ÚvodAktualityPraha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma
Příroda

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Poslechněte si audio verzi článku
Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
Na Kudy z nudy dobře víme, že  Praha je jedním z nejzelenějších měst na světě. Přesvědčte se sami, že čas v zahradách a parcích našeho hlavního města plyne trochu jinak. Jejich klid, malebné výhledy, kašny a sochy, ale i možnost odpočinout si na piknikové dece vybízí k tomu, abychom na chvíli zapomněli na velkoměstský ruch a shon a užili si alespoň pár chvilek odpočinku.



Než se ale pustíte do objevování, zkuste se podívat na přehlídku nejenom nejkrásnějších pražských zahrad, ale také nejkrásnějších zahrad Česka a nejkrásnějších zámeckých zahrad. Určitě tam najdete další zajímavé tipy pro své výlety i dovolené!
 

Františkánská zahrada

Jedním z dokonale ukrytých klenotů v centru Prahy je Františkánská zahrada, schovaná ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím, Jungmannovým náměstím a kostelem Panny Marie Sněžné. Ojedinělá přírodní oáza v samém centru města nabízí množství laviček, nad kterými se klenou kovové oblouky, v létě obsypané květy růží. Zídka odděluje dětské hřiště s prolézačkami, najdete tu i několik plastik včetně fontány s tančícími divoženkami – skrz jejich obličeje můžete pořídit docela strašidelné záběry! Ovocné stromy, starý zahradní altán a bylinkové záhony odkazují na dávné majitele, karmelitány a františkány, kteří zde kdysi pěstovali byliny a koření.


 

Valdštejnská zahrada na Malé Straně

Raně barokní Valdštejnská zahrada s geometrickým členěním, rybníkem a sochami vznikala souběžně s Valdštejnským palácem a Valdštejnskou jízdárnou v letech 1623–1629. Za pouhý zlomek svého bohatství si ji nechal vystavět Albrecht z Valdštejna, šlechtic evropského formátu a osobnost, která mohla jistou dobu konkurovat samotnému císaři. To ovlivnilo její krásu i další, v té době v Praze nevídané kousky: mezi ně patří zejména impozantní sala terrena a krápníková stěna s umělými jeskyněmi. Pozorně si ji prohlédněte, zjistíte, že ze stěny mezi krápníky vykukuje spousta zvířecích hlaviček! Valdštejnská zahrada je součástí sídla Senátu Parlamentu České republiky a je přístupná zdarma, vchází se do ní od zastávky tramvaje nebo stanice metra Malostranská.


 

Královské zahrady na Pražském hradě

Také za vznikem zahrad v areálu Pražského hradu stála snaha vytvořit krásnější svět než ten, ve kterém se žilo. Největší veřejně přístupné zahrady v centru Prahy byly kulisou pro soukromé i oficiální setkání českých panovníků, měly také reprezentativní funkci a samozřejmě se v nich pěstovaly i pochoutky, které putovaly ze záhonů a sadů přímo na královskou tabuli.



Největší z komplexu zahrad Pražského hradu je Královská zahrada, kterou od Hradu odděluje Jelení příkop; i ten je otevřený celoročně a zdarma. Zahradu založil na místě původních středověkých Ferdinand I. Habsburský. O požitky, hry smyslů a zážitků a další kratochvíle královských a šlechtických rodin se staraly také různé romantické stavby, například Letohrádek královny Anny nebo Míčovna, novodobým přírůstkem je nová Oranžerie, postavená za vlády prezidenta Václava Havla podle projektu architektky Evy Jiřičné. Nejkrásnější výhledy na historické centrum Prahy se ale otvírají ze zahrad na jižní straně Hradu, tedy Rajské zahrady, zahrady Na Valech a Hartigovské zahrady. Všechny tři jsou vzájemně propojené, v létě se tu pořádají koncerty a divadelní představení.
 

Vojanovy sady na Malé Straně

Pověstnou oázou klidu na Malé Straně jsou Vojanovy sady, park obklopený zdmi a domy. Historie patrně nejstarší částečně zachovalé pražské zahrady sahá až do středověku, kdy byla založena jako klášterní zahrada – a charakter zahrady podtrhuje i to, že se sem dostanete jediným vchodem z ulice U Lužického semináře. Klid od ruchu velkoměsta nabízejí lavičky, jezírko ve stínu vzrostlých stromů, kaple sv. Eliáše s krápníkovou výzdobou a nástěnnými malbami či sluneční hodiny ze 17. století. Široké schodiště na konci zahrady vede na vyhlídkovou terasu s lavičkami a růžovými pergolami, najdete tu ale i dětské hřiště. Navzdory dlouhé historii ale Vojanovy sady své jméno získaly relativně nedávno, a to podle herce Eduarda Vojana, který na přelomu 19. a 20. století žil v nedaleké Míšeňské ulici.


 

Kinského zahrada a Seminářská zahrada na úbočí Petřína

Dnešní Kinského zahrada kdysi ležela za pražskými hradbami: ze severní strany ji ohraničuje Hladová zeď, historická hradba z doby Karla IV., nahoře pak barokní hradby. Až do 19. století tu byly vinice, v roce 1825 pak kníže Rudolf Kinský pověřil založením zahrady Františka Höhnela. Vznikla nádherná romantická zahrada s letním sídlem, nynějším letohrádkem Kinských. Dnes odtud můžete zamířit rovnou do svahů Petřína a postupně objevit další zahrady, například Růžový sad, Seminářskou zahradu nebo trvalkovou zahradu Květnice, další z pražských zahradních pokladů s jediným vchodem.


 

Zahrada Trojského zámku

Zdarma je přístupná také zahrada, která obklopuje Trojský zámek. Barokní zahrada ve francouzském stylu je rozvržena do tří částí a dvou výškových úrovní. Zdobí ji množství soch, vzácné dekorativní terakotové vázy, pergoly, bludiště, kašny i moderní fontána s vodotryskem. Její součástí kdysi byla i vinice sv. Kláry, dnes v areálu blízké Botanické zahrady. A zajímavost? V dobách jejího vzniku byla hlavním znakem zahrady osová symetrie, inspirovaná osmicípou hvězdou, rodovým znakem šlechtického rodu Šternberků. Dnes je zámecký areál přístupný několika vchody, ovšem původní hlavní vjezd a vchod do zahrady byl na jižní straně, od řeky Vltavy na konci okrasné zahrady, v ose zámku.


 

Další pražské zahrady, kam se také podíváte zdarma

  • Hvězda a hvězdná symbolika vás budou provázet i parkem kolem letohrádku Hvězda na Bílé hoře, v místech, kde se v roce 1620 odehrála bitva na Bílé hoře.
  • Zdarma je přístupná také klášterní zahrada Břevnovského kláštera.
  • V sezoně můžete nahlédnout do zahrady Strakovy akademie, sídla Vlády ČR a Úřadu vlády České republiky. Do zahrady, která v letech 2021–2022 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, se dostanete z Kosárkova nábřeží přes bezpečnostní rám.
  • V hlavní sezoně je přístupná také zahrada Černínského paláce, zřízená v 17. století společně s barokním Černínským palácem, nyní sídlem Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Má terasovité uspořádání, ale v 19. století se proměnila se do stylu anglického parku.
  • K odpočinku či romantické procházce zve i Rajská zahrada, park, který vznikl na místě někdejších vinic v prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou na Žižkově. Čtyři výškově oddělené terasy parku umožňují sportovní i relaxační vyžití, atmosféru navodí šumící horská bystřina, poklidné jezírko i zeleň s rozkvetlými květinami. Na své si přijdou děti i milovníci venkovních posiloven.
Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Tak, jako je každé krajské město rozdílné, tak rozdílné jsou i zelené oázy, které je obklopují. Udělejte si výlet do zajímavých parků, lesoparků, obor, k rybníkům či k vodopádům. A možná budete překvapeni tím, kde najdete novodobý prales, oboru s visutými můstky, nádherné sbírkové skleníky anebo miniaturní Benátky.

Černínský palác a zahrada v Praze Příroda

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek Příroda

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.

Procházka oborou Hvězda Letní sporty

Procházka oborou Hvězda

Obora Hvězda láká k příjemné procházce za každého ročního období. Od jara do podzimu si můžete vyjít pod staré duby a buky na zdravotní špacír a když v zimě napadne dostatek sněhu, mohou cesty pakem i lesním podrostem posloužit jako pěkný běžkařský terén.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Prahy

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Prahy

Objevujte fotogenická místa a půvabná zákoutí stověžaté Prahy. Nejhezčí památky, kouzelné pražské zahrady, působivá panoramata a tajuplné uličky. Umění je být na správném místě ve správný čas! Tipy, kam se v Praze vydat s fotoaparátem v ruce vám přináší Kudy z nudy.

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji Příroda

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly! Vidět, slyšet, ochutnat i projít krok za krokem můžete historické památky, hudební festivaly, skvělé pivo, tradiční gastronomii i nakupování. Ta nejlepší místa poznáte právě na Kudy z nudy.

Procházka Prahou barokní

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Rajská zahrada na Žižkově Příroda

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně. Krásný park je oázou klidu v jinak rušném centru města.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě Gurmánská turistika

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.

Vojanovy sady v Praze Příroda

Vojanovy sady v Praze

Zahrada bývá označována za nejstarší částečně zachovalou zahradu v Praze. Původně byla založena jako klášterní. Obdivovat zde můžete krápníkovou výzdobu kaple sv. Eliáše s nástěnnými malbami či sluneční hodiny ze 17. století.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech Příroda

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Františkánská zahrada v Praze Příroda

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Zahrada Kinských pod Petřínem Příroda

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Zahradní bludiště na zámku Troja Příroda

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zámek v Troji obklopuje rozsáhlá terasovitá zámecká zahrada italského typu s četnými fontánami, terakotovými vázami, bustami apod. Celou východní část zámeckého parku zabírá štěpnice s centrálně umístěným labyrintem. Ten je vytvořen z habrových keřů a vodních překážek – příkopů.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi Příroda

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Pražské turistické zajímavosti jsou snadno dostupné veřejnou dopravou

Pražské turistické zajímavosti jsou snadno dostupné veřejnou dopravou

Pražská veřejná doprava je podle průzkumu vydavatele turistických průvodců Time Out druhá nejlepší na světě. 96 procent Pražanů je s MHD v Praze spokojeno. A není divu, pohodlné metro pokrývá téměř celé město a některé tramvajové linky jsou doslova vyhlídkové. Většina významných památek se nachází od veřejné dopravy na dosah ruky. Nechte doma auto a vydejte se po pražských památkách veřejnou dopravou.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder Kultura

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Literární stezky Prahou Příroda

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví Příroda

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví

Nejvyhledávanější místo pro relaxaci a procházky v přírodě je na Praze 8 Ďáblický háj. Často zde probíhají akce pro děti, naučné stezky, nebo sportovní klání. Najdete zde několik dětských hřišť a prolézaček a nachází se zde také místo zvané Areál zdraví.

Další aktuality

V Zoo Praha si prohlédnete vzácné bércouny Petersovy

Zoo Praha jako první v republice letos odchovala bércouny Petersovy, malé africké savce bizarního vzezření. Dvě letos narozená mláďata jsou výsledkem několikaletého chovatelského úsilí. Ačkoliv mohou bércouni na první pohled připomínat hlodavce či rejsky, mají v rámci starobylé skupiny savců Afrotheria geneticky blíže ke slonům, damanům nebo třeba hrabáčům. Tento druh bércouna, který obývá jen malé území Tanzanie a Keni, vyniká nad jiné svou sytou barvou i velikostí.
7. září 2024 16:00
Příroda, Praha

V Dejvicích na Kulaťáku proběhne Festival malých pivovarů

V sobotu 7. září 2024 od 8 do 20 hodin bude probíhat v prostoru Trhů na Kulaťáku v pražských Dejvicích již šestý ročník Festivalu malých pivovarů. Jedná se o jednorázovou akci, které se zúčastní na 20 malých pivovarů z celé ČR a je doprovázena bohatým programem a speciálními lahůdkami. Akce se koná ve spolupráci s Městskou částí Prahy 6 zcela zdarma.
7. září 2024 9:45
Gurmánská turistika, Praha

Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky

Poctu proslulému skladateli Antonínu Dvořákovi složí i letos řada světových orchestrů a sólistů. Ti se představí v září 2024 na hudebním festivalu Dvořákova Praha, který tradičně uvádí díla našeho významného umělce. Tento rok se koná sedmnáctý ročník festivalu, a to mezi 6. a 24. zářím 2024.
6. září 2024 19:31
Kultura, Praha

Úřad vlády ČR zve v sobotu na návštěvu Hrzánského paláce

V roce 2024 se naskýtá jen několik málo příležitostí, kdy je možné navštívit Hrzánský palác. Jednou z nich je sobota 7. září, kdy bude vládní budova zpřístupněna veřejnosti letos naposledy. Podívat se dovnitř stavby, která slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky bude možné od 9:00 do 16:00 hodin. Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem, vstup na ně je zdarma.
6. září 2024 19:00
Památky, Praha

V hovězí věříme! aneb přijďte na Burgerfest!

Burgerfest je největší burgerový festival v Evropě. Letos proběhne o víkendu 7. až 8. září 2024 na holešovickém Výstavišti. Hlavním cílem je vyvrátit mýty o americké kuchyni a dokázat, že burger není žádný karbanátek a má své místo v kvalitní gastronomii. Užijte si tři dny plné burgerů, hotdogů, hranolek a dalších BBQ specialit.
6. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.9. – 8.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny evropského dědictví 2024, Den letiště Praha Letňany – 100. výročí založení letiště, Burgerfest 2024, 57. ročník mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav – Jíloviště, RunCzech Adidas – Běh pro ženy 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. září 2024 7:01
Zážitky, Praha

Rozsviťte to při videomappingu a na festivalech světla!

Videomapping: slovo donedávna neznámé, které nyní slibuje prvotřídní zážitky a skvělou podívanou. Její čas přichází koncem léta, když se dny krátí, večery prodlužují a stmívat se začíná každý den dřív. Kde si tedy v následujících týdnech užijete fantaskní světelná představení? Podívejte se na tipy Kudy z nudy.
5. září 2024 18:00
Životní styl, Praha

Začíná Prague Art Week s podtitulem EDUcare – umění poznávat

Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week začíná! Čtyřdenní dynamický program bude probíhat od čtvrtka 5. do neděle 8. září 2024. Prozkoumejte jedinečná umělecká díla, seznamte se s umělci, diskutujte a učte se od profesionálů v Superstudiu. Výstavy, komentované prohlídky a další doprovodný program se uskuteční ve čtyřiceti galeriích po celé Praze a ve vyhrazených dnech a časech budou přístupné pro širokou veřejnost zdarma. Zahájení Prague Art Week proběhne 5. září od 19:00 spolu s vernisáží výstavy Josefa Bolfa Melancholie vnějších mezí v Centru současného umění DOX.
5. září 2024 11:00
Zážitky, Praha