ÚvodAktualitySwamp, Pecopala, Soos a České i Moravské Toskánsko, Švýcarsko, Amazonie nebo Kalifornie: domácí cestování za exotikou
Příroda

Swamp, Pecopala, Soos a České i Moravské Toskánsko, Švýcarsko, Amazonie nebo Kalifornie: domácí cestování za exotikou

Poslechněte si audio verzi článku
Toužíte po dobrodružství, ale nechce se vám stát fronty na letišti? Žádný problém. Česká republika ukrývá tolik exotických jmen, míst a krajin, že by jeden nevěřil. Vydejte se s Kudy z nudy za nejzajímavějšími místy v Česku, kde si budete připadat jako v Karibiku, na Divokém západě nebo v džungli. Batoh na záda, foťák do ruky – a vyrážíme!
Česká republika možná nemá oceány, sopky ani palmové háje, ale vynahradí vám to originalitou, přírodní rozmanitostí a názvy, které rozbuší srdce každému milovníkovi dobrodružství. Ať už se vydáte na exotická místa v Česku za hranice slovníků nebo do krajin, které připomínají jiné kouty světa, nejlepší cesty začínají tam, kde je nečekáte.

Když uslyšíte názvy jako Swamp, Soos nebo Pecopala, asi vám hlavou proběhne obraz horké džungle, zákeřného bahenního démona a expedice s mačetou. A pak zjistíte, že jste pořád v Česku. Vítejte v říši české exotiky, se kterou občas mají problémy i zkušení turisté.
 

Podivné názvy českých míst, kde si budete připadat jako v exotických zemích

Na první poslech byste nevěřili, že tahle místa najdete v Česku. Swamp, Soos nebo Pecopala jsou jména jak vystřižená z dobrodružných románů, ale realita je ještě lepší. Na Kudy z nudy přinášíme tipy, kde se za exotikou stačí vypravit maximálně vlakem nebo autem. Nevěříte vlastním očím? My taky ne, ale mapy nelžou!
 

Soos

Ne, není to zaklínadlo, ani chyba tisku. Soos je přírodní rezervace kousek od Františkových Lázní, kde to vypadá jako na konci světa. Bahenní sopky, bublající rašeliniště a k tomu mlha, která by se dala krájet. Když tam poprvé vkročíte, čekáte, že zpoza kapradin vyskočí velociraptor. Místní to berou v klidu a říkají, že je to prostě jen trošku bláta. Turisté mezitím s úžasem sahají po kamerách a zachytávají závany cizokrajného sirnatého vzduchu. Mimochodem, jak se to čte: Soos se správně vyslovuje tak, jak čtete: s oběma „o“, tedy nikoli sós nebo sús. Nejde o hustou omáčku ani naléhavé volání o pomoc, oblast připomínající malý český Yellowstone prý získala své jméno z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál.
 

Swamp

Když uvidíte ceduli s nápisem Swamp, máte chuť otočit auto a koupit si harpunu. Ve skutečnosti je Swamp bažinatý skvost kousek od Máchova jezera. Připravte si holínky a odvahu: na naučné stezce vás čekají temné mokřiny, bublající tůně a atmosféra jak vystřižená z hororu o zmizelých výletnících. Na druhou stranu – kdy jindy si legálně zahrát na Lovce krokodýlů v Česku?
 

Pecopala

Východně od Máchova jezera leží kopec s cizokrajně znějícím jménem Pecopala. Výslovnost s „k“ – tedy Pekopala – je špatně; pro druhý nejvyšší bod Hradčanské pahorkatiny severovýchodně od Doks se někdy používá jen název Pec, a ten už rozluštit dokážeme. Jestli ale šlo o pec na pálení dřevěného uhlí a kolomazi, sušení lnu nebo ovoce anebo docela jinou pec, to nevíme. Pecopala je součástí národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala se zajímavou florou i faunou. Ideální na piknik s někým, kdo ocení, že jedete na Pecopalu, a ne že ho táhnete někam na Mácháč.
 

Místa, která existují ve světě i u nás

Určitě se vám to už někdy stalo: splést si Český Šternberk se Šternberkem u Olomouce anebo Žebrák s Točníkem nedá velkou práci. Za exotikou totiž nemusíte cestovat až na kraj světa, stačí se vypravit třeba jen k sousednímu městu. Stačí mapa, naložený batoh, trocha fantazie... a možná repelent. Pro jistotu.
 

Montserrat u Slavonic

montserratKdyž slyšíte Montserrat, čekáte karibské pláže, rum v kokosové skořápce anebo slavné poutní místo ve Španělsku. A ono houby – jste v jižních Čechách, v lesích u Slavonic. Ale nebojte: zelené moře luk, tajemné lesní pěšiny a ticho, co zvoní v uších, je možná ještě lepší než města a pláže plné turistů. Ovšem stopy skutečně vedou do Španělska: kopie sochy zázračné Černé Madony stojí v poutním kostele Montserrat už od 17. století.
 

Ballymote v Pošumaví

Další exotikou dýchající místo najdete v Pošumaví u Nalžovských Hor: v přítmí lesa Prašivice stojí umělá zřícenina hradu Ballymote s věžemi a bránou. Nechali ji postavit členové původně irského šlechtického rodu Taaffe z Carlingfordu a její okolí zároveň proměnili v pohádkový anglický park. Místní kameník Kvíčala upravil kamenné balvany do podoby draka a želvy, v lese vyrostly altány a jezírko. Na návrší pak nechal Ludvík Taaffe, prezident nejvyššího soudu rakouské monarchie, postavit kopii někdejšího rodového sídla. Ruiny skutečného hradu Bhaile an Mhóta neboli Ballymote můžete v Irsku vidět dodnes; leží u města Sligo.
 

Salingburg u Františkových Lázní

Na první pohled byste čekali, že v místě s tímhle názvem uslyšíte Wagnera a spatříte rytíře v lesklém brnění. Ale ne, vítá vás romantická rozhledna Salingburg u Františkových Lázní, postavená čistě pro parádu a výhledy. Žádné obléhání, jen cvakání fotoaparátů a šustění svačinových sáčků v batohu. Akorát že na rozdíl od okolních stromů rozhledna nevyrostla, a tak z ní není vidět skoro nic. Má několik věží, vrchol té nejvyšší slouží jako vyhlídka a pojmenovaná byla podle starodávného označení zdejší kyselky saling. Jestli v ní skutečně žije duch minerálních pramenů Salinger, na to budete muset přijít sami.
 

Světové destinace v Česku

Česko možná nemá oceán ani sopky, ale v názvech si na exotiku hraje jako velký svět. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zní jako by patřila na mapu Karibiku, do srdce Amazonie nebo na toskánské kopce – a přitom je možná máte za rohem.
 

Česká Kalifornie

Odhadnete, kde se nachází Česká Kalifornie? Mikroregion s tímto názvem se objevil v Českém středohoří v roce 2022. Jedná se o sdružení obcí Býčkovice, Chudoslavice, Trnovany, Ploskovice, Třebušín, Křešice a Žitenice. Oblast je podobně jako Kalifornie v USA proslulá pěstováním ovoce, v minulosti především jablek, a v současnosti také hrušek, meruněk, švestek, broskví a třešní. Čerstvé a chutné ovoce je uskladněno v chladírnách a ovocnáři je prodávají takzvaně ze dvora. Zajet si pro ně můžete například do Ploskovic anebo do ovocnářství Jelínek v Těchobuzicích.
 

Amazonie u Lanžhota

Lužní lesy na jihu Moravy nejsou marketingový trik – když zafouká vítr a šumí stromy, připadáte si jako v džungli. V Moravské Amazonii chybí k dokonalosti snad jen opice na větvích. Gumáky doporučeny, dobrodružství zaručeno.
 

Moravské Toskánsko

Vlnící se krajina Moravského Toskánska u Kyjova a Šardic si za poslední roky vybojovala titul superstar Instagramu a sociálních sítí. Ale na rozdíl od italského originálu tady nepotkáte davy Japonců s foťáky – spíš traktor v dálce a vůni čerstvé ornice.
 

Česká Kanada

Zapomeňte na bobry a javorové sirupy – v České Kanadě vládne minimalistická verze divočiny: rozlehlé lesy, rybníky jak z pohádky, vítr, co vám profoukne i duši, a ticho, ze kterého až přeběhne mráz po zádech. Jasně, není to Kanada, ale možná je to ještě lepší.
 

České Švýcarsko

Švýcarsko bez bank, sýrů a přesných hodinek? Ano, prosím! České Švýcarsko nabízí divoké soutěsky, skalní brány a pohledy, ze kterých by se i pravý horal rozplakal štěstím. Jen místo kravských zvonců tu uslyšíte maximálně cvakání fotoaparátů.
 

Další exotické cestovní tipy

Hledáte další tipy, kam se vypravit za exotikou?

Přehled tipů seriálu Světové Česko
 
Vyzkoušejte třeba místa s biblickými názvy a vydejte se na výlet z od Jordánu přes Tábor na Babylon nebo do Jeruzaléma.
 
Kdo se chce podívat do teplých krajin, může se s Kudy z nudy vypravit na Saharu, do Habeše či k Asuánu, na Tajvan a do Šanghaje.
 
Na vášnivé cestovatele čeká i seriál #světovéČesko a jeho abeceda. Našli jsme spousty fantastických míst z celého světa – a přitom jsou u nás doma, v místech, kam to máte docela blízko.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Moravská Amazonie – soutok Moravy a Dyje Příroda

Moravská Amazonie – soutok Moravy a Dyje

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed lužních lesů, se stékají řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím ČR, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy, chráněná jako CHKO Soutok.

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka Příroda

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst

Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst

Víte, že u nás existuje Sloní náměstí? Pokud byste podle jména hádali, že ho najdete v nějaké zoologické zahradě, kdepak: skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města. Zároveň vás pozveme na africké procházky na Saharu, do Habeše či k Asuánu, a dokonce i na český Tajvan anebo až do Šanghaje. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet za slony!

