ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: věnná města, která patřila českým královnám (a dnes patří výletníkům)
Památky

Věda a historie není nuda: věnná města, která patřila českým královnám (a dnes patří výletníkům)

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne „královna“, většinou si představíme korunu, vlečku, portrét v učebnici nebo filmovou pohádku. Ale české královny měly i svá věnná sídla. Města, odkud plynuly příjmy do jejich pokladnice, ale také útočiště, kam se uchylovaly, když dvorské intriky zaváněly příliš ostrou vůní. A právě tato města, rozesetá hlavně po východních Čechách, dnes vyprávějí dávno zapomenuté i překvapivě živé. Poznejte s Kudy z nudy věnná města českých královen!
Města, která voní po královských róbách a rukavicích, ozvěně gotických chóru i šustění trhů pod hradbami. Města, jež kdysi patřila českým královnám a dnes lákají romantiky, milovníky památek, městské architektury i běžné výletníky. Věnná města – jeden z nejstarších příběhů ženského vlivu ve středověké zemi. A pořád stojí za to je vidět. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách českých kněžen, královen a císařoven, které tu kdysi měly své poklady. Možná by se dnes nadšeně účastnily vlastních historických slavností a festivalů, co myslíte? 
 

Co jsou věnná města? A proč by vás to mělo zajímat?

Věnná města vlastně byla královská města, která ale spravovaly manželky českých vladařů. Byla součástí jejich věna, a zajišťovala jejich finanční nezávislost. Nešlo o pouhé formality: královny z těchto měst čerpaly příjmy, měly nad nimi správní dohled a leckdy i skutečný vliv na jejich rozvoj. I když se seznam tu a tam během staletí měnil, věnných měst českých královen bylo devět: Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto.


 
Za systémem věnných měst stojí Karel IV., ačkoli města královnám „věnovali“ dříve už jeho předchůdci. Důvod byl praktický: královna mohla v případě vdovství či změn u dvora někam složit korunu i hlavu. Ač se tomu jen těžko věří, právní forma věnných měst zanikla ale až v roce 1918, po vzniku samostatné Československé republiky.
 
A proč z devíti hlavních věnných měst většina leží ve východních Čechách? Protože právě tudy vedly důležité obchodní stezky, a příjmy z trhu a cla byly pro každou královnu lepší než šňůra perel. Navíc o Vánocích a Velikonocích byly z věnných měst na královský dvůr posílány naturálie. Na Kudy z nudy vám nabídneme pár příběhů věnných měst, i s pár perličkami, které stojí za pozornost.
 

Královny v síti měst: kde nechaly otisk

Věnná města nejsou jen body na mapě. Jsou jako staré šperky – zdánlivě obyčejné, dokud si jich nevšimnete zblízka. Každé nese stopy ženské historie, politických kalkulací, ale i osobních příběhů. Dnes už nejsou domovem královen, ale stále se tu vládne – klidem, kulturou a krásou.


 
Vydejte se po jejich stopách. A kdo ví – možná si cestou připomenete, že i zdánlivě „druhá“ role v dějinách může být tou, která určuje děj.
 

Hradec Králové

Největší a nejdůležitější věnné město, kde české královny pobývaly nejvíce. Právě kvůli nim v roce 1790 začal Hradec nad Labem používat přídomek Králové a stal se z něj Hradec Králové. Královny tu měly reálný vliv – a některé ho i reálně uplatňovaly. Dlouhé roky tu sídlila Eliška Rejčka, a dodnes můžete projít Eliščino nábřeží anebo přijet na Slavnosti královny Elišky s historickým jarmarkem, rytíři, dvorními dámami a lampionovým průvodem jako z pohádky. A nezapomeňte na Bílou věž, která se postará o královský výhled široko daleko!
 

Dvůr Králové nad Labem

Navzdory jménu ve Dvoře Králové podle historiků královny skoro nepobývaly, ale město hrálo hlavní roli v jiném příběhu: největší české literární záhadě s rukopisy. Bonusem pak je Safari Park – z města královen to k žirafám a Lvímu safari je opravdu jen kousek.
 

