ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Finsko?
Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Finsko?

Poslechněte si audio verzi článku
Tisíce nádherných jezer, polární záře a půlnoční slunce, muminci, sobi ve vánoční vesničce Rovaniemi, saunování, Helsinky a Satu Pekka: je tolik věcí, které máme rádi ve Finsku! Seriál o evropských zemích pokračuje v další ze skandinávských zemí, a dokonce v té nejšťastnější na světě. Pojďte s Kudy z nudy poznat Finsko!
Hledáte nejšťastnější zemi na světě? Právě jste ji objevili. V žebříčku nejšťastnějších zemí světa, který každoročně sestavuje OSN, Finsko pravidelně obsazuje první příčku. Pro Finsko je typická nejenom poklidná krajina hlubokých lesů se skoro dvěma sty tisíci jezery a spoustou ostrovů, ale také vysoká životní úroveň, prvotřídní školství i města, v nichž si moderní architektura podává ruku se starými dřevěnými domečky. A také sauny: ve Finsku jich prý napočítáte téměř tři miliony a dům bez sauny prý není domovem.
 

Finové, stříbrná socha a knihovna Strahovského kláštera

Jediný problém ve Finsku je pro našince finština. Sice se můžeme utěšovat, že pro Finy zní čeština také jako řeč z jiné planety, ale jazyková bariéra je zkrátka bariéra. Přesto Češi a Finové našli společnou řeč už ve 14. století, kdy Finové přicházeli studovat do Prahy na tehdy čerstvě založenou Karlovu univerzitu. V roce 1578 bylo při jezuitské koleji v Olomouci zřízeno Colegium nordicum, speciální seminář pro výchovu katolických misionářů, na kterém rovněž studovala řada Finů.



Méně příjemnou kapitolu česko-finských vztahů napsala třicetiletá válka. Nemohli za to ani tak hakapelité, tedy finští vojáci ve službách švédské armády, kterým byly připisovány ďábelské a čarodějnické schopnosti. Bohužel ale právě Finové z Prahy odvezli v roce 1648 původní strahovskou knihovnu a cennosti Strahovského kláštera včetně stříbra z roztavené sochy sv. Norberta v nadživotní velikosti, který klášteru darovala Polyxena z Lobkovic. Mimochodem, klášterní knihovna byla odvezena do Turku, kde ji v roce 1792 osobně viděl Josef Dobrovský při své cestě do tehdejšího Švédska a Ruska. Bohužel shořela v roce 1827 při požáru města.
 

Kalevala

Podle velvyslanectví České republiky v Helsinkách byl zajímavým momentem česko-finských vztahů několik měsíců dlouhý pobyt novináře Antona Fredrika Almberga (1846–1909) v Praze. Učitel, spisovatel a překladatel, známý pod pseudonymem Antti Jalava, se seznámil s Františkem Palackým, Františkem Ladislavem Riegrem a Vojtou Náprstkem. O svých cestách psal v seriálu článků Dopisy ze zahraničí v časopise Uusi Suometar, kde obdivoval povinnou školní docházku v českých zemích i prostor, který byl v našich školách věnovaný češtině. Už v roce 1866 informoval literární kritik V. B. Nebeský o finském eposu Kalevala, který sestavil a vydal vesnický lékař a amatérský folklorista Elias Lőnnrot. Spisovatele Josefa Holečka dílo nadchlo natolik, že se kvůli tomu naučil finsky a Kalevalu přeložil do češtiny. Kniha vyšla v roce 1895 jako jeden z prvních úplných překladů.


 

Život ve stylu sisu a finský recept na štěstí

V článku o Dánsku jsme psali o životním stylu hygge. Stejně jako Švédové mají lagom a Norové koselig, Finové vyznávají sisu. Všechny spojuje neokázalost, umírněnost a útulnost, sisu je ale mírně akčnější. Jeho poselstvím je odolnost, síla, vytrvalost a odvaha čelit výzvám. Ostatně v zemi, kde dlouhé letní dny a fascinující bílé noci provázejí stejně dlouhé a velmi temné zimní noci (i když provázené polární září), je potřeba chlad, tmu a osamocenost nějak zahnat do kouta – a jeden ze skandinávských receptů na štěstí se k tomu skvěle hodí.


 

Vizitka: Finsko v číslech

S rozlohou 338 tisíc kilometrů čtverečních je Finsko osmá největší země v Evropě. Členem Evropské unie se Finsko stalo v roce 1995. Má necelých šest milionů obyvatel, kteří většinou žijí v jižní a střední části země a mluví finsky, baltofinským jazykem z rodiny uralských jazyků. I když je Finsko nejřidčeji osídlená země v Evropské unii, najdete tu i velká města. Hlavní město Helsinky má „jen“ 654 tisíc obyvatel, ale když připočítáte města Espoo a Vantaa ve stejné aglomeraci, dostanete se k počtu 1,3 milionu obyvatel – a to už je téměř čtvrtina obyvatel Finska. Další velká města jsou Tampere, Oulu, Turku, Jyväskylä, Kuopio a Lahti.


 

Finské inspirace a Emil Zátopek

Na svých cestách do Finska nesmíte minout Helsinky, založené v 16. století švédským králem Gustavem Vasou. Najdete tu řadu chrámů, desítky uměleckých galerií a muzeí, a také pevnost Suomenlinna, která je památkou UNESCO. Navštívit musíte i muzeum současného umění Kiasma, podzemní umělecké muzeum Amos Rex anebo moderní knihovnu Oodi s vyhlídkami, kinem a kavárnou.

Muzeu sportu je jedna část vyhrazena pro muže jménem Satu Pekka neboli pohádkový Péťa. Není to nikdo jiný než náš Emil Zátopek, jehož příjmení Finové slyší právě jako „satu pekka“. Ve Finsku se mu tak začalo říkat v roce 1950, když v Turku překonal světový rekord na 10 tisíc metrů. O dva roky později se na olympiádě v Helsinkách stal miláčkem domácího publika, když vybojoval tři zlaté medaile.

Kousek za Helsinkami objevíte středověké městečko Porvoo, lákající na romantické malé domky v úzkých uličkách i nábřeží s typickými rybářskými domky a úvazy na lodě. Milovníky kávy určitě potěší to, že Finové vypijí bezkonkurečně nejvíce kávy ze všech zemí na světě, a protože si nepotrpí na bezkofeinové a instantní nápoje, ochutnáte tu opravdu kávu výborné kvality. Když si k tomu dáte žitný chleba, kousek ryby nebo tradiční lihapullat aneb masové kuličky, určitě vám bude chutnat i finská tradiční kuchyně.
Cyklotrasa EuroVelo 13 – Stezka železné opony láká k pěknému cyklovýletu

Cyklotrasa EuroVelo 13 – Stezka železné opony láká k pěknému cyklovýletu

Za více než 30 let od pádu železné opony se bývalá zóna smrti proměnila v jeden z nejzajímavějších cykloturistických produktů Evropy. Celkem měří 10 550 km a prochází 20 evropskými státy, z nichž 18 je členy EU. Českem vede dobře značená trasa od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot o délce více než 860 km.

Absolutum Wellness Hotel v Praze 7 Ubytování

Absolutum Wellness Hotel v Praze 7

Absolutum Wellness Hotel je zrekonstruovaný hotel v Praze 7 Holešovicích se stylovou restaurací Salut, barem, moderním konferenčním a školícím centrem a také relaxačním wellness centrem Wellness Holešky. 

Dopřejte si relaxaci ve wellness a utužte tak své zdraví

Dopřejte si relaxaci ve wellness a utužte tak své zdraví

O tělo je třeba pečovat – měli bychom se o ně starat pravidelně, protože máme pouze jedno, a to doživotně. Pokud si je zničíme, náhradní jen tak nedostaneme. Doposud u nás převládá přesvědčení, že na masáže se chodí tehdy, když nás nesnesitelně bolí záda, popřípadě když se nemůžeme pohnout. Tak to není. Masáže a další aktivity pomáhají zbavit naše tělo naakumulovaného stresu, který nás pomalu ale jistě ubíjí. Tisíckrát nic umořilo osla, říká jedno staré přísloví a má pravdu! Předejděte skutečným problémům a věnujte se správné relaxaci.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Den vstupu České republiky do NATO

Den vstupu České republiky do NATO

12. března 1999 vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do NATO. Stali jsme se tak součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám, zajistili bezpečnost naší země nejlépe v historii.

