ÚvodAktualityPamátky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet
Po rekonstrukci se veřejnosti otevřely Císařské lázně v Karlových Varech.
Památky

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

  • 14. července 2023
Ještě než vznikla Česká republika, už pár jejích památek bylo zapsaných na seznam Světového dědictví UNESCO, během let další přibývají. V letošním roce řada z nich slaví kulatá či půlkulatá výročí svého zápisu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, jaké novinky si pro rok 2023 připravily.

Nové prohlídkové trasy v Praze

V roce 1992 bylo historické centrum Prahy zapsané na Seznam UNESCO. Od té doby ve Vltavě, která protíná naše hlavní město, proteklo mnoho vody, a stejně tak mnoho turistů a turistek z celého světa zde pobylo. O propagaci a organizaci turismu se stará Prague City Tourism, která letos v dubnu spustila novou turistickou trasu v prostorách Klementina, kde sídlí Národní knihovna. Barokní trasu je možné projít pouze s kvalifikovaným průvodcem a zájemci mohou nahlédnout do unikátních prostor objektu včetně Barokní knihovny.

Pražští průvodci zároveň začali provádět po brutalistních a neofunkcionalistických stavbách, například můžete zažít komentovanou prohlídku Kongresového centra, ty nejbližší se konají 5. a 12. srpna. 
 

Klášterní komplex v Českém Krumlově má nové expozice

Ve stejném roce jako Praha bylo zapsané i historické centrum Českého Krumlova. Společně s hradem a zámkem, uličkami stojí za návštěvu i klášterní komplex. Ten se řadí mezi nejvýznamnější a nejzajímavější středověké klášterní areály ve střední Evropě. Klášterní museum odkrývá návštěvníkům příběh tohoto výjimečného areálu a prezentuje bohatou historii, unikátní architekturu a rozsáhlou sbírku sakrálního umění. Novinky expozice jsou: tři pozdně gotické sochy, které se do areálu vrací po více než sedmdesáti letech, barokní obrazárna se sbírkou dvanácti olejomaleb ze 17. a 18. století, gotické sklepení s náhrobky. Mezi nejzajímavější témata nové expozice patří příběh Krumlovské madony či pohnutá historie zániku klášterů v Českém Krumlově.
 

V Telči po rekonstrukci otevře zámek

Pod ochranná křídla UNESCO v roce 1992 přibyla i Telč. Pro město to byl významný milník, který zvýšil příliv turistů. UNESCO ocenilo historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, které si udrželo po celá staletí svůj osobitý ráz.

Po rozsáhlé rekonstrukci se připravuje otevření místního zámku, pro veřejnost má být otevřen od 28. července 2023. V současné době je od pátku do neděle možné navštívit pouze II. prohlídkový okruh – Byt posledního majitele zámku. Od konce července se návštěvníci mohou mimo klasický okruh těšit i na otevření zcela nových expozic. Revitalizací prošla i zahrada a navštívit můžete i podzemí. Sklepní prostory začaly vznikat společně s někdejším gotickým hradem, předchůdcem dnešního renesančního sídla. Prostory jsou napojeny podzemní chodbou na síť podzemních chodeb vybudovaných pod náměstím
 

Prohlídka kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře se rozšíří

Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1994 přibyl poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Ten si ještě rok na kulaté výročí musí počkat. Nicméně od úmrtí jeho architekta Jana Blažeje Santiniho letos uplyne 300 let. A po celé republice se slavný český umělec italského původu připomíná řadou akcí. 

Kostel sv. Jana Nepomuckého prochází nákladnou rekonstrukcí, která se blíží svému konci. Exteriér i interiér kostela září novotou a rozhodně stojí za viděnou. Kostel obklopuje ambit, který je s centrální stavbou kompozičně propojen. Celkově nevelký centrální kostel se vymyká jakémukoliv popisu. Jeho tvary dané komplikovanými průniky šesti kružnic ve tvaru pěticípé hvězdy spolu s virtuózní hrou světel a stínů v interiéru, tvarová osobitost a čistota exteriéru, to vše je dostatečným důvodem k jeho návštěvě. V tuto chvíli se ještě dokončují práce na ambitech. Toto se již děje bez návštěvnického omezení

Projektem bude vytvořena nová expozice v prostoru obnovených ambitů v podobě uměleckého ztvárnění křížové cesty. Stávající prohlídková trasa bude rozšířena o novou expozici křížové cesty a o prohlídku vybrané části obnoveného ambitu s rekonstruovanou štukovou výzdobou. Rozšíří se časové zpřístupnění památky.
 

Do věže GASK v Kutné Hoře se vrátily zvony

Historické jádro Kutné Hory s pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci představuje jedinečně dochovanou středověkou urbanistickou strukturu s řadou gotických, renesančních a barokních domů. To ocenilo i UNESCO a v roce 1995 je zařadilo na svůj seznam. 

Kromě výše zmíněných památek nezapomeňte při své návštěvě na Galerii Středočeského kraje, která otevřela pro veřejnost jižní věž kutnohorské jezuitské koleje. Návštěvními mají možnost vystoupat až ke svatobarborským zvonům Michal, Ludvík a Barbora. První dva zmíněné, které pocházejí z přelomu 15. a 16. století, byly po rozsáhlých opravách znovu vráceny do věže v říjnu loňského roku. Po svém usazení zní zase Kutnou Horou spolu s mladší sestrou Barborou od 17. listopadu. Z jižní věže se zároveň návštěvníkům naskytne ze čtyř okének u nejvýše položeného zvonu Barbora nádherný výhled na město Kutná Hora.
 

Opravený Mariánský sloup ve Valticích

Lednicko-valtický areál, jako jeden z pokladů světového kulturního a přírodního dědictví, je se svými historickými objekty, zahradní architekturou, rybníky a sítí cyklistických tras považován za nejrozsáhlejší člověkem uměle vytvořené území Evropy. Na seznamu UNESCO je od roku 1996. Valtice nejsou pouze městem vínem, ale i památek. V loňském roce město například vyhrálo 1. místo v kategorii dílo výtvarného umění v soutěži Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2022 – za opravený Mariánský sloup na náměstí Svobody.
 

Vyražte do Holašovic na Selské slavnosti

Půlkulaté výročí slaví letos Holašovice, jihočeská ves, kterou již 25 let v UNESCO cení za jeho selské baroko. Hlavní akcí roku jsou Selské slavnosti, které proběhnou předposlední víkend v červenci, představí tradiční i méně známá řemesla z Čech, Moravy a Slovenska a samozřejmě připomenou letošní výročí. Po dobu celé akce jsou k dispozici tvůrčí dílny na návsi, kde si děti mohou vyzkoušet například tisk na trička a tašky, malbu na dřevěné motivy zvířátek, ruční zdobení perníků, či ruční kování na kovadlině. Prohlédnete si nejenom krásnou náves, ale i Selský dvůr s muzeem, kovárnu, keramickou dílnu či jednu ze dvou hospod. Tam ochutnáte místní koláče, pečené podle tradičního receptu. Od jara do podzimu je otevřené informační centrum s malou expozicí o každodenním životě na venkově a také 3D model obce.
 

Obnova kolonády a Sněmovního sálu v Kroměříži

Čtvrt století v UNESCO slaví i KroměřížArcibiskupský zámek spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou. Město si navíc připomíná 760 let svého trvání a také 350 let od založení historické zámecké obrazárny. V duchu oslav těchto a dalších významných výročí se nese celá turistická sezona. Lidé se mohou těšit na zrekonstruovaný Sněmovní sál, který bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana. Restaurátoři opravili stropní fresku, která má úctyhodných 400 metrů čtverečních a původní výmalbu sálu. Dále jsou zrekonstruovaná okna a také lustry z benátského skla se krásně lesknou. Obnovou prošla i část zlacení na štukové výzdobě. Otevřena je také nově zrekonstruovaná zámecká obrazárna.

Obnovena a otevřena pro veřejnost byla i kolonáda, ze které je úchvatný výhled na Květnou zahradu. Letošní novinkou je i společná vstupenka do zámku a Květné zahrady. O prázdninách pro rodiny s dětmi je připraven program Hravá Květná zahrada, kdy lektoři dětem odpoví na zvídané otázky a poznají tajná zákoutí zahrady.

Letošní výročí připomínají i další oblíbené letní akce, například festival Hudba v zahradácha zámku či barokní slavnost Hortus Magicus
 

Rekonstrukce zámku v Litomyšli, prohlídkové okruhy jsou zachovány

Světově výjimečný význam přiznalo UNESCO v roce 1999 zámku v Litomyšli. Ten se v roce 2023 dočkal dlouho očekávané rekonstrukce. Zámecké prohlídkové okruhy jsou však přístupné a návštěvníci mají možnost po zhlédnutí historických interiérů pozorovat dva obří jeřáby při práci. Do konce letošního roku by měla být hotová rekonstrukce střech a interiérů, následovat bude restaurování sgrafitové výzdoby. Z důvodu rekonstrukce je uzavřeno Zámecké sklepení se stálou expozicí soch Olbrama Zoubka a Zámecká obrazárna ve II. patře zámku. Zbývající etapy obnovy zahrnující ostatní interiéry zámku, restaurování sgrafitových fasád a Panského domu by měly být dokončeny v roce 2027.

V souvislosti s 200. výročím narození Bedřicha Smetany, které se bude slavit v roce 2024, se připravuje rekonstrukce Rodného bytu Bedřicha Smetany. Ten bude v zámeckém pivovaru přístupný minimálně ještě do konce srpna letošního roku.
 

Chystá se oprava Morového sloupu v Olomouci

Již 23 let je na seznamu památek UNESCO srdce Olomouce její Sloup Nejsvětější Trojice. V nejbližších měsících bude zahájena jeho rekonstrukce. Předpokládané náklady rozsáhlé rekonstrukce jsou více než 30 milionů korun (z toho 28 mil. Kč dotace z EU). Předpokládá se, že rekonstrukce potrvá dvě letní sezony. Barokní sloup ve srovnání s obdobnými památníky morových epidemií vyniká originální výtvarnou koncepcí, bohatou figurální výzdobou, ale i samotnými rozměry. S výškou 35 metrů jde o největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě.
 

Do zahrady vily Tugendhat zdarma

Slavná funkcionalistická vila Tugendhat, která je od roku 2001 na Seznamu světového dědictví UNESCO, je zase o něco přístupnější. Pohled na známou prosklenou stěnu domu si teď může užít kdokoli zdarma. Dřívější nutnost platit padesátikorunový poplatek za vstup do zahrady totiž od letošního jara odpadá. Do areálu, ve kterém bývalí premiéři Klaus a Mečiar domluvili v roce 1992 podmínky rozdělení Československa, se dá nově dostat i ze sousední, níže položené zahrady vily Löw-Beer. Ta byla veřejnosti volně přístupná už v minulosti.

Plot mezi nimi sice stále zůstává, brána je ale otevřená. Využít tento průchod mezi Lužánkami a Černými Poli je možné každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
 

Dvacetiny v UNESCO slaví Třebíč

V letošním roce slaví třebíčské památky 20 let v elitní společnosti UNESCO. Oslavy vyvrcholí 14. – 20. srpna 2023. V červenci 2003 byla na seznam zapsána židovská čtvrť s židovským hřbitovem a s bazilikou svatého Prokopa. V roce 2018 pak UNESCO rozhodlo o rozšíření hranic třebíčských památek o zámek, tedy areál bývalého benediktinského kláštera, v němž sídlí Muzeum Vysočiny.

Symbolickou ústřední myšlenkou nominace těchto unikátních památek bylo po staletí trvající pokojné soužití křesťanské a židovské komunity v jednom územním prostoru.

V rámci oslav čeká návštěvníky bohatý program – šermířská vystoupení, koncerty, divadla v židovské čtvrti, žonglérské dílny, ochutnávky dobových jídel a ukázky řemesel. V zámeckých příkopech u baziliky vyroste historické městečko s ukázkami tehdejšího života. Židovská čtvrť ožije divadlem i tancem. Vyvrcholením bude středověká Slavnost tří kápí. Součástí programu bude i odborná konference, přednášky a výstava fotografií.

Pokud nechcete čekat až do srpna, tak o tomto víkendu od 14. do 16. července židovská čtvrť ožije, koná se další ročník kulturně-historické slavnosti Oživené židovské město.
 

Panelová výstava o krajině pro chov a výcvik koní v Kladrubech

Národní hřebčín si v letošním roce připomíná 444 let od svého založení. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem je od 10. 7. 2019 zapsána na Seznam památek světového dědictví UNESCO. Letos si návštěvníci až do září mohou prohlédnout panelovou výstavu věnovanou Krajině pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem. Výstava vznikla ve spolupráci Národního zemědělského muzea a České zemědělské univerzity v Praze a národní hřebčín prezentuje pouze její část – výběrové informace o historii i současnosti polabské krajiny, jejíž staleté propojení s chovem koní vytváří ojedinělý světový fenomén. Součástí je i doplňkové video.