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Chloubou liberecké botanické zahrady jsou především sbírky tropických rostlin. Naleznete zde však i další unikáty, například nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Ve skleníkovém areálu ve tvaru rostlinných buněk najdete také populární obří leknínovitou rostlinu viktorii.

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks Příroda

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala je jednou z prvních rezervací v Česku, které byly zahrnuty do sítě biogenetických rezervací Rady Evropy. Nachází se severovýchodně od města Doksy.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos Příroda

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Poutní kostel Montserrat u obce Mutná Památky

Poutní kostel Montserrat u obce Mutná

Kostelík Mont Serrat stojí uprostřed lesa na romantickém místě, vzdáleném asi kilometr západním směrem od obce Mutná. Kostel bývá označován také jako Montserrat u Cizkrajova. Poutní kostel Bolestné Panny Marie má méno podle slavného španělského poutního místa.

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče Příroda

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče

Mácháč, to není jenom koupání, ale také poznávání! Naučná stezka Swamp je pojmenována podle Národní přírodní památky Swamp ležící při březích Máchova jezera. Naučná stezka seznamuje s chráněnými a kriticky ohroženými živočichy, rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera.

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě Letní sporty

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

Umělá zřícenina Ballymotte Památky

Umělá zřícenina Ballymotte

Nad městečkem Nalžovské Hory byla kolem roku 1840 postavena věrná kopie irského rodového sídla hraběte Taaffe – hradu Ballymotte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem.

Vrch Pecopala u Doks Příroda

Vrch Pecopala u Doks

Pecopala (451 m n.m.) je neovulkanický vrch asi 4,5 km severovýchodně od města Doksy. Vrch vyčnívá z pískovcové plošiny Hradčanské pahorkatiny.

Přírodní rezervace Smraďoch Příroda

Přírodní rezervace Smraďoch

Nad celým územím se vznáší podivný zápach. Vystupuje z malých puklin, kolem kterých neuvidíte na první pohled žádný život. Plyn, který se zde prodírá z hlubin Země, je oxid uhličitý "ovoněný" sirovodíkem. Je pozůstatkem kdysi mohutné tektonické činnosti zdejší oblasti.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních Příroda

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách Příroda

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte. K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka, u lesa parkoviště není.

10 tipů, kde si v Česku užít safari

10 tipů, kde si v Česku užít safari

Také byste chtěli vidět exotická zvířata volně se pohybující savanou, ale nemáte zrovna na dovolenou v Africe anebo se vám nechce tak daleko cestovat? Řešení je jednoduché. Neřekli byste, kolik safari zážitků nabízí naše skromná republika. O safari ve Dvoře Králové určitě víte, ale existuje i řada dalších míst, kde uvidíte zvířata volně se pohybovat. Na safari se můžete vypravit například do Olomouce, Chomutova a do Ostravy. Jedinečným zážitkem je pak „safari“ v Národním parku Šumava.

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů

Nemusíte hned letět za oceán, abyste spatřili největší stromy planety. Sekvojovec obrovský se dnes v přírodě vyskytuje pouze ve výškách mezi 1 500 až 2 500 m nad mořem, a to na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii. Od poloviny 19. století však byly impozantní a stále zelené stromy vysazovány v evropských parcích.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.

Další aktuality

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
18. květen 2025 15:33
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
17. květen 2025 15:00
Příroda

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Uvidíte kvést magnólie, šeříky, azalky, dříny i nádherné rododendrony. Z cibulovin potěší pivoňky, kosatce, narcisy, macešky, pozdní tulipány, gladioly nebo hořce.
12. květen 2025 18:00
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.
12. květen 2025 9:31
Příroda

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

V podzemí se ukrývá mnoho tajemných prostor – v jeskyních a starých štolách narazíte na podzemní jezírka, romanticky působí podzemní říčky a nedaleko Rudice objevíte dokonce i vodopád! Lákavá jsou tato místa i tím, že je lze většinou navštívit jak v hlavní, tak i mimo turistickou sezónu. Navíc se zde schováte za letních veder i v případě deštivého počasí!
12. květen 2025 9:21
Příroda

Vydejte se do národních geoparků za poznáním: do stvěta trilobitů, pravěkých moří a unikátních hornin

Fascinující geologické útvary, zajímavé naučné stezky, stopy dávných horníků a příběhy Země, to jsou národní geoparky. V Česku jich je jich už 11! Víte, že prvním českým členem Sítě evropských geoparků (EGN) se stal geopark Český ráj? Vydejte se za objevováním pravěkých moří, starých lomů a dalších přírodních zajímavostí, které souvisejí s geologií a paleontologií.
11. květen 2025 10:56
Příroda

Tady je ráj! Květinové ráje aneb nejkrásnější jarní zahrady Česka

Nádherně kvetoucí parky a zahrady lákají milovníky květin a okrasných dřevin k romantickým procházkám. Portál Kudy z nudy vybral tipy na výlet z našich nejkrásnějších zahrad a zve vás ke krásnému výletu do světa pestrých barev a vůní. Projděte se květinovými ráji Česka!
11. květen 2025 8:35
Příroda