pořekadly a pranostikami na Kudy z nudy!
Podle známé pranostiky se po svaté Anně na konci července začíná ochlazovat. Právě Anna společně se svatým Jakubem přináší přes den letní horka a jasné noci, takže na přelomu července a srpna bývají velké rozdíly mezi nočními a denními teplotami. Příroda nám ale v srpnu přináší víc bouřek a prudkých dešťů, které nadělují alespoň mírné ochlazení. Nesmíme zapomenout ani na červnové pranostiky a Medardovské deště: jejich doznívající vlnou bývají takzvané Petrské deště zhruba od 3. do 10. srpna. Provází je následující pranostiky:
 
  • Je-li od Petra do Vavřince parno, bývá v zimě studeno.
  • Kukačka si na Petrův den ucpe zobák koláčem.
  • Petrův déšť – oráčův přítel.
 

Slzy svatého Vavřince a Vavřinecký podzimek

Nad našimi hlavami se v srpnu odehrává velkolepé nebeské představení: v polovině srpna padají hvězdy. Na Kudy z nudy samozřejmě víme, že hvězdy zůstávají na svých místech a ve skutečnosti jde o Perseidy aneb prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře září jako meteory. Perseidy ale mají líbezné lidové označení slzy svatého Vavřince, a skutečně vrcholí krátce po jeho svátku (10.8.).



Svatý Vavřinec přináší také takzvaný vavřinecký podzimek, kdy se zhruba od 11. do 18. srpna léto lehce posune do chladnějšího úseku. Jenže neradujte se předčasně, i když by srpen měl být chladnější než červenec, nemusí to být pravidlo a často i konec srpna po Vavřinci může přinést horké dny.

Co o tom říkají pranostiky? Například:
 
  • Svatý Vavřinec jest pravý podzimec.
  • Svatý Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje.
  • Jak Vavřinec navaří, tak se podzim podaří.
  • Když o svatém Vavřinci slunce svítí, budem dobré víno míti.
  • Na svatého Vavřince – hop zemáky do hrnce.
  • Na svatého Vavřince jdou oříšky do věnce.
 

Bartolomějské a Augustinské léto

I když jedna z pranostik říká, že na svatého Vavřince nastává první podzimní den, léto ještě nekončí. Na Vavřinecký podzimek totiž bezprostředně navazují dokonce další dvě léta, a to takzvané Bartolomějské léto (od 19. do 25. srpna) a Augustinské léto (26. až 30. srpna). I když teploty zvolna klesají, obě většinou přináší příjemné letní počasí, ideální pro konec prázdnin. Přesně takové, jaké popisuje jedna z novodobých pranostik: Ať si kdo chce, co chce, říká – v srpnu ještě do rybníka.

Úroda Bartolomějských pranostik a pořekadel je také bohatá:
  • Bartoloměj svatý léto nenavrátí.
  • Svatý Bartoloměj létu hlavu zlomí.
  • Jaké počasí o svatém Bartoloměji, takové bude i celý podzim.
  • Na Bartoloměje moc mraků – v zimě moc sněhu.
  • Nerostou-li na Bartoloměje hřiby, neočekávej v zimě sněhu
  • Pěkně-li na Vavřince a Bartoloměje, krásný podzimek se na nás zasměje.

Díky klesajícím teplotám také koncem srpna hrozí méně bouřek z tepla, jak uvádí veršovaná pranostika Od Ludvíka krále (25.8.) bouřek je namále.



A vzpomínáte na březen a čápy, kteří přilétali na svatého Řehoře? V srpnu se s čápy budeme loučit, alespoň to prozrazuje pár pranostik ke svátku Stětí sv. Jana Křtitele (29.8.):
  • Na svatého Jana stětí čápi do tepla letí.
  • Na svatého Jana stětí vlaštovičky od nás letí.
Kalendář 2024: Dožínky – slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta

Kalendář 2024: Dožínky – slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta

Podobně jako vinařské obce chystají koncem léta vinobraní a v chmelařských oblastech mají dočesné, jinde se slaví dožínky. Slavnostní zakončení žní a oslavy sklizně bývají symbolickým poděkováním za štědré dary poskytnuté přírodou a také skvělou příležitostí k zábavě.

Kde a kdy pozorovat letošní Perseidy?

Kde a kdy pozorovat letošní Perseidy?

Užijte si romantiku letních nocí a nejoblíbenější „kosmický ohňostroj“ roku – meteorický roj Perseidy! Padající hvězdy můžete pozorovat téměř do konce srpna. Perseidy, oblíbené objekty letního pozorování oblohy, se objevují od 17. července do 24. srpna, letošní maximum srpnového meteorického roje Perseid nastane mezi 12. a 13. srpnem. Za dobrého počasí zazáří 50-100 meteorů v každé hodině. Nejznámější meteorický roj se lidově nazývá Slzy svatého Vavřince podle světce, jenž byl umučen 10. srpna roku 258. Tehdy několik nocí po jeho popravě z nebe „padaly třpytivé slzy“. Nejlepší pozorování budete mít na městy neosvětlené obloze zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Kam se na pozorování létavic vydat vám prozradí Kudy z nudy.

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Další aktuality

Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Po teplém září zle se říjen tváří anebo Svatý Havel – devět počasí za den, říká o desátém měsíci v roce jedna z pranostik. Podzim už je v plném proudu, začíná padat listí a kaštany. Ke sklizni jablek, hrušek, švestek, brambor, ořechů a šípků vám na Kudy z nudy nabídneme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o říjnovém počasí, ptácích odlétajících do teplých krajin a prvním sněžení.
16. září 2024 9:43
Životní styl

Jak si užít první podzimní neděli?

Všechno jednou končí, aby něco nového mohlo začít... Letošní zářivé léto je definitivně pryč a o slovo se přihlásil podzim. Přinášíme vám pár tipů, jak příjemně strávit právě tu první podzimní neděli.
16. září 2024 7:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
14. září 2024 9:32
Životní styl

Léčivá síla soli: tipy, kam zajít do solné jeskyně mimo Prahu

Solná jeskyně je místem, kde se budete cítit skutečně nádherně, je to svět klidu, relaxace a absolutní pohody. V solné jeskyni vládne originální mikroklima, které má příznivý vliv na psychiku a zdraví dětí i dospělých. Pobyt v tomto prostoru je vhodný jak pro malé děti, tak i pro seniory a navíc působí blahodárně proti nemocem jako je astma, lupénka či alergie. Relaxace v solné jeskyni navíc povzbuzuje imunitní systém, což je v této době zvláště důležité. Solné jeskyně najdete napříč Českem, poradí vám tipy portálu Kudy z nudy.
13. září 2024 18:00
Životní styl

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.
13. září 2024 16:19
Životní styl

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 12. 2024 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. září a opakovat se bude ješzě v pátek 13. prosince 2024.
12. září 2024 18:00
Životní styl

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
7. září 2024 11:50
Životní styl

Udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2024

Dovolená v přírodě, ráno s vůní čerstvě posečené trávy, k snídani mléko, sýry a pečivo od místních farmářů, odpočinek, ticho a pohoda venkova: tak možná vypadá váš sen o dovolené. Splnit si ho můžete na Kudy z nudy. Pro fanoušky udržitelného cestování máme spousty zajímavých tipů.
5. září 2024 14:01
Životní styl