ÚvodAktualityKam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky
Příroda

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Poslechněte si audio verzi článku
Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
Ohře je řeka, které dali jméno Keltové; název Agara, Lososí řeka, zaznívá v německém označení Eger i Egerland, Poohří. Keltskou minulost připomíná i Ohara či Ohárka, místní název pro Ohři na Lounsku a Litoměřicku. Ačkoli je řeka sevřena z levé strany Krušnými horami a z pravé strany Slavkovským lesem a Doupovskými horami, její horní a dolní partie meandrují v nížinách a vyhlídkových míst je tu pramálo. Jednu z prvních vyhlídek na Ohři na našem území ovšem najdete již v Chebu. Rozhlédněte se po okolí z lávky pro pěší a cyklisty v parku Krajinka! Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži, navrhl ji známý architekt a herec David Vávra.
 

Ohře skutečná i modelová

Jedinečné je na Ohři její okolí s nepřeberným množstvím přírodních a kulturních památek; byla by škoda některé z nich vynechat. Například v Kynšperku nad Ohří můžete vodákům mávat z kryté dřevěné lávky, a pokud máte rádi poutní místa, zajeďte se podívat k půvabnému poutnímu baroknímu areálu ve Chlumu Svaté Maří.  Nad Sokolovem Ohře olízne cíp bývalého hnědouhelného dolu, v jehož jámě se postupně rozrůstá jezero Medard. Jedna z největších vodních ploch v Česku, jednou tak velká jako Máchovo jezero.

Pro výhledy je nejslibnější střední, vodácky nejatraktivnější část řeky mezi Kynšperkem nad Ohří a Kláštercem nad Ohří. Zajímavé setkání s Ohří nabízí rovněž Statek BernardKrálovském Poříčí na východním okraji Sokolova: v Centru řeky Ohře si totiž prohlédnete obří model řeky a seznámíte se s jejím tokem od pramene v bavorských Smrčinách až po Litoměřice, kde se vlévá do Labe. Objevíte tu také interaktivní modely všech mostů, dolů, staveb a jezů a několik desítek dalších zajímavých míst; zkrátka tohle nemá žádná jiná řeka v Česku.
 

Ohře v údolí a u Lokte

Za Královským Poříčím se Ohře vnoří do zalesněného údolí a nabízí to nejhezčí, co na jejím toku najdete. Zanedlouho dorazí do Lokte s krásným královským hradem a celou řadou vyhlídek na okolních skalnatých svazích. Krásné výhledy nabízí i trasa vedoucí bezprostředně podél řeky, po níž se dá obejít celý ostroh s hradem a městečkem. Za prohlídku stojí i areál amfiteátru a přilehlý park, odkud je asi nejkrásnější výhled na hrad. Jen o pár kilometrů dál vás pak čeká skalní město zvané Svatošské skály; přes Ohři tu vede visutá lávka, a tak můžete prozkoumat oba břehy. Cesty k vyhlídkám vysoko nad řekou bohužel nejsou značené, a tak budete potřebovat dobré mapy; k nejhezčím patří Jeskynní vyhlídka (GPS N 50°11.64970', E 12°47.35887') a Lesní vyhlídka (GPS N 50°11.88377', E 12°48.20892'), obě na severním břehu řeky. Údolím Ohře rovněž prochází cyklostezky.
 

Mattoniho Kyselka a dřevěný most

Karlových Varech Ohře přibere vody říčky Teplé, prosmekne se přes cvičnou vodáckou peřej Hubertus a zamíří do bývalých lázní Kyselka, které proslavil seriál Já, Mattoni. Velkolepý výhled na údolí Ohře s Kyselkou a Radošovem, střední část Krušných hor s vrcholem Klínovce a část Doupovských hor se otvírá z Bučiny, kamenné rozhledny na stejnojmenném vrchu nad Kyselkou, kterou nechal Heinrich Mattoni postavit kolem roku 1880. Za vidění stojí i Mattoniho vodopád a muzeum značky Mattoni v bývalém Löschnerově pavilonu. V nedalekém Radošově pak objevíte další krytý dřevěný most; traduje se, že v roce 1364 jej přikázal postavit císař Karel IV. a od té doby byl sice několikrát zničen, ale vždy byl znovu opraven.
 

Ohře u Klášterce a na dolním toku

Za Radošovem se Ohře vine sevřeným údolím mezi Krušnými a Doupovskými horami. Zajímavé pohledy do krajiny s hluboce zaříznutým říčním údolím nabízí například hrad Hauenštejn, zřícenina hradu Šumburk anebo kamenné útvary zvané Sfingy poblíž obce Měděnec, ale dalším vyhlídkám do údolí Ohře ze severní strany většinou brání lesy. Na jižním břehu vyhlídky prakticky neexistují, protože velká část Doupovských hor je součástí vojenského újezdu Hradiště. Jednu z mála možností nabízí stolová hora Úhošť mezi Kláštercem nad OhříKadaní, odkud je výhled na celý region; na vrcholek vás dovede značená turistická trasa a naučná stezka.

Hezké vyhlídky na řeku se před vámi otevřou také při návštěvě kláštereckého zámku a zámeckého parku, z areálu kláštereckých lázní Evženie a také z různých míst na nábřežích Ohře v Kadani. Pod Nechranickou přehradou Ohře postupně protéká městy Žatec, Louny, Libochovice, Budyně nad Ohří a posléze se u Terezína a Litoměřic vlévá do Labe. Na jejích březích sice i tady objevíte řadu zajímavostí – namátkou archeologický skanzen Březno, zámek Libochovice či hrad Budyně nad Ohří – ale rozhledny a vyhlídky ze strmých břehů a skal v nížinách zkrátka nenajdete.
Přehrada Skalka u Chebu Letní sporty

Přehrada Skalka u Chebu

Vodní nádrž Skalka leží západně od Chebu na řece Ohři. Nádrž byla vybudována v letech 1962-1964. Hladina nádrže je dlouhá 9,2 km a zasahuje až na území sousední SRN.

Radošovský dřevěný most přes Ohři Památky

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Krytý most v Radošově má značně zajímavou a dlouhou historii. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na "Solné stezce" do Prahy.

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa Letní sporty

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Řeka Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří Památky

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří Kultura

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Kam na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku po celý rok?

Kam na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku po celý rok?

Krušné hory s mnoha rašeliništi i rozeklanými vrcholy, málo známé Smrčiny či hornatý ostrov zeleně Slavkovský les s močály a vývěry minerálních pramenů, kam patří i Soos, přezdívaný český Yellowstone… to vše nabízí Západočeské lázně, region protkaný sítí turistických cest, které zvou na výlety za přírodními zajímavostmi od jara do zimy.

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Chráněná krajinná oblast České středohoří Příroda

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí Příroda

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře Památky

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba Příroda

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu Příroda

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu

Čtyřicetimetrová lávka pro pěší a cyklisty překonává v chebském parku Krajinka tok řeky Ohře. Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži. Lávku navrhl známý architekt a herec David Vávra.

Vrch Mědník v Krušných horách Příroda

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře Příroda

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře

Jeskyně mezi Královským Poříčím a Starým Sedlem, které vytvořila voda při zařezávání řeky Ohře do okolního terénu, najdete po obou březích. Prozkoumat je můžete jen s běžným vybavením – baterkou nebo čelovkou.

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem Letní sporty

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje Zážitky

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Vystoupejte na Mattoniho rozhlednu a zažijte dobu Heinricha Mattoniho na vlastní kůži

Vystoupejte na Mattoniho rozhlednu a zažijte dobu Heinricha Mattoniho na vlastní kůži

Jednou z nejstarších rozhleden u nás je kamenná věž na vrcholu kopce Bučina. V roce 1880 ji nechat postavit podnikatel Heinrich Mattoni. Ještě do poloviny září si můžete v Mattoni Muzeu v Kyselce na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žilo ve firmě Heinricha Mattoniho. Do 16. září je tam totiž k vidění výstava, která mapuje život a fungování ve firmě Mattoni v ½ 19. století. Stálá expozice muzea bude přístupná do konce října.

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří Památky

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří

Lávka v Kynšperku nad Ohří spojující centrum města s levobřežní částí města (k železnici) byla původně železobetonová, dlouhá 130 m, vybíralo se u ní mýto. Jedná se o druhou nejdelší krytou lávku v ČR.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky Příroda

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Další aktuality

Netopýří noc láká do dolu Jeroným

O sobotní noci 7. září 2024 budou mít milovníci přírody možnost přihlížet odchytu netopýrů v dole Jeroným na Sokolovsku. Odchyt a pozorování, proběhne v rámci celorepublikové akce Netopýří noc, pod správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Tradiční putovní akce přiblíží život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců.
7. září 2024 10:00
Příroda, Karlovarský kraj

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 7. a 8. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
5. září 2024 8:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Karlovy Vary rozzáří festival světla

Karlovy Vary se druhý zářijový víkend opět rozzáří, jelikož je čeká devátý ročník festivalu světla s názvem VARY°září. Jedinečná koncepce festivalu kombinující nejzajímavější současné technologie s neopakovatelnou architekturou lázeňského města bude k vidění 6. a 7. září 2024 od 21:00 hodin do půlnoci. Leitmotiv letošního ročníku zní "Esence Karlových Varů".
3. září 2024 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Užijte si bezstarostnou dovolenou a výhodný pobyt s Karlovy Vary Region Card

Karlovy Vary, největší české lázeňské město s více než 650 lety lázeňské tradice můžete poznat komfortně a do nejmenších podrobností – stačí si pořídit turistickou kartu Karlovy Vary Region Card. Kde ji seženete, kolik stojí a co všechno nabízí? To vám prozradí portál Kudy z nudy.
31. srpen 2024 6:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Zpívající fontána v Mariánských Lázních o víkendu ukončí sezónu

Letošní rozloučení se Zpívající fontánou v Mariánských Lázních proběhne dříve než obvykle. Slavnostní zakončení se uskuteční v sobotu 31. srpna od 20:30 hodin, kdy zazní celý její letošní program. Od září se totiž tato oblíbená turistická atrakce podrobí rozsáhlé modernizaci, která má být dokončena do začátku příští lázeňské sezóny.
29. srpen 2024 6:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 30. srpna až 1. září 2024 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
27. srpen 2024 14:00
Kultura, Karlovarský kraj

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?
24. srpen 2024 5:42
Památky, Karlovarský kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Vybrali jsme 10 míst v Karlovarském kraji, která můžete navštívit i při nepřízni počasí. Ať už hledáte něco pouze na odreagování a vyblbnutí, nebo pěkný rodinný výlet. Nejen na podzim a v zimě využijete tipy, kam s dětmi do muzea nebo za zážitky.
19. srpen 2024 10:38
Zážitky, Karlovarský kraj