ÚvodAktualitySeznamte se: 4. října má svátek František
Příroda

Seznamte se: 4. října má svátek František

Pochází mužské křestní jméno František z italštiny? A byl prvním nositelem italské verze jména „Francesco“ svatý František z Assisi, řeholník, zakladatel řádu františkánů a také tradice stavění vánočních jesliček? Netušíme, ale zato víme, že 4. října má svátek František a my všem Frantům, Frantíkům, Fráňům, Frankům a Franckům, Fandům, Fanoušům a Fanouškům přejeme všechno nejlepší!
František z Assisi možná nebyl první Francesco a dokonce se původně ani František nejmenoval; jméno populárního světce znělo Giovanni Battista Bernardone. Každopádně ale patří k nejznámějším Františkům na světě. Díky němu se také jméno vyskytuje ve většině zemí: v angličtině se používá verze Frank, Francis nebo Franklin, v němčině Franz, Frank nebo Franziskus, francouzská podoba jména zní Francois, italská Francesco, španělská Francisco a maďarská Ferenc.

Řadu Františků také najdete na Kudy z nudy: je tu například historik František Palacký, vynálezce František Křižík, zakladatel značky Jawa a průmyslník František Janeček, kardinál František Tomášek, císař František Josef I. i následník trůnu František Ferdinand d’Este. Jméno František nosil i pověstný dobrodruh Franz von Trenck, z uměleckého světa připomeňme fotografa Františka Drtikola, malíře Františka Kupku či Františka Bílka, řezbáře Františka Slavíka, hudebního skladatele Františka Antonína Míču anebo spisovatele Františka Nepila, Franze Kafku, Františka Ladislava Čelakovského, Františka Hrubína nebo Františka Xavera Šaldu. Křestní jméno František má i řada českých herců a zpěváků, namátkou František Smolík, František Němec, František Kovářík, František Filipovský, František Ringo Čech nebo František Nedvěd. Jméno inspirovalo také některá zeměpisná jména, například Františkovy Lázně se sochou zvanou František nebo huť František v Sázavě.
 
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Mezinárodní den zvířat

Mezinárodní den zvířat

Chovatelé i milovníci zvířat po celém světě slaví 4. října Mezinárodní den zvířat. Datum bylo zvoleno symbolicky podle úmrtí svatého Františka z Assisi (1182–1226), patrona všech němých tváří, který se celý život věnoval opuštěným a nemocným zvířatům. Svátek se slaví již od roku 1931, v České republice poprvé proběhl v roce 1994.

František Gellner – básník, který se ztratil

František Gellner – básník, který se ztratil

Nad osudy básníka a ilustrátora Františka Gellnera (19. června 1881, Mladá Boleslav – asi 13. září 1914, Halič, Polsko) i po více než sto letech od jeho zmizení visí otazníky. Básník, prozaik, ilustrátor a představitel generace anarchistických buřičů byl prohlášen za nezvěstného na haličské frontě 1. světové války. Zbylo o něm jen málo, ostatně jeho životní pouť se uzavřela v jeho třiatřiceti letech.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

František Plánička – jeden z nejlepších fotbalových brankářů v historii

František Plánička – jeden z nejlepších fotbalových brankářů v historii

Fotbalový brankář František Plánička (2. června 1904, Praha – 20. července 1996, Praha) patřil k nejlepším fotbalistům světa. Celý jeho život i sportovní kariéra byly spojené s pražským klubem Slavia. Za svůj příkladný rytířský přístup ke sportu byl dokonce oceněn cenou fair-play světové organizace UNESCO.

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

Malíř František Kupka (23. září 1871 Opočno – 24. června 1957 Puteaux, Francie) je z komerčního hlediska nejdražším českým umělcem. Několik jeho obrazů bylo prodáno za částky přesahující 60 milionů korun, abstraktní malba z 20. let minulého století Tryskání II se v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražila za v přepočtu za 196 milionů korun (s aukční přirážkou 231 milionů) a stala se tak vůbec nejdražším vydraženým dílem českého umělce. Kupkovala olejomalba nazvaná Conception/Danae (Početí) se v pražské aukci v roce 2024 prodala za 115 milionů korun (s aukční přirážkou 126,5 milionu korun), což udělalo z obrazu nejdražší v Česku vydražený obraz.

František Antonín Míča – hudební skladatel, kapelník a autor první česky zpívané opery

František Antonín Míča – hudební skladatel, kapelník a autor první česky zpívané opery

Barokní hudební skladatel a kapelník František Antonín Míča (2. září 1696, Náměšť nad Oslavou – 15. února 1744, Jaroměřice nad Rokytnou) se často objevuje ve vědomostních soutěžích, křížovkách a kvízech. Zazní-li otázka, kdo byl autorem první česky zpívané opery, pak by mělo zaznít právě jméno muže, který byl původně komorníkem hraběte Jana Adama z Questenberka.

František Josef I. – poslední velký císař

František Josef I. – poslední velký císař

Ačkoli pro mnohé z nás je rakouský císař a uherský král František Josef I. (18. srpna 1830, Vídeň – 21. listopadu 1916, Vídeň) symbolem starého mocnářství a zaniklé rakousko-uherské monarchie, i „stařičký mocnář“ kdysi nastoupil na trůn jako osmnáctiletý mladík. Seděl na něm neuvěřitelných 68 let, což ho mezi našimi panovníky řadí na první místo v délce vlády.

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

Konstruktér a vynálezce František Janeček (23. ledna 1878, Klášter nad Dědinou – 4. června 1941, Praha) měl na kontě desítky patentů a vynálezů, světovou slávu jeho podniku ale přinesly až motorky značky Jawa. První motocykl této značky představil v roce 1929 na Mezinárodním autosalonu v Praze.

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.

František Nepil – spisovatel a autor oblíbených rozhlasových fejetonů i Večerníčků

František Nepil – spisovatel a autor oblíbených rozhlasových fejetonů i Večerníčků

Knížky Já Baryk, Polní žínka Evelínka nebo Makový mužíček, řada humoristických knížek pro dospělé, a také rozhlasové fejetony, které knižně vyšly pod názvem Dobré a ještě lepší jitro: tak známe spisovatele Františka Nepila (10. února 1929, Hýskov – 8. září 1995, Praha). Zamilovali jsme si ho nejenom kvůli sametovému hlasu, ale také díky optimismu, lidskosti a dobré náladě, kterou ve svých vyprávěních přinášel.

František Drtikol – významný český fotograf

František Drtikol – významný český fotograf

Fotograf, malíř, mystik, učitel i mistr: to byl František Drtikol (3. března 1883 Příbram – 13. ledna 1961 Praha). Coby první český fotograf si získal světové uznání již za svého života a povýšil na umění ženský akt. Jeho snímek Composition z roku 1929 se na aukci prodal za 1,6 milionu korun.

František Palacký – největší český historik

František Palacký – největší český historik

František Palacký (14. června 1798 Hodslavice – 26. května 1876 Praha-Nové Město) je považován za otce české historiografie. Zajímal se o české dějiny, především o dobu husitskou, kterou považoval za dobu uskutečnění národních, demokratických a sociálních ideálů.

Další aktuality

Vypravte se na výlety za přírodními unikáty

Jedinečná přírodní lokalita, unikátní přírodní ekosystém, výjimečný přírodní útvar – krajina České republiky je tím nejcennějším, co naše republika má. Vydejte se s námi od zkamenělého příboje tropického moře přes zbytky pralesů a močálů do hlubin Země a poznejte tak některé z přírodních unikátů naší vlasti.
4. červenec 2025 9:00
Příroda

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Hory, kopce, skály a vyhlídková místa nás fascinují od nepaměti. Nechejte se inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
29. červen 2025 8:22
Příroda

Který strom se stane vítězem ankety Strom roku? Známe finalisty!

O titul Strom roku České republiky 2025 se letos utká deset finalistů z různých koutů země, a to od 21. 7. do 5. 10. 2025. Odborná porota Nadace Partnerství vybrala soutěžící z celkem 88 nominací. Mezi finalisty najdete lípy, duby, javor, hrušeň, topol nebo vrbu.
25. červen 2025 14:00
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
24. červen 2025 3:44
Příroda

Vydejte se za krásou našich jezer

Poznejte nádherná jezera v Česku. Podnikněte výlet pěšky, na kole i autem. Nechte se unést klidnou krásou přírody a na místech, kde je to povoleno, se osvěžte v chladné jezerní vodě. Objevíte krásná šumavská ledovcová jezera, revitalizované rekreační vodní plochy na místech bývalých dolů, romantické pískovny i raritní přírodní útvary.
22. červen 2025 8:02
Příroda

10 tipů na výlet do Zoo (nejen pro děti)

Zoo patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Neslouží však jen k rekreačním účelům, ale také ke vzdělávání, výzkumu a ochraně druhů, jejich zachování a chovu. Často je to jediný způsob, jak udržet nějaký živočišný druh na Zemi. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Dnešní zoologické zahrady si kladou za cíl zejména ochranu biodiverzity a ochranu živočišných druhů. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby.
21. červen 2025 11:15
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Jak se zchladit ve vedru? Kam se vydat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
21. červen 2025 9:04
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
21. červen 2025 9:00
Příroda