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

Štědrovečerní večeře je v plném proudu, zní vánoční hudba, hoří svíčky a u ozdobeného stromečku se právě odehrává zázrak: zastavil se tu Ježíšek a naděluje. Odkud přišel? Anebo přiletěl? Jak se dostal do obývacího pokoje? Chodí komínem nebo oknem? A jak je možné, že miminko unese tolik dárků?

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury

7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury

Začalo to Athénami: Evropským hlavním městem kultury se staly už v roce 1985. V České republice získala prestižní titul v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň, v roce 2028 se Evropským hlavním městem kultury stanou České Budějovice. Co ale vůbec o iniciativě Evropské unie a udělování zvláštního titulu Evropské hlavní město kultury víme? Pojďte to zjistit s portálem Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.

7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování

7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování

Proč si tolik lidí oblíbilo sauny a saunování? Proč je chození do sauny tak zdravé, kdo saunování vlastně vymyslel, jak vypadala první sauna v českých zemích, jaké druhy saunování existují a kdy raději návštěvu sauny odložit? O saunách a saunování zkrátka na Kudy z nudy víme téměř všechno a rádi se o to s vámi podělíme.

Nenechte si ujít Czech Space Week – největší tuzemský festival kosmických aktivit

Nenechte si ujít Czech Space Week – největší tuzemský festival kosmických aktivit

Poslední listopadový týden bude v Česku už šestým rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Kosmický týden, určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá od 25. 11. do 2. 12. 2023. Akci pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy – Planetum a dalšími partnery. Generálním partnerem akce se opět stala brněnská společnost TRL Space Systems.

Romantika pro dva na venkově

Romantika pro dva na venkově

Hledáte klid a odpočinek v přírodě? Chcete se svým partnerem či partnerkou zažít romantickou dovolenou či víkendový relax? Nemusíte jezdit daleko do zahraničí! Na českém venkově se v posledních letech vyrojilo mnoho úžasných míst, kde můžete načerpat energii z okolní čisté přírody a užívat si ničím nerušené romantické chvíle s veškerým komfortem.

Roubenka Jeseníky u farmy Almako Ubytování

Roubenka Jeseníky u farmy Almako

Malebná roubenka v Nízkém Jeseníku s možností zážitků na ekofarmě. Čeká vás klid, ticho, krásná příroda a pokud budete chtít, můžete poznat život hospodáře na farmě, svézt se v traktoru, osedlat si koně, nebo jen tak pozorovat pasoucí se krávy a koně v ohradách.

Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru

Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru

Kytku, víno nebo bonboniéru plnou sladkých srdíček vám přes obrazovku počítače debo displej tabletu či mobilu podat nemůžeme, ale přesto pro vás máme skvělý dárek, plný zamilovaných příběhů. Zdá se, že recept na šťastnou lásku přece jen existuje: důkazem jsou následující páry, s nimiž se na Kudy z nudy tu a tam potkáváte. Oslavte s námi Světový den manželství, který připadá na druhou únorovou neděli.

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném Ubytování

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Nově zrekonstruovaný Horský hotel Friesovy boudy se nachází v nadmořské výšce 1217 metrů a nabízí ze své vysoké polohy velkolepé a nezapomenutelné pohledy do okolí. Hotel poskytuje zázemí pro nejkrásnější pouti po Krkonoších.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Mistrovství světa v hokeji 2024: užijte si zápasy v Praze či Ostravě a naučte se hokejsky!

Mistrovství světa v hokeji 2024: užijte si zápasy v Praze či Ostravě a naučte se hokejsky!

Hokejový šampionát se po devíti letech opět vrací do České republiky! Přijďte podpořit české hokejisty a zažijte na vlastní kůži ostré souboje na ledě. Portál Kudy z nudy vás zve na 87. mistrovství světa v hokeji, které se od 10. do 26. května odehraje v Praze a Ostravě. Lístky na zápasy jsou již v prodeji a také běží kampaň, která má za cíl poukázat na to, že stojí za to vidět nejen české a slovenské zápasy, ale i ostatní utkání mistrovství.

Panský dvůr Telč – centrum volnočasových aktivit Zážitky

Panský dvůr Telč – centrum volnočasových aktivit

Komplex kdysi zanedbaných hospodářských budov se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit a turistiky, které ale nadále ctí svou historii.

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

K létu patří koupání, slunce, trochu dobrodružství a spousta volného času. Třeba na to, abyste si zašli do letního kina anebo se podívali na některý z filmů, kde se objeví ostrovy. Někde hrají hlavní roli, jinde se postarají o originální kulisu a atmosféru. Pojďte se s Kudy z nudy toulat po filmových ostrovech!

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Zatímco bludné kořeny patří do pohádek, pro bludné balvany to rozhodně neplatí. Přicestovaly k nám ze severu společně s tajícím ledovcem v pleistocénu, tedy starších čtvrtohorách, často urazily vzdálenost větší než tisíc kilometrů a zastavily se teprve tehdy, když led roztál. Dál už to zkrátka nešlo.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

Podzimní výlovy rybníků bývají oblíbenou kratochvílí pro děti i dospělé. Vidět na vlastní oči rybáře, kteří vytahují sítě plné ryb, předvádějí své řemeslo v praxi a pomalu se loučí se sezonou, to je skutečně zážitek, který si málokdo nechá ujít. Vůně narychlo chystaných rybích specialit se mísí s vůní grogu a svařeného vína, nechybí atrakce pro děti a prodej čerstvých úlovků. Jak ale vlastně výlov probíhá a co všechno musí rybáři pohlídat?

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

Téměř půl století rozdělovala Železná opona Evropu a svět na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této historické a politické linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od západního výběžku u Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot. Často kopíruje v terénu vedení známých magistrál (Šumavská, Lipenská) nebo dálkových tras (Greenways Praha – Vídeň). Na hranicích mezi Rakouskem, Českem a Slovenskem prochází obzvláště pěkný úsek, který měří 329 kilometrů.

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

Proč se Třeboňsku se říká krajina dvojího nebe? Protože jedno máte nad hlavou a to druhé se zrcadlí v hladinách rybníků. Jsou doslova všude a kdybyste je chtěli vidět všechny, napočítali byste jich prý přes pět set. Které stojí za bližší seznámení?

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Šašek a královna, Vratné láhve, Lidice, Fair Play, Habermannův mlýn: to je jen krátký výčet úspěšných českých filmů, na nichž jako kostýmní výtvarnice pracovala Simona Rybáková (* 8. května 1963, Praha). Několikrát byla nominována na Českého lva, cenu získala za kostýmy k filmům Tři bratři a Milada.

Kynšperský Pivovar v Kynšperku nad Ohří Gurmánská turistika

Kynšperský Pivovar v Kynšperku nad Ohří

Kynšperský pivovar zásoboval po roce 1945 většinu hostinců v okrese Sokolov. Jeho činnost skončila v roce 1955 a z objektu se staly sklady řemeslnických potřeb. Nyní, po dlouhých letech, se tu znovu tradice kynšperského pivovarnictví obnovuje.

Glamping Yurtinbe – ubytování v jurtě Ubytování

Glamping Yurtinbe – ubytování v jurtě

Návrat do panenské přírody, harmonické bytí v souladu s okolím, útěk od uspěchaného života ve městě. Dopřejte si blahodárný odpočinek v srdci lesů a pohoří severovýchodních Čech.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Za zlatem skokanského mistra světa jeďte na výlet do Lomnice nad Popelkou

Za zlatem skokanského mistra světa jeďte na výlet do Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou je známa jako významné sportovní středisko, hlavně pokud jde o zimní sporty v čele se skoky na lyžích. Ve městě a jeho okolí se narodila celá řada známých sportovců, mimo jiné také 12 olympioniků a nejeden držitel cenného kovu ze světových soutěží.

Zámek Libeň na Praze 8 Památky

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina Lázně a wellness

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Speciální Ájuverdský pavilon naleznete v Resortu Svatá Kateřina. Je věnováno ájurvédě a ájurvédským terapiím. Po terapiích mohou klienti využít rozlehlé relaxační prostory a vnímat blízkost a sílu ozdravné vysočinské přírody.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Hotel Farma Vysoká v Chrastavě u Liberce Ubytování

Hotel Farma Vysoká v Chrastavě u Liberce

Koňská Farma Vysoká slouží jako hotel s jízdárnou a restaurací kousek od Liberce. Svou unikátní polohou je právem nazývána “Nebeskou pastvinou“ s výhledem na tři různá pohoří – Ještědské, Jizerské a Lužické. Nejen pro koňáky je zde k dispozici hotel, restaurace, ustájení či jezdecká škola.

Další aktuality

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám portál Kudy z nudy nabídne informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že zimní počasí výletům do zoo rozhodně nebrání, stačí si vybrat.
1. listopad 2024 12:00
Příroda

Jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!
30. říjen 2024 18:52
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den off-line? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
29. říjen 2024 6:25
Příroda

Pět výletů na nejlépe dostupné tisícovky s pěknými výhledy

Chcete se podívat na svět z výšky a moc se u toho nenadřít, nenachodit dlouhé kilometry a nezdolávat stovky metrů převýšení krok za krokem? Pak společně s portálem Kudy z nudy nasedněte na některou z lanovek a kromě nezapomenutelných výhledů si užijte i další cestovatelská potěšení.
28. říjen 2024 12:00
Příroda

Jeřábi z České republiky se vydávají na dalekou cestu k zimovištím

Jeřábi popelaví opouštějí každý rok na podzim svá hnízdiště, aby se vydali na zimoviště. Pro letošní mláďata je cesta velkou premiérou, která pro ně představuje důležitý a zásadní krok – musí se od svých rodičů naučit migrační trasu. Jeřábi totiž nemají cestu na zimoviště vrozenou, jako například čápi. V Evropě sledují migraci těchto impozantních ptáků stovky lidí, což pomáhá výzkumníkům, kteří využívají systém barevného značení jeřábů – každý pták má svou jedinečnou barevnou kombinaci, která vypovídá o místě jeho původu.
28. říjen 2024 10:00
Příroda

Den vzniku samostatného československého státu: Oslavte svátek výletem na unikátní místa

28. října slavíme Den vzniku Československa. Tento den byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost pro národy bývalého Rakousko-Uherska. Pojďme si připomenout zajímavosti spojené s naší republikou, ať se jedná o geografické rekordy, zajímavé pohraniční stezky, kameny vyznačující trojmezí či historické oblasti našeho území a další kuriozity. Víte například, kde hledat největší sochu T.G.M. anebo kde leží přírodní „mapa republiky“? Pojďte to vše s námi prozkoumat.
27. říjen 2024 8:51
Příroda

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

Nejjednodušší způsob, jak si udělat radost? Toulání, toulání, všechny chmury zahání. Pěkná procházka v klínu skal, po břehu řeky, bukovými lesy anebo horskými hřebeny vám určitě prospěje, a to jak na duchu, tak i na těle. Inspirujte se k výletu po těch nejkrásnějších naučných stezkách a osvěžte svou mysl vycházkou do přírody.
24. říjen 2024 16:00
Příroda

Samhain, Dušičky a Halloween: začátek keltského roku i vzpomínky na mrtvé

Přelom října a listopadu přináší několik zajímavých svátků, spojených se vzpomínáním na zemřelé příbuzné, známé a kamarády: keltský Samhain, Halloween, svátek všech svatých a Dušičky. Je jedno, kterému dáváte přesnost, všechny stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Nakonec trocha keltské krve je v každém z nás – pojďte ji najít a probudit alespoň na chvíli k životu. Oslavte jeden z nejdůležitějších mezníků keltského roku!
24. říjen 2024 11:56
Příroda