ÚvodAktualitySezóna hradů a zámků v Ústeckém kraji: navštivte Duchcov, Velké Březno nebo Hazmburk
Památky

Sezóna hradů a zámků v Ústeckém kraji: navštivte Duchcov, Velké Březno nebo Hazmburk

  • 11. dubna 2025
Hrady a zámky v Ústeckém kraji pro vás připravili spoustu novinek, akcí a dalších zajímavostí. Naplánujte si letos výlet třeba na Duchcov, kde se setkáte s legendárním svůdníkem Giacomo Casanovou, na zámek Ploskovice s fascinujícími umělými vodními jeskyněmi, hrad Hazmburk, který je vidět snad ze všech míst Českého středohoří či na zámek Velké Březno za šlechtickým rodem Chotků. Hradů a zámků však Ústecký kraj nabízí daleko více. Známé i méně známé památky tohoto reginu vám představí Kudy z nudy.

Duchcov slaví 300. výročí Casanovy

zámek duchcovZámek Duchcov si letos připomíná 300 let od narození legendárního svůdníka Giacoma Casanovy. Na Duchcově Casanova strávil posledních 13 let života a také zde v roce 1798 zemřel. Jako knihovník hraběte Josefa Karla Eusebia Valdštejna sepsal na zámku své legendární paměti Historie mého života. Hlavní událostí sezony bude otevření obnovené expozice Casanova na zámku, zrekonstruovaný prohlídkový okruh spatří první turisté v červenci 2025. Čeká je úplně jiná atmosféra, než dosud. Po třiceti letech se změnila výmalba, která nyní vychází z dobových podkladů – v casanovském křídle zámku byl udělán průzkum výmalby stěn, a to až do vrstvy baroka. Z ní dnes vycházejí odstíny nové výmalby. Casanova bude na duchcovském zámku letos k zastižení například 6. a 7. 7. při zahájení Casanovských slavností a během kostýmovaných prohlídek, při Hradozámecké noci 23. srpna nebo ve dvou zářijových divadelních představeních (6. 9. "Casanova" – příběh z jeho života a 19. až 20. 9. "Jak voní ramlice" – příběh o posledních dnech Giacoma Casanovy na Duchcově). 11. 10. se uskuteční večerní hrané prohlídky ve stylu benátského karnevalu s očekávaným příjezdem Casanovy na Duchcov.
 

Na Velké Březno za hrabaty z rodu Chotků

Velké BřeznoNový zámek Velké Březno, který původně připomínal spíše empírovou vilu, si na penzi nechal postavit nejvyšší purkrabí Českého království hrabě Karel Chotek mezi lety 1842–1845Rodové sídlo bylo Chotkovým vnukem později přestavěno v novorenesančním stylu. Zámek dnes nabízí půvabné, do detailu zařízené interiérysilné příběhy a množství doprovodných akcí. Na výběr je několik tras: Venkovské sídlo posledních Chotků, Zámek na penzi, Zámecký park s průvodcem anebo Sezonní výstava a vyhlídková věž. Milovníkům zámeckých interiérů bude určitě vyhovovat první okruh Venkovské sídlo posledních Chotků, na kterém si projdou celý zámek, 21 půvabně zařízených místností a dozví se spoustu zajímavostí o jeho obyvatelích. Mezi ty nejznámější patří Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Ferdinanda d'Este anebo šlechtitelka unikátních růží Henrietta. Po absolvování prohlídky je možné vystoupat do zámecké věže a rozhlédnout se po okolí. Zámek na penzi představuje všechny hlavní reprezentační místnosti prvního patra (kruh je zahrnut do prohlídky Venkovské sídlo nebo je k dispozici samostatně). Zámecký park s průvodcem si musí zájemci objednat předem, jinak je park samozřejmě přístupný široké veřejnosti bez průvodce. Pokud si chcete jen zpestřit procházku parkem nebo nemáte dostatek času na absolvování pravidelné prohlídky zámku, je pro vás jako stvořený okruh Sezonní výstava a vyhlídková věž. Během roku zámek pořádá mnoho oblíbených akcí, mezi nimi jsou například velikonoční prohlídky, Den památek, Hraběcí mlsání: Čokoláda anebo Zámek v květech – Růže pro hraběnku Henriettu.
 

Hrad Hazmburk – strážce Českého středohoří

hrad HazmburkPokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko. Tyčí se na vrcholu strmého čedičového masivu a připomínají zašlou slávu nedobytného gotického hradu. Vrch dosahující výšky 418 m byl podle archeologických nálezů obydlen již v 5 tisíciletí př. n. l. lidem kultury s vypíchanou keramikou. Dominantu tvoří dvě věže – oválná Černá (25 m) a hranolová věž Bílá (26 m). Černá věž, která byla postavena z tmavého čediče a svého času sloužila také jako vězení, představovala důležitý obranný prvek. Přístup do ní byl možný jen po visuté pavlači v poschodí. Bílá věž své jméno dostala podle světlého pískovce – základy věže jsou zhotoveny z čediče, střední část z tesaného pískovce a teprve vrchol z dobře opracovaných pískovcových kvádrů. Vzhledem ke své nedobytnosti, byl Hazmburk vybrán za bezpečný úkryt kostelních pokladů Pražského hradu a roku 1440 zde byla uschována drahocenná bohoslužebná roucha. Husitům se nakonec podařilo získat Libochovice, ale Hazmburk nikdy nedobyli. Během roku se na Hazmburku pořádají populární akce, jako je pálení čarodějnic, Hradozámecká noc anebo Silvestrovský výstup. Prohlídky Hazmburka probíhají bez průvodce.


Vzácné sbírky a nádherný park v Libochovicích

zámek libochoviceZámek Libochovice vás zve do klasické interiérové expozice představující průřez jednotlivými historickými slohy a styly. Instalace obsahuje bohaté sbírky porcelánu, kolekce vzácných nástěnných tapiserií a obrazů. Na výzdobě interiérů a hlavního tzv. Saturnova sálu procházejícího dvěma patry se podíleli italští štukatéři i sochař Jan Brokoff. Chloubou zámku je nádherný rozlehlý park, skládající se z francouzské zahrady s pravidelně tvarovanými dřevinami a z přírodně krajinářského parku s mnoha dendrologickými zajímavostmi. Návštěvníkům se v zahradách předvádějí také zdejší pávi, a to jak barevní, tak i bílí. Každý rok jsou na zámek zváni během června příznivci kaktusů a sukulentů, začátkem července pak milovníci bonsají.
 

Fascinující vodní jeskyně pod zámkem Ploskovice

grottyArchitekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic zámek pro Annu Marii Toskánskou, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici. Byla to velmi bohatá a mocná žena, která si zde chtěla vybudovat své letní sídlo vybavené veškerým luxusem a komfortem té doby. Zámek Ploskovice je vybaven topením i vodovodem, velkovévodkyně si také nechala vyzdobit interiéry freskami, štuky a nástropními malbami od italských umělců. Trasa Zámecké interiéry nabízí pohled na původní funkci, zařízení a dekoraci všech místností v podobě z let 1852 až 1853. Kromě nástropních maleb Josefa Navrátila je instalace zcela nově zařízena zrestaurovaným nábytkem, tapetami a čalouněním vyrobenými dle původních vzorů. To nejzajímavější se ale ukrývá pod zámkem – vodní jeskyně grotty. Sloužily panstvu nejen pro potěchu ducha, ale zejména k ochlazování v parném létě. Uvnitř umělých jeskyní se nachází množství barokních kašen. Když stříkaly vodu, šumění vody bylo slyšet po celém zámku a dodávalo mu příjemnou atmosféru. Zámek se pyšní také osmihektarovým parkem ve stylu pařížského Versailles. Jeho stálými obyvateli je i více než dvacítka pávů. V Ploskovicích máte na výběr čtyři trasy: Zámecké interiéry, Grotty, výstava Medvědi na zámku pro nejmenší návštěvníky a Zámecký park – prohlídka s botanikem. Během roku se zde koná například velikonoční výstava, pohádkové prohlídky, keramické trhy nebo nejrůznější divadelní představení.


Dlouhá jízda na zámek Děčín

zámek DěčínZámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech, který navštívili mimo jiné Fryderyk Chopin nebo císař František Josef I. Vede k němu tzv. Dlouhá jízda, hlavní přístupová komunikace vybudovaná během úprav zámku za Maxmiliána Thuna v poslední třetině 17. století. Jedná se příkrou silnici, oboustranně vymezenou vysokými zdmi částečně vtesanými do skály, členěnými slepými arkádami. Zámek je znám nejen svými expozicemi pro dospělé (Zlatá léta děčínského zámku či Návštěva u knížete Františka Thuna) či rodiny s dětmi (Za tajemstvím zámeckých dětí, S pastelkami po zámku), ale hlavně mnoha zajímavostmi ve spojení s nádhernými zahradami. Je zde Růžová zahrada (někdejší nejznámější rosarium v habsburské monarchii), Jižní zahrady s čajovým altánem se sochařskou i malířskou výzdobou anebo zámecké vinice, ve kterých si lze adoptovat hlavu vinné révy. Růžová zahrada prochází v současnosti rekonstrukcí, která potrvá až do konce roku 2025. Mezitím sem můžete dorazit na zámecké akce: velikonoční hrané prohlídky Svátky jara na šlechtickém sídle, Zkouška čarodějnických dovedností či Historický trh májový 2025.
 

Ludwig van Beethoven a Joseph Haydn na Jezeří

jezeříVýstavní zámek Jezeří nedaleko Litvínova dnes smutně vyhlíží do měsíční krajiny zjizvené mnohaletou povrchovou těžbou hnědého uhlí. Nyní zde však těžba skončila a na území velkolomu ČSA se chystá velká revitalizace, takže se zámek stane znovu perlou krajiny, i když nově modelované. Bylo tomu tak i před mnoha staletími, když zámek navštěvovalo množství významných hostů. Divadelní sál zde uvítal například Ludwiga van Beethovena nebo Josepha Haydna. Dodnes se v něm konají koncerty. Na Jezeří je k dispozici prohlídka Zámecké interiéry, která vás určitě překvapí – zámecké místnosti jsou v mnohém odlišné od běžně navštěvovaných na ostatních památkách. Vzhledem k dlouhodobé devastaci objektu se nejedná o pokoje přeplněné sbírkami vzácného porcelánu, obrazů a intarzovaného nábytku, ale setkáte se s prostory nedotčenými zásahy restaurátorů, mnohdy až v syrové původnosti běhu času. Okruh s výhledem je bez průvodce a nabízí jedinečný výhled z druhého patra jihovýchodního křídla do krajiny, včetně velkolomu ČSA. Dalším samostatným okruhem jsou Přízemí a sklepy přízemí zámku – stříbrnice, pokoje kapucínů, oratoř, lovecké pokoje a hlavní nádvoří.
 

Objevte méně známé zámky Ústeckého kraje

Mimo výše zmiňovaných známých památkových perel Ústeckého kraje si pozornost zaslouží také méně známé zámky a hrady regionu. Zkuste si naplánovat výlet i na místa, kde davy turistů zatím nehrozí, a přece zde objevíte jedinečné interiéry a zahrady.
  • Zámek Stekník na Žatecku - jedinečná a monumentální kompozice v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.
  • Zámek Klášterec nad Ohří - expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.
  • Benešov nad Ploučnicí – v Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků – Horního a Dolního zámku ve stylu saské renesance.
  • Zámek Třebívlice – expozice na zámku je věnována stručné biografii baronky Ulriky von Levetzow (poslední láska J.W. Goetha), její nejbližší rodině, zámku v Třebívlicích a osudům její pozůstalosti.
  • Zámek PerucZámek Peruc – na zámku jsou zpřístupněny nejkrásnější a nejreprezentativnější sály a salonky včetně rokokového schodiště. K peruckému zámku neodmyslitelně patří také český kubistický malíř Emil Filla. V letech 1947 až 1952 zde bydlel a měl tu svůj ateliér.
  • Krásný Dvůr – barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem.
  • Červený hrádek – na místě původního středověkého hradu v Jirkově byl v letech 1655-1675 vybudován raně barokní zámek. Jeho výzdoba je mimo jiné tvořena sochařskými díly Jana Brokoffa, který zde ve druhé polovině 17. století krátce působil.
  • Zámek Valdštejnů v Litvínově – zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám Litvínova. Po dlouhé rekonstrukci se otevřel veřejnosti v únoru 2015 a slouží výstavním, komerčním i reprezentativním účelům. V zadním traktu přiléhá k zámku udržovaný zámecký park.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Pátek nad Ohří Památky

Zámek Pátek nad Ohří

Zapomenutá perla na Ohři – letohrádek Pátek nad Ohří, renesanční stavba ve stylu italské vily, později barokně upravená a obklopená hospodářským dvorem.

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města Česka Památky

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města Česka

Město Šluknov se pyšní zrekonstruovaným renesančním zámkem. Najdete zde prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty.

Hrad Střekov – zřícenina umělců Památky

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně Památky

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně

Libochovický zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla.

Zámek Valdštejnů v Litvínově Památky

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám Litvínova. Po dlouhé rekonstrukci se otevřel veřejnosti v únoru 2015 a slouží výstavním, komerčním i reprezentativním účelům. V zadním traktu přiléhá k zámku udržovaný Zámecký park.

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků Památky

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.

Zámek Peruc Památky

Zámek Peruc

Rokokový zámek Peruc ležící severozápadně od Prahy patří k nejhodnotnějším v Čechách. V současné době je zde možné pořádat soukromé akce, či navštívit Pamětní síň Emila Filly.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře Památky

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.

Zámek Stekník na Žatecku Památky

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku v Jirkově Památky

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku v Jirkově

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy Kultura

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek. Muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy je nyní v rekonstrukci.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří Kultura

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun Památky

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů Památky

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh Zážitky

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice Památky

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Pod zámkem Ploskovice se nachází uměle vytvořené jeskyně z počátku 18. století. V roce 1988 bylo přistoupeno alespoň k částečné rekonstrukci a jeskyně byla znovu zařazena do prohlídkové návštěvnické trasy.

Zámek v Trmicích – za modelovými železnicemi a hornictvím Zážitky

Zámek v Trmicích – za modelovými železnicemi a hornictvím

Kastelán zámku z Trmic u Ústí nad Labem si zamiloval mašinky, vláčky, koleje a svůj dětský sen rozvinul v dospělosti téměř k dokonalosti. Je autorem největší stálé expozice modelové železnice v Česku. Dále zde najdete muzeum hornictví.

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí – saská renesance Památky

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí – saská renesance

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků – Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie.

Hrádek Letná s rozhlednou v Teplicích – Stráž císaře Františka Josefa Památky

Hrádek Letná s rozhlednou v Teplicích – Stráž císaře Františka Josefa

Rozhledna vypadající jako hrádek z nějaké pohádky stojí v Letenském parku, nedaleko Zámeckého parku, téměř v srdci města. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 metrů, odkud se nabízí výhled na celé Teplice, Krušné hory a České středohoří.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou Památky

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Hrad Hasištejn – středověká zřícenina Památky

Hrad Hasištejn – středověká zřícenina

Na úzkém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka u dnešní obce Místo byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn. Areálu vévodí vysoká vyhlídková věž, k vidění jsou zbytky interiérů hradu, malá a velká věž s vyhlídkou, kaple a sklepní prostory.

Zámek Krásný Dvůr Památky

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Hrad Budyně nad Ohří Památky

Hrad Budyně nad Ohří

Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.

Hrádek Helfenburk u Úštěka Památky

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou Památky

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow Památky

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek v malé obci nedaleko Třebenic a Lovosic,na dohled Českého Středohoří, využívá základní škola.Ve volně přístupném parku se nachází pavilon s muzeem Ulriky von Lewetzov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.

Další aktuality

Na Klínovci si stále ještě zalyžujete

Skiareál Klínovec je jedním z posledních skiareálů v tuzemsku, kde si ještě lze dobře zalyžovat. Jako jeden z největších areálů u nás zůstává otevřen až do úplného konce sezóny, dokud se na sjezdovkách drží sníh pro kvalitní lyžování. Podmínky jsou zde stále dobré a provozovatelé nemají to srdce sezónu předčasně ukončit, přesto, že návštěvnost s příchodem jara klesá. Aktuálně se na Klínovci lyžuje na čtyřech sjezdovkách, k vrcholu lyžaře dopraví pohodlná lanovka.
9. duben 2025 9:00
Zimní sporty, Ústecký kraj

Ve skanzenu Zubrnice zažijete Velikonoce na vsi

Užijte si jaro v Zubrnicích! O víkendu 12. až 13. dubna 2025 se bude ve vesnickém skanzenu zpívat, tančit a vynášet Morana. Po oba dva dny budou moci návštěvníci obdivovat krásu a um zdobení vajíček různými technikami, ať je to batikování, drátování či vyškrabávání.
6. duben 2025 11:43
Kultura, Ústecký kraj

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 12. dubna 20254 na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva zámku bude spojená ochutnáváním vybraných čokoládových lahůdek.
6. duben 2025 11:22
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Libochovice se po zimě již otevírá

Od prvního dubnového víkendu je možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Otevřeno je zde od 5. 4. do 30. 4. 2025 během víkendů, vždy od 9:00 do 15:00 hodin.
4. duben 2025 16:00
Památky, Ústecký kraj

Návštěvnická sezóna na zámku Duchcov začíná o víkendu

V sobotu 5. dubna 2025 se od 10 hodin znovu otevřou brány duchcovského zámku a bude zde zahájena letošní návštěvnická sezóna. Zámecké okruhy budou otevřeny až do 16 hodin, vstupné stojí od 180 do 80 korun. Okruh Casanova na zámku však z důvodu rekonstrukce zůstává zatím uzavřen.
4. duben 2025 11:00
Památky, Ústecký kraj

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 9. 4. do 13. 4. 2025 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
2. duben 2025 13:30
Životní styl, Ústecký kraj

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 5. dubna 2025 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která je unikátním dokladem meziválečné československé konstrukční školy parních lokomotiv. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2025.
1. duben 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Velké Březno otevírá v sobotu okenice

Po několikaměsíční pauze, kdy si zámek Velké Březno zaslouženě užíval odpočinku se jeho brány v sobotu 5. dubna znovu otevřou veřejnosti. Otevírání okenic je tradiční akce, kterou každoročně zámek zahajuje turistickou sezónu. Při slavnostní prohlídce zámkem objevíte to, co bylo skryté a zazimované, projdete i místy, kam běžně noha návštěvníkova nevstoupí.
1. duben 2025 10:00
Památky, Ústecký kraj