ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: kdo byl Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup a přítel krále Karla IV.?
Památky

Věda a historie není nuda: kdo byl Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup a přítel krále Karla IV.?

Poslechněte si audio verzi článku
Patron města Pardubic, první pražský arcibiskup, přítel i rádce krále Karla IV., kterého sám korunoval: to byl Arnošt z Pardubic. Byl také reformátorem života církve i společnosti, štědrým donátorem umění a díky neuvěřitelnému rozhledu často působil jako diplomat ve službách krále. Pojďte se s ním seznámit na Kudy z nudy!
První pražský arcibiskup, politik a diplomat Arnošt z Pardubic je osobnost evropského formátu. Jako jeden z nejbližších přátel a mimořádně schopných spolupracovníků císaře a krále Karla IV. ho doprovázel na zahraničních i domácích cestách, podílel se na vytváření důležitých listin a právních dokumentů a Karel s ním konzultoval většinu zásadních rozhodnutí. Byl pohledný a duchaplný, jako první český církevní hodnostář získal od papeže právo korunovat české panovníky, a dokonce sám měl velkou šanci stát se papežem. Kdo byl muž, který měl údajně ze všech lidí na královském dvoře ke svému králi nejblíž?
 

Neposedný kluk v kostele

Arnošt z Pardubic se narodil na přelomu 13. a 14. století, přesné datum ale není jisté. Nejčastěji se uvádí 25. březen 1297. Hostýň, kde se patrně budoucí první pražský arcibiskup a patron Pardubic narodil, se dnes jmenuje Hostinka a leží pár kilometrů od České Skalice. Jeho otec Arnošt a rod pánů z Pardubic se odvozoval od Malovců, kteří měli stejný znak, totiž půlku koně s uzdou. Měli statky na Plzeňsku, Bechyňsku a Prácheňsku, a jak uvádí dějepisec August Sedláček, do východních Čech se dostali teprve poté, co Arnoštův otec začal zastávat úřad královského purkrabího v Kladsku.

Právě v Kladsku Arnošt prožil dětství a také tam zažil zvláštní zjevení: při mši v kostele se od něj údajně odvrátil oltářní obraz s Pannou Marií. Arnošt v tom viděl varování před svým rozpustilým životem. Po chvíli se prý obraz vrátil do původní polohy, ale pro Arnošta to byl vztyčený prst, který rozhodl o jeho dalším duchovním směřování.
 

Student na cestách Evropou a první královská korunovace

Následovala církevní škola v Broumovském klášteře a pak univerzitní studia. Protože v Praze v té době ještě žádná univerzita nebyla, vypravil se Arnošt do Itálie. Studoval práva a teologii v Bologni a Padově, a právě tam se seznámil s budoucím králem a císařem Karlem IV.



V roce 1338 se vrátil do Čech, o rok později se stal kapitulním děkanem u sv. Víta v Praze a když roku 1343 zemřel pražský biskup Jan IV. z Dražic, markrabě Karel ho vyslal k papeži se žádostí o zřízení pražského arcibiskupství. Papež vyhověl, a roku 1344 byl Arnošt z Pardubic jmenován pražským arcibiskupem. V listopadu téhož roku položil za přítomnosti krále Jana Lucemburského i kralevice Karla základní kámen ke katedrále sv. Víta na Pražském hradě a o tři roky později korunoval Karla IV. českým králem a jeho první manželku Blanku z Valois českou královnou.
 

Arnošt z Pardubic, schopný manažer Karla IV.

Nezůstalo u jediné korunovace: Po Blančině smrti Arnošt korunoval i další tři české královny, Annu Falckou, Annu Svídnickou a Alžbětu Pomořanskou i syna a budoucího krále Václava IV. Vyjednal Karlovu císařskou korunovaci a stál u zrodu prvního vysokého učení v PrazeUniverzity Karlovy, dokonce působil jako její první kancléř. V době Karlovy nepřítomnosti spravoval celou zemi a v roce 1355 zakázal ordály, takzvané boží soudy. Nebylo to poprvé, mimo zákon je postavil o více než sto let dřív lateránský koncil, ale zákazy se často porušovaly.



Jeden z vůbec nejvzdělanějších mužů v zemi také založil řadu kostelů a klášterů. Mezi prvními to byl kostel Panny Marie Sněžné v Praze, který se svou velikostí měl stát protějškem svatovítské katedrály. Zasloužil se o vybudování klášterů v Sadské, Jaroměři a Rokycanech, postavil a zaopatřil špitály v Českém Brodě, Příbrami a Libáni, obnovil staré arcibiskupské hrady a ty, které už zchátraly, postavil znovu, například v Příbrami. Zřídil také řadu rybníků, například u Rokycan, Horšovského Týna či u Chýnova, města Český Brod, Horšovský Týn a Roudnici nad Labem pak nechal obehnat hradbami. Ze svých soukromých finančních prostředků dal napsat graduály a antifonáře, tedy knihy pro kůr, a to v mnoha svazcích a v nádherném provedení. Postaral se o zaopatření učitelů i studentů teologie na nově založené pražské univerzitě a pečoval také o další vzdělávání kněží. Podle legend byl Arnošt z Pardubic prý také zručný řezbář a z hruškového dřeva měl vyřezat sošku Panny Marie Svatohorské, která údajně ronila slzy.

Když ctihodný otec Arnošt v roce 1364 zemřel, byl pochován tam, kde začalo jeho duchovní obrácení a kde si přál už dlouho být pohřben: v Kladsku, ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Dokonce si sem nechal dovézt náhrobek, mimořádný doklad gotického sochařského umění 14. století. Náhrobek z opuky patrně zhotovila pražská parléřovská huť, ale během staletí se několikrát stěhoval; ostatky Arnošta z Pardubic jsou dnes uloženy na jiném místě kostela.


 

Zajímavosti o Arnoštovi z Pardubic

  • Arnošt z Pardubic je patronem města Pardubice. Začal zde budovat hrad a před rokem 1359 dal vystavět chrám Zvěstování Panny Marie.
  • Jeho jméno nese jedna z pardubických ulic, aula pardubické univerzity a výletní loď.
  • Podobizny předních osobností Karlova dvora, tedy arcibiskupů Arnošta z Pardubic a Jana Očka z Vlašimi, Beneše z Kolowrat a stavitele Matyáše z Arrasu, můžete vidět společně s alegorickými sochami čtyř tehdejších univerzitních fakult na pomníku Karla IV. na Křižovnickém náměstí na Starém Městě v Praze.
  • Arnošt z Pardubic samozřejmě nesmí chybět ve slavném filmovém muzikálu Noc na Karlštejně: jeho roli hrál Karel Höger.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Z Prahy všemi směry: výlet do Příbrami – za barokní perlou, nádhernými výhledy i do hlubin země

Z Prahy všemi směry: výlet do Příbrami – za barokní perlou, nádhernými výhledy i do hlubin země

Městečko jako na dlani, ve kterém se potkává hornická historie s mariánským kultem. Taková je Příbram ležící ve stínu Brd a jejich nekonečně hlubokých lesů, plná nečekaných rozdílů, půvabných zákoutí a velkých příběhů. Vydejte se sem s Kudy z nudy na krátký výlet!

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

První pražský arcibiskup, politik a diplomat Arnošt z Pardubic (25. března 1297, Hostinka – 30. června 1364, Roudnice nad Labem) je osobnost evropského formátu. Jako jeden z nejbližších přátel a mimořádně schopných spolupracovníků císaře a krále Karla IV. ho doprovázel na zahraničních i domácích cestách, podílel se na vytváření důležitých listin a právních dokumentů a Karel s ním konzultoval většinu zásadních rozhodnutí.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty

Cestopisný cyklus Skryté skvosty, který připravila Česká televize společně s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy, ukazuje ukryté památky. Podívejte se, jaké rozhodně stojí za návštěvu. Připravili jsme pro vás přehled unikátních skvostů v každém kraji České republiky. Druhá řada startuje od 7. 3. 2024!

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Co spojuje chrám svaté Markéty v Praze-Břevnově, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami či baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci? Patří mezi šestnáct církevních památek České republiky, oceněných čestným papežským titulem basilica minor. Nejnovějším přírůstkem v seznamu českých bazilik menších je chrám sv. Ludmily na pražských Vinohradech.

Kdo vládne církvi: Papež, kardinál, biskup a ti druzí

Kdo vládne církvi: Papež, kardinál, biskup a ti druzí

Církevní hierarchie může na první pohled působit složitě. Tituly jako papež, biskup, arcibiskup nebo kardinál se často skloňují ve zprávách, ale co přesně znamenají? Jak se volí papež, co je to konkláve, jak dlouho existuje Pražské arcibiskupství, kdy odcházejí arcibiskupové do důchodu a kdo z českých svatých tuto funkci zastával? Na Kudy z nudy si to jednoduše vysvětlíme a přidáme i pár dalších zajímavostí ze světa papežů.

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Víte, že údajně „stověžatá“ Praha má ve skutečnosti věží víc než pět set? Navíc kdyby se započítala ozdobná nároží měšťanských domů a nejrůznější menší věžičky a věžice, počet by směle vyšplhal k několika tisícům. Ať už ale zahrnete do celkového součtu cokoliv, všem pražským věžím budou navždy vládnout tři věže katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Vydejte se s námi po stopách jedné z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Která místa v Praze by vám jeho veličenstvo ukázalo, kdyby se ujalo role vašeho průvodce?

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě. Vydejte se s Kudy z nudy do benediktinských klášterů a za členy řádu benediktinů.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Objevte kouzlo pěti nejhezčích mariánských poutních míst u nás

Objevte kouzlo pěti nejhezčích mariánských poutních míst u nás

Není lehké vybrat z desítek mariánských poutních míst ta nejhezčí. Tentokrát jsme zvolili pět areálů, ležících vesměs stranou velkých měst, místa oslnivé krásy, prodchnutá zvláštní atmosférou, kde vám bude dobře a kde si alespoň na pár hodin odpočinete od běžného světa.

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami Památky

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami

Vzácná dřevěná soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem byla do kaple na Svaté Hoře v Příbrami přenesena podle různých pramenů v rozmezí od první poloviny 16. století do roku 1620. Od té doby začala na Svatou Horu putovat procesí věřících.

Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii

Poutní areál Svatá Hora u Příbrami: úhledný, barokní svět sevřený ve zdech pestře malovaných ambitů. Slavné mariánské poutní místo je podobně jako další významné památky poměrně malé, ale jeho význam pro věřící je obrovský, navíc se honosí tradicí dlouhou bezmála 400 let.

Církevní řády: dominikáni, dominikánské kláštery a hrob svaté Zdislavy

Církevní řády: dominikáni, dominikánské kláštery a hrob svaté Zdislavy

Staré Město v Praze, Jablonné v Podještědí, Olomouc nebo Plzeň: to jsou města a místa, kde dodnes působí řád dominikánů. Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po jejich historii, podívat se do dominikánských klášterů a projít se místy, kde žili a pracovali.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici Památky

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Přes Malou Hanou Letní sporty

Přes Malou Hanou

Na trase napříč Malou Hanou, tedy okolím Moravské Třebové, nechybí kromě poutavých historických památek regionu Českomoravské pomezí ani známá palírna slivovice v Biskupicích.

Další aktuality

Koně, dřevce, brnění: na české i moravské hrady vyrážejí stateční rytíři!

Máte v plánu výlet na některý hrad či zámek? Tak proč si nevybrat takový, kde se právě něco děje? Prozkoumejte kalendář akcí na portálu Kudy z nudy anebo se nechte inspirovat některým z našich tipů. Nabízíme vám velkolepé rytířské turnaje, bitvy i speciální prohlídky o životě ve středověku – uvidíte souboje s meči i dřevci, brnění nejen pro rytíře, ale také pro jejich koně. Tak kam se za železnými pány vypravit?
18. červenec 2025 10:00
Památky

Kam v červenci a srpnu na středověké bitvy i za moderní vojenskou historií?

Patříte k fanouškům historie a vojenství? Pak se vám bude hodit přehled zajímavých bitev, šarvátek a ukázek historických událostí na našem území. Co se chystá v příštích týdnech, až do konce srpna vám prozradí Kudy z nudy. A věřte, že se máte na co těšit!
17. červenec 2025 6:00
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s portálem Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
16. červenec 2025 7:10
Památky

Nejkrásnější a nejdelší tunely v Česku: historie, rekordy a tipy na výlety

Tunely nejsou jen inženýrské stavby, jsou to brány do historie i do přírody. Ať už zamíříte na výlet k historickému tunelu nebo se projdete tajemným tunelem pro pěší, vždy objevíte něco nového. Vydejte se s Kudy z nudy do silničních, tramvajových a železničních tunelů a užijte si skvělé dobrodružství pod zemí!
15. červenec 2025 16:43
Památky

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.
15. červenec 2025 9:18
Památky

10 tipů, kam vyšplhat na skalní hrádky a zahrát si na loupežníky a princezny aneb ve stínu i na výsluní

Co mají společného skalní hrady a hrádky? Samozřejmě romantické okolí plné skal, lesů a hlubokých strží. Spousty schodů a schůdků, často vyšlapaných do strmých kamenných stěn – nahoru tudíž polezete po svých, ale dolů se dá tu a tam sklouznout po zadku. Ideální cíle výletů pro rodiny s dětmi, plné her a zábavy. Čekají vás také fantastické příběhy plné loupežníků, unesených panen a rytířů bez bázně a hany. Vydejte se s Kudy z nudy na skalní hrady a hrádky!
14. červenec 2025 18:09
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa Česka, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďte se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
13. červenec 2025 10:04
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
13. červenec 2025 9:26
Památky