ÚvodAktualityLidové pranostiky: srpen, čas bouřek, letních pokladů a slz svatého Vavřince
Životní styl

Lidové pranostiky: srpen, čas bouřek, letních pokladů a slz svatého Vavřince

Poslechněte si audio verzi článku
Srpen, osmý měsíc v roce, je časem dožínek a oslav dokončených sklizní. Padají hvězdy, hospodyňky ostošest suší a zavařují letní poklady, dny se začínají krátit a noci se ochlazují – přesně tak, jak to na konci července předpověděli svatá Anna se svatým Jakubem. Užijte si poslední týdny léta s pořekadly a pranostikami na Kudy z nudy!
Podle známé pranostiky se po svaté Anně na konci července začíná ochlazovat. Právě Anna společně se svatým Jakubem přináší přes den letní horka a jasné noci, takže na přelomu července a srpna bývají velké rozdíly mezi nočními a denními teplotami. Příroda nám ale v srpnu přináší víc bouřek a prudkých dešťů, které nadělují alespoň mírné ochlazení. Nesmíme zapomenout ani na červnové pranostiky a Medardovské deště: jejich doznívající vlnou bývají takzvané Petrské deště zhruba od 3. do 10. srpna. Provází je následující pranostiky:
 
  • Je-li od Petra do Vavřince parno, bývá v zimě studeno.
  • Kukačka si na Petrův den ucpe zobák koláčem.
  • Petrův déšť – oráčův přítel.
 

Slzy svatého Vavřince a Vavřinecký podzimek

Nad našimi hlavami se v srpnu odehrává velkolepé nebeské představení: v polovině srpna padají hvězdy. Na Kudy z nudy samozřejmě víme, že hvězdy zůstávají na svých místech a ve skutečnosti jde o Perseidy aneb prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře září jako meteory. Perseidy ale mají líbezné lidové označení slzy svatého Vavřince, a skutečně vrcholí krátce po jeho svátku (10.8.).



Svatý Vavřinec přináší také takzvaný vavřinecký podzimek, kdy se zhruba od 11. do 18. srpna léto lehce posune do chladnějšího úseku. Jenže neradujte se předčasně, i když by srpen měl být chladnější než červenec, nemusí to být pravidlo a často i konec srpna po Vavřinci může přinést horké dny.

Co o tom říkají pranostiky? Například:
 
  • Svatý Vavřinec jest pravý podzimec.
  • Svatý Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje.
  • Jak Vavřinec navaří, tak se podzim podaří.
  • Když o svatém Vavřinci slunce svítí, budem dobré víno míti.
  • Na svatého Vavřince – hop zemáky do hrnce.
  • Na svatého Vavřince jdou oříšky do věnce.
 

Bartolomějské a Augustinské léto

I když jedna z pranostik říká, že na svatého Vavřince nastává první podzimní den, léto ještě nekončí. Na Vavřinecký podzimek totiž bezprostředně navazují dokonce další dvě léta, a to takzvané Bartolomějské léto (od 19. do 25. srpna) a Augustinské léto (26. až 30. srpna). I když teploty zvolna klesají, obě většinou přináší příjemné letní počasí, ideální pro konec prázdnin. Přesně takové, jaké popisuje jedna z novodobých pranostik: Ať si kdo chce, co chce, říká – v srpnu ještě do rybníka.

Úroda Bartolomějských pranostik a pořekadel je také bohatá:
  • Bartoloměj svatý léto nenavrátí.
  • Svatý Bartoloměj létu hlavu zlomí.
  • Jaké počasí o svatém Bartoloměji, takové bude i celý podzim.
  • Na Bartoloměje moc mraků – v zimě moc sněhu.
  • Nerostou-li na Bartoloměje hřiby, neočekávej v zimě sněhu
  • Pěkně-li na Vavřince a Bartoloměje, krásný podzimek se na nás zasměje.

Díky klesajícím teplotám také koncem srpna hrozí méně bouřek z tepla, jak uvádí veršovaná pranostika Od Ludvíka krále (25.8.) bouřek je namále.



A vzpomínáte na březen a čápy, kteří přilétali na svatého Řehoře? V srpnu se s čápy budeme loučit, alespoň to prozrazuje pár pranostik ke svátku Stětí sv. Jana Křtitele (29.8.):
  • Na svatého Jana stětí čápi do tepla letí.
  • Na svatého Jana stětí vlaštovičky od nás letí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kalendář 2024: Dožínky – slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta

Kalendář 2024: Dožínky – slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta

Podobně jako vinařské obce chystají koncem léta vinobraní a v chmelařských oblastech mají dočesné, jinde se slaví dožínky. Slavnostní zakončení žní a oslavy sklizně bývají symbolickým poděkováním za štědré dary poskytnuté přírodou a také skvělou příležitostí k zábavě.

Kde a kdy pozorovat letošní Perseidy?

Kde a kdy pozorovat letošní Perseidy?

Užijte si romantiku letních nocí a nejoblíbenější „kosmický ohňostroj“ roku – meteorický roj Perseidy! Padající hvězdy můžete pozorovat téměř do konce srpna. Perseidy, oblíbené objekty letního pozorování oblohy, se objevují od 17. července do 24. srpna, letošní maximum srpnového meteorického roje Perseid nastane mezi 12. a 13. srpnem. Za dobrého počasí zazáří 50-100 meteorů v každé hodině. Nejznámější meteorický roj se lidově nazývá Slzy svatého Vavřince podle světce, jenž byl umučen 10. srpna roku 258. Tehdy několik nocí po jeho popravě z nebe „padaly třpytivé slzy“. Nejlepší pozorování budete mít na městy neosvětlené obloze zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Kam se na pozorování létavic vydat vám prozradí Kudy z nudy.

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17. 7.24. 8.
Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Letošní pozorování v době maxima bude rušit úplněk Měsíce.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Další aktuality

Významné dny naší historie: co se stalo v dubnu?

Založení Národního muzea, filmová cena Oscar pro filmy Ostře sledované vlaky a Obchod na korze, vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český kras, otevření pražského letiště, první výtisky Máchova Máje, založení Jedličkova ústavu anebo výroba první české lokomotivy: to je jen malý výběr z dubnových výročí a zajímavostí. Připomeňte si je s Kudy z nudy!
30. březen 2025 11:41
Životní styl

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
30. březen 2025 11:38
Životní styl

Kalendář 2025: Přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, tymián, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
26. březen 2025 16:26
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
26. březen 2025 0:15
Životní styl

Ukliďme Česko: na dobrovolníky čekají řeky po povodních

V sobotu 29. března 2025 proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací či v chráněných územích, ale také na řekách, na jejichž březích zůstalo po loňských povodních nebývalé množství odpadků... Přidáte se také?
25. březen 2025 10:00
Životní styl

Kalendář 2025: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2025 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!
24. březen 2025 10:26
Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.
21. březen 2025 7:07
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
19. březen 2025 19:54
Životní styl