ÚvodAktualityŠest výletů pro technické hračičky: setrvačníky, trabanty a letadla
Památky

Šest výletů pro technické hračičky: setrvačníky, trabanty a letadla

  • 3. června 2016
Portál Kudy z nudy přináší pár báječných červnových tipů pro ty, co mají rádi techniku ve všech jejích fázích a podobách. Nabízíme vám jedinečnou akci v terénu, dvě výstavy, letecké unikáty, jeden skvělý model, jaký jste zaručeně ještě neviděli, a nakonec nové muzeum trabantů.

Rotující setrvačníky v Solvayových lomech

Poblíž Svatého Jana pod Skalou v bývalém lomu Solvayovy továrny, ve kterém se těžilo v letech 1918 až 1963, zřídili nadšenci ze Společnosti Barbora rozsáhlý průmyslový skanzen věnovaný historii těžby vápence v Českém krasu. V sobotu 11. června v Solvayových lomech pořádají XIII. Rotující setrvačníky, akci, která každoročně přiláká bezmála stovku vystavovatelů a majitelů historických strojů se setrvačníky. Technika se předvádí v chodu a krásu parních válců, traktorů a dalších starých strojů můžete poznávat celý den až do večera. Ideální výlet pro rodiny se zvídavými dětmi, zejména pak kluky, velkými i malými! Vstupné pro dospělé je 60 Kč, pro děti, studenty a seniory 30 Kč.
 

Negrelliho viadukt slaví 170 let

Až do středy 22. června si před budovou Muzea hlavního města Prahy Na Poříčí prohlédnete výstavu, věnovanou Negrelliho viaduktu. Pro obyvatele Karlína či Holešovic netřeba popisovat, ti velkolepou železniční stavbu z poloviny 19. století důvěrně znají. Pro vás ostatní: jde o druhý nejstarší pražský most přes Vltavu a zároveň nejstarší železniční most v Praze vůbec. 1 110 metrů dlouhý viadukt začíná na území Prahy 1, vede nad autobusovým nádražím Florenc, protíná Karlín a přes vltavský ostrov Štvanice pokračuje do Holešovic. Stavba byla zahájena právě před 170 lety na jaře 1846 a již 1. června 1850 byl most uveden do provozu. Zajímavost? Most dlouho neměl název, jméno jeho projektanta, rakouského inženýra Aloise Negrelliho von Moldelbe, se používá až od poloviny minulého století.
 

Vzpomínka na nejkrásnější nádraží ve Ctěnicích

Pamětníci se shodují: Praha-Těšnov bylo nejkrásnější pražské nádraží. Stávalo na Poříčí, na rozhraní Karlína a Nového Města, kousek od budovy Muzea hlavního města Prahy. Vzniklo v letech 1872–1875, o necelých sto let později odtud odjel poslední vlak s cestujícími a v březnu 1985 šlo k zemi, aby ustoupilo magistrále. Zavzpomínat na ně – anebo naopak ukázat těm, kteří si je pamatovat nemohou – můžete na výstavě Nádraží Praha-Těšnov / Provoz obnoven, která je až do konce roku k vidění v zámeckém areálu Ctěnice v Praze-Vinoři. Hlavním exponátem je digitálně řízené modelové kolejiště s přesným modelem nejkrásnější nádražní budovy v Praze a řadou interaktivních prvků, nechybí fotografie a dobové plány. Součástí kolejiště je i část Negrelliho viaduktu. Otevřeno je denně kromě pondělí, základní vstupné je 100 Kč, snížené 50 Kč.
 

Tři muzejní zajímavosti

A na závěr připojíme ještě pozvánku do tří muzeí. V pražských Letňanech se v zrekonstruovaných historických hangárech otevřela nová expozice Leteckého muzea Kbely. Otevřeno je denně kromě pondělí a zdarma. Národní technické muzeum v Praze rozšířilo expozici hutnictví o zajímavý přírůstek: model zařízení pro plynulé odlévání oceli ArcelorMittal Ostrava postavený v měřítku 1:75. Pro modeláře tato informace stačí, pro ostatní a pro představu: model, který věrně a do nejmenšího detailu zpodobňuje část ocelárny modernizovanou v roce 2013, je dva metry dlouhý a váží 60 kg. I tady je otevřeno denně kromě pondělí, základní vstupné pro dospělé je 190 Kč, snížené 90 Kč.

A do třetice úplná novinka: v pražském Motole vzniklo nové Muzeum trabantů, jedněch z nejznámějších socialistických automobilů. Poslední vůz sjel z linky před pětadvaceti lety a celkem se jich vyrobily tři miliony kusů. Vystaveny jsou i další předměty vyráběné v bývalém východním Německu, podíváte se také, jak se lidé balili na dovolenou, pro děti je tu závodní dráha s modely trabantů. Otevřeno je denně, základní vstupné je 99 Kč, snížené 49 Kč.
Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze Památky

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky Kultura

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu Památky

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky