ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: vodoléčba, koupele a pitná kúra aneb lázně Karlovy Vary a doktor David Becher
Lázně a wellness

Věda a historie není nuda: vodoléčba, koupele a pitná kúra aneb lázně Karlovy Vary a doktor David Becher

Poslechněte si audio verzi článku
Připravte se na rok plný překvapení, pohybu a proměn: tak lákají své hosty v roce 2025 Karlovy Vary. Město si totiž připomíná 300. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších rodáků, doktora Davida Bechera (1725–1792). Seznamte se s ním i s Karlovými Vary jeho doby na Kudy z nudy!
Františkovy LázněKdyby nebyly Karlovy Vary Karlovy, mohly být Becherovy. Geniální lékař a balneolog David Becher zásadně ovlivnil moderní lázeňskou léčbu a zanechal v historii města nesmazatelnou stopu. Výročí 300 let od jeho narození v roce 2025 připomíná řada akcí nazvaná Vary° Becherovy: koncerty Karlovarského symfonického orchestru, výstavy, přednášky, zábavné prohlídky s příběhy z rokokového období, netradiční akce, které spojují historii s moderními trendy, a také kampaň #PijuPrameny, která pomáhá objevovat léčivou sílu karlovarských pramenů. Kromě toho naše největší a nejznámější lázeňské město slaví Dny světového dědictví UNESCO a chystá speciální program věnovaný přírodnímu a kulturnímu bohatství Karlových Varů.
 

Hippokrates Karlových Varů aneb „vzácný muž, jehož vynášeti lze upřímnou nelíčenou chválou“

Lékař, balneolog, učenec, mecenáš a dobroděj David Josef Becher se nesmazatelně zapsal do historie karlovarského lázeňství. Člověk na tehdejší dobu nadprůměrně vzdělaný a s rozhledem, který mu mohli závidět i největší učenci jeho doby, pokrokový a bystře podnikavý, svým balneologickým dílem podnítil moderní lázeňskou léčbu a výstavbu lázeňských budov. Velkorysý mecenáš podporoval karlovarskou kulturu i založení hlavní školy. Široko daleko byla známa jeho dobročinnost vůči chudým a postiženým, což se projevilo v jeho velkorysé závěti.

Doktor Becher zprvu tušil a pak dobře věděl, jaký poklad se skrývá pod povrchem. Minerální vody skutečně patří k českým národním pokladům, a přírodní léčivé prameny Karlových Varů zná kdekdo, od Vřídla coby nejteplejšího minerálního pramene v Česku až po slavný bylinný likér Becherovka, označovaný za třináctý léčebný pramen Karlových Varů. Připijte si Becherovkou na zdraví doktora Bechera a jeho výročí! Ostatně o jeho výrobu se zasloužili doktorovi příbuzní…
 

Návrat 300 let do historie: jak znal Karlovy Vary doktor Becher?

Jak vypadaly Karlovy Vary v době doktora Bechera? Leccos mu určitě vyprávěli jeho příbuzní, rozvětvenou dynastii Becherů v Karlových Varech tvoří desítky jmen. Jejich historie se píše od roku 1570, kdy se do města přistěhoval Georg Becher. Jeho syn Michael Becher měl řadu potomků, kteří se později rozdělili do tří rodových větví. Byli mezi nimi krejčí a švadleny, lékárníci, lékaři a také majitelé továrny na výrobu bylinného likéru. Zakladatel továrny Josef Vitus Becher (1769–1840) byl synovcem Davida Bechera, který sám děti neměl a chlapce se ujal.

Jisté je, že už v 18. století se město stalo oblíbeným lázeňským centrem české i zahraniční smetánky. Nejvýznamnějším karlovarským pacientem 18. století byl ruský car Petr Veliký (1672–1725), který lázně navštívil dvakrát v letech 1711 a 1712. Dodnes ho připomíná atraktivní vyhlídka nazvaná Výšina Petra Velikéhokamennou bustou; ta ale vznikla o více než 150 let později.

Začátkem 18. století byl postaven první veřejný lázeňský dům, Mlýnské lázně. Barokní budova s mansardovou střechou stávala od roku 1711 v místech dnešní Mlýnské kolonády, uvnitř byl pro lázeňské účely jímán Mlýnský pramen. Doktor Becher musel Mlýnské lázně dobře znát, budova byla stržena až v roce 1827 při velkých úpravách nábřeží. Znal i barokní kostel sv. Máří Magdalény, dokonce jako osmiletý kluk mohl být svědkem položení základního kamene nové stavby. K této události došlo 27. dubna 1733, chrám podle projektu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera vyrostl během tří následujících let. Protože doktor vyrůstal přímo v centru města, znal i Saský sál a Český sál, tedy místa, kde se začala psát historie dnešního Grandhotelu Pupp.

Ačkoli doktor Becher strávil část života ve Vídni a v Praze, kde byl děkanem lékařské fakulty dnešní Karlovy univerzity, nakonec se vrátil do Varů a v roce 1770 mohl být svědkem první výstavy voskových figurín. Vy se na současné voskové figuríny zajděte podívat do kostela sv. Lukáše.
 

Smrtící léčba anebo blahodárná terapie?

Mokrá prostěradla, vlhké zábaly, koupele a pitné kúry: tak dodnes vypadá hydroterapie aneb léčba vodou. Věřili na ni staří Římané a léčba vodou se obnovila právě v době baroka. Někdy v polovině 18. století se dr. Richard Russell koupal v moři u malé anglické vesnice Brightelmstone. Když v roce 1754 své zkušenosti popsal v Pojednání o užití mořské vody při chorobách žláz, davy návštěvníků vesničku záhy přeměnily v módní lázeňské středisko, nyní známé jako Brighton. Podle doktora Russella si tam mohli dopřát „z bohatého výběru vod, které vševědoucí Stvořitel vesmíru zřejmě připravil jako obecně přístupnou ochranu před tělesnou zkázou a hnilobou“.

Koupele v mořské vodě asi mnoha lidem pomohly, některé pacienty ale zahubily. V roce 1796 například lékaři doporučili skotskému básníkovi Robertu Burnsovi, aby každý den stál dvě hodiny ponořen až po ramena v mrazivých vodách zálivu Solway Firth. Brzy poté Burns zemřel na revmatickou horečku; bylo mu pouhých sedmatřicet let.

Pro lepší společnost to bylo varování, a tak lázeňští hosté záhy objevili jiná povyražení, a to ve vnitrozemských lázních, kde vyvěraly sirnaté prameny. V Tunbridge Wells si léčili koliku, v Epsomu užívali epsomské soli a Bath, kdysi oblíbené místo Římanů, léčil nudu. Dnes jsou lázně Bath společně Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi, Františkovými Lázněmi a několika dalšími evropskými lázeňskými městy zapsány coby Slavné lázně Evropy na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. Dodejme, že stejně jako Karlovy Vary si i Bath udržel popularitu dodnes. Ostatně i spisovatelka Jane Austenová na začátku 19. století položila čtenářům v románu Northanger Abbey sugestivní otázku: kdo by se prý mohl nabažit pobytu v Bathu?
 

Balneologie doktora Bechera

Podobně jako s koupelemi v mrazivé vodě to občas hosté lázní přeháněli s pitnými kúrami. Postup, který doporučoval doktor David Becher, má docela blízko k dnešnímu využívání pramenů. Jde o pitné kúry s maximální denní dávkou dva litry, přičemž se voda pije přímo u pramenů. Becher jako první určil teplotu Vřídla a začal prodávat návštěvníkům leštěný vřídlovec jako upomínku na jejich pobyt. Vedle hlavní dopolední pitné kúry zavedl také menší odpolední. Propagoval větší kulturu pití, což vedlo k výrobě speciálních lázeňských pohárků. Od roku 1764 vyráběl vřídelní sůl, ta byla známa ale již dříve. Pro větší pohodlí pacientů, kteří v souladu s jeho doporučeními začali pít vodu u pramenů, postupně vznikaly v jejich okolí pavilony a kolonády, a to vše za doktorovy velkorysé finanční podpory.
 

