ÚvodČeská nejKulturníRudolf Hrušínský – jeden z nejoblíbenějších českých herců
Kulturní

Rudolf Hrušínský – jeden z nejoblíbenějších českých herců

Rozmarné léto, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková, Báječní muži s klikou, Tři veteráni, Adéla ještě nevečeřela anebo Spalovač mrtvol: to je jen malý výběr z nejznámějších filmů Rudolfa Hrušínského (17. října 1920, Nová Včelnice – 13. dubna 1994, Praha). Jeden z nejoblíbenějších českých herců ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav.
Rudolf Hrušínský byl herec s mimořádným darem ztělesnit i komplikovanou postavu minimem výrazových prostředků. Herectví ostatně měl v genech: narodil se roku 1920 v Nové Včelnici, na štaci kočovné divadelní společnosti Václava Červíčka-Budínského principálově dceři Hermíně a jejímu hereckému kolegovi Rudolfu Böhmovi. Rodinné herecké kořeny sahaly až k Josefu Kajetánu Tylovi, umělecké jméno Hrušínský si otec prý vysloužil za krádeže hrušek.

Malý Rudolf odmalička hrával divadlo s rodiči. V polovině třicátých let se rodina usadila v Praze a Rudolf začal v pouhých patnácti letech hrát v Lidovém divadle Urania v Holešovicích. Jeho otec v té době získal angažmá u Voskovce a Wericha v Osvobozeném divadle. Rudolf Hrušínský záhy našel uplatnění ve filmu i v rozhlase, postupně hrál v několika divadlech, zejména v Divadle na Vinohradech a Městských divadlech pražských, od roku 1960 až do smrti byl členem činohry Národního divadla.

V roce 1968 byl Rudolf Hrušínský mezi prvními padesáti signatáři článku Ludvíka Vaculíka 2000 slov a otevřeně podporoval návrat k demokracii. Protože ani po silném nátlaku v době normalizace svůj podpis neodvolal, přišel nejenom o řadu hereckých příležitostí, ale také o místo pedagoga na DAMU a zajímavé zahraniční filmové nabídky. Tehdejší režim se mstil nejen Hrušínskému, ale také oběma jeho synům.

Při sametové revoluci v listopadu 1989 stál s Václavem Havlem na balkonu Melantrichu. Krátce se zapojil do politiky, ještě stačil natočit s Janem Svěrákem Obecnou školu a televizní film o prezidentu Emilu Háchovi s Pavlem Hášou. Zemřel po několika infarktech ve třiasedmdesáti letech, je pochovaný na Olšanských hřbitovech.

Rod Hrušínských v herecké tradici pokračuje: svým synům Rudolfovi (*1946) a Janovi (*1955) tatínek předával divadelní zkušenosti podobně, jako je rodiče předávali jemu, přímo na jevišti. Na herecké tradice navázala i další generace Hrušínských.
Česko ve filmu: filmy a seriály, kde hraje hlavní roli chmel a pivo

Česko ve filmu: filmy a seriály, kde hraje hlavní roli chmel a pivo

České pivo má světě zvuk a má své pevné místo nejenom v národní gastronomii, ale i v kultuře. Spočítat filmy a seriály, v nichž se pivo objevilo třeba jen jako rekvizita v pozadí, na Kudy z nudy sice nedokážeme, ale připomeneme vám ty nejznámější. Seznamte se v sérii Česko ve filmu s nejznámějšími scénami, postavami a hláškami, v nichž zlatavý mok hraje hlavní roli.

Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Upír z Feratu, Habermannův mlýn anebo Panna a netvor: to jsou nejznámější filmy Juraje Herze (1934–2018), předního filmového režiséra, scenáristy a také herce. Jeho horory a mysteriózní dramata patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.

Česko ve filmu: Kosmonaut z Čech, Návštěvníci a další sci-fi české filmy a seriály

Česko ve filmu: Kosmonaut z Čech, Návštěvníci a další sci-fi české filmy a seriály

S Kudy z nudy se můžete vypravit na výlet do pravěku, do vesmíru, na dno moře anebo do daleké budoucnosti. Jak? Díky nejlepším filmům a seriálům ze žánru science fiction aneb sci-fi. Ačkoli mnohdy jde o filmy staré několik desítek let, rádi se na ně s jistou nostalgií díváme zas a znova. Pojďte si připomenout legendární amarouny, Ikarii, masožravou Adélu nebo vesmírnou loď Jan Hus!

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Tradice: slavná jídla z českých filmů, filmové restaurace a hospody

Tradice: slavná jídla z českých filmů, filmové restaurace a hospody

Rádi cestujete po stopách českých filmů? Tentokrát se podíváme na filmové legendy jinak, a to od prostřených stolů. Nabídneme vám několik nezapomenutelných filmových dobrot: vypravte se s námi například do Kerska na Slavnosti sněženek a na kančí se šípkovou a se zelím, na knedlíky a noky (z filmu Pelíšky jistě víte, jaký je mezi nimi rozdíl) do restaurace Nok Nok anebo na tradiční české pivo.

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Která místa v Plzeňském znáte z českých filmů, seriálů a pohádek? Natáčely se tu válečné filmy jako Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí, oblíbené detektivní seriály Policie Modrava i seriály Hříšní lidé města pražského či Dobrodružství kriminalistiky. Zámek Zelená Hora u Nepomuku je dějištěm komedie Černí baroni, ve spoustě pohádek také poznáte známý hrad Rabí.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!

S osobností na procházku: po Praze s hercem Milošem Kopeckým

S osobností na procházku: po Praze s hercem Milošem Kopeckým

Jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců, báječný představitel padouchů i charismatický doktor Štrosmajer z televizního seriálu Nemocnice na kraji města: to je Miloš Kopecký (22. srpna 1922, Praha – 16. února 1996, Praha). Znáte jeho nejpopulárnější filmy a nezapomenutelné hlášky?

Křečovice aneb Vesničko má, středisková

Křečovice aneb Vesničko má, středisková

Nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film má na kontě komedie Vesničko má středisková. Víte však, kde Jiří Menzel další ze svých populárních mistrovských děl natáčel? Náš výlet vás zavede do Středního Povltaví, do střediskové vísky Křečovice. Trasu můžete zdolat pěšky nebo na kole.

Seznamte se: sladké i slané české pochoutky

Seznamte se: sladké i slané české pochoutky

Na Kudy z nudy milujeme dobré jídlo a skvělé příběhy. Naší pozornosti proto nemohly uniknout některé poklady české kuchyně – uvařili jsme pro vás třeba svíčkovou, napekli koláče a lázeňské oplatky, připravili pražkou šunku, obložené chlebíčky, sýry a taliány. Tabule je bohatě prostřená, a teď nás čekají gastronomické hody. Dobrou chuť!

Za historií i filmovými místy do obce Křečovice – výlet za místy z filmu Vesničko má středisková Životní styl

Za historií i filmovými místy do obce Křečovice – výlet za místy z filmu Vesničko má středisková

Zasněný doktor Skružný, žárlivec Turek, svérázný řidič náklaďáku Pávek i mentálně zaostalý Otík, který mu nechtěně připravoval jednu horkou chvilku za druhou, žili v Křečovicích na Sedlčansku. Poznáte zde jejich chalupy, kostel i hospodu.

Talián – pivní pochoutka s českým původem

Talián – pivní pochoutka s českým původem

Když se řekne talián, může jít o hovorové označení Itala. Když ovšem tohle slovo padne v souvislosti s Prahou, patrně se jedná o masovou specialitu, která přišla na svět v 19. století ve staroměstském řeznictví pana Emanuela Uggého – a to byl, jak jméno napovídá, skutečný Talián.

Wernisch

Činohra Národního divadla uvádí dílo básníka, překladatele, editora, novináře, pábitele, mystifikátora, solitéra, poutníka a snivce Ivana Wernische optikou jeho přítele, režiséra Jana Nebeského.
Praha, Praha

Wernisch

Činohra Národního divadla uvádí dílo básníka, překladatele, editora, novináře, pábitele, mystifikátora, solitéra, poutníka a snivce Ivana Wernische optikou jeho přítele, režiséra Jana Nebeského.
Praha, Praha

Wernisch

Činohra Národního divadla uvádí dílo básníka, překladatele, editora, novináře, pábitele, mystifikátora, solitéra, poutníka a snivce Ivana Wernische optikou jeho přítele, režiséra Jana Nebeského.
Praha, Praha

Wernisch

Činohra Národního divadla uvádí dílo básníka, překladatele, editora, novináře, pábitele, mystifikátora, solitéra, poutníka a snivce Ivana Wernische optikou jeho přítele, režiséra Jana Nebeského.
Praha, Praha

Silvestrovskou Prahou za historií: Novoroční čtyřlístek 2024

Další ročník turistické akce Klubu českých turistů "Silvestrovskou Prahou za historií – Novoroční čtyřlístek 2025" se chystá. Letos již po 21.
Praha 1, Praha

Věda fotogenická 2024

Podívejte se na vědu očima vědců!
Praha 1, Praha

Jan Kučera, David Radok, Giacomo Puccini – Don Buoso a Gianni Schicchi

Dvě operní jednoaktovky Don Buoso a Gianni Schicchi v režii fenomenálního Davida Radoka, který se po více než 20 letech vrátil do Národního divadla.
Praha 1, Praha

Jan Kučera, David Radok, Giacomo Puccini – Don Buoso a Gianni Schicchi

Dvě operní jednoaktovky Don Buoso a Gianni Schicchi v režii fenomenálního Davida Radoka, který se po více než 20 letech vrátil do Národního divadla.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Praha, Praha

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.
Praha 1, Praha

Sauna na střeše Nové scény v Národním divadle

Na střeše Nové scény Národního divadla se nachází soukromý saunový klub. Vstup sem je možný pouze se členskou kartou. Interiér sauny odpovídá brutalistickému stylu budovy, kromě centrální místnosti, kde můžete posedět u stolků, lze využít i odpočívárnu s lehátky a ochlazovací bazének.
Praha 1, Praha

Divadlo Viola

Poetické divadlo s umělecky vytříbenou dramaturgií nabízí divákům scénická čtení, komorní dramata i rozverné kabarety. Viola nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy.
Praha 1, Praha

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.
Praha 1, Praha

Galerie Cermak Eisenkraft

Galerie Cermak Eisenkraft představuje v třetím patře domu SmetanaQ čtyři výstavy ročně, a to především současnou českou a zahraniční uměleckou tvorbu.
Praha 1, Praha

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zpěváčků

Restaurace U Zpěváčků v centru Prahy, klidném prostoru mezi Národním divadlem a Masarykovým nábřežím, nabízí tradiční českou kuchyni.
Praha 1, Praha

Restaurace a kavárna Alma Prague

Alma je nový život uprostřed starého města. Po dekádách chátrání ožívá na místě populárního prvorepublikového kina Alma, kam se ještě v šedesátých letech chodilo na Felliniho nebo trezorové filmy, nová restaurace.
Praha 1, Praha

Groove Bar – koktejlový bar v centru Prahy

Groove Bar sídlící v centru Prahy je pulsující cocktail bar se skvělou party atmosférou.
Praha 1, Praha