ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o kulturních památkách, národních kulturních památkách a památkových rezervacích
Památky

7 věcí, které nevíte… o kulturních památkách, národních kulturních památkách a památkových rezervacích

Poslechněte si audio verzi článku
Hrady, zámky, kostely, kláštery, divadla a radnice, ale také korunovační klenoty, dopravní stavby a technické památky: to všechno najdete v seznamu movitých i nemovitých kulturních památek České republiky. Na Kudy z nudy vám prozradíme, jak seznam vzniká, které památky byly zapsané jako první a jak se rozšiřuje.
Památkový fond, umělecky, historicky a typologicky nesmírně bohatý soubor cenných historických předmětů, staveb a areálů, je nositelem naší národní identity a kultury. To nejcennější z něj Česká republika chrání jako kulturní památky. Z nich pak ministerstvo kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem vybírá nejvýznamnější kousky našeho kulturního bohatství, a ty vláda následně prohlašuje podle platné legislativy za národní kulturní památky. Ještě větší význam mají památky, zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pokud chcete prozkoumat seznamy kulturních památek běžných i národních, památkově chráněných území i ohrožených nemovitých památek (a třeba zjistit, zda tam je vaše oblíbené místo), najdete je na webu Národního památkového ústavu.
 

1. Kulturní památky

V České republice existuje asi 40 tisíc nemovitostí a téměř 49 tisíc movitých předmětů, evidovaných jako kulturní památky. Ty jsou zapsané v seznamu, který vede Národní památkový ústav. Jsou mezi nimi značné rozdíly: někdy jde o jednotlivé budovy, jindy je jako jedna památka zapsaný rozsáhlý komplex budov, například Pražský hrad nebo Vyšehrad.
 

2. Co jsou památky movité a nemovité?

Nemovité památky jsou církevní a sakrální stavby, hrady, zámky a paláce, technické památky, mosty a dopravní stavby, archeologická naleziště anebo také kulturní krajiny, formované lidskou činností.

Podstatnou součástí památkového fondu jsou movité památky, tedy umělecká díla. Mezi ně patří například sochy a malby, vybavení interiérů církevních památek, unikátně dochované historické knihovny anebo původní mobiliář hradů a zámků.

Některé památky bohužel chátrají, a tak z více než 40 tisíc kulturních památek jich přes sedm set je na seznamu památek ohrožených.
 

3. První národní kulturní památky

Nejvýznamnější kulturní památky mají status národních kulturních památek (NKP). Prvních třicet tři národních kulturních památek bylo vyhlášeno 30. března 1962. Mezi nimi byly například Pražský hrad, české korunovační klenoty, Staroměstská radnice, Karlův most, Národní divadlo či Národní muzeum v Praze. Z míst mimo hlavní město byly mezi NKP zapsány třeba hora Říp s rotundou sv. Jiří, Malá pevnost a Národní hřbitov v Terezíně, Slovanské hradiště v Mikulčicích, zámek Litomyšl anebo areál Přemyslovského hraduOlomouci.
 

4. Pestrá mozaika národních kulturních památek

Nyní je na seznamu národních kulturních památek více než 300 položek a jde o velmi různorodou mozaiku. Vedle hradů a zámků, kostelů či klášterů v něm nechybějí ani památky lidové architektury, například Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné. Najdete v něm i spousty movitých památek, třeba soubor historických automobilů z Národního technického muzea, unikátní daguerrotypii z Kynžvartu, relikviář sv. Maura, třebechovický Proboštův betlém anebo železniční motorový vůz M 290.002 Slovenská strela. Chráněné jsou i technické památky jako zbytky někdejší koněspřežky z Českých Budějovic do Lince, empírový řetězový most v obci Stádlec, unikátní most v Bechyni, železárna Stará huť u Adamova, čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči nebo Dolní Vítkovice, průmyslový areál bývalého Dolu Hlubina v Ostravě.
 

5. Památkové kuriozity

Zařazení zámků nebo městských vil a paláců mezi kulturní památky nikoho nepřekvapí, ale víte, že například v roce 2010 byla kulturní památkou vyhlášena Slovanská epopej, kolekce obřích pláten od Alfonse Muchy, a v roce 2012 unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651, nalezená v lednu roku 1999 v Broumovském klášteře? V roce 2013 „vpluly“ mezi kulturní památky Vyšehrad a Vltava, tedy historické parníky Pražské paroplavební společnosti, anebo loď Dallas, která brázdí hladinu Brněnské přehrady. Jednou z nejkurióznějších kulturních památek je bývalá benzínová pumpaMilíně. Drobná technická památka, která je svědkem vývoje automobilismu v českých zemích, vznikla roku 1959 a stojí u hlavní silnice přímo v obci ve směru na Strakonice. Podle odborníků se takových staveb v celé České republice dochovalo jen pár.
 

6. Větší památkové soubory

K plošné ochraně kulturního dědictví slouží městské a vesnické památkové zóny a rezervace. Ty se vztahují na části anebo kompletní historická jádra měst a obcí s dochovanými budovami, paláci i zámky včetně kašen, soch a dalších uměleckých děl. Chráněné nejsou jen jednotlivé stavby, ale i historický půdorys a urbanistická struktura. Seznamte se s městskými památkovými rezervacemi na Kudy z nudy!
 

7. Památky, které o svou hodnotu přišly

Některé památky byly ze seznamů vyřazeny ne proto, že by zchátraly, ale protože do nich byly zapsány z politických důvodů. V 70. letech se mezi „kulturní památky“ zařadily například rodné domy komunistických prezidentů Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého a Ludvíka Svobody anebo objekty, kde se konala stranická setkání. Šlo například o břevnovský hostinec U kaštanu, kde v roce 1878 vznikla sociálně demokratická strana. K jejímu odkazu se hlásila Komunistická strana Československa, a za její vlády se z hostince se dokonce stala národní kulturní památka. Na začátku 90. let tyto objekty o památkovou ochranu přišly. Ze seznamu vypadl také památník osvobození Prahy Rudou armádouPraze na Smíchově s opakovaně přetíraným růžovým tankem. Ten je nyní k vidění ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.
Pražský hrad aneb znáte všechny památky hradního areálu?

Pražský hrad aneb znáte všechny památky hradního areálu?

Katedrálu svatého Víta nebo Zlatou uličku zná každý. Dovedli byste ale vyjmenovat další památky v areálu Pražského hradu? Vzpomenete si například na Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Ústav šlechtičen, Daliborku, Mihulku anebo rozlehlé zahrady? A ruku na srdce, jak je to dlouho, co jste Hrad navštívili? Kudy z nudy vás proto dnes pozve do areálu největšího hradního komplexu na světě. Tradiční sídlo českých panovníků, a od roku 1918 také prezidentů republiky, je jednou z nejnavštěvovanějších památek Česka. Poznejte tajemná zákoutí Pražského hradu i vy! Všechny expozice jsou přístupné denně (včetně pondělí) od 9:00 do 17:00 hodin, samotný areál je otevřený od 6:00 do 22:00 hodin.

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Na Seznamu světového dědictví UNESCO bylo v roce 2023 zapsáno 1188 míst. V České republice najdete celkem 17 památek UNESCO, dalších devět zápisů má Česko v kategorii nehmotného kulturního dědictví.

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.

Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech

Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech

Patříte také k obdivovatelům prvorepublikových vil a domů, které již v minulém století poskytovaly luxus dnešního bydlení a mají i něco navíc? A co to je? Možná genius loci anebo něco, co by se dalo označit jako duše domu. Do světa účelných užitných staveb, originálních interiérů a velkých zahrad, v kterých mnohdy nechyběl bazén, se podíváte v pražské Winternitzově či Müllerově vile, k legendám patří brněnské vily Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni. Zapomenout nesmíme ani na Loosovy interiéry v Plzni.

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Až budete procházet historické centrum Prahy, zvedněte pohled z rušných ulic a podívejte se nad portály starobylých domů. Malebná znamení, která dnes vnímáme jen jako dekorativní prvek v architektuře, kdysi lidem sloužila v každodenním životě. O čem domovní znamení v Praze vypovídají, jaký mají smysl a která přežila až do dnešních časů?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Co spojuje chrám svaté Markéty v Praze-Břevnově, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami či baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci? Patří mezi šestnáct církevních památek České republiky, oceněných čestným papežským titulem basilica minor. Nejnovějším přírůstkem v seznamu českých bazilik menších je chrám sv. Ludmily na pražských Vinohradech.

Neobjevené skvosty pro sezonu 2023

Neobjevené skvosty pro sezonu 2023

Objevujte s námi turisticky zajímavá místa, o kterých se (zatím) moc neví. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích. Proč se prodírat davy turistů na nejnavštěvovanějších památkách, když Česko skýtá řadu neobjevených skvostů? Na výběru destinací spolupracoval CzechTourism s kraji České republiky a portálem Kudy z nudy.

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl v roce 2023 Pražský hrad, lanová dráha na Petřín, Zoo Praha, aquapark AquaPalace Praha v Čestlicích a Dolní Vítkovice v Ostravě. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Plzeňský Prazdroj, Zoo v Olomouci, poutní areál Svatá Hora v Příbrami, zábavní park Mirakulum, Sky Bridge 721 nebo Termály Losiny. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.

Nejnavštěvovanější turistické cíle 2023 podle krajů – inspirace na výlety ze všech regionů

Nejnavštěvovanější turistické cíle 2023 podle krajů – inspirace na výlety ze všech regionů

Do Česka loni přijelo celkem 19,5 milionů turistů, z toho bylo zhruba 7,4 milionů hostů ze zahraničí a víc než 12,1 milionů Čechů. Před pandemií covid-19, tedy v roce 2019, do Česka přijelo celkem 22 milionů turistů, z toho bylo 10,9 milionů hostů ze zahraničí a víc než 11,1 milionů Čechů. Loni padl historický rekord v cestování Čechů po Česku. Návrat zahraničních turistů do Česka se dá čekat letos. Prvenství v návštěvnosti turistických cílů loni držel Pražský hrad, navštívilo jej 2,2 milionu lidí. Pomyslnou stříbrnou medaili získala Lanová dráha na Petřín, kterou využilo 1,9 mil. turistů a na třetí příčce je Zoologická zahrada v pražské Troji s 1,4 mil. návštěvníky.

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo 30 hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.

Restituce: kostely, kláštery a obrazy aneb majetek vracený církvím

Restituce: kostely, kláštery a obrazy aneb majetek vracený církvím

Zatímco restituce památek pro soukromé vlastníky už dávno proběhly a dnes se u soudů řeší už jen některá sporná rozhodnutí, na rozhodnutí o vracení majetku církvím se čekalo téměř dvacet let. V první vlně podle zákonů z let 1990 a 1991 bylo vydáno asi 200 kostelů a klášterů, konečné majetkové vyrovnání s církvemi ale bylo schváleno teprve v roce 2012.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Ochlaďte se za nejmohutnějšími hradními zdmi

Letošní velmi teplý úvod září přináší výrazně nadprůměrné teploty i překonání dlouholetých teplotních rekordů. Počasí v Česku bude i v nejbližších dnech nadprůměrně teplé a na většině území téměř bez deště. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia. Portál Kudy z nudy vám proto tentokrát přináší tipy, kam se vydat na výlet za chladivé zdi středověkých hradů, kam letní žár nepronikne. Mohutné a vysoké obvodové hradby zaručují příjemný chládek v tropickém počasí, anebo naopak bezpečí v případě vydatných dešťů.
3. září 2024 5:54
Památky

Hrady Karla IV. – víte, kde je najdete?

Využijte hezké dny k cestování a poznávání různých zákoutí naší vlasti.. Co takhle podniknout výlet na některý z hradů a zámků, kde žil anebo které založil Karel IV.? Král a císař byl v tomto směru velmi aktivní – a zdaleka nešlo jen o Karlštejn.
2. září 2024 6:37
Památky