ÚvodAktuality10 tipů na výlety do pevností aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety do pevností aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Není pevnost jako pevnost: některé vás už zdálky ohromí svou polohou, výškou a délkou hradeb, ale v Česku objevíte i prastaré barokní pevnosti, které na první pohled vypadají jako docela běžná města. Putujte s portálem Kudy z nudy po osudech známých i neznámých památek, odhalte jejich tajemné příběhy a užijte si barvité zážitky, jaké nabízejí výlety do stínu i na výsluní!
Ještě na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, které střežil fortový systém pevnůstek a opevnění. Jeho součástí je Korunní pevnůstka, památkově chráněný areál s prachárnou, strážnicí a dělostřeleckými sklady. Krom historické expozice tu našlo domov také první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Pevnost poznání Olomouc patří do kategorie takzvaných science center, jednotlivé expozice se věnují například vodě, světlu a tmě, nechybí ani vědecké dílny a digitální planetárium.

Pozveme vás také na prohlídku starých Jablunkovských šancí, pásu opevnění, který chránil horský průsmyk a zemskou hranici. Spousty zajímavých expozic včetně atraktivních prohlídek podzemí nabízejí pevnostní města, postavená podle podobných plánů, Terezín a Josefov. Do podzemí a na hradby se podíváte také v Brně na Špilberku. Založil ho král Přemysl Otakar II. z dynastie Přemyslovců a dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem. Kromě několika stálých expozic můžete navštívit i kasematy, podzemní prostory vybudované během přestavby hradu na barokní pevnost.

Při výletu do Zlatých Hor můžete vyšplhat na zříceninu hradu Edelštejn. Šlo o jeden z největších slezských hradů, ze kterého ale zbylo jen málo. Líbit se vám budou i dělostřelecké pevnosti Stachelberg, Dobrošov, Bouda nebo Hanička, budované za první republiky. Na povrch země z nich vystupuje jen zlomek, prohlídka podzemí ale měří i několik kilometrů.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety k neobvyklým zastávkám do stínu i na výsluní!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad Edelštejn – kdysi nejmohutnější pevnost na Jesenicku Památky

Hrad Edelštejn – kdysi nejmohutnější pevnost na Jesenicku

Z kdysi nejmohutnější a nejvýstavnější středověké pevnosti na Jesenicku do dnešních dnů mnoho nezbylo. Poslední zarostlé zbytky Edelštejna se nacházejí na protáhlém výběžku Příčného vrchu u Zlatých Hor (697 m n.m.). Jméno hradu souvisí s těžbou vzácných kovů v okolí.

Městská památková rezervace Olomouc Památky

Městská památková rezervace Olomouc

Historické jádro města Olomouce je od roku 1971 městskou památkovou rezervací. Jedná se o druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v ČR. Na území MPR je soustředěno na 280 kulturních památek, nejvýznamnější veřejná městská prostranství a velké množství institucí.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny Památky

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13 Letní sporty

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku Památky

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.

Velká Šance v Mostech u Jablunkova – pás opevnění  Jablunkovské šance na Slezské zemské hranici Památky

Velká Šance v Mostech u Jablunkova – pás opevnění Jablunkovské šance na Slezské zemské hranici

V 16. až 19. století byl budován a využíván pás opevnění Jablunkovské šance, který chránil Slezskou zemskou hranici. Jedná se o unikátní fortifikační památku, která nemá srovnatelnou analogii nejen v České republice.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Pevnost Dobrošov u Náchoda Památky

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Pevnost Terezín – Kavalír 2 aneb zažij 18. století a Muzeum La Grace Kultura

Pevnost Terezín – Kavalír 2 aneb zažij 18. století a Muzeum La Grace

Nově opravený objekt bývalých pevnostních pekáren vás zavede do muzea 18. století. Uvidíte a vyzkoušíte si zde život vojáků v kasárnách pevnosti, na vojenském dvorečku si můžete pohladit živá zvířátka a dokonce vás s námi zavítáte na moře a oceány s plachetnicí La Grace.

Malá pevnost a Národní hřbitov Terezín Památky

Malá pevnost a Národní hřbitov Terezín

Malá pevnost Terezín – policejní věznice gestapa 1940 – 1945. Národní hřbitov před Malou pevností v Terezíně byl založen v září 1945. Jsou zde pohřbeny ostatky a popel obětí Malé pevnosti, terezínského ghetta a KT Litoměřice.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí Památky

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Pevnost poznání v Olomouci Zážitky

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města Památky

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let Památky

Tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Tvrz Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí. Skládala se ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti terezínských pevností Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti terezínských pevností

Památník Terezín (původně Památník národního utrpení) byl založen v roce 1947. Jeho posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v období 2. světové války.  

Městská památková rezervace Terezín Památky

Městská památková rezervace Terezín

Na území historického pevnostního města byla vyhlášena městská památková rezervace v roce 1992. Mezi nejcennější památky patří například opevnění Velké pevnosti, Malá pevnost, kostel Vzkříšení Páně, budovy pošty a radnice a další.

Další aktuality

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
23. červen 2025 11:00
Památky

Rodinné klany: Dientzenhoferové, architekti a stavitelé vrcholného baroka

Loreta, Klementinum a malostranský chrám svatého Mikuláše v Praze, Broumovský klášter a kostely Broumovské skupiny, ale také kostel sv. Martina a biskupská rezidence v německém Bamberku, poutní kostel Panny Marie Pomocné v Ambergu nebo zámek Weißenstein: to všechno jsou stavby několika generací českých barokních architektů a stavitelů rodu Dientzenhoferů. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
23. červen 2025 10:41
Památky