ÚvodAktualityVýlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc
Výlety pro samotáře, Kudy z nudy, Šumava
Příroda

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům (a v zimě běžkařům) na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.

Krásy šumavského podhůří

ŠumavaNení to ještě pravá Šumava, ale šumavské podhůří, které je krásné, a navíc turisticky opuštěné. Například obec Strážov leží v těsné blízkosti CHKO Šumava a nabízí téměř neznámou, avšak krásnou vyhlídku Zdeňka Hodka. O kus dál v Děpolticích si můžete projít okružní naučnou stezku Po stopách formanů, která vás seznámí s historií okolních obcí, životem formanů i lapků. Dešenice mohou být také výchozím bodem k výstupu na Prenet, nejsevernější horu Pancířského hřbetu. Nejvyšším bodem je Můstek (1235 m), asi 5 km od Hojsovy Stráže. Přes Můstek směřovala ve středověku od Pancíře k Zelené Lhotě tzv. Výšinná cesta. Cyklisté se mohou z Děpoltic-Oldřichovic vydat cyklostezkou 2053 k Městišťským roklím. Kamenité hluboké rokle kolem potoků pokrývají suťové lesy tvořené javorem klenem a jedlí bělokorou. Nachází se zde také přírodní rezervace Onen Svět.
 
šumavaKrásně je také na Javorné a v Hamerském údolí. Tyto osady byste našli nedaleko hlavní silnice na Železnou Rudu (z Klatov). Leží na hranici CHKO Šumava a přírodního parku Kochánov. Nejvyšším vrchem v oblasti je Javorná (1090 m), kam značky nevedou, ale kopec protkává mnoho lesních cest. Najdete zde také Bastlovu štolu z 19. století. Sloužila k těžbě křemene pro výrobu šumavského skla. Na druhé straně kopce se nachází zbytky bývalé obce Starý Brunst. Prochází tudy cyklotrasy 332 a 2093, které vedou podél říčky Křemelné a jejích slatin. Doslova magickým místem je bývalá obec Zhůří (u Javorné) na stejné cestě s pomníkem padlých amerických vojáků, kapličkou Nejsvětější Trojice a přírodní rezervací Zhůřská hnízdiště.
 

Zaniklé osady a umrlčí prkna u Hartmanic

šumavaNedaleko Hartmanic narazíte na osadu Mochov. Protíná jí Farmářská stezka, která začíná v Petrovicích u Sušice. Zdejší krajina byla osidlována německými přistěhovalci, kteří se čím dál intenzivněji věnovali hospodaření, až do jejich vyhnání po druhé světové válce. Dnes v krajině hospodaří řada menších zemědělců. Stopy po původních obyvatelích objevíte i na silničce vedoucí z Hartmanic do osady Busil (cyklotrasa 2103). Jedná se vlastně o druhou stranu potoka Volšovky, která teče v okolí Mochova. Obdivovat lze z dálky barokní mlýn Sterzmühle z 18. století (nepřístupný) s roubenou obytnou částí a s dřevěnou pavlačí. Zachoval se díky péči lidového malíře podmaleb na skle JUDr. Václava Hrabánka, který v něm řadu let žil. K mlýnu patří zděná stodola a vodní systém.

umrlčí prknaDalší památkou na původní obyvatele jsou umrlčí prkna, která najdete právě na těchto zapadlých místech Šumavy. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení či křižovatky. Místní lidé věděli, kdo na něm ležel. Prkna dnes naleznete u odbočení k mlýnu, na Kochánově (Farmářské stezce), u Hartmanic na Vintířově stezce, ale i pod Klostermanovou vyhlídkou u Srní.
 

V ráji šumavském: skleněný kostel, Vintířova stezka a Cesta Karla Klostermanna

kostel vintířeNedaleko Hartmanic se zastavte v kostele sv. VintířeDobré Vodě. Právě zde naleznete unikátní skleněný oltář z lesního skla místní sklářky Vladěny Tesařové. Kostel je také jediným svatostánkem na světě, který je zasvěcen sv. Vintířovi. A světci se věnuje i Vintířova stezka, jenž vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – HartmaniceAnnínSušiceHoražďoviceBlatná. Část stezky se vine poté podél zlatonosné řeky Otavy.
 
kašperské horyHartmanic se můžete dále na Šumavu dostat i Cestou Karla Klostermanna. Trasa spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s městem Volyní. V celé své délce měří zhruba 43 km. Po cestě si určitě vzpomenete na Klostermannovo vyprávění o životě na Šumavě, místních lidech i „zlatém broučkovi“ – kůrovci, sepsané v románech V ráji Šumavském, Ze světa lesních samot, Črty ze Šumavy, Červánky mého mládí a v mnoha povídkách. Milovníci dalekých výhledů ocení určitě i možnost vystoupat na Klostermannovu rozhlednu na vrchu Javorník (1066 m) u Vacova.
 

