ÚvodAktuality#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi
Zážitky

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

  • 4. dubna 2021
Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

Karel Zeman: Cesta do pravěku

Výprava do světa dinosaurů

Dvakrát cesta do pravěku: mírumilovná krajina z obrazů Zdeňka Buriana a ostrov Oahu, kde Steven Spielberg natáčel Jurský park, hororový příběh o neopatrných vědcích, kteří pomocí milionů let starého DNA způsobili dinosauří apokalypsu.

Cesta do pravěku Karla Zemana
 Jurský park Stevena Spielberga
Podobně jako řada jiných věcí by ani Zemanovy filmy nevznikly, nebýt Tomáše Bati a jeho obuvnického impéria ve Zlíně. Vlastní filmovou techniku začaly Baťovy závody využívat pro krátké reklamy už ve 20. letech, během roku 1935 pak na zlínském Kudlově během neuvěřitelných devíti měsíců od prvního výkopu vyrostly podle návrhů architekta Karfíka filmové ateliéry. V roce 1943 sem nastoupil Karel Zeman, kouzelník filmového plátna a geniální průkopník trikových filmů, který proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech. Na Kudlově pracoval po boku řady dalších osobností; působila tu například scenáristka, režisérka a animátorka Hermína Týrlová, skladatel filmové hudby Zdeněk Liška, filmovou kariéru tu zahájil také režisér a scénárista Oldřich Lipský. Zlínští filmaři zpracovávali materiál, který natočili na svých cestách po světě Hanzelka se Zikmundem, a v roce 1955 se právě ze zlínských filmových ateliérů vydal Karel Zeman na svou Cestu do pravěku.
 

Cesta do pravěku



„Šlo mi o jedno,“
říká Karel Zeman o svém prvním filmu kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku, „ukázat fantastický svět, který vytvořila příroda před mnoha miliony let. A film mi tuto možnost nabízel.“ O Cestě do pravěku se říká, že předběhla dobu o několik desítek let. Film vypráví o čtyřech chlapcích, kteří se na loďce vydají 500 milionů let zpět proti proudu řeky času, protože chtějí najít trilobita v prvohorním moři. Cestou se setkávají s dávno vyhynulými zvířaty, která nikdy nikdo živá neviděl: na plátně ožívají dinosauři a ještěři, mamuti, ptáci a jiná zvířata. Českým čtenářům neunikne zřejmá inspirace ilustracemi Zdeňka Buriana, odborným poradcem filmu byl paleontolog Josef Augusta.

I když výsledek samozřejmě odráží paleontologické znalosti takové, jaké byly v polovině 20. století a Cesta do pravěku je z pohledu dnešních dětí prastará, malé diváky dodnes baví: svědčí o tom i nová digitalizovaná kopie, která mistrovské dílo Karla Zemana vrátila na filmová plátna v jasnějších a kontrastnějších barvách. Díky projektu Čistíme svět fantazie, na němž se podílely Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a Česká televize, dostaly v minulých letech novou šanci kromě Cesty do pravěku také další Zemanovy filmy, a to Baron Prášil a Vynález zkázy.
 

Muzeum Karla Zemana v Praze

Na Cestu do pravěku se můžete podívat nejenom v televizi nebo kině, ale online také na webu Muzea Karla Zemana. Navštívit můžete samozřejmě i samotné muzeum: objevíte ho v historickém centru Prahy pár kroků od Karlova mostu. Interaktivní a hravá expozice připomíná filmové scény a malé ateliéry, kde si přímo mezi kulisami vyzkoušíte stejné trikové postupy jako Karel Zeman. Můžete se plavit v ponorce z Vynálezu zkázy, vznášet se na létajícím stroji a projít se s Baronem Prášilem po Měsíci, seznámíte se také s originálními loutkami i dosud nepublikovanými fotografiemi z dalších Zemanových filmů. Cesta do pravěku je rovněž jednou z motivačních her, volně umístěných v expozici. Je určená pro malé dobrodruhy přibližně od čtyř do sedmi let, kteří se společně s filmovými hrdiny vydají proti proudu času do světa dinosaurů. Za správně vyřešený úkol získají samolepku, kterou si nalepí do své mapičky, odměnou pak bude trilobit, kterého si každý cestovatel může vybarvit dle vlastní fantazie.
 

Jaká byla Cesta do pravěku?

Jirka, Toník, Petr a Jenda aneb Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták, hlavní hrdinové Cesty do pravěku, se po letech sešli ve Zlíně na filmovém festivalu jako pánové kolem sedmdesátky. Na natáčení vzpomínali jako na báječné prázdniny, které si užívali se vším všudy. Nemuseli chodit do školy, o pauzách se mohli dívat na grotesky a King Konga, a při natáčení se vypravili dokonce k moři na Rujanu. Výjezd z jeskyně na začátku filmu se točil na zamrzlém rybníku v Jindřichově Hradci, kulisou pro scény v ledových krách byla přehrada SoušJizerských horách, do močálů se filmový štáb vydal na Třeboňsko. Lodička proplouvá také přírodní rezervací Osypané břehy v meandrech řeky Moravy u Strážnice, divokou řeku si zahrál slovenský Váh, klidnou vodu pak přehrada Fryšták u Zlína.

Film byl vyznamenán na Mezinárodním festivalu v Benátkách a získal řadu dalších cen. Měl velký úspěch v zahraničí a v New Yorku ho dokonce promítalo 96 kin najednou; to se žádnému tuzemskému režisérovi předtím ani potom už nepodařilo. A mimochodem, podle vzpomínek syna Pavla si profesor Augusta nechal model stegosaura z filmu přivézt po natáčení k sobě na fakultu a pak dlouhá léta zdobil jeho pracovnu.
 

Karel Zeman, Cesta do pravěku a Jurský park

  • V první desítce nejlepších českých sci-fi se objevují i další Zemanovy filmy, například adaptace dobrodružného románu Julese Verna Vynález zkázy. Film vycházel z klasických Benettových a Rouxových ilustrací verneovek, tedy principu ocelorytiny, a jde o mistrovské dílo, které bylo uvedeno na světové výstavě EXPO 58 a pro Československo získalo Velkou cenu.
  • Na rozdíl od Vynálezu zkázy, pro který si režisér záměrně vybral méně známé herce, se v dalším ceněném Zemanově filmu Baron Prášil objevuje řada známých herců, například Werich, Kopecký, Hrušínský, Brejchová, Höger či Záhorský.
  • Předlohou pro Jurský park, americký vědeckofantastický film režiséra Stevena Spielberga z roku 1993, byl nevydaný román amerického spisovatele Michaela Crichtona, kterou autor nabídl filmovým studiím.
  • Film se natáčel na Havaji, na oblíbených ostrovech Oahu a Kauai; kromě Jurského parku se tu natáčela i původní verze King Konga, slavný Avatar či jeden z dílů Pirátů z Karibiku. Točilo se i v Kostarice, interiéry pak ve studiích Universal a Warner Bros.
  • Při premiéře se u nás skutečně vedly vášnivé debaty, zda Steven Spielberg při tvorbě Jurského parku z Cesty do pravěku opisoval či nikoliv. Jisté je, že slavný režisér Zemanovu tvorbu obdivoval a fascinovalo ho, jak mohl Karel Zeman takový film vytvořit už v roce 1955 bez počítačů a moderní techniky.
  • Dětský časopis ABC dnešním čtenářům představuje film Cesta do pravěku jako Jurský park vašich prarodičů.
  • Ozvěnu Cesty do pravěku najdete i v jedné z úvodních scén seriálu Simpsonovi, kde je krátký souboj stegosaura s ceratosaurem, inspirovaný scénkou ze Zemanova filmu, dokonce i s podobným hudebním motivem.
  • Cesta do pravěku inspirovala také německého sochaře Franze Grusse: začal vytvářet plastiky pravěkých zvířat, které se později staly základem pro oblíbený Saurierpark / Dinopark v Kleinwelce u Budyšína.
Lesní hřbitov ve Zlíně Památky

Lesní hřbitov ve Zlíně

V sousedství zlínských filmových ateliérů nedaleko od centra města se nachází lesní hřbitov, který byl zřízen na počátku 30. let 20. století. I zbudování tohoto místa je spjato se jménem Tomáše Bati.

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Občas ještě narazíme na expozice, u nichž je vybledlým písmem napsáno „nedotýkat“. Většina muzeí ale naopak zve své návštěvníky na poznávání minulosti a přítomnosti, ke které si mohou přivonět, ohmatat ji nebo všelijak znovu poskládat. Pojďte si vyzkoušet muzea, ve kterých se nebudete nudit vy, ani vaše ratolesti!

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání Kultura

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy Zážitky

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy

Vydejte se na výpravu nejkrásnější částí Prahy po vodní hladině ve stylu Julese Vernea. Přivítá vás kapitán, který jako by z oka vypadl kapitánu Nemovi, a vezme vás na dobrodružnou plavbu do tajuplných zákoutí Čertovky a okolí Karlova mostu.

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři Kultura

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

V muzeu v Ostroměři nahlédnete do filmově a knižně zpracovaných pravěkých scenerií, jež se staly společným prvkem života a díla Eduarda Štorcha i Karla Zemana. Dále zde najdete expozici věnovanou pravěku Ostroměřska.

Filmový uzel Zlín Zážitky

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa stop-motion animace v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman.

Další aktuality

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!
23. listopad 2024 8:58
Památky, Praha

Tipy na odpočinek u Vltavy aneb užijte si zimu v Praze netradičně

Dopřejte si trochu odpočinku a zábavy v zimní Praze! I když se to může zdát během zimy docela nepravděpodobné, spousta zážitků vás čeká v Praze přímo u Vltavy nebo dokonce na řece samé. Tak schválně – vyberete si romantickou plavbu, večeři či saunu na lodi nebo Kayak Beach Bar?
22. listopad 2024 18:36
Životní styl, Praha

Vánoční výstava v Betlémské kapli bude letos plná vůní

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 29. listopadu 2024 až do 2. 1. 2025. Tématem letošní výstavy jsou trochu netradičně "vůně", kterých jsou však Vánoce plné. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
22. listopad 2024 14:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
22. listopad 2024 6:19
Kultura, Praha

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha