ÚvodAktualityPivní stezky: pivo, hospůdky a pivovary, prohlídky a akce
Gurmánská turistika

Pivní stezky: pivo, hospůdky a pivovary, prohlídky a akce

  • 4. června 2017
Máte dojem, že milovníci vína mají Moravské vinařské stezky a na pivaře se zapomnělo? Kdepak, pivních stezek je víc než byste si mysleli a místa, kde můžete spojit cyklistické výlety s posezením v dobré hospůdce, utěšeně přibývají. Navíc pivovary lákají výletníky na exkurze, pivní slavnosti či dny otevřených dveří.
Kde si tedy užijete svou oblíbenou zábavu a ochutnáte dobrá piva? Vyberete si variantu pro cyklisty nebo pro pěší? Záleží jen na vás, ale někde je třeba překonávat větší vzdálenosti, jinde vás může zaskočit kopcovitý terén.

Třeba hned na první stezce z našeho seznamu, která vás zavede na hřebeny Krkonoš.
 

Krkonošská pivní stezka

Dvaadvacet kilometrů dlouhá Krkonošská pivní stezka propojuje čtyři minipivovary, z nichž dva jsou umístěné přímo v horských boudách. Stezka vede nejhezčími partiemi Krkonoš a můžete ji spojit i s výstupem na Sněžku, hlavními místy ovšem jsou samozřejmě pivovary. K zastávce a ochutnávce láká Luční bouda, s datem založení roku 1623 nejstarší horská bouda v Krkonoších a s nadmořskou výškou 1 400 metrů zároveň nejvýše položená horská chata a pivovar ve střední Evropě. Pivo Paroháč se tu vaří od roku 2012. V penzionu Andula na Friesových boudách na vás čeká pivo Fries, další dva pivovary pak objevíte ve Vrchlabí, a to rodinný pivovar Hendrych a pivovar a hotel Pivovarská Bašta s pivem pojmenovaným Krkonošský medvěd. Komu se podaří vypít na každé zastávce alespoň dvě piva, tomu se Krkonošská pivní stezka odmění: v pivovarech dostanete razítka a za všechna čtyři vyplněná políčka pak v cílovém pivovaru získáte malý dárek.
 

Pivní stezky na severu Moravy a ve Slezsku

Na severní Moravě a ve Slezsku objevíte několik různě dlouhých cyklotras, které ve svém názvu připomínají nošovický pivovar Radegast. Vyzkoušet můžete Beskydy Radegast Cyklotrack, Slezsko Radegast Cyklotrack, Opava Radegast Cyklotrack a Trojmezí Radegast Cyklotrack. Na všech trasách najdete desítky hospůdek a restaurací, zastřešená odpočívadla se speciálními stojany na kola a informační panely s mapou cyklotras.

Malebnou krajinou Beskyd a kolem několika pivovarů v tomto regionu prochází Beskydská pivní stezka. Měří 53 kilometrů a i ona vás provede kolem řady pivovarů a minipivovarů. Ochutnat můžete například piva z minipivovaru Hukvaldy anebo z minipivovaru Kohutka ve Vyšních Lhotách.
 

Podorlické pivní stezky

Celkem tři trasy podhůřím Orlických hor nabízí Podorlická pivní stezka: 49 km dlouhou od Rychnovského pivovaru v Rychnově nad Kněžnou k pivovaru Rampušák v Dobrušce, 31 km dlouhou z Rychnova nad Kněžnou k Řemeslnému pivovaru Clock v Potštejně a nejkratší, pětikilometrovou, z pivovaru Rychnov do letoviska Studánka. Na webových stránkách stezky se dozvíte, co je třeba udělat pro získání odměny. Je to jednoduché, stačí lajknout facebookový účet Podorlické pivní cyklostezky, na zajímavých místech fotit selfie, sbírat razítka a pak si vyzvednout piva či nápoje dle aktuální nabídky zdarma.
 

Pivovarské stezky na jižní Moravě

jižní Moravy na Vysočinu míří 60 km dlouhá pivovarská cyklotrasa, vedoucí od zámku a Městského zámeckého pivovaruOslavanechpivovaru Dalešice – aneb pivovaru, který tak dobře znáte z filmových Postřižin. Starší Zámecký pivovar, který původně sídlil v oslavanském zámku, se před časem z technických i kapacitních důvodů přestěhoval do nově vybudované provozovny v Bratčicích u Rajhradu. Necelých 30 km měří další trasa pro milovníky piva, Pivní stezka Petra Bezruče; začíná u nádraží v Brně-Řečkovicích a vede přes  Lelekovice a Vranov až k pivovaru v Černé Hoře na Blanensku. Putování můžete zakončit v černohorském Centru Sladovna.
 

Další pivní stezky

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv Gurmánská turistika

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Beskydská pivní stezka Gurmánská turistika

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Krkonošské pivní slavnosti 2025 ve Vrchlabí

9. 8.
Krkonošské pivní slavnosti 2025 ve Vrchlabí

Srdečně vás zveme na 27. ročník tradičních Krkonošských pivních slavností do Vrchlabí, v sobotu 9. srpna 2025.

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném Ubytování

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Nově zrekonstruovaný Horský hotel Friesovy boudy se nachází v nadmořské výšce 1217 metrů a nabízí ze své vysoké polohy velkolepé a nezapomenutelné pohledy do okolí. Hotel poskytuje zázemí pro nejkrásnější pouti po Krkonoších.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách Zážitky

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep Gurmánská turistika

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí Letní sporty

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Podorlická pivní cyklostezka Gurmánská turistika

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Pivní stezka Petra Bezruče Letní sporty

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Rodinný pivovar Hendrych ve Vrchlabí Gurmánská turistika

Rodinný pivovar Hendrych ve Vrchlabí

V rodinném pivovaru Hendrych ve Vrchlabí se vyrábí pivo plzeňského typu, spodně i svrchně kvašené, nepasterované, nefiltrované a jsou v něm zachované veškeré látky, které má správné pivo mít. Vaříme se klasickým dvourmutovým způsobem a ochutnat tu můžete čtyři piva Hendrych: H8, H11, H13, H16 Ale.

Pivovar Rampušák v Dobrušce Gurmánská turistika

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj