ÚvodAktualityČesko ve filmu: nejlepší filmy Jana Wericha
Zážitky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jana Wericha

Poslechněte si audio verzi článku
Dvojrole císaře Rudolfa II. a pekaře Matěje Kotrby v komediích Císařův pekař a Pekařův císař, anebo král Já První z pohádky Byl jednou jeden král: to jsou nejznámější filmové role Jana Wericha (1905–1980). Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů ale natočil také řadu televizních filmů a menších rolí. Podívejte se na nejlepší filmy Jana Wericha s Kudy z nudy!
Jan Werich nebyl jen skvělý herec, ale skutečná osobnost, a navíc byl národem milován. To se nepoštěstí každému, a má tak pevné místo v české kultuře, filmové i televizní historii. Mezi jeho filmy a pořady, kde Jan Werich vystupoval, nenajdete žádný propadák, takže bychom je v seriálu Česko ve filmu klidně mohli vyjmenovat všechny. Není jich vlastně tolik, protože doba Janu Werichovi příliš nepřála.
 

První republika: Pudr a benzín, Peníze nebo život, Hej rup a Svět patří nám

A protože začít se má od začátku, rovnou vklouzneme do druhé poloviny 20. let a časů avantgardního Osvobozeného divadla, kde Jan Werich působil po boku Jiřího Voskovce (1905–1981) a Jaroslava Ježka (1906–1942). Proslavily je například hry Caesar, Osel a stín, Kat a blázen, Balada z hadrů, Rub a líc, Těžká Barbora, Golem anebo Nebe na zemi. Kromě divadla se všichni věnovali své další velké lásce, filmu, a tak od roku 1931 do roku 1937 také natočili čtyři snímky, Pudr a benzín, Peníze nebo život, Hej rup a Svět patří nám. Kritici je přijali poměrně rozpačitě, dnes ovšem filmy se slavnou dvojicí V&W (a zejména poslední dva, režírované Martinem Fričem) dnes patří do zlatého fondu české předválečné kinematografie.
 

Císařův pekař a Pekařův císař (1951)

Dvoudílnou historickou komedii o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi nazvanou Císařův pekař a Pekařův císař natočil Martin Frič. Jan Werich hrál hlavní dvojroli, a film od svého vzniku v roce 1951 baví generace diváků. A zajímavosti? Je jich celá řada.

Populární píseň Ten dělá to a ten zas tohle napsali speciálně pro tuto komedii hudební skladatel Zdeněk Petr s Janem Werichem. Bylo to také poprvé, co postavu Golema nehrál člověk – a to se tvůrcům lehce vymstilo. Když se filmový architekt Jan Zázvorka vydal za Werichem na jeho chatu u Velhartic, měl u sebe nákresy Golema a ministerský dopis pro Wericha. Cestou zabloudil, zastavila ho pohraniční hlídka a ta považovala obrázky Golema za tak podezřelé, že Zázvorku osobně doprovodila až k Werichovi.

Podobnou legendou jako strašlivá choroba moribunduspohádky Dařbuján a Pandrhola (1959) nebo věta „Hujer, meteleskum bleskum“ z komedie Marečku, podejte mi pero (1976) je projev jednoho z alchymistů. Když Lubomír Lipský dostal scénář, u jeho role byla pouze poznámka „mluví cizí řečí“. Režisér Martin Frič Lipskému řekl, ať si něco vymyslí, a tak vznikl legendární nesmyslný proslov. Znáte ho? Zní: „Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Tasparta maznalika zamáz piskurty, jarda, piskurty, patláma, patláma, patláma a žbrluch.“

Přestože se divákům film líbil a líbí dodnes, a dokonce získal několik cen, tehdejší ministr kultury Zdeněk Nejedlý byl zděšen a režisér Frič dostal dvouletý trest. Pár let si pak nezahrál ani Jan Werich.
 

Byl jednou jeden král (1954)

Díky scéně, v níž Jan Werich s Vlastou Burianem pečou lívance, jsme pohádku Byl jednou jeden král na Kudy z nudy zařadili mezi kulinářské filmové poklady. Scéna královského vaření byla natočena napoprvé a po jejím dokončení údajně celý filmový štáb aplaudoval. Pro Vlastu Buriana to byl první a zároveň poslední barevný film. Kamenný most, ze kterého se ve filmu sype sůl (ve skutečnosti prý šlo o bílý písek) najdete u Staré Hlíny na Třeboňsku, na stejném místě, kde se o pár desítek let později natáčela pohádka Z pekla štěstí.
 

Těžká Barbora (1960)

V 50. letech stál Jan Werich v čele Divadla ABC, které se snažilo navázat na odkaz  Osvobozeného divadla. V obnovených hrách byl místo Jiřího Voskovce jeho partnerem Miroslav Horníček. Unikátním kouskem té doby je Těžká Barbora, záznam divadelní hry zachráněný roku 1997 v archivu České televize. Materiál byl zachráněný z popelnic ve Vladislavově ulici, kde tehdy televize sídlila. Rozstříhané filmy, původně určené k vyhození, byly ve velmi špatném technickém stavu. V 90. letech se pracovnici archivu ČT Aleně Berkové s pomocí týmu kolegů podařilo záznamy her zrekonstruovat, a díky tomu se z legendární inscenace můžeme těšit i dnes.

Těžká Barbora s Janem Werichem a Miroslavem Horníčkem byla natočena v divadle ABC 14. června 1960 a vysílala se tehdy jen jednou, pravděpodobně v prosinci téhož roku. V inscenaci dále hrají L. Kostelka, L. Píchová, R. Hemala, Z. Vacek, S. Zázvorková, J. Pick, J. Bohdalová, J. Víšek, J. Trégl, S. Fišer a další.
 

Baron Prášil (1961)

Film, který měl celosvětovou premiéru v červenci 1962 na filmovém festivalu ve švýcarském Locarnu, byl dalším legendárním dílem režiséra Karla Zemana. Zeman se inspiroval rytinami z původního vydání románu Baron Prášil Gottfrieda Augusta Burgera od jednoho z nejvýznamnějších ilustrátorů 19. století Gustava Dorého. Černobíle natočené obrazy režisér oživil výrazným barevným tónováním a různé barvy použil jako znaky proměňujících se nálad i překvapivých dějových zvratů. Toto fantaskní dobrodružství – zpestřené unikátními triky i vtipnými gagy – získalo řadu festivalových ocenění, včetně Velké ceny na festivalu v Cannes. Titulní roli ztvárnili Miloš Kopecký, Rudolf Jelínek a Jana Brejchová, v epizodních rolích se ve filmu objevila řada dalších hereckých legend; kromě Jana Wericha to byl například Rudolf Hrušínský.
 

Až přijde kocour (1963)

Česká filmová pohádka pro dospělé, podobenství, břitká satira a zároveň dobový experiment v oblasti barevného filmu a trikových záběrů: to je film režiséra Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, poetický příběh o tom, co bylo i nebylo, ale zejména o tom, co by mělo být. Jde o jeden z filmů, natočených na Vysočině, v němž si jednu z hlavních rolí zahrálo půvabné město Telč. Ve filmu dále hrají V. Brodský, V. Menšík, J. Sovák, E. Vášáryová, J. Bohdalová a další.
 

Jan Werich v televizi

Herecké mistrovství Jana Wericha si vychutnáte i v několika televizních filmech. Jde zejména o slavnou televizní adaptaci komedie A. P. Čechova Medvěd (Martin Frič, 1961), Kočár nejsvětější svátosti (František Filip, 1962), Uspořená libra (Vladimír Svitáček, Ján Roháč, 1963) a Drahý zesnulý (František Filip, 1964). Oblíbený herec také vystupoval v publicistickém pořadu Co tomu říkáte, pane Werich?, v němž se na aktuální témata roku 1968 ptal Vladimír Škutina. O Werichovi pak byla natočena řada dokumentů, namátkou Jan Werich: Když už člověk jednou je…, v němž se Martina Slunečko a Miloslav Šmídmajer zamýšlejí nad svobodou tvorby v nesvobodné společnosti i o hranicích humoru. Dokument nabízí ukázky z Werichových nejslavnějších rolí, unikátní záběry z jeho soukromí i vzpomínky hereckých kolegů, například Jiřiny Bohdalové, Jiřího Suchého či Zdeňka Svěráka.
 

Další Werichovy role

  • Werich se účastnil několika zvláštních filmových počinů. Například ve dvoudílném epickém velkofilmu Pád Berlína (1949) hrál nacistického vůdce Hermanna Göringa, ve válečném dramatu 25. hodina s Anthony Quinnem v hlavní roli známý francouzský režisér Henri Verneuil obsadil Wericha do role vedoucího koncentračního tábora.
  • V menších rolích se objevil také ve filmech Psohlavci (Martin Frič, 1954) a Hudba z Marsu (1955).
  • Werichův hlas provází diváky také Osudy dobrého vojáka Švejka, animovaným filmem režiséra Jiřího Trnky z roku 1955. Předlohou byl nejznámější román Jaroslava Haška, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Trnka a Werich byli sousedé a přátelé z pražské Kampy, a za to, že Werich Švejka namluvil, Trnka na oplátku ilustroval Werichovu knihu pohádek Fimfárum.
  • Fimfárum Jana Wericha natočili jako celovečerní animovaný film v roce 2002 také Aurel Klimt a Vlasta Pospíšilová.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jan Werich – divadelní a filmová legenda, polovina slavné dvojice V + W

Jan Werich – divadelní a filmová legenda, polovina slavné dvojice V + W

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Česko ve filmu: Študáci, kantoři a my všichni školou povinní aneb nejlepší české filmy o školách

Česko ve filmu: Študáci, kantoři a my všichni školou povinní aneb nejlepší české filmy o školách

Do školy jsme chodili všichni, ať už to byly základní školy, učiliště, gymnázia, střední školy, vysoké školy nebo univerzity. I když už do školy dávno nechodíte, určitě si vybavíte filmy ze školního prostředí. Na které rádi vzpomínáte? Je to Obecná škola, Mach a Šebestová, Marečku, podejte mi pero anebo třeba seriál Gympl? Vraťte se s Kudy z nudy jejich prostřednictvím do svého dětství a mládí!

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?

Werichova chata u Velhartic Památky

Werichova chata u Velhartic

Werichova chata se nachází nedaleko Velhartic mezi ramenem říčky Ostružná a širokou mlýnskou strouhou.

Městská divadla Pražská – ABC, Rokoko a Komedie Kultura

Městská divadla Pražská – ABC, Rokoko a Komedie

Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici Kultura

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý (* 1. října 1931, Plzeň) je český divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, komik a sběratel. Je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Divadla Semafor, v roce 2022 v anketě Český slavík vstoupil jako první do Síně slávy.

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Stejně jako máte oblíbené herečky, herce, zpěvačky a zpěváky, určitě si vybavíte i své oblíbené filmy. Znáte i jejich režiséry? Do filmového světa se navždy zapsali svými díly a jejich filmy jsou pevnou součástí české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

7 věcí, které nevíte… o České televizi

7 věcí, které nevíte… o České televizi

Večerníček, vánoční televizní pohádky, speciální exkurze i dny otevřených dveří na Kavčích horách a v televizních studiích, výstavy a další akce: tak se na Kudy z nudy setkáváte s Českou televizí. Pojďte se projít její historií od televizního pravěku až do současnosti a podívat se také za obrazovku!

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

„Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr.“ Citát z Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války platí i pro samotného spisovatele, publicistu a novináře Jaroslava Haška (30. dubna 1883 – 3. ledna 1923): jeho život byl skutečně složitý a plný nečekaných zvratů.

Osvobozené divadlo – nejznámější česká avantgardní scéna

Osvobozené divadlo – nejznámější česká avantgardní scéna

Pouhých třináct let dělí začátek a konec avantgardní divadelní scény nazvané Osvobozené divadlo. Typické pro něj bylo všechno, co velká „kamenná“ divadla nenabízela: bezprostřední kontakt diváků s herci, experimentální a moderně pojaté scény i forbíny, improvizované dialogy na předscéně, komentující aktuální politickou situaci.

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Když se řekne Golem, asi si vzpomenete hlavně na obří hliněnou postavu z dvojdílné komedie Císařův pekař – Pekařův císař. Je to ale jen jedna z mnoha podob záhadné bytosti, která údajně ožila někdy v 16. století a zase záhy zmizela. Kdo byl Golem, kdo ho stvořil a jak skončil?

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Rudolf II. (18. července 1552, Vídeň – 20. ledna 1612, Praha) byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších evropských panovníků, který proslul nejen svými vladařskými schopnostmi, ale také citem pro kulturu a umění. Za jeho působení se Praha stala nejvýznamnějším kulturním městem Evropy, kam císař zval nejrůznější umělce a vědce své doby. Na Pražském hradě vznikla nejrozsáhlejší sbírka uměleckých předmětů, která neměla v tehdejším světě obdoby a která položila základ mnoha současným evropským galeriím. Bohužel, velká část Rudolfovy sbírky vzala za své při rabování Švédy v letech 1631-1632 za třicetileté války.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Kamenný most přes rybník Vítek Památky

Kamenný most přes rybník Vítek

Kamenný most s pěti oblouky postavil Josef Rosenauer za knížete J. Schwarzenberga v roce 1781. Do roku 1988 po něm vedla silnice z Třeboně do Staré Hlíny, v současné době je využíván pouze chodci a cyklisty.

Další aktuality

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Mirai Summer Fest, Benešovské trhy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Proč odjíždět v létě k moři, když je v Praze v tomto období zrovna nejlépe? To si říká pravděpodobně jen malá část populace největšího a nejobydlenějšího města v České republice, a jen těžko k tomu přesvědčuje ty druhé. Léto v Praze však skutečně nabízí mnoho možností, jak si ho užít na 100 %, od koupání se v lomech, objevování lesoparků, potulování se po pražských uličkách a kavárnách, venkovních sportovních aktivit, až po akčnější zážitky.
6. červenec 2025 8:52
Letní sporty, Praha

Zoo Praha se slevou: za odpolední vstup zaplatíte pouhou stovku

Chystáte se do Zoo Praha a rádi byste získali slevu na vstupném? Během letních prázdnin to nebude žádný problém – přijďte na návštěvu pražské zoologické zahrady po 17. hodině a budete mít vstupné jen za 100 Kč. Akce platí od 1. 7. do 31. 8. 2025. V areálu můžete zůstat až do 21:00 hodin.
6. červenec 2025 6:00
Příroda, Praha

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.
5. červenec 2025 15:00
Gurmánská turistika, Praha