Kde najdete stopy doktora Bechera?

Karlovarského Hippokrata, lékaře Davida Bechera dlouho připomínala busta, kterou na žádost karlovarských lékařů zhotovil vídeňský sochař Anton Dominik Ritter von Fernkorn. Bustu odlil do bronzu podle modelu v nadživotní velikosti od sochaře Emanuela Maxe. Busta byla slavnostně odhalena v roce 1856 v dnes již zaniklých Vřídelních lázních, které stávaly v sousedství litinové Vřídelní kolonády, postavené podle projektu vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Busta se několikrát stěhovala, až se ztratila, patrně při demolici kolonády v březnu 1939. Doktora Bechera tak dnes v jeho městě připomíná ulice v centru města a náhrobek na bývalém Ondřejském hřbitově s nápisem „vzácný muž, jehož vynášeti lze upřímnou nelíčenou chválou“, jeho jméno najdete i na pamětní desce na průčelí Císařských lázní.
 

Léčba vodou

Blahodárné účinky obyčejné vody doporučoval také Vinzenz Priessnitz (1799–1851). V roce 1822 zřídil v rodném domě v Jeseníku malý vodoléčebný ústav a postupně vybudoval lázně, kam dnes jezdí lidé z celého světa. Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník nabízejí kromě bohaté škály vodoléčebných procedur také řadu pramenů či přírodní balneopark.

Dva lékaři, James Wilson (1807–1867) a James Manby Gully (1808–1883), přenesli v roce 1842 řadu Priessnitzových vodoléčebných procedur do anglických lázní Malvern. Brzy se do lázní každý rok hrnulo přes šest tisíc návštěvníků, mezi nimi i Charles Dickens s manželkou Kate či Charles Darwin (1809–1882). Ten přijel v březnu 1849 i s rodinou a stěžoval si na závratě, nevolnost, hnisavé vyrážky a bolesti hlavy. Lékaři mu naordinovali podobnou léčbu jako svým pacientům Priessnitz: po zabalení do mokrého prostěradla ho energicky masírovali, nahřívali ho lihovou lampou, dokud z Darwina netekl pot, a potom mu dřeli kůži studenými mokrými ručníky. Autor evoluční teorie také musel s výjimkou doby jídla stále nosit studený mokrý obklad na břiše a čtyřikrát denně šplhat po vysokých kopcích v okolí. Darwin si stěžoval, že se po léčbě cítil jako stroj, který jen chodí a přijímá potravu, cítil se ale lépe. K lékařům se ještě několikrát vrátil, a i doma se řídil jejich instrukcemi. V zahradě si zřídil lázeň se sprchou pod širým nebem a nechal se masírovat svým komorníkem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rozhledna Diana v Karlových Varech Památky

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Věž z roku 1914 najdete na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp. Dostanete se k ní pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp. Na ochoz rozhledny Diana, do výšky 25 m, vyjedete buď výtahem, nebo protáhnete nohy na 150 schodech.

Tržní kolonáda v Karlových Varech Památky

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny – Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Přírodní park u Prelátova pramene v Mariánských Lázních Příroda

Přírodní park u Prelátova pramene v Mariánských Lázních

Na okraji Mariánských Lázní, v místech, kde park přechází do lesa, leží malebná louka, kterou protéká potůček plný žulových balvanů a dva rybníky dokreslují kouzlo tohoto místa. Před lety zde byl objeven pramen, který dostal jméno Prelátův a podle něj se jmenuje i tento jedinečný kousek přírody.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Městské muzeum Františkovy Lázně Kultura

Městské muzeum Františkovy Lázně

Přijďte si prohlédnout více než 600 starých fotografií z konce 19. a počátku 20. století, originál sochy Frantíka Adolfa Mayerla z r. 1923 do Městského muzea Františkovy Lázně.

Alžbětiny lázně v Karlových Varech Lázně a wellness

Alžbětiny lázně v Karlových Varech

Přijďte se odreagovat a udělat něco pro své zdraví do Alžbětiných lázních, jedné z nejkrásnějších architektonických dominant Karlových Varů. Lázně byly založeny roku 1906 a pojmenovány po císařovně Elizabetě – Sissi.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech Zážitky

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže Příroda

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže

Pod podlahou kolonády se nalézá místo pro čerpání, rozvod a tepelnou regulaci vřídelní vody. Jsou zde i prostory kde vřídlovcem „obrůstají“ karlovarské suvenýry. Ve staré části vřídelního podzemí je zprovozněna turistická trasa.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky Příroda

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Vřídlo Karlovy Vary Příroda

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Wellness a lázně lázeňského Sanatoria Dr. Peták ve Františkových Lázních Lázně a wellness

Wellness a lázně lázeňského Sanatoria Dr. Peták ve Františkových Lázních

Víkendy i týdenní pobyty plné relaxace v moderním hotelu poskytujícím komplexní lázeňskou léčbu. Garantujeme využití přírodních minerálních zdrojů z Františkových Lázní, tzn. rašelina, zřídelní plyn CO2 a minerální pramen Štěpánka.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos Příroda

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Lázeňský hotel Goethe Františkovy Lázně Lázně a wellness

Lázeňský hotel Goethe Františkovy Lázně

Tradiční lázeňský hotel v samém centru města Františkovy Lázně přímo na lázeňské promenádě. Od roku 2017 je součástí hotelu nový balneoprovoz.V hotelu nabízíme lázeňské léčebné pobyty včetně těch s příspěvkem zdravotní pojišťovny. V nabídce jsou také wellness pobyty na víkend nebo na týden.

Rudolfův pramen v Mariánských Lázních Lázně a wellness

Rudolfův pramen v Mariánských Lázních

Rudolfův pramen vyvěrá v lukách v Úšovicích a byl známý jako pramen Luční. Voda z pramene Rudolf se užívá k pitné léčbě a na koupání. Ochutnat jej můžete v pavilonu Křížového pramene na kolonádě.

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech Příroda

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu.

Lázeňský hotel Pyramida ve Františkových Lázních Ubytování

Lázeňský hotel Pyramida ve Františkových Lázních

Užijte si lázeňské hýčkání a nechte své tělo i mysl relaxovat. Jediné co potřebujete je vybrat si termín a přijet k nám.

Sadová kolonáda v Karlových Varech Památky

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet Příroda

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech Památky

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní Lázně a wellness

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních Památky

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Křížový pramen v Mariánských Lázních Příroda

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů Lázně a wellness

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech Lázně a wellness

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Spa Resort Sanssouci Karlovy Vary – komfort, prvotřídní léčba a wellness Lázně a wellness

Spa Resort Sanssouci Karlovy Vary – komfort, prvotřídní léčba a wellness

Karlovy Vary s tradicí balneologické péče od roku 1350 jsou nejvýznamnější evropské lázně, hojně navštěvované světovými celebritami, a svou úrovní, a především léčebnými výsledky jednoznačně převyšují obdobně zaměřené zahraniční lázně.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky Životní styl

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Karolinin pramen v Mariánských Lázních Lázně a wellness

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen je pramen minerální vody v Mariánských Lázních. Má poměrně vyšší obsah hořčíku. Pavilon Karolinina pramene je volně přístupný v letním období.

Smetanovy sady v Karlových Varech Příroda

Smetanovy sady v Karlových Varech

Smetanovy sady, pojmenované po slavném českém skladateli Bedřichu Smetanovy, jsou typické květinovým záhonem, v jehož středu je vždy vytvořeno aktuální datum.

Zpívající fontána v Mariánských lázních Památky

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Medvědí pramen v Mariánských Lázních Příroda

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Pramen je známý kamennou sochou Eiblova medvěda. Původ jména kyselky pochází ze středověku, kdy se toto místo nazývalo „Medvědí brloh“ zřejmě podle doupat divokých medvědů.

Pavilon Františkova pramene Památky

Pavilon Františkova pramene

Františkův pramen je nejstarším františkolázeňským pramenem a spolu s pavilonem, který jej zastřešuje, slouží jako symbol města. Tato klasicistní stavba nahradila původní dřevěný pavilon roce 1832.

Přírodní rezervace Smraďoch Příroda

Přírodní rezervace Smraďoch

Nad celým územím se vznáší podivný zápach. Vystupuje z malých puklin, kolem kterých neuvidíte na první pohled žádný život. Plyn, který se zde prodírá z hlubin Země, je oxid uhličitý "ovoněný" sirovodíkem. Je pozůstatkem kdysi mohutné tektonické činnosti zdejší oblasti.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce Kultura

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Lázeňský hotel Sadový Pramen v Karlových Varech Lázně a wellness

Lázeňský hotel Sadový Pramen v Karlových Varech

Lázeňský hotel Sadový Pramen se nachází v centru lázeňského území vedle Sadové kolonády. Lázeňský hotel patří díky tradičnímu léčení pomocí přírodního léčivého zdroje k hlavním léčebným zařízením v Karlových Varech.

Lázeňský hotel Kijev ve Františkových Lázních Lázně a wellness

Lázeňský hotel Kijev ve Františkových Lázních

Lázeňský hotel Kijev se nachází v lázeňském centru města. Jedinečnost hotelu, spočívá v širokém spektru diagnostického i léčebného vybavení, které umožňuje speciální i komplexní léčbu.

Lázeňský dům Savoy Františkovy Lázně Lázně a wellness

Lázeňský dům Savoy Františkovy Lázně

Poznejte unikátní františkolázeňšké přírodní zdroje a nechte na sebe působit jedinečné léčivé účinky přírodní léčivé vody, slatiny a plynu. Lázeňský dům Savoy je jedním z prvních tradičních lázeňských hotelů přímo v centru Františkových Lázní.

Další aktuality

Přijďte se podívat do Kyselky na exponáty z historie značky Mattoni 1873

Přijďte nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele Heinricha Mattoniho, která sahá až do roku 1873. Budova v obci Kyselka, v níž vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod, nese jméno dr. Josefa Löschnera, Mattoniho spolupracovníka při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Löschnerův pavilon sloužil v době svého vzniku jako provozovna pro stáčení minerální vody ze stejnojmenného pramene. Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovaná expozice mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho zahajuje sezonu s novými exponáty, včetně lanovky na minerálku.
29. březen 2025 5:34
Kultura, Karlovarský kraj

Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

Bečovský zámek zahájí oficiálně novou sezónu již v pátek 28. března 2025. Vydat se můžete nejen za relikviářem sv. Maura, ale také do zámeckých interiérů. Novinkou bude výstava Kult svatých těl. Zámek bude otevřen od 9:00 do 14:00, během víkendu pak od 9:00 do 16:00 hodin.
25. březen 2025 6:00
Památky, Karlovarský kraj

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Ačkoliv je Jára Cimrman kultovní vymyšlenou postavou, jeho duch i humor si už doslova žije sám svým životem. Jeho příznivci usilují i o zápis Járy Cimrmana na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!
15. březen 2025 8:55
Životní styl, Karlovarský kraj

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
9. březen 2025 15:00
Památky, Karlovarský kraj

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
6. březen 2025 8:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Centrum Chebu v sobotu rozveselí masopustní průvod

V sobotu 1. března 2025 se již pojedenadvacáté vydá na svoji cestu městem masopustní průvod. Město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo, Městský dechový orchestr a Základní škola Jindřicha Jindřicha, zvou všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do masopustního průvodu. Letošní rok chce dát opět prostor pro kreativitu – téma pro masku si každý zvolí podle svých představ, fantazii se meze nekladou.
26. únor 2025 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
24. únor 2025 17:29
Kultura, Karlovarský kraj

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.
21. únor 2025 10:00
Zimní sporty, Karlovarský kraj