ÚvodAktualityPardubický kraj: koně, hřebčíny, dostihy a masopustní obchůzky
Tradice, Pardubický kraj: koně, hřebčíny, dostihy a masopustní obchůzky, Kudy z nudy
Zážitky

Pardubický kraj: koně, hřebčíny, dostihy a masopustní obchůzky

Originální tradicí východních Čech jsou koně, dostihy a samozřejmě i malebná krajina, uzpůsobená na pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní. Putování za tradicemi Pardubického kraje vede přes hřebčíny a po jezdeckých stezkách, do Pardubic na Velkou pardubickou steeplechase, a také na Hlinecko. Z generace na generaci se tu předává tradice masopustních obchůzek, zapsaná na Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Koně jsou v Pardubickém kraji všude. Není náhoda, že Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarší hřebčín v České republice, nejtěžší dostih kontinentu je Velká pardubická steeplechase a že muzeum starokladrubských koní je právě ve Slatiňanech. Východní Čechy také nabízejí téměř 600 kilometrů značených jezdeckých stezek. Jezdecké trasy a okruhy křižují Chrudimsko a Pardubicko, nové trasy pro milovníky jezdecké turistiky vznikají například v Orlických horách, na Českomoravském pomezí či v Železných horách. Postupně se objevují také úvaziště, stanice, v nichž můžete i s koněm přenocovat, a dokonce i půjčovny, kde si můžete koně na putování po kraji pronajmout. Vydejte se s Kudy z nudy do Pardubického kraje strávit pár dní třeba přímo v koňském sedle a poznávat nová místa!
 

Koně se značkou UNESCO

Jeden z nejstarších hřebčínů na světě, zasazený v půvabné krajině pastvin, jízdáren, parků, stájí, vodních kanálů a cest lemovaných alejemi: to jsou Kladruby nad Labem a Národní hřebčín, který patří mezi nejstarší velké hřebčíny na světě.

Od počátku 17. století se specializuje na chov ceremoniálních kočárových koní, určených výhradně pro potřeby císařského dvora. Starokladrubští bílí a černí koně se v žádném jiném hřebčíně na celém světě nechovají, původní roli ceremoniálních koní dodnes plní například na královském dvoře v Dánsku a ve Švédsku. Jedinečný hřebčín, který přežil dějinné zvraty včetně obou světových válek, i okolní krajina, která již půl tisíciletí slouží k chovu unikátních koní, jsou od roku 2019 zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
 

Kde se na koně podíváte zblízka?

Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem žijí bělouši, domovem vraníků je hřebčín ve Slatiňanech, založený roku 1898 jako zámecké stáje knížecího rodu Auerspergů.

Ve Švýcárně, starém šlechtickém hospodářském stavení kousek od zámku Slatiňany, si prohlédnete interaktivní Muzeum starokladrubského koně. Švýcárnu znáte i z filmu: v oblíbeném televizním seriálu Dobrá Voda v ní bydlel Josef Kemr jako stájný na penzi.
 

Pardubice, město koní

Proč jsou Pardubice městem koní? Od roku 1874 se na pardubickém dostihovém závodišti každý podzim koná Velká pardubická steeplechase, jeden z nejstarších a nejtěžších dostihů v Evropě. Tradici přerušily pouze války, nepříznivé počasí a rok 1968. Nejúspěšnějším žokejem bohaté dostihové historie je Josef Váňa starší, mezi koňmi pak největších úspěchů dosáhl ryzák Železník: společně Velkou pardubickou vyhráli čtyřikrát.

Slavné závodiště můžete navštívit i mimo pořádané akce a projít si ho s průvodcem. Dozvíte se zajímavosti z historie, prohlédnete si překážky včetně obávaného Taxisu a poslechnete si příběhy slavných koní i jezdců. Například Laty Brandisové, jediné ženy, která v tomto prestižním závodě kralovala, a to s klisnou Normou v roce 1937.
 

Pardubický erb s přepůleným koněm

A proč mají Pardubice ve znaku přepůleného koně? Erbovní pověst podle návrhu malíře Mikoláše Alše najdete na západním průčelí Zelené brány, která bývala součástí městského opevnění. Když se Ješek z Pardubic roku 1158 účastnil tažení císaře Fridricha Barbarossy, sice se mu podařilo uniknout z nepřátelského obklíčení v Miláně, ale při průjezdu městskou branou železná mříž přesekla jeho koně přesně v polovině. Statečný bojovník ale nechtěl nechat zvíře, které mu tolik let věrně sloužilo, na pospas nepřátelům, a tak ho s vypětím všech sil odvlekl do vojenského ležení. Na památku jeho činu, odvahy a síly získal do erbu symbol poloviny koně.
 