Ze Ždánova do Stach a naučná stezka na Obří hrad

amálino údolíDočista sami budete také v Amálině údolí nedaleko Kašperských hor. Přírodní rezervace má nesymetrický a členitý tvar, velká část leží v údolí Zlatého potoka ostře zaříznuté v rulových stráních. Rezervací prochází naučné stezky Cestou zlatokopů a Stezka strážců hranice.
 
Členité území s dominantními vrchy Ždánov a Zámecký vrch patří do Přírodního parku Kašperská vrchovina. Pro přírodní park jsou typické jeskyně, sejpová pole s dalšími geologickými útvary, dále vstavačovité rostliny a častá hnízdiště chráněných ptáků. Tady mezi namáhavými kopci davy turistů rozhodně nečekejte. Územím vede červená značka z Kašperku přes Ždánov, Královský kámen a Krásnou vyhlídku až do Stach. Za pozornost stojí také archeologické lokality. Jednou z nich je hradiště Obří hrad u Popelné. Nejvýše položené oppidum na našem území pochází z pozdní doby halštatské a laténské.
 

Neobjevené okolí Volar a trek po Medvědí stezce

Medvědí stezkaPoslední oblastí, kam vás pozveme, bude okolí Volar. Zatímco Mrtvý luh, Černý kříž nebo Stožec budete určitě znát, druhou stranu Teplé Vltavy navštívil málokdo. V těsném okolí města, nedaleko Křížové cesty, se nachází vyhlídka Pod Kamenáčem. Pohled na Volary a šumavské vrcholy je opravdu překrásný. Za dobré viditelnosti jsou vidět například vrcholy Smrčina, Hraničník, Plechý, Trojmezná, Třístoličník s Hochsteinem, ale i vrchol Haidl s rozhlednou a vysílačem.
 
svatá magdalénaNedaleko osady Dolní Sněžná objevíte další osadu uprostřed šumavských luk, daleko od civilizace. Jmenuje se svatá Magdaléna a dominantou obce je stejnojmenný kostel. U Křišťanova se nachází vyhlídková věž, ze které je rozhled do obory praturů, předchůdců dnešních krav. Vysocí jsou asi dva metry a váží kolem 1 tuny. O kousek dále se nachází i ohrada se zubry.

Milovníci pohybu v terénu si nesmí nechat ujít nádhernou Medvědí stezku. Vede od vlakové zastávky Ovesná náročnou lesní cestou mezi skalami a skalními útvary na Jelení vrchy a poté mírnější trasou okolo místa, kde byla zastřelena poslední šumavská medvědice k zastávce Černý kříž.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Bývalá obec Kepelské Zhůří u Javorné Památky

Bývalá obec Kepelské Zhůří u Javorné

Mezi Železnou Rudou a Hartmanicemi se na svahu hory Javorná nachází bývalá obec Zhůří, nazývaná též Kepelské Zhůří či po německu Haidl am Ahornberg. Osadu založili dřevorubci a uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí pro sklárny a hamry v okolí.

Hora Prenet na Železnorudsku Příroda

Hora Prenet na Železnorudsku

Vrch Prenet (1 071 m) leží 7 km jihovýchodně od Nýrska. Je krajním bodem Pancířského hřbetu a milovníci přírody si z něj užijí krásný výhled na pohraniční hory i vnitrozemí. Pod Prenetem na hřebenové trase leží i známá chata Prenet (nyní zavřená).

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska Zimní sporty

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska

Vydejte se na běžkách za poznáním zaniklých obcí Prášilska a krásami přírody. Okružní trasa vede z Prášil po trase: Prášily – Frantův most – Gsenget – Zlatý stoleček – jezero Laka – Hůrka – Vysoké Lávky – Formgerg – Prášily.

Klostermannova vyhlídka u Srní Příroda

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor Příroda

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova Příroda

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Hradiště Obří hrad na Šumavě Památky

Hradiště Obří hrad na Šumavě

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Vacov

Vacov

Prozkoumejte obec Vacov v krásném podhůří Šumavy, na hranici okresů Prachatice, Strakonice a Klatovy a nabídku turistických atraktivit. Vacovsko a Javornicko představuje ráj pro turisty a cykloturisty, magnetem je Klostermannova rozhledna na hoře Javorník, rotunda sv. Antonína Paduánského, Královský kámen, naučné stezky. V zimě jsou pro návštěvníky připraveny lyžařské vleky a nedaleký Lyžařský areál Zadov uspokojí i náročné lyžaře. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Královský kámen u Javorníku na Šumavě Příroda

Královský kámen u Javorníku na Šumavě

Jedním z vrchů šumavské Javornické hornatiny je Královský kámen zvaný Královák. Jméno dostal podle kulového skalního útvaru tvořeného skalní hradbou a mrazovými sruby.

