ÚvodAktuality#světovéČesko a lázně ve stylu antického Říma: lázeňský voucher jako tip na vánoční dárek
Lázně a wellness

#světovéČesko a lázně ve stylu antického Říma: lázeňský voucher jako tip na vánoční dárek

  • 30. listopadu 2020
Neobvyklý vánoční dárek, tip na zimní dovolenou anebo volno na pár zimních dní jen tak pro radost: to všechno vám může splnit lázeňský voucher. Lázně je znovu mohou poskytovat od listopadu a dobrá zpráva je, že lázeňské pobyty s využitím slevy poběží i v příštím roce.

Lázně jako ve starověkém Římě: Nové Lázně Ensana Health Spa Hotel a Římské lázně v Mariánských Lázních a komplex Thermal Spa v britském městě Bath

Římské lázně
Bath
Hojivé a uvolňující účinky koupelí znali už staří Římané; jejich lázně byly skutečně pověstné a v dnešním dílu seriálu #světovéČesko vás o lázeňská potěšení v římském stylu rozhodně nepřipravíme. Cíl své relaxační dovolené si můžete vybrat z desítek míst v celé České republice. Aby bylo vaše rozhodování co nejjednodušší, pokusili jsme se připravit lázeňskou mozaiku skutečně na míru.
 

Do Čech nebo na Moravu?

Jet do vybraných lázní přes celou republiku anebo třeba jen pár kilometrů? To je ta hlavní otázka, kterou musíte rozhodnout. Ta druhá je ještě o něco složitější: lákají vás lázně ve městech, kde jsou k dispozici obchodní centra, kavárny a muzea, anebo spíš dáte přednost klidnému venkovu a pobytu v přírodě? Anebo chcete spojit lázeňský pobyt se zimní dovolenou na horách? Možné je všechno. Projděte si nabídku na portálu Kudy z nudy a podívejte se i na stránky jednotlivých lázeňských zařízení: najdete tam zajímavé tipy nejenom na akce, ale i na výlety a procházky. Ty totiž k lázeňským pobytům patří stejně jako balneologické procedury nebo masáže a třeba vám pomohou v rozhodování, které místo si vybrat.
 

Západ Čech a klasika lázeňského trojúhelníku

Oblast s bohatším výskytem minerálních a termálních pramenů než v nejzápadnějším cípu země v Česku nenajdete. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti nominována pro zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Srdcem karlovarských lázní je Vřídelní kolonáda a Vřídlo, s teplotou 72 °C nejteplejší minerální pramen v Čechách, který za minutu vychrlí z hloubky necelých sta metrů zhruba 2 000 litrů minerální vody. Za zmínku stojí také neoficiální „třináctý léčebný pramen“: tak se kdysi říkalo likéru Becherovka, a to dokonce i po roce 1965, kdy byl skutečný třináctý pramen objeven. Ke „zřídlu“ třináctého pramene je to z centra města jen kousek, návštěvnické centrum Becherovky skutečně najdete přímo na místě bývalé továrny na Steinberkách, odkud voňavý likér v typických plochých lahvích od druhé poloviny 19. století putoval do celého světa. Vypravte se tedy za Vřídlem, na několik rozhleden a ke kouzelným Svatošským skalám do Karlových Varů, anebo za soškou Františka do Františkových Lázní. Poznali byste raději nejmladší českou sopku či slavný Soos alias malý český Yellowstone? Z lázní je to do něj opravdu jen kousek.

Kam za lázeňskou pohodou?

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. 

Římské lázně v Mariánkách

Když je řeč o rozkoších starých Římanů, originální lázně oslňující až orientální nádherou objevíte v Mariánských Lázních, a to v hotelu Nové Lázně Ensana. Pětihvězdičkový hotel s Římskými lázněmi získal dnešní tvář na konci 19. století a častý host, anglický král Edward VII., se do nich doslova zamiloval. Ve velkolepém prostoru s nádhernými bazény, perskými koberci, divany obloženými hedvábnými polštáři a veškerým komfortem si minerální koupele před sto lety užívali opravdu jen ti privilegovaní. Ostatně dodnes tu můžete navštívit Královskou kabinu Edwarda VII. a Císařskou kabinu Františka Josefa I. Všimněte si například snových krajinek na stěnách královské kabiny: anglický král prý míval dojem, že sedí v přepychovém zahradním pavilonu, obklopený kouzelnou přírodou.
 

Do lázní a zároveň na hory

Nebylo by ale úplně fér mluvit o pouhém lázeňském trojúhelníku, když jde vlastně o čtyřúhelník: jsou tu totiž ještě lázně Jáchymov, proslavené minerální vodou s vysokým obsahem radonu. Mimochodem, díky blízkému Klínovci, Božímu Daru a krušnohorským svahům je Jáchymov se svým Aquacentrem a saunovým dolem Agricola skvělým tipem pro lyžaře: z lyží tu skutečně můžete skočit rovnou do bazénu.

Pokud chcete do lázní a současně na hory, můžete si vybrat také Janské Lázně; ty jsou významným rekreačním, turistickým a sportovním horským centrem Krkonoš ve všech ročních obdobích. Na dosah navíc leží SkiResort Černá hora, šest vzájemně propojených lyžařských areálů s veškerými službami a řadou doplňkových aktivit, jako jsou výlety na sněžnicích, sáňkování po Černohorské sáňkařské cestě nebo snowtubing.

Do lázní do města? Proč ne?

Lázně v menších městech v Čechách mají jednu nepopiratelnou výhodu: když vám přestanou stačit procházky do přírody, v záloze máte spoustu dalších zajímavých výletních cílů. Stačí si jen vybrat podle regionu a případných neduhů, ale buďte si jistí, že všude vás budou hýčkat jako v bavlnce. Například Lázně Bělohrad v podhůří Krkonoš léčí nemoci pohybového aparátu a klientům tu od bolestí pomáhá slatina, používaná ve formě koupelí, zábalů a obkladů. Lákavé je i zdejší wellness, po procedurách se můžete vypravit třeba do Jičína, do Kuksu, do Hořic nebo Dvora Králové nad Labem. V podhůří Krkonoš leží také Velichovky, rovněž zaměřené na léčbu pohybového ústrojí.
 

Léčivá voda a slatina

Na pohybovou kondici se zaměřují také lázně v Teplicích; ke zdejším termálním pramenům po staletí putují císaři a králové z celé Evropy. Chcete-li je vyzkoušet, zastavte se v Thermaliu v lázeňském domě Beethoven; termální centrum v mnohém připomíná klasické římské lázně.

Do slatinných lázních Toušeň nedaleko Prahy se zase jezdí za léčbou pohybových nebo kožních problémů. Z hlavního města je to blízko i do lázní Poděbrady, které se specializují na léčbu srdce, anebo do lázní Mšené; odtud můžete podniknout výlet třeba na památnou horu Říp. Kdybyste podél Labe jeli dál na východ, dostanete se do lázní Bohdaneč, slatinných lázní v těsné blízkosti Pardubic. A pokud máte rádi jižní Čechy, vyzkoušejte třeba léčbu pohybového aparátu v lázních v Třeboni anebo v Bechyni, v jedněch z nejstarších slatinných lázní v Čechách.
 

Pět tipů pro milovníky blaženého klidu

Jsou vaším snem dlouhé procházky v lesích, ticho, klid a ničím nerušený odpočinek v místech, kde samotné klima léči? Máme pro vás skvělou lázeňskou pětku: co byste řekli třeba Lázním Kynžvart? Ideálním cílem procházek není jen rozsáhlý park u zdejšího zámku, ale celý Slavkovský les, oblast s krásnou a neporušenou přírodou. V jižních Čechách kousek od Písku v romantické lesnaté krajině v údolí Otavy naleznete lázeňský komplex Vráž: jde o novogotický zámek, který až do roku 1926 sloužil jako letní rezidence šlechtického rodu Lobkowiczů.

Pokud si vyberete Lázně Kundratice, čeká vás pobyt v oblíbené rekreační oblasti na jižním úbočí Ještědského hřebene, pouhých dvacet kilometrů od Liberce. Milovníky komorního prostředí jistě nadchnou i malé Lázně Libverda v malebné kotlině v podhůří Jizerských hor kousek od Hejnic, města s krásnou barokní poutní bazilikou, anebo Konstantinovy Lázně na Plzeňsku. Nejmenší a nejklidnější západočeské lázně nabízejí nejenom léčbu a pohlazení po duši, ale i vzácnou minerální vodu: má největší obsah volného oxidu uhličitého ze všech minerálních vod v Česku.
 

Směr Morava: čerstvý vzduch v horách

Spousty krásných lázeňských míst nabízí také Morava. Podobně skvělou pověst jako známý lázeňský trojlístek na západě Čech mají lázně uprostřed svěží přírody, kde k procedurám dostanete navíc pořádnou porcí kyslíku. Koho trápí chronický kašel a obtíže s dechem, může si vybrat třeba Karlovu Studánku a jedny z nejvýše položených horských lázní u nás. Čistota vzduchu v nadmořské výšce kolem 800 metrů na východním úbočí Pradědu je prý srovnatelná s ovzduším v Alpách.

Podobnou nálož čerstvého vzduchu vám dopřejí v Priessnitzových lázních nad městem Jeseník: nejstarší vodoléčebné lázně na světě mají jedinečné mikroklima, vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Podobně bohatá je nabídka lázní Luhačovice, které se rovněž specializují na dýchací ústrojí. Starobylé lázeňské městečko v údolí, které obklopují kopce Vizovické vrchoviny a Bílých Karpat, leckdo považuje díky originální a stylové architektuře Dušana Jurkoviče za nejkrásnější na Moravě.
 

Voda, samá voda (a navíc léčivá!)

Chloubou lázeňského městečka Velké Losiny v podhůří Jeseníků je termální aquapark napájený z minerálních pramenů a samozřejmě spousta zajímavých cílů, od renesančního zámku přes ruční papírnu až po sportovní areál v Koutech nad Desnou a přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně.

Vodu jedinečného složení naleznete také v lázních Skalka u Prostějova; léčivý sylvin obsažený ve zdejších alkalicko-sirnatých vodách nemohou nabídnout žádné české lázně, nachází se pouze v Itálii a Rakousku.

Zázračné účinky má také minerální jodobromová voda zvaná solankalázních Hodonín, lázních Lednice, lázních Darkov a v lázních Klimkovice; její původ se datuje až do období třetihor a pro své jedinečné léčebné, preventivní a regenerační účinky bývá často přirovnávána k vodě z Mrtvého moře. Lázně Slatinice zase využívají přírodní pramen vody s obsahem sirovodíku, blahodárně působící na kloubní chrupavky.
 

Sirnaté lázně a místa na dobití baterek

Fenoménem Moravy jsou sirnaté prameny, známé svými blahodárnými účinky na léčbu pohybového aparátu, tedy kloubů, páteře, stavů po operacích a úrazech, po totálních endoprotézách a také neurologická onemocnění pohybového aparátu. Pečovat o vás budou například v Lázních Leopoldov u Buchlovic anebo v Sirnatých lázních v Ostrožské Nové Vsi, které leží pár kilometrů od Uherského Hradiště.

Obě lázeňská místa zároveň udělají radost těm, kdo hledají spíše klidnější prostředí stranou od civilizace. Stejné nároky ale splňuje více lázeňských resortů, namátkou Hotel Lázně Kostelec u Zlína, Schrothovy léčebné lázně Dolní Lipová anebo Lázně Bludov.

Velmi specifické zaměření pak mají lázně Teplice nad Bečvou: péče se tu soustředí na životní styl lidí s kardiovaskulárními problémy, kteří se chtějí aktivně zapojit do zlepšení svého stavu. Kromě klasického wellness můžete vyzkoušet třeba unikátní celotělovou chladovou terapii při teplotách kolem –120 °C. Podobně originální je i nabídka výletů do okolí: přímo v areálu lázní najdete Zbrašovské aragonitové jeskyně, pěší procházka vás pak dovede k Hranické propasti.
 

Vodní zážitky ve stylu starých Římanů

  • Jak to chodilo v římských lázních? Poté, co si návštěvníci v apodyteriu sundali oděv, v tepidariu, tedy zahřívacím prostoru, si dopřáli vlažnou vodní lázeň k uvolnění. Pak přešli do caldaria, kde byla na programu lázeň v teplé vodě, poté došlo na parní lázeň, laconicum, a nakonec osvěžení ve frigidariu, ochlazovacím prostoru s nádrží studené vody.
  • Skvěle zachované jsou Caracallovy lázně v Římě, i když po vodě už tu není ani stopa. Mnohem lepší představu o fungování pravých římských lázní proto nabízí třeba Římské lázně v britském městě Bath.
  • Nazývaly se Aquae Sulis a Římané je založili krátce po vpádu do Británie roku 43. Po jejich odchodu se neudržované lázně zřítily a stovky let zůstaly pohřbené pod zemí. Obnovy se dočkaly až na začátku třetího tisíciletí a kdo chce nyní zjistit, jak si užívali Římané na počátku našeho letopočtu, může komplex Thermal Spa navštívit.
  • Za pozornost nestojí jen samotné lázně, ale i sbírka římských mincí, které dávní obyvatelé Bathu házeli do pramene. Skrze skleněnou podlahu si také lze prohlédnout původní vodní rozvodný systém. Nejsilnější dojem ale v návštěvnících zanechává Great Bath, přes metr a půl hluboký bazén naplněný horkou vodou. Původně se nacházel v 40 metrů vysokém sále, dnes je obklopený viktoriánskou zástavbou.
#světovéČesko a Konstantinovy Lázně: založili je sedláci, ale jmenují se po knížeti

#světovéČesko a Konstantinovy Lázně: založili je sedláci, ale jmenují se po knížeti

Hledáte lázně, které skutečně nabízejí klid a ticho? Vyberte si Konstantinovy Lázně, ukryté v lesích v dosud neobjeveném koutku Plzeňska. O vaše zdraví se postarají prameny s největším obsahem volného oxidu uhličitého v Česku, o volný čas spousty zajímavostí v okolí – například stolová hora Hradišťský kopec nebo zřícenina hradu Gutštejn.

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

Lázeňské město jako žádné jiné: tak se představují Karlovy Vary. Neváhejte, nejlepší čas k návštěvě atraktivních míst je právě teď, když město není plné turistů z celého světa. Když budete mít opravdu štěstí, třeba se vám podaří odvézt si z Jeleního skoku na památku fotku, kde budete skutečně jen vy, kamzík a Karlovy Vary.

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

Průzračně čistá, klidná i pádící přes horské stráně: taková je voda v Rychlebských horách. V Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku se k tomu přidává i mimořádné ovzduší. Lázně leží v nejčistším prostředí v rámci celé kontinentální Evropy a právě díky tomu se honosí prestižním přízviskem klimatické.

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

Dovolená v lázních 2020/2021 – využijte svůj voucher do lázní

Dovolená v lázních 2020/2021 – využijte svůj voucher do lázní

Aktualizovaný přehled zařízení, kde je možné voucher v roce 2021 uplatnit. Pro ověření aktuální kapacity kontaktujte vámi vybrané zařízení. Při rezervaci uveďte, že hodláte využít voucher a nahlaste i unikátní kód voucheru. Zájem o pobyty s možností využití státního příspěvku je obrovský, část lázeňských zařízení aktuálně nové rezervace nepřijímá.

 #světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

#světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

Františkovy Lázně se jmenují po císaři Františkovi I., který je roku 1793 založil. Dokonce tu má jezdeckou sochu, ale v popularitě panovníka předčil jiný František: říká se tak sošce malého chlapce s rybou, kterou najdete v parku na začátku hlavní třídy poblíž Františkova pramene.

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

Mezi našimi lázněmi patří Lázně Libverda k těm menším, ale zato mají skutečně výjimečný přírodní léčivý zdroj: Boží vodu. Říkalo se tak vodě ze zdejších minerálních pramenů, která byla svými blahodárnými účinky známá už od 14. století. Albrecht z Valdštejna si ji dokonce vozil s sebou na válečná tažení.

#světovéČesko: užijte si skvělé koupání v termálních lázních ve Velkých Losinách

#světovéČesko: užijte si skvělé koupání v termálních lázních ve Velkých Losinách

Renesanční zámek, procesy s čarodějnicemi nebo slavná ruční papírna: ano, tak známe Velké Losiny, městečko v podhůří Hrubého Jeseníku. Právě tady také najdete nejstarší moravské lázně a unikátní termální park, ráj všech milovníků wellness a vodních radovánek v konejšivě teplé vodě s blahodárnými účinky.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování

Proč si tolik lidí oblíbilo sauny a saunování? Proč je chození do sauny tak zdravé, kdo saunování vlastně vymyslel, jak vypadala první sauna v českých zemích, jaké druhy saunování existují a kdy raději návštěvu sauny odložit? O saunách a saunování zkrátka na Kudy z nudy víme téměř všechno a rádi se o to s vámi podělíme.
19. listopad 2024 20:01
Lázně a wellness

Sauny na podzim lákají na nevšední zážitky

Saunování patří k oblíbeným, nejen podzimním a zimním požitkům. Prohřeje tělo a uvolní mysl. Mnoho saun nabízí saunové ceremoniály se zkušeným saunérem, které posouvají zážitek ze saunování na ještě vyšší úroveň. Vyzkoušejte některé z nich při speciálních příležitostech. V Aquapalace Praha se na Sauna Herbal Cup sejdou nejlepší světoví mistři, Pálavský herbal v saunách nabídne vůni bylin a v sauně můžete prožít i silvestrovskou noc!
4. listopad 2024 12:54
Lázně a wellness

20 tipů na nejlepší aquaparky u nás

Zadovádět si v bazénu, vyhřát se v sauně, sklouznout se na toboganu a pořádně si zaplavat! Tak nějak vypadá správný den v aquaparku... Zážitky nabízejí vodní areály v Česku po celý rok, ale které z nich jsou ty nejlepší? S tím vám poradí Kudy z nudy.
26. říjen 2024 11:00
Lázně a wellness

Znáte lázeňská místa Česka? Nově by k nim měly přibýt Poděbrady!

Město Poděbrady v současné době usiluje o zřízení statutu lázeňského místa. Statut, který je nařízením vlády, zajišťuje vyšší ochranu lázeňského místa podle aktuální legislativy, například přípustné a nepřípustné podmínky související s rozvojem a výstavbou, s ochranu léčivých zdrojů, upřesňuje péči o zeleň a vymezuje činnosti, které jsou povolené, nebo zakázané. V České republice nyní existuje 32 fungujících míst s tímto statusem. Jaké to jsou vám prozradí Kudy z nudy.
20. říjen 2024 12:00
Lázně a wellness

Koupel ve vodě z hlubinného vrtu v Česku? Dopřejte si relaxaci z přírodního léčivého zdroje

Zkuste koupel ve zvláštní vodě z hlubinného vrtu z období třetihor, která je bohatá na minerály a vyrovná se dokonce účinkům mořské koupele. Termální aquaparky se mohou pyšnit tím, že koupání v takové vodě má přinášet posílení imunitního systému, pročištění a uvolnění dýchacích cest a také má léčivé účinky při různých alergiích a kožních chorobách. Užijete si příjemné koupání a relaxaci v některém z našich termálních bazénů.
12. říjen 2024 9:41
Lázně a wellness

Slunce, voňavý vzduch a hory: tipy na místa, kde prožijete babí léto ve vzdušných lázních

Máme pro vás tip na skvělý podzimní relax: pobyt na prosluněných pláních uprostřed svěží přírody a s pořádnou porcí kyslíku. Pokud nevíte kam, inspirujte se v časech první republiky: vzdušné, sluneční a světelné lázně tehdy patřily k módním trendům.
4. říjen 2024 16:00
Lázně a wellness

Jóga pro líné: tipy, kam jít na thajskou masáž

Thajská masáž je osvěžujícím zážitkem, po kterém se každý cítí doslova jako znovuzrozený. Techniky thajské masáže se liší od klasických masáží orientujících se pouze na svaly a měkké tkáně. Thajská masáž se zaměřuje na celé tělo, přičemž největší působení je soustředěno na svaly nohou, kloubů, chodidel a zad, protože tyto části těla jsou při současném životním stylu nejvíce namáhány. Protože thajská masáž pracuje s tělem a používá prvky z akupresury, jógy a řadu protahovacích technik, říká se jí také "jóga pro líné" nebo "jógová masáž". Uvolněte své tělo a mysl při tradiční thajské masáži.
19. září 2024 7:00
Lázně a wellness

Sedm termálních koupališť zve ke koupání i v babím létě

Co si počít v září, když je ještě teplo, ale voda v přírodních koupalištích už začíná pozvolně vychládat? Pořád tu jsou termální koupaliště a báječně teplá minerální voda. Portál Kudy z nudy vám poradí, kde je najdete. Náš výběr má jediný háček: zatímco aquaparky mají otevřeno samozřejmě celý rok a do venkovních bazénů s vyhřívanou vodou se klidně můžete ponořit i v zimě, termální koupaliště zpravidla končí provoz v polovině září. Pamatujte na to, až budete vybírat místo, kdy a kam se vydáte.
4. září 2024 16:00
Lázně a wellness