ÚvodAktualityŠest výletů pro technické hračičky: setrvačníky, trabanty a letadla
Památky

Šest výletů pro technické hračičky: setrvačníky, trabanty a letadla

  • 3. června 2016
Portál Kudy z nudy přináší pár báječných červnových tipů pro ty, co mají rádi techniku ve všech jejích fázích a podobách. Nabízíme vám jedinečnou akci v terénu, dvě výstavy, letecké unikáty, jeden skvělý model, jaký jste zaručeně ještě neviděli, a nakonec nové muzeum trabantů.

Rotující setrvačníky v Solvayových lomech

Poblíž Svatého Jana pod Skalou v bývalém lomu Solvayovy továrny, ve kterém se těžilo v letech 1918 až 1963, zřídili nadšenci ze Společnosti Barbora rozsáhlý průmyslový skanzen věnovaný historii těžby vápence v Českém krasu. V sobotu 11. června v Solvayových lomech pořádají XIII. Rotující setrvačníky, akci, která každoročně přiláká bezmála stovku vystavovatelů a majitelů historických strojů se setrvačníky. Technika se předvádí v chodu a krásu parních válců, traktorů a dalších starých strojů můžete poznávat celý den až do večera. Ideální výlet pro rodiny se zvídavými dětmi, zejména pak kluky, velkými i malými! Vstupné pro dospělé je 60 Kč, pro děti, studenty a seniory 30 Kč.
 

Negrelliho viadukt slaví 170 let

Až do středy 22. června si před budovou Muzea hlavního města Prahy Na Poříčí prohlédnete výstavu, věnovanou Negrelliho viaduktu. Pro obyvatele Karlína či Holešovic netřeba popisovat, ti velkolepou železniční stavbu z poloviny 19. století důvěrně znají. Pro vás ostatní: jde o druhý nejstarší pražský most přes Vltavu a zároveň nejstarší železniční most v Praze vůbec. 1 110 metrů dlouhý viadukt začíná na území Prahy 1, vede nad autobusovým nádražím Florenc, protíná Karlín a přes vltavský ostrov Štvanice pokračuje do Holešovic. Stavba byla zahájena právě před 170 lety na jaře 1846 a již 1. června 1850 byl most uveden do provozu. Zajímavost? Most dlouho neměl název, jméno jeho projektanta, rakouského inženýra Aloise Negrelliho von Moldelbe, se používá až od poloviny minulého století.
 

Vzpomínka na nejkrásnější nádraží ve Ctěnicích

Pamětníci se shodují: Praha-Těšnov bylo nejkrásnější pražské nádraží. Stávalo na Poříčí, na rozhraní Karlína a Nového Města, kousek od budovy Muzea hlavního města Prahy. Vzniklo v letech 1872–1875, o necelých sto let později odtud odjel poslední vlak s cestujícími a v březnu 1985 šlo k zemi, aby ustoupilo magistrále. Zavzpomínat na ně – anebo naopak ukázat těm, kteří si je pamatovat nemohou – můžete na výstavě Nádraží Praha-Těšnov / Provoz obnoven, která je až do konce roku k vidění v zámeckém areálu Ctěnice v Praze-Vinoři. Hlavním exponátem je digitálně řízené modelové kolejiště s přesným modelem nejkrásnější nádražní budovy v Praze a řadou interaktivních prvků, nechybí fotografie a dobové plány. Součástí kolejiště je i část Negrelliho viaduktu. Otevřeno je denně kromě pondělí, základní vstupné je 100 Kč, snížené 50 Kč.
 

Tři muzejní zajímavosti

A na závěr připojíme ještě pozvánku do tří muzeí. V pražských Letňanech se v zrekonstruovaných historických hangárech otevřela nová expozice Leteckého muzea Kbely. Otevřeno je denně kromě pondělí a zdarma. Národní technické muzeum v Praze rozšířilo expozici hutnictví o zajímavý přírůstek: model zařízení pro plynulé odlévání oceli ArcelorMittal Ostrava postavený v měřítku 1:75. Pro modeláře tato informace stačí, pro ostatní a pro představu: model, který věrně a do nejmenšího detailu zpodobňuje část ocelárny modernizovanou v roce 2013, je dva metry dlouhý a váží 60 kg. I tady je otevřeno denně kromě pondělí, základní vstupné pro dospělé je 190 Kč, snížené 90 Kč.

A do třetice úplná novinka: v pražském Motole vzniklo nové Muzeum trabantů, jedněch z nejznámějších socialistických automobilů. Poslední vůz sjel z linky před pětadvaceti lety a celkem se jich vyrobily tři miliony kusů. Vystaveny jsou i další předměty vyráběné v bývalém východním Německu, podíváte se také, jak se lidé balili na dovolenou, pro děti je tu závodní dráha s modely trabantů. Otevřeno je denně, základní vstupné je 99 Kč, snížené 49 Kč.
Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze Památky

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky Kultura

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu Památky

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Další aktuality

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky