ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Maltu?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Maltu?

Poslechněte si audio verzi článku
Mdina a Valletta, Modrá laguna, krásné pláže a zátoky, modré moře v tisíci odstínech, památky starší než egyptské pyramidy, středomořská kuchyně a také místa, kde se natáčel seriál Hra o trůny: je tolik věcí, které milujeme na Maltě! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme nejmenší členskou zemi Evropské unie. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maltu!
Zřejmě žádná jiná země Evropské unie nevyvolává tolik veselí jako Malta. Před návštěvou malého ostrova ve Středozemním moři si pravděpodobně vyslechnete spoustu komentářů, souvisejících s jeho názvem – například abyste si užili čistou vodu, jemný písek a hlavně aby vám dobře fungovala míchačka. Dodejme, že s maltou nemá Malta společného vůbec nic, a že lingvisté hledají původ názvu země často v řeckém základu meli-, označujícím med. Jen tak bokem, pokud si z Malty dovezete jako suvenýr maltský sladký med, rozhodně neuděláte chybu, patří k typickým maltským specialitám.


 

Země, kterou znáte od maltských rytířů a seriálu Hra o trůny

Přestože to na Maltu nemáme z České republiky úplně blízko, s Kudy z nudy jsme se do téhle ostrovní země už vypravili. Seznámili jsme vás s příběhem maltézských rytířů neboli johanitů, špitálníků aneb členy Suverénního vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě. Se seriálem #světovéČesko jsme zastavili u Červené věže neboli st. Agatha Tower na severozápadním pobřeží Malty, která prý díky své odstrašující krvavé barvě nikdy nebyla napadená ani Turky, ani korzáry, pouze v roce 1798 se jí nakrátko zmocnila Napoleonova armáda.



Maltu samozřejmě znají i čtenáři a fanoušci Hry o trůny, epického fantasy románu od George R. R. Martina. Kniha, která poprvé vyšla 1. srpna 1996, sice zezačátku měla k bestselleru daleko, ale záhy si získala věrné příznivce. Série Píseň ledu a ohně se nakonec stala obrovským hitem, prodaly se miliony knih a seriál HBO už bez dechu sledoval celý svět. Hlavně první série se natáčela převážně v Irsku a právě na Maltě, která se postarala o exotickou středomořskou atmosféru se zahradami plnými květin a vodotrysků a křivolakými uličkami s kamennými domy. Stopy po Hře o trůny najdete třeba v Rabatu a Mdině, v paláci Verdala, na útesech Mtahleb, v pevnostech Manoel či St. Angelo.



Hra o trůny nebyla pro Maltu zdaleka první filmový projekt. Například v pevnosti Ricasoli, postavené rytířským řádem maltézských rytířů v 17. století na jihovýchodním pobřeží Malty ve vesnici Kalkara, se natáčely už filmy Troja nebo Gladiátor. Ze seriálu Hra o trůny znáte scénu, kdy Ned Stark se svými dcerami jede do Králova přístaviště a projíždějí mohutnou branou s erbem se znakem rodu Baratheonů.
 

Zřícená skalní brána

I když se Pravčická bránaČeském Švýcarsku neobjevila ve Hře o trůny, stojí a doufejme, že ještě dlouho stát bude. Vápencová skalní brána zvaná Azurové okno na ostrově Gozo na Maltě takové štěstí neměla. Jedna z nejznámějších turistických atrakcí ostrovního státu, která byla kulisou hned v několika filmech, v roce 2017 nevydržela nápor vln a zřítila se do moře. Kromě Hry o trůny ji můžete vidět například ve filmech Souboj Titánů (1981) a Hrabě Monte Cristo (2002).
 

Vizitka: Malta v číslech

S rozlohou 316 kilometrů čtverečních Malta patří k nejmenším evropským zemím (jen pro srovnání, Praha má téměř 500 kilometrů čtverečních), zato zhruba půl milionu obyvatel z ní dělá jednu z nejhustěji zalidněných zemí světa. Plných 92 % obyvatel žije ve městech, hlavním městem je Valletta. Maltu tvoří ostrovy Malta, Gozo, Comino a několik neobydlených skalisek. Četné zálivy vytvářejí krásné pláže a ideální přírodní přístavy, díky vápenci jsou na Maltě četné krasové jevy a jeskyně. Krajina je většinou nížinná, nejvyšším bodem je Ta'Dmejrek s nadmořskou výškou 253 metrů.



Malta patřila k prvním baštám křesťanství, když zde v roce 70 n. l. ztroskotal a kázal svatý Pavel, a dodnes se řadí k nejkatoličtějším zemím světa. Od roku 1814 byla země kolonií Velké Británie, státní nezávislost Malty byla vyhlášena 21. září 1964. Samostatnou republikou se Malta stala až o deset let později, od roku 2004 je členským státem Evropské unie. Sto padesát let dlouhé období britské nadvlády dodnes zanechalo na Maltě silné stopy: angličtina má dodnes společně s maltštinou postavení úředního jazyka, jezdí se vlevo, i vzdělávací systém je typicky britský.
 

Co byste měli navštívit na Maltě?

Malta odpradávna poskytovala ve svých přístavech útočiště lodím stižených bouřemi a bývala tradičním útočištěm mořeplavců. Stopy tu zanechaly civilizace Féničanů a Kartaginců, Římané, Arabové, Normani i johanité. Na seznamu světového dědictví UNESCO jsou zapsané maltské prehistorické kamenné chrámy, které patří k nejstarším volně stojícím stavbám na světě a jsou téměř o tisíc let starší než egyptské pyramidy. Mezi památky UNESCO patří také hypogenum v Ħal Saflieni, obrovská podzemní stavba, snad původně chrám, který zřejmě sloužil jako podzemní hřbitov, a barokní hlavní město Malty Valletta s rozsáhlým opevněním a katedrálou sv. Jana. Hlavní katedrála johanitů vás oslní skvostnou vnitřní výzdobou, její největší chloubou je oltářní obraz od Caravaggia.



Českou stopou pak je pomník Václava Havla v Hastings Garden ve Vallettě. Jednoduchý hranol ze světlého maltského mramoru s podpisem Václava Havla a jeho typickým srdíčkem má charakterizovat Havlovu skromnou povahu a současně velkou lidskou hloubku a sílu.

Mezi turistické atrakce pro rodiny s dětmi patří vesnička Pepka námořníka. Na Maltě se totiž o oblíbené animované postavičce natáčel jediný hraný film, a dodnes ho připomíná zábavní park v nádherné zátoce Anchor Bay.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum středního Pootaví Strakonice Kultura

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Slunečné pobřeží, moře, písečné pláže a voda prohřátá sluncem, růžový olej, šopský salát, pohoří Rila a Rilský klášter, římské památky, starobylá města anebo Sofie a majestátní katedrála sv. Alexandra Něvského: je tolik věcí, které milujeme v Bulharsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do jedné z nejoblíbenějších destinací letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Bulharsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně Památky

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně

Kostel na Malé Straně blízko Karlova mostu mezi ulicemi Saskou, Lázeňskou a Velkopřevorským náměstím, byl původně románskou bazilikou, kterou založil roku 1169 král Vladislav I. spolu s klášterem a špitálem řádu Maltézských rytířů (johanitů) jako první centrum tohoto rytířského řádu v Čechách.

7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů

7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? Víte, kde najdete jejich řádový kostel, kdo řád založil a že v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích je jedinečná expozice, věnovaná právě maltézským rytířům? Vydejte se s Kudy z nudy odkrýt tajemství starobylého Řádu maltézských rytířů!

Fara maltézských rytířů Horní Libchava Zážitky

Fara maltézských rytířů Horní Libchava

Nově zrekonstruovaná památkově chráněná barokní bývalá fara Řádu maltézských rytířů se nachází v obci Horní Libchava u České Lípy na rozhraní CHKO Labské Pískovce, Lužické hory, České středohoří, Máchova kraje a Kokořínska. Fara dnes nabízí dva stylové apartmány.

Další aktuality

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Plochodrážní stadion Markéta, Masarykův okruh v Brně, legendární trať v Hořicích, Pardubice a Zlatá přilba anebo kolébka českého motokrosu ve Stříbře: to všechno jsou místa, kde se psala historické českého motosportu. Kdy a kde se vlastně konaly první závody automobilů a motorek u nás a ve světě, a kde se závodí dnes? Pojďte se s motoristickým sportem seznámit na Kudy z nudy!
19. květen 2025 8:42
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.5. – 25.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Zahájení lázeňské sezony v Teplicích 2025, Jízda králů Vlčnov 2025, Štramberský Jasoň 2025, Prima Fresh festival 2025 v Plzni, Chomutovské slavnosti 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:04
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mezi ploty 2025 – hudební a divadelní festival v Bohnicích, Dětský den na Pražském hradě 2025, Korso Krymská 2025, Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani 2025, Císařský den na Karlštejně aneb rytířské dobrodružství na hradě. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
19. květen 2025 6:00
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2025

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
18. květen 2025 15:47
Zážitky

10 tipů na skvělé nedělní výlety pro maminky i děti

Oslavte hezkým výletem (nejen) svátek všech maminek – Den matek! Den matek se slaví na mnoha místech po celém světě, včetně České republiky. Připadá vždy na druhou květnovou neděli. Užít si příjemný den s maminkou, babičkou nebo naopak s dětmi můžete například v labyrintech zámeckého parku na Loučni, procházkou rozkvetlou přírodou anebo třeba piknikem na pěkném místě.
11. květen 2025 11:13
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?
10. květen 2025 8:29
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Vyrazte na státní svátek 8. května za historií! Na mnoha místech vás čekají mimořádné prohlídky, zpřístupněné památky i speciální akce. Připomínáme si totiž významný den – konec druhé světové války. Právě 8. května ve 23:01 středoevropského času vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk, která znamenala oficiální konec nejničivějšího konfliktu moderních dějin.
5. květen 2025 10:51
Zážitky

Hornické zážitky nejen v podzemí: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Pronikněte do světa horníků, kteří dobývají bohatství ukryté pod zemí. Po celé republice existuje mnoho možností, kde navštívit bývalé doly a hornické expozice anebo se zúčastnit některé z hornických slavností. Děti určitě zaujmou jízdy důlními vláčky anebo úkoly důlních permoníků. Kam se vydat za historií dobývání, hornictví a těžby vám prozradí Kudy z nudy.
5. květen 2025 6:00
Zážitky