Pokud vás láká dozvědět se něco více o krajině, můžete využít možnost komentované projížďky, která se bude konat 16. srpna či 9. září.
 

Opravené Císařské lázně v Karlových Varech

Lázeňský trojúhelník měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně se dočkal zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2021. Novinkou turistické sezony v krajské metropoli jsou otevřené zrekonstruované Císařské lázně. Památka se slavnostně otevřela 17. června 2023, a to jako společenské a kulturní centrum. Prostor slouží pro pořádání nejrůznějších akcí, od promítání filmů přes koncerty až po rauty.

Lidé se tak budou moci po mnoha letech podívat do jedné z nejkrásnějších a nejzajímavějších památek Karlovarského kraje. Lázeňská budova, která byla dokončena v roce 1895, nabídne hned dva velké prohlídkové okruhy.

Císařské lázně připravují moderní expozici, která vás provede světem lázeňství. Těšit se na ni můžete již na konci tohoto roku. Od podzimu se chystají i hrané prohlídky s karlovarským hercem, konferenciérem a principálem Viktorem Braunreiterem. 
Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Největší město v České republice – Praha

Největší město v České republice – Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Kláštery Český Krumlov Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Císařské lázně v Karlových Varech Památky

Císařské lázně v Karlových Varech

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.

Valtice

Valtice

Valticím se říká hlavní město vína – a pokud se sem vypravíte, zjistíte, že nejde o nadsázku nebo žert. Kromě Salonu vín, několika vinoték a vináren tu najdete například vinařské muzeum a střední odbornou školu vinařskou, můžete také navštívit zajímavé podzemí a projít se po naučné vinařské stezce.

Nejvýznamnější dílo funkcionalismu v ČR – vila Tugendhat Brně

Nejvýznamnější dílo funkcionalismu v ČR – vila Tugendhat Brně

Nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána v roce 2001. Jedná se o jedinou památku moderní architektury v České republice, která je na tento prestižní seznam zapsána.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž je díky významným památkám a neopakovatelné atmosféře jedním z nejnavštěvovanějších měst u nás. Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii.

Český Krumlov

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Telč

Telč

Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.

Slavné lázně Evropy: výročí zápisu tří českých lázeňských měst na seznam UNESCO

Slavné lázně Evropy: výročí zápisu tří českých lázeňských měst na seznam UNESCO

Před rokem, 24. července 2021, získalo titul světového dědictví UNESCO jedenáct lázeňských měst Evropy. V mezinárodním projektu Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe jsou i tři známá města západočeského lázeňského trojúhelníku, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Co jim přinesl zápis do prestižního seznamu a co se od té doby změnilo?

Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

Zámostí a bazilika sv. Prokopa – památka UNESCO

Zámostí a bazilika sv. Prokopa – památka UNESCO

Zámostí je část Třebíče, které zahrnuje takřka celé třebíčské židovské město. Je plošně památkově chráněné statutem Světového dědictví UNESCO. Na Seznamu světového kulturního dědictví je kromě Židovské čtvrti také bazilika sv. Prokopa. Třebíčské židovské město s bazilikou jsou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsány od roku 2003. Hned po Jeruzalému jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně na Seznam zapsány.

Renesanční komplex zámku v Litomyšli – památka UNESCO s unikátní sgrafitovou výzdobou

Renesanční komplex zámku v Litomyšli – památka UNESCO s unikátní sgrafitovou výzdobou

Renesanční zámek v Litomyšli je jednou z českých památek UNESCO. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Fasáda zámku je vyzdobena několika tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) s motivy, které se prý ani jednou neopakují. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada. Zápisem tohoto komplexu na seznam UNESCO v roce 1999 byl zámku přiznán jeho světově výjimečný význam.

Největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě – sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě – sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Z památek druhé největší městské památkové rezervace v Česku ocenila organizace UNESCO sloup Nejsvětější Trojice. Barokní sloup ve srovnání s obdobnými památníky morových epidemií vyniká originální výtvarnou koncepcí, bohatou figurální výzdobou, ale i samotnými rozměry. S výškou 35 metrů jde o největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO

Neobyčejnou církevní památku na seznamu UNESCO představuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Na počátku 18. století jej navrhl architekt J. B. Santini ve stylu barokní gotiky. Kostel má tvar pěticípé hvězdy, pět východů, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Na Seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1994.

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Vyhlášené území UNESCO zahrnuje městskou památkovou rezervaci Kutná Hora a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v předměstí Sedlec.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky