ÚvodAktualitySeznamte se: 4. listopadu má svátek Karel
Životní styl

Seznamte se: 4. listopadu má svátek Karel

Skutečně má mužské křestní jméno Karel v novodobém pojetí význam „král“? Je pravda, že se tak vedle císaře Karla I. Velikého jmenovala řada evropských panovníků včetně našeho Karla IV., jednoho z nejznámějších českých vladařů. Všichni Karlové, Karlíkové, Karlíčkové, Kájové a Kájínkové mají svátek 4. listopadu a redakce Kudy z nudy jim přeje všechno nejlepší!
Jméno Karel se po Evropě rozšířilo v době vlády římského císaře Karla Velikého a objevuje se v řadě zemí. Na Slovensku se používá jméno Karol, v Německu a Rusku Karl, v Británii Charles, v Itálii Carlo, ve Španělsku a Portugalsku Carlos a v Maďarsku Károly. Ženská varianta jména zní Karla, Karolína, Karol či Charlotta.

Řadu Karlů také najdete na Kudy z nudy: z panovníků je to například poslední rakouský císař Karel I. anebo král a císař Karel IV., legendární zakladatel Karlštejna, Karlova mostu, Karlovy univerzity nebo Karlových Varů. V knihovnách možná máte knížky Karla Čapka, Karla Poláčka nebo Karla Klostermanna, při návštěvách Moravského krasu jste určitě slyšeli o výzkumech Karla Absolona, znáte i první českého premiéra Karla Kramáře nebo epidemiologa Karla Rašku a ve škole jste se učili zpaměti kousek básně Máj Karla Hynka Máchy nebo některé z balad Karla Jaromíra Erbena. Spousty Karlů najdete mezi umělci: zpívali jste si někdy písničky Karla Kryla, Karla Gotta, Karla Zicha, Karla Černocha, Karla Plíhala, Karla Svobody nebo Karla Hašlera? Máte rádi filmy Karla Kachyni a Karla Zemana, znáte herce Karla Rodena a Karla Šípa, architekta Karla Pragera, vynálezce hlubotisku Karla Klíče a už jste se byli podívat v Muzeu nákladních automobilů TatraKopřivnici na legendární tatrovky automobilového závodníka Karla Lopraise? Určitě si vzpomenete na další nositele slavného jména – nezapomeňte jim popřát vše nej!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Karel Poláček – jeden z nejlepších českých humoristů

Karel Poláček – jeden z nejlepších českých humoristů

Bylo nás pět, Hostinec U kamenného stolu, Muži v ofsajdu a moderní pohádka pro děti Edudant a Francimor: to jsou nejznámější knížky Karla Poláčka (22. března 1892, Rychnov nad Kněžnou – leden 1945, ?), českého spisovatele, humoristy, novináře a filmového scenáristy s židovskými kořeny.

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon (16. června 1877, Boskovice – 6. října 1960, Brno) byl krasový badatel a jedna z velkých postav evropské archeologie první poloviny 20. století. Jeho jméno je spojené s objevováním jeskyní Moravského krasu, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně.

Karel I. – poslední rakouský císař

Karel I. – poslední rakouský císař

Poslední habsburský císař Karel I. (17. srpna 1887, Rakousko – 1. dubna 1922, Madeira) byl v letech 1916–1918 také poslední český král. Čechy měl rád: část dětství prožil v Praze, ve Františkových Lázních se poprvé setkal se svou budoucí ženou a v roce 1917 koupil zámek v Brandýse nad Labem, kde chtěl s rodinou žít po skončení první světové války.

Karel Prager – vůdčí osobnost poválečné architektury

Karel Prager – vůdčí osobnost poválečné architektury

Karel Prager (24. srpna 1923, Kroměříž – 31. května 2001, Praha) byl významný český architekt 2. poloviny 20. století. Jeho stavby dodnes v mnohých vzbuzují rozporuplné pocity, architekti je považují za klenoty. Karel Prager je autorem památkově chráněných staveb Ústavu makromolekulární chemie, budovy Federálního shromáždění a Nové scény Národního divadla.

Karel Klíč – vynálezce hlubotisku

Karel Klíč – vynálezce hlubotisku

Heliogravura je grafická technika tisku z hloubky, která pracné ruční rytí nahradila fotochemickým procesem. Roku 1878 ji vynalezl malíř a vynálezce Karel Klíč (30. května 1841 Hostinné – 16. listopadu 1926 Vídeň), v roce 1890 ji pak zdokonalil a sestrojil i první hlubotiskovou rotačku. Podle svého tvůrce se technika občas nazývá klíčotypie.

Největší a nejznámější lázeňské město v České republice – Karlovy Vary

Největší a nejznámější lázeňské město v České republice – Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou největším lázeňským městem České republiky. Své jméno dostaly po císaři Karlu IV. Místní horké i studené léčivé prameny jsou využívány k pitným kúrám, koupelím a dalším procedurám.

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Dva a půl tisíce písní, dvaačtyřicet Zlatých slavíků, 32 zlatých desek a jedna diamantová, dvě ocenění Anděl a přezdívky jako Zlatý hlas Prahy nebo Božský Kája: to byl Karel Gott (14. července 1939 Plzeň – 1. října 2019 Praha), nejznámější český zpěvák.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Karel Kramář – první premiér Československé republiky

Karel Kramář – první premiér Československé republiky

První ministerský předseda Československé republiky Karel Kramář (27. prosince 1860, Vysoké nad Jizerou – 26. května 1937, Praha) byl pravicový politik, za Rakouska-Uherska předák mladočeské strany a poslanec Českého zemského sněmu (1894–1913). V roce 1918 po vyhlášení samostatného Československa se stal premiérem vůbec první československé vlády.

Karlův most v Praze – nejstarší pražský most

Karlův most v Praze – nejstarší pražský most

Třicet barokních soch, krásné výhledy na historické centrum Prahy, mostecké věže a řada legend: to všechno je Karlův most. Nejstarší pražský most založil roku 1357 král Karel IV., dokončen byl roku 1402 a patří k nejkrásnějším místům hlavního města.

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

První sentimentálně romantické básně psal Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha – 6. listopadu 1836 Litoměřice) německy a nazval je Versuche des Ignaz Macha, Pokusy Ignáce Máchy. Tehdy se psal rok 1829. O sedm let později vydal vlastním nákladem česky psaný Máj. Jediná kniha, která za jeho života vyšla, je dnes považovaná za vrcholné dílo českého literárního romantismu.

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Nikdo jiný nedokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám tak, jako to uměl Karel Klostermann (13. února 1848 Haag am Hausruck, – 16. července 1923 Štěkeň). Narodil se v Horním Rakousku, v obci Haag am Hausruck. Koncem května 1849 se rodina přestěhovala do Sušice, kde Karlův otec nastoupil jako praktický lékař. O svém radostném dětství na břehu Otavy píše Klostermann v knize Červánky mého mládí.

Karel Raška – nejvýznamnější epidemiolog 20. století

Karel Raška – nejvýznamnější epidemiolog 20. století

Karel Raška (17. listopadu 1909, Strašín, okres Klatovy – 21. listopadu 1987, Praha) je nejvýznamnějším epidemiologem 20. století a zakladatel moderní české epidemiologie. V roce 1963 se stal ředitelem sekce infekčních nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě a o čtyři roky později započal jím řízený boj proti neštovicím.

Karel Roden – známý český herec

Karel Roden – známý český herec

Karla Rodena (* 18. května 1962 České Budějovice) znáte z řady tuzemských i zahraničních filmů. Kariéru zahájil už v roce 1983 filmem Zámek nekonečno, do paměti řady diváků se zapsal hlavně v následujících letech díky snímkům Jak básníci přicházejí o iluze, Copak je to za vojáka, Čas sluhů, Král Ubu, Hlídač č. 47 a v dalších filmech. Za svou tvorbu získal řadu ocenění, včetně několika Českých lvů. Kromě domácích úspěchů se prosadil i v zahraničních produkcích, kde zaujal v hollywoodských filmech 15 minut, Bourneův syn a Hellboy.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Karel Jaromír Erben – sběratel českých lidových písní a pohádek

Karel Jaromír Erben – sběratel českých lidových písní a pohádek

Známý sběratel lidové slovesnosti a básník, ale také historik, právník, archivář a překladatel: Karel Jaromír Erben (7. listopadu 1811 Miletín – 21. listopadu 1870 Praha) byl muž mnoha řemesel. Zná ho každý, kdo u tabule musel recitovat dejme tomu Polednici, někdy viděl film Kytice anebo jel přes Miletín, městečko v Podkrkonoší. Básníkův pomník s výjevy z jeho díla a národních pověstí stojí přímo na hlavním náměstí.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Neobjevené skvosty pro sezonu 2025

Hledání neobjevených skvostů je vzrušující dobrodružství, které nás vede k objevování nových míst, zážitků a příležitostí. CzechTourism a portál Kudy z nudy každý rok zveřejňuje tipy z každého ze 14 krajů tipy na jedinečná, ale návštěvníky ne příliš navštěvovaná místa nebo atraktivity, které si zaslouží větší pozornost cestovatelů nejen v nadcházející turistické sezóně. Nabídka turistických cílů pro rok 2025 přináší mnoho skrytých pokladů, které čekají na své objevení. Najděte si cestu k neznámým památkám, ne všechna zajímavá místa potřebují být nová, aby byla překvapivá!
18. květen 2025 11:58
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
18. květen 2025 10:29
Životní styl

Deset tipů, kde si s dětmi užijete volný den na venkovských farmách

Hledáte místo, kde si užijete alespoň jediný den na venkovské farmě, uvidíte kozy, ovce, slepice, kočky a další domácí zvířata, a ještě přitom třeba ochutnáte něco dobrého? Na portálu Kudy z nudy objevíte řadu farem, které právě takové zážitky nabízejí. Nejvděčnějšími návštěvníky bývají samozřejmě rodiny s malými dětmi.
13. květen 2025 10:00
Životní styl

10 tipů na skvělý víkend pro ženy

V tipech na víkendy a pobyty naleznete skutečně zajímavé nabídky – od historických pobytů na hradě či zámku, přes pobyty v exoticky laděném prostředí, až po víkendy v lázních. Vychutnejte si wellness víkendy pro ženy plné smyslových požitků a užijte si romantiku a pohodu v Česku!
11. květen 2025 8:12
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.
8. květen 2025 11:05
Životní styl

50 tipů, kam vzít maminku na oslavu Svátku matek

Den matek je ideální příležitostí, jak říct mamince, jak moc pro vás znamená. Letos připadá na neděli 11. května 2025. Den matek se slaví tradičně po celém svět druhou květnovou neděli. V Česku ho slavíme už od roku 1923 díky Alici Masarykové, která svátek přinesla z Ameriky. Přemýšlíte, jak mamince udělat radost? Nezůstávejte jen u kytice – na portálu Kudy z nudy najdete spoustu tipů na výlety a zážitky, které jí vykouzlí úsměv na tváři.
8. květen 2025 10:55
Životní styl

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
8. květen 2025 10:32
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.
6. květen 2025 21:06
Životní styl