Mělník

Město, kde podle legendy sídlila už kněžna Ludmila, zásobovalo královský dvůr vínem. Vinohrady ostatně patří k Mělníku dodnes, podobně jako velkolepé Mělnické vinobraní. Hudba, historické průvody, otevřené sklepy – oslava vína, které tu pěstovaly i panovnice, láká tisíce návštěvníků. Největší zajímavosti? V podzemí mělnického zámku objevíte rozsáhlé sklepní labyrinty a v kostnici pod chrámem sv. Petra a Pavla tisícovky lebek a kostí. Lehce mrazivá romantika s gotickým laděním!
 

Vysoké Mýto

Město Vysoké Mýto založil král Přemysl Otakar II. Z té doby se dochoval pravidelný půdorys a hlavně rozlehlé náměstí, mimochodem vůbec největší čtvercové náměstí v Česku. Dnes se sem nejezdí kvůli královnám, ale kvůli technickým zajímavostem. Mají tu unikátní technické muzeum zaměřené na české karosářství a pravidelně v červnu pořádají festival českého designu, karosářství a elegance Sodomkovo Vysoké Mýto. S noblesou by královny rozhodně souhlasily!
 

Polička

Zvenku klidná, uvnitř plná překvapení. Polička totiž má obrovské městské hradby (dochované téměř celé!), a také je rodným městem hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Ten sice královskou korunu nenosil, zato se ale narodil ve věži kostela, kde jeho tatínek dělal strážného. Když vyjdete nahoru, pochopíte, že hudební génius měl v dětství dokonalý výhled. Také tady se pořádají městské slavnosti s historickými průvody, dobovými trhy a koncerty.
 

Chrudim

Dřív královské, dnes loutkářské město Chrudim pořád žije s grácií. Z královen tu byla nejsilněji zapsaná Eliška Pomořanská, čtvrtá žena Karla IV. V létě se tu koná oblíbený festival Loutkářská Chrudim – královna by asi koukala, co se tu dnes děje. Navštívit můžete i Muzeum barokních soch, kouzelné místo plné starého umění!
 

Jaroměř

Kromě daní měla města posílat do královských kuchyní různé dary, podle toho, co bylo pro které místo typické. Pro Jaroměřřekami Labem a Úpou to byli lososi. Zní to divně? Pro královny šlo o výnosný artikl. Dnes už tu lososy nepotkáte, ale říční duch zůstává – třeba při letní výpravě na lodi. A samozřejmě se musíte podívat do pevnosti Josefov!
 

Nový Bydžov

Raci z vodních toků kolem Nového Bydžova bývali delikatesou na královských stolech. Místní legendy praví, že raci z Bydžova prý uměli „pískat“, než skončili na másle.
 

Trutnov

Zatímco Dvůr Králové nad Labem dodával na královský dvůr mřenky a mřínky alias grundle, Hradec Králové bažanty, Chrudim pšenici, Mělník víno, Polička oves a Vysoké Mýto pstruhy, Trutnov byl textilní chloubou věnné sítě díky produkci plátna. Plátenické tradice dnes připomíná Muzeum Podkrkonoší nebo historické trhy. Užít si můžete i TrutnOFF Open Air Festival, nejdivočejší „královskou garden party“ současnosti.
 

Kam se za královnami vypravit dnes?

Každé z věnných měst českých kněžen, královen a císařoven dnes nabízí jiný zážitek. Někde se ocitnete v historickém jádru s příchutí středověku, jinde si dáte víno na zámecké terase nebo prolezete podzemí. Na Kudy z nudy vám rádi pomůžeme s itinerářem – ať už jedete za Eliškou, gotikou nebo čerstvými koláči z městské pekárny.

Stále ale platí, že věnná města nejsou jen kuriozita ze starých listin. Jsou to místa, kde ženská moc nebyla jen plané slovo, ale byla pevně zapsaná v městských právech, tržištích i dlažbě. Královny možná neměly vždy vliv jako jejich mužské protějšky, ale právě věnná města jim dávala možnost být víc než jen obraz na stěně trůnního sálu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani Příroda

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze Památky

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.

Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Součástí věže je i třetí největší historický zvon v republice – zvon Augustin.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička Památky

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.

Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla na Mělníku Památky

Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla na Mělníku

V kryptě proboštského kostela sv. Petra a Pavla pod kněžištěm se nachází kostnice. Spolu s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory patří k největším v České republice. Tato krypta je strohou gotickou místností s pozůstatky 10 až 15 tisíců lidí.

Muzeum barokních soch v Chrudimi Kultura

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století.

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové Příroda

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.

Náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě Památky

Náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě

Náměstí Přemysla Otakara II. je dominantním prostorem města a živou obchodní zónou. Má čtvercový tvar a je přístupné 12 ulicemi, vždy dvěma v rozích a jednou boční z každé strany. Původně uprostřed náměstí stálo 10 domů, později dvě kašny.

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě Kultura

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka Příroda

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa pramení v Krkonoších cca 2 km od Sněžky. Jméno řeky pochází pravděpodobně z baltského nebo keltského slova znamenajícího „řeka“. Délka toku je 78,7 km. Úpa patří se svým prameništěm ve výšce 1432 metrů nad mořem mezi nejvýše pramenící české řeky.

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově Kultura

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem, které sídlí v trutnovském zámku. Muzeum shromažďuje a eviduje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí Památky

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto, jedno z věnných měst českých královen, založil na hlavní spojnici Čech s Moravou král Přemysl Otakar II. Z té doby se dochoval pravidelný půdorys a hlavně rozlehlé náměstí, mimochodem vůbec největší čtvercové náměstí v Česku. Nese jméno zakladatele města a uprostřed stojí morový sloup.

Advent a Vánoce 2025

Advent a Vánoce 2025

Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte adventní a vánoční trhy v historických centrech našich malebných měst.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Polička

Polička

Jako z pohádky vypadá Polička, město na Českomoravském pomezí západně od Svitav – historické centrum totiž dodnes svírají zachovalé středověké hradby s ochozy a věžemi. Mnoha místa vám připomenou hudebního skladatele Bohuslava Martinů, například rodná světnička ve věži kostela sv. Jakuba.

Z Prahy všemi směry: do Mělníka na víno, do podzemí a k soutoku Labe a Vltavy

Z Prahy všemi směry: do Mělníka na víno, do podzemí a k soutoku Labe a Vltavy

Seriál Z Prahy všemi směry nabízí tipy na hezké výlety do míst, kam to z našeho hlavního města není daleko. Když se s Kudy z nudy vydáte do Mělníka, najdete tu všechno: přívětivé město, zámek, krásné výhledy, tajemné podzemí, dobré víno i skvělé příběhy.

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila (asi 860 – 15. září 921, hradiště Tetín) byla vůbec první česká svatá. Stala se patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů. Její svátek se slaví 16. září, atributy svaté Ludmily jsou dlouhý plášť, knížecí čapka, korunka a závoj, jímž byla uškrcena.

Jak poznat Hradec Králové za jeden den

Jak poznat Hradec Králové za jeden den

Jedete do Orlických hor anebo do Krkonoš a vaše cesta vede přes Hradec Králové? Na Kudy z nudy vybrali pár zajímavých míst, která snadno poznáte během jediného dne anebo třeba jen několika hodin. Návštěva v krajském městě Královéhradeckého kraje bude zábavná a plná překvapení.

Spor o Rukopisy královédvorský a zelenohorský – největší česká literární záhada

Spor o Rukopisy královédvorský a zelenohorský – největší česká literární záhada

V letech 1816 až 1819 bylo v různých místech za zvláštních okolností objeveno několik rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Vypadaly autenticky: byly psané rukopisem, jazykem a písmem starým stovky let, byly patřičně omšelé a zaprášené, zkrátka jako opravdové středověké památky. Brzy se ale objevily pochybnosti, a dodnes nevíme, jak to s nimi vlastně je. Neexistuje jednoznačný důkaz, že jde o podvrhy, ale nemáme ani důkazy o jejich pravosti.

Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka (1. září 1288, Poznaň, Polsko – 18. října 1335, Brno) usedla na český královský trůn hned dvakrát. Poprvé ji coby dvanáctiletou dívku provdali za krále Václava II., po jeho smrti si ji jako čerstvou vdovu vzal Rudolf Habsburský. Ještě jí nebylo ani dvacet let a ovdověla podruhé.

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. (1233 ? – 26. srpna 1278, Moravské pole, Rakousko) je považován za jednoho z největších českých králů z dynastie Přemyslovců. Za jeho panování sahaly hranice říše až k Jaderskému moři, založil řadu měst, hradů a klášterů. V několka našich městech jej připomínají sochy a jména náměstí.

Trutnov

Trutnov

Město v údolí řeky Úpy je jediné v Česku, kde se hlavní náměstí jmenuje po Krakonošovi – a co víc, Pán hor tu má dokonce kašnu s vlastní podobiznou a trpaslíky! Trutnov je známý také jako město hudebních festivalů pod širým nebem, k prohlídce zve Muzeum Podkrkonoší, galerie i moderní centrum Uffo.

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Čím se lišilo královské město od běžného poddanského města? Bylo podřízeno přímo panovníkovi a jeho obyvatelé byli svobodní, na rozdíl od poddaných v ostatních městech, kteří byli podřízeni šlechtě. Mezi královská města se počítala i tzv. věnná města, která spravovaly manželky vladařů. Kromě daní, které města v Království českém odevzdávala přímo královské koruně se také zavázala posílat na královský dvůr různé „naturálie“ – vždy takové, které byly v dané oblasti nejlepší. Tak například Nový Bydžov posílal do královské kuchyně raky, Mělník víno, Chrudim pšenici a Jaroměř lososy.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Navštivte města, jejichž historie spadá hluboko do minulosti. Vydejte se s námi na cestu po královských městech Čech. K panovníkem udělovanému titulu „královské město“ se vázala značná privilegia a vzácné výsady, díky nimž města bohatla a celkově prosperovala. A která města tyto výsady v Čechách požívala? To vám ukážeme v našich tipech na výlety do měst, která spadala přímo pod královský majestát.

Chrudim

Chrudim

Chrudim se vám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům vám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea nebo náměstí s monumentálním gotickým chrámem.

Johana z Rožmitálu – česká královna a druhá manželka Jiřího z Poděbrad

Johana z Rožmitálu – česká královna a druhá manželka Jiřího z Poděbrad

Stejně jako její manžel Jiří z Poděbrad (1420–1471) i Johana z Rožmitálu (asi 1430 – 12. listopadu 1475, Mělník) byla jedinou českou královnou, pocházející z domácí šlechty. Traduje se o ní, že byla důvtipná, chytrá a štědrá, neochvějně se zastávala vdov a sirotků, a také se ve prospěch chudých, nemocných a starých lidí vzdala veškerých peněz, které jí plynuly z jejích věnných měst.

Mělník

Mělník

Mělník není jen centrum vinařství se zámkem a historickým centrem zčásti obklopeným hradbami. To nejzajímavější se tady totiž skrývá pod zemí, ať už jde o zámecké vinné sklepy, vinařskou expozici v muzeu, městské podzemí s unikátní studnou anebo kostnici pod chrámem sv. Petra a Pavla.

Nový Bydžov

Nový Bydžov

Nový Bydžov leží ve východních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Hradcem Králové a Nymburkem. Jedním z největších pokladů je pravidelný geometrický půdorys, který v době vzniku města představoval ve střední Evropě unikátní urbanistickou koncepci.

Jaroměř-Josefov

Jaroměř-Josefov

Zatímco město Jaroměř vzniklo na soutoku Labe, Úpy a Metuje v 11. století, barokní pevnostní město Josefov je mnohem mladšího data; vzniklo až na sklonku 18. století. Postupně se rozrůstající samostatná města se sloučila do jediného celku roku 1948 a dnes společně nabízejí celou řadu zajímavostí.

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Většina cestovatelů – a zejména z řad rodin s dětmi – zná Dvůr Králové jako místo, kde mohou navštívit zoologickou zahradu se safari a od roku 2015 také originálním lvím safari. Zároveň však jde o starobylé věnné město českých královen, kde objevíte řadu zajímavostí.

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Mezi nejhranější české autory patří Bohuslav Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko). V díle jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století se odráží řada vlivů: francouzský impresionismus, jazz, anglický madrigal i české a moravské lidové písně.

Další aktuality

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Hledáte zajímavé tipy na rodinné výlety? Nechte se pozvat na nejmladší zámky, hrady a zámečky u nás. Dýchají romantikou a nabízejí nevšední příběhy i rozmanité zážitky: někde objevíte úžasné vyhlídky, jinde hotely nebo výletní restaurace. Dokonce se svezete lanovkou a navštívíte zoologickou zahradu!
19. červenec 2025 9:00
Památky

Koně, dřevce, brnění: na české i moravské hrady vyrážejí stateční rytíři!

Máte v plánu výlet na některý hrad či zámek? Tak proč si nevybrat takový, kde se právě něco děje? Prozkoumejte kalendář akcí na portálu Kudy z nudy anebo se nechte inspirovat některým z našich tipů. Nabízíme vám velkolepé rytířské turnaje, bitvy i speciální prohlídky o životě ve středověku – uvidíte souboje s meči i dřevci, brnění nejen pro rytíře, ale také pro jejich koně. Tak kam se za železnými pány vypravit?
18. červenec 2025 10:00
Památky

Kam v červenci a srpnu na středověké bitvy i za moderní vojenskou historií?

Patříte k fanouškům historie a vojenství? Pak se vám bude hodit přehled zajímavých bitev, šarvátek a ukázek historických událostí na našem území. Co se chystá v příštích týdnech, až do konce srpna vám prozradí Kudy z nudy. A věřte, že se máte na co těšit!
17. červenec 2025 6:00
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s portálem Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
16. červenec 2025 7:10
Památky

Nejkrásnější a nejdelší tunely v Česku: historie, rekordy a tipy na výlety

Tunely nejsou jen inženýrské stavby, jsou to brány do historie i do přírody. Ať už zamíříte na výlet k historickému tunelu nebo se projdete tajemným tunelem pro pěší, vždy objevíte něco nového. Vydejte se s Kudy z nudy do silničních, tramvajových a železničních tunelů a užijte si skvělé dobrodružství pod zemí!
15. červenec 2025 16:43
Památky

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.
15. červenec 2025 9:18
Památky

10 tipů, kam vyšplhat na skalní hrádky a zahrát si na loupežníky a princezny aneb ve stínu i na výsluní

Co mají společného skalní hrady a hrádky? Samozřejmě romantické okolí plné skal, lesů a hlubokých strží. Spousty schodů a schůdků, často vyšlapaných do strmých kamenných stěn – nahoru tudíž polezete po svých, ale dolů se dá tu a tam sklouznout po zadku. Ideální cíle výletů pro rodiny s dětmi, plné her a zábavy. Čekají vás také fantastické příběhy plné loupežníků, unesených panen a rytířů bez bázně a hany. Vydejte se s Kudy z nudy na skalní hrady a hrádky!
14. červenec 2025 18:09
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa Česka, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďte se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
13. červenec 2025 10:04
Památky