Masopusty, lidové tradice a UNESCO

Jednou z českých lidových tradic oceněných UNESCO jsou venkovské masopustní obchůzky. Zimní slavnosti plné hudby, masek, tance a dobrého jídla, které se na Hlinecku dodržují v nezměněné podobě po několik generací, byly v roce 2010 zapsány na Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Originály typických masek z Hlinecka, fotografie z obchůzek i listiny UNESCO jsou k vidění ve stálé Expozici masopustních masek a obchůzek v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Tradiční obchůzky, které patří na seznam UNESCO, se konají každoročně v obcích Studnice, Hlinsko-Blatno, Hamry, Vortová a ve skanzenu na Veselém Kopci.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zdarma a výhodně Pardubickým krajem

Zdarma a výhodně Pardubickým krajem

Pardubický kraj slibuje spousty zážitků. Ať už se sem vypravíte sami, s rodinou, partnerem nebo partou kamarádů, poradíme vám, kde nabízejí výhodné balíčky, rodinné anebo bezplatné vstupné – zkrátka jak si užijete Východní Čechy levněji a bez průvanu v peněžence.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se do Staročeského muzea v Trusnově, Muzea dýmek v Proseči, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Letohrad a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích na Dolní Moravě a Pardubice

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích na Dolní Moravě a Pardubice

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky po celý rok najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, projeďte se na Mamutí horské dráze, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se vydejte na výlet na zámek Litomyšl.

#světovéČesko a zámek Slatiňany: dětské hospodářství v zahradě a vesnička francouzské královny

#světovéČesko a zámek Slatiňany: dětské hospodářství v zahradě a vesnička francouzské královny

Proč navštívit Slatiňany, malebný zámek na úpatí Železných hor? Láká přívětivou a pohodovou atmosférou, a navíc tu objevíte další místa, která stojí za vidění – třeba hřebčín, rozmarný Kočičí hrádek, okrasný statek Švýcárnu, oboru s jeleny a muflony, alej jedlých kaštanů a také zámeckou zahradu s malým dětským hospodářstvím, kde se šlechtické děti učily spravovat své miniaturní panství.

Vydejte se na Dolní Moravu za skvělými zážitky

Vydejte se na Dolní Moravu za skvělými zážitky

Užijte si dobrodružství, která hned tak někde nenajdete! Horský resort Dolní Morava láká na unikátní atrakce, které mají navíc jednu velikou výhodu: leží od sebe v docházkové vzdálenosti. A navíc – přijet sem můžete po celý rok! Projděte se po vísutém mostě Sky Bridge 721, objevte svět z výšky na Stezce v oblacích nebo se projeďte se na Mamutí dráze. Další atrakce zde naleznete v závislosti na sezóně: v létě zážitkové parky, v zimě báječné lyžování.

#světovéČesko a Pardubický kraj

#světovéČesko a Pardubický kraj

Region prosluněných luk a řek, rybníků, historických vodních kanálů, renesančních zámků a medových perníků je také rájem koní: jednoho má ve znaku město Pardubice, kde se už přes sto let jezdí Velká pardubická, k prohlídkám zve několik hřebčínů.

#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku

#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku

S renesancí se setkáte takřka po celé Moravě, ale málokteré místo jí nabízí tolik jako Moravská Třebová. Právě v časech renesance se město na česko-moravském pomezí stalo centrem humanistické vzdělanosti a díky tomu se mu říkalo Moravské Athény. Skutečným klenotem je arkádové nádvoří zdejšího zámku – renesanční, jak jinak?

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

Interiér, kde se ze stěn na kolemjdoucí šklebí rarachové a ďáblové, skřeti a duchové, kde se otvírá kouzelný výhled do pohádkové krajiny plné strží a skal s přízračnými horami na obzoru a pod stropy se místo ozdobných lišt táhnou řady vševidoucích očí: to je Portmoneum, muzeum Josefa Váchala. Prohlédnout si je můžete v Litomyšli, podobně jako dům připomínající jeho nejslavnější dílo: Krvavý román.

#světovéČesko a učebnice architektury v historickém centru Svitav

#světovéČesko a učebnice architektury v historickém centru Svitav

Vzhledem k několika požárům, které město během jeho několikasetleté historie postihly, a následným přestavbám, je dnes možné městkou památkovou zónu označit za učebnici architektury. Vedle sebe jsou zde totiž zastoupeny snad všechny známé slohy – gotika, renesance, baroko, klasicismus, ale i slohy historizující, novorenesance nebo secese. Svitavské náměstí patří k nejdelším oboustranně loubeným náměstím v České republice. Podobně loubené náměstí najdeme v polském městě Zamość.

#světovéČesko a tajuplné Hřebečské důlní stezky

#světovéČesko a tajuplné Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky – že vám to nic neříká? Přitom se jedná o překvapivě pestrou krajinu, kde naleznete pozůstatky vzácných geologických jevů a hornické činnosti našich předků. Pěšky nebo na kole vás historií těžby uhlí a jílu na Hřebči provedou desítky kilometrů stezek. Během výletu si prohlédnete vstupní portál dolu Josefka, sedimenty zbarvený Rezavý potok velmi podobný srbskému Crvenému vrelu anebo důlní činností vytvořenou měsíční krajinu v lokalitě Pod Haldou. Stezky nabízí také řadu míst s úchvatnými výhledy do okolní krajiny.

#světovéČesko a Mladějovská průmyslová dráha: výlety úzkokolejkou do starých dolů

#světovéČesko a Mladějovská průmyslová dráha: výlety úzkokolejkou do starých dolů

Mladějovská průmyslová dráha je mezi technickými památkami skutečná legenda. Máme štěstí, že se po ní dodnes můžeme svézt, a to výletním vlakem taženým vzácnou parní lokomotivou, která po úzkokolejce jezdila už v době jejího vzniku před více než sto lety a byla také svědkem ukončení pravidelného průmyslového provozu. Nebýt spousty náhod, dnes by už neexistovala.

#světovéČesko zve na procházku okolo Poličských hradeb

#světovéČesko zve na procházku okolo Poličských hradeb

Je jen málo měst, která se mohou dodnes chlubit zachovalými gotickými hradbami. Jedním z nich je východočeská Polička, která může směle konkurovat neméně zajímavým hradbám v estonském Tallinnu. Nejzachovalejší gotické hradby ve střední Evropě dal vybudovat Karel IV. Systém opevnění se skládal z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu.

Další aktuality

Rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů je přístupná i v pondělí

Bohuslav Martinů je ve světě znám nejen svými hudebními skladbami, ale také unikátním místem narození. Ono, ne každému se poštěstí narodit ve věži kostela, 36 m nad zemí. Přijďte se podívat, kde malý Bohuslav vyrůstal! Zatímco většina českých památek je vždy v pondělí zavřená, v Poličce udělali výjimku. Návštěvníci města Poličky vítají možnost navštívit Rodnou světničku Bohuslava Martinů i v pondělí, kdy mívá většina památek zavřeno.
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Na Svojanově se bude se začátkem prázdnin tradičně slavit založení hradu

Hledáte plán na víkend? Pak se vydejte se na hrad Svojanov. V sobotu a neděli, 28. a 29. června 2024, se tu bude slavit založení hradu. Při výletu na Svojanov však rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí.
28. červen 2025 8:37
Památky, Pardubický kraj

Velký jezdecký den se vrací do Slatiňan

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravuje na sobotu 28. června 2025 Velký jezdecký den ve Slatiňanech, kde se chovají nádherní starokladrubští vraníci. Akce oslaví 80 let chovu starokladrubského vraníka ve slatiňanském hřebčíně. Připraven je program čítající 16 vystoupení na nichž se vám starokladrubáci představí při různých disciplínách.
26. červen 2025 14:00
Letní sporty, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:13
Zážitky, Pardubický kraj

Loutkářská Chrudim je tady! Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 27. června a končí ve čtvrtek 3. července 2025. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a nebudou chybět ukázky cvičení na šálách a možnost si tento sport vyzkoušet.
24. červen 2025 12:00
Kultura, Pardubický kraj

Poznejte naši historii a tragický osud osady Ležáky

Památník Ležáky je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha. Ležáky byly malou kamenickou osadou, žilo tam 53 obyvatel.
24. červen 2025 6:49
Památky, Pardubický kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích na Dolní Moravě a Pardubice

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky po celý rok najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, projeďte se na Mamutí horské dráze, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se vydejte na výlet na zámek Litomyšl.
16. červen 2025 17:41
Památky, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl se vrací na zámek ve znamení vášně

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letošní 67. ročník se koná od 14. června do 6. července 2025. Tradičně vystoupí špičky českého i světového interpretačního umění. Nově se festival zaměří na balet a tanec, operní inscenace přivezou Národní divadla z Prahy, Brna a Ostravy. Diváci se mohou těšit na krásnou hudbu v provedení špičkových těles, jakými jsou Česká filharmonie, Collegium 1704 anebo Pavel Haas Quartet; ze zahraničí dorazí Drážďanská filharmonie a komorní orchestr Kremerata Baltica. V programu nechybí komorní koncerty, jazzový večer či speciální představení pro děti. A vášeň? Podle uměleckého šéfa Marka Šulce jde o emoci, která pohání hudbu i celý festival. Může být milostná, duchovní, tragická i radostná. A přesně tak pestrý je i letošní program – od Prokofjeva po Fibicha, od baroka po taneční experimenty!
12. červen 2025 14:00
Kultura, Pardubický kraj