Přírodní rezervace Zhůřská hnízdiště Příroda

Přírodní rezervace Zhůřská hnízdiště

Bývalé horské pastviny jsou chráněné především jako hnízdiště a teritorium ptáků. Když budete mít štěstí, třeba zahlédnete nebo uslyšíte i některého z ohrožených druhů – krkavce velkého, čápa černého, křepelku polní, chřástala polního, bekasinu otavní, hýla rudého.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Letní sporty

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. V roce 2025 se stezka dočkala prodloužení až do Prahy k Břevnovskému klášteru.

Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří Památky

Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří

V bývalé šumavské obci Zhůří, na odlehlém místě mezi Hartmanicemi a Železnou Rudou, se odehrál jeden z posledních bojů II. světové války. Američtí vojáci 357. pluku 90. pěší divize se zde střetli v krvavé bitce s mladými kadety a příslušníky Hitlerjugend. Ve vsi shořelo 7 stavení a střecha kostela.

Obora praturů Křišťanov Příroda

Obora praturů Křišťanov

Z dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny.

Farmářská stezka u Sušice Příroda

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic Památky

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic

Mlýn, nazýván také Sterzmühle, je technickou památkou a leží na Pstružném potoce 5 km od Hartmanic.

Amálino údolí na Šumavě Příroda

Amálino údolí na Šumavě

Kaňonovité údolí Zlatého potoka včetně rozsáhlého prameniště na svazích Ždánova je přírodní rezervace ležící jihovýchodně od Kašperských Hor a v CHKO Šumava. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1994.

Vrchol Můstek u Železné Rudy Příroda

Vrchol Můstek u Železné Rudy

Hora Můstek (1235 m) je nejvyšším vrcholem Pancířského hřbetu, který se nachází asi 7 km od Železné Rudy. Přes Můstek směřovala ve středověku od Pancíře k Zelené Lhotě tzv. Výšinná cesta.

Umrlčí prkna na Kochánově Památky

Umrlčí prkna na Kochánově

Na Kochánově u Hartmanic se dochovalo několik umrlčích prken, která dokládají velmi starý zvyk. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí Příroda

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí

Naučná stezka do Amálina údolí vás provede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od 14. do 20. století. Stezka je doplněna informačními cedulemi.

Další aktuality

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

Poslední červnovou sobotu, letos 28. 6. 2025, se v Horažďovicích konají slavnosti Kaše. Slavnosti Kaše doprovází bohatý kulturní program, historické skupiny, vaření a vyhlášení nejlepší kaše a krále kaše – největšího jedlíka. Jako hlavní host večera vystoupí skupina Civilní obrana. Proč zrovna Kaše? Protože dne 4. 7. 1307 zemřel při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský přezdívaný pro svou střídmost v jídle, v tehdejších dobách u panovníků opravdu nezvyklou, "král Kaše", vévoda rakouský v letech 1298 – 1306 a český král v letech 1306 – 1307.
24. červen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

V hájence na Březníku je otevřena nová expozice Ze světa lesních samot

Romantické místo uprostřed Národního parku Šumava, samota na Březníku, je jedno z nejodlehlejších míst v České republice. Přesto i zde se v dobách minulých žilo a místu se nevyhnuly ani světové dějiny. Udělejte si výlet na do tohoto krásného avšak drsného kraje a do dob minulých. V hájence na Březníku je informační centrum, občerstvení a nová expozice, která vás vtáhne do historie.
24. červen 2025 12:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Plzeňském kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na Šumavu či do Plzně a hledáte tipy, kde si to společně užít? Pak se vám budou hodit naše tipy z Plzeňského kraje, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do srdce národního parku za zvířaty, prohlídku interaktivní expozice a vědeckotechnické show anebo výlet za pohádkovými bytostmi? S Kudy z nudy se s dětmi nudit rozhodně nebudete.
24. červen 2025 11:57
Zážitky, Plzeňský kraj

Světový streetart v Plzni: Hvězdní umělci zkrášlí plzeňské zdi

Kultivovat nevzhledné plochy fasád, podchodů, garáží, ale i povrchu ulic po celé Plzni – to je cílem každoročního street artového festivalu Wallz, který pořádá kreativní zóna DEPO2015. Jeho letošní 6. ročník proběhne od 23. do 27. června 2025. Do Plzně se sjedou špičky světového street artového umění, které vytvoří velkoplošné malby neboli muraly na 10 místech, jakými jsou například velká opěrná zeď na nádraží Slovany, fasáda domu v Kaplířově ul., budova ředitelství společnosti Kooperativa nebo sportovní hřiště u 7. ZŠ. Mezi zahraničními umělci se představí Fabio Petani z Itálie, Argentinec Julian Manzelli, rumunská umělkyně Delia Cîrste, Predrag Radovanović ze Srbska a nebo slovenský projekt Ihrisko. České tvůrce budou reprezentovat Bill the Hobo a studenti plzeňské Sutnarky.
22. červen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj