ÚvodAktualityČeské rekordy: dopravní a železniční NEJ České republiky
Památky

České rekordy: dopravní a železniční NEJ České republiky

Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na rekordy a kuriozity, které objevíte na 9500 kilometrech našich kolejí a na bezmála třech tisících stanic a zastávek. Zajímavostí je opravdu hodně, ostatně podle statistik máme nejhustší železniční síť v Evropě. Zajímají vás další dopravní nej? Jejich přehled najdete u nás na Kudy z nudy!
Příběh českých železnic začal v první polovině 19. století na koněspřežce z Českých Budějovic do Lince. Vůbec nejstarší železniční trať v České republice už sice neexistuje, ale v Českých Budějovicích ji připomíná muzeum a v Bujanově takzvaná koláčová stanice a muzeum. Z Tábora do Bechyně se svezete Elinkou, první elektrickou dráhou ve střední Evropě. Jméno jejího stavitele vás asi nepřekvapí: František Křižík. Chcete se projet romantickou úzkokolejkou? Po nejdelší úzkorozchodné železnici v Česku sice právě nyní vlaky nejezdí, ale úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy jezdí pravidelně, stejně jako jiná železniční kuriozita, bývalá ozubnicová trať z Tanvaldu do Harrachova.

Inspirace pro šotouše! Přehled nejlepších výletů po železnici pro milovníky vlaků

Několik železničních rekordů najdete na Šumavě: v Novém Údolí je nejkratší mezinárodní železnice na světě, titul nejvýše položené železniční staniceKubova Huť v nadmořské výšce 995 metrů na trati ze Strakonic do Volar. Nejvýše položená rychlíková železniční stanice u nás pak je Špičák v nadmořské výšce 836 metrů na trati z Plzně do Železné Rudy. V nedalekém sedle se nachází i nejvýše položené místo na železnici na našem území. Nejvyšší železniční zastávkou na Moravě a ve Slezsku je Ramzová v nadmořské výšce 760 metrů. Naopak nejníž položená železniční zastávkaDolním Žlebu: má nadmořskou výšku pouhých 117 metrů.

Že je Hlavní nádraží Praha největší osobní železniční nádraží v České republice vás asi nepřekvapí, ale víte, že patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy? Největší nákladovou stanici najdete v České Třebové.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR Památky

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Železniční muzeum v Rokytnici Kultura

Železniční muzeum v Rokytnici

V bývalé výtopně parních lokomotiv v Rokytnici je pro veřejnost otevřena expozice věnovaná historii železnice v regionu, ale především železniční trati Doudleby – Vamberk – Rokytnice.

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích Kultura

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Úzkorozchodná železniční trať Třemešná – Osoblaha Zážitky

Úzkorozchodná železniční trať Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (s napojením na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov Památky

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov

Kdysi převážně německá obec Fukov / Fugau byla zbořena roku 1960. Dnes ji připomíná jen hřbitov, boží muka a secesní vodárna.

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově Kultura

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Muzeum koněspřežné dráhy, která vedla z Českých Budějovic do Lince naleznete v objektu bývalého strážního domku v Bujanově. Dozvíte se zde o historii této unikátní technické památky, která byla první svého druhu na evropském kontinentě.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec Památky

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Ramzová – nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách Památky

Ramzová – nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách

Nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách se nachází a Ramzovském sedle. Nádraží v Ramzové leží ve výšce 760 m n. m. a bývala nejvýše položenou rychlíkovou stanicí u nás, rychlíky zde však již nestaví.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Největší nákladová stanice v České republice – Železniční uzel Česká Třebová

Největší nákladová stanice v České republice – Železniční uzel Česká Třebová

Jedním z nejdůležitějších železničních uzlů a největší nákladní stanici je Česká Třebová. Nachází se zde rozsáhlé seřaďovací stanice, velké osobní nádraží, kde zastavují téměř všechny osobní vlaky, které přes něj projíždějí a Depo kolejových vozidel.

Nejužší koleje v České republice – trať Frýdlant-Heřmanice

Nejužší koleje v České republice – trať Frýdlant-Heřmanice

Nejužším rozchodem kolejí se může pochlubit trať z Frýdlant – Heřmanice, která má rozchod 750 mm. Trať, nacházející se v severních Čechách u hranic s Polskem a Německem, byla pro veřejnou dopravu otevřena 25. srpna 1900.

Nejdelší úzkorozchodná dráha v České republice – trať Jindřichův Hradec-Obrataň

Nejdelší úzkorozchodná dráha v České republice – trať Jindřichův Hradec-Obrataň

Nejdelší úzkorozchodná dráha o rozchodu 760 mm bývala dlouhá 46 km a vede z Jindřichova Hradce do Obrataně. Od října roku 2022 zde vlaky nejezdily, k zahájení provozu však došlo opět v září 2024.

První elektrická železniční trať v České republice – trať Tábor-Bechyně

První elektrická železniční trať v České republice – trať Tábor-Bechyně

Dosud funkční trať je provozována od roku 1903 mezi Táborem a Bechyní v délce 24 km. Bechyňská železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Železniční vagóny byly již v té době osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách.

Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58 ‰. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.

Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice

Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice

Nejstarší železniční tratí byla koněspřežná železnice spojující již od roku 1832 České Budějovice s Lincem. Trať byla postavena především pro dopravu zboží (hlavně soli), ale také osob. Dodnes se z železnice moc nedochovalo, protože dnešní trať z Českých Budějovic do Lince z větší časti kopíruje dráhu koňky.

Pražský dopravní uzel – největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Pražský dopravní uzel – největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Do Prahy vedou 4 dálnice, 3 silnice pro motorová vozidla, 4 silnice I. třídy a 10 železničních tratí.

Nejníže položená železniční zastávka v České republice – železniční zastávka Dolní Žleb

Nejníže položená železniční zastávka v České republice – železniční zastávka Dolní Žleb

Zastávka leží v údolí Labe na Děčínsku na trati vedoucí do Německa, a to v nadmořské výšce 117 m. Na nádraží v Dolním Žlebu je radost čekat na vlak. Když je pěkně, můžete se kochat výhledem na Labské pískovce. V nepříznivém počasí se v čekárně dočtete o velmi zajímavé historii zdejších nosových hodin. Jsou jediné tohoto druhu v Česku. Nachází se zvenku čekárny směrem k perónu a ozývá se z nich tiché tikání.

Nejkratší mezinárodní železnice na světě – trať Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě

Nejkratší mezinárodní železnice na světě – trať Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě

Nové Údolí na Šumavě je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Leží na státní hranici s Německem, kde bývala rušná pohraniční osada, ze které se však do dnešních dnů zachovala jedna chalupa, bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží.

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

Kubova Huť – nejvýše položená železniční stanice v České republice

Kubova Huť – nejvýše položená železniční stanice v České republice

V roce 1899 byla s rozvojem průmyslu vybudována mezi Vimeprkem a Volary železniční trať. Zastávka Kubova huť (995 m n. m.), kde se vyrábělo sklo, se stala nejvýše položenou železniční stanicí v České republice.

Autonomní vlaky – první vlaky bez strojvedoucích na Švestkové dráze

Autonomní vlaky – první vlaky bez strojvedoucích na Švestkové dráze

Když přijde řeč na vlak bez strojvedoucího, většinou jde o horor nebo článek v bulvárním tisku. Jenže autonomní vlaky, tedy bez strojvedoucích a vybavené jen kamerami a senzory, by postupně na českých železnicích měly vystřídat ty klasické. První vlak, který nepotřeboval strojvedoucího, se rozjel po Švestkové dráze v roce 2021.

Parní lokomotiva 464.102 „Ušatá“ ze sbírek NTM – jeden ze dvou prototypů

Parní lokomotiva 464.102 „Ušatá“ ze sbírek NTM – jeden ze dvou prototypů

Národní technické muzeum (NTM) buduje na Masarykově nádraží v Praze nové železniční muzeum. V jeho sbírkách se nachází také raritní parní lokomotiva 464.102 „Ušatá“. Od roku 2023 se se stane plně provozním exponátem Národního technického muzea a bude k vidění v čele historických vlaků na našich tratích.

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.

7 věcí, které nevíte o… Dni železnice, tradiční podzimní akci pro milovníky vlaků

7 věcí, které nevíte o… Dni železnice, tradiční podzimní akci pro milovníky vlaků

Den železnice je tradiční velká oslava pro všechny fanoušky lokomotiv, vagonů a nádraží. Hlavní akce je putovní, každý rok se koná v jiném městě, a provázejí ji Regionální dny železnice v desítkách dalších míst. Kdy se velká železniční slavnost pořádala poprvé a proč se Den železnice slaví právě 27. září?

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

Vlakem nemusíte jezdit jen do práce a do školy! Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat na výlety po tratích, které se od těch běžných něčím liší. Čím? Jsou krásnější, provází je barvité příběhy, mají neobvyklá jména a někde na trati se také často skrývají místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Vydejme se tedy společně objevit kouzlo lokálních tratí a dávno zapomenutých časů na českých železnicích.

Švýcarský panoramatický vůz – novinka roku 2023 na české železnici

Švýcarský panoramatický vůz – novinka roku 2023 na české železnici

Švýcarské Alpy sice do Česka přestěhovat nedokážeme, ale švýcarské panoramatické vyhlídkové vozy ano. Od léta 2023 začal vlak s vyhlídkovým vozem pravidelně jezdit na české železnici, a to na lince Porta Moravica z rakouského Grazu do polské Přemyšle. V České republice se jím svezete mezi Břeclaví a Bohumínem.

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.

Další aktuality

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů

Určitě znáte města, kde mají starší hrad a novější zámek. Co ale spojuje Potštejn, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany, Dačice anebo většinu velkých měst? Jsou to místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy! Společně objevíme nejenom zajímavé turistické kuriozity, ale také města, kde můžete jít ulicemi doslova od kláštera ke klášteru!
25. březen 2025 12:51
Památky