ÚvodAktualityVýlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte
výlety zdarma, Kudy z nudy
Příroda

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádu víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.

Naučná stezka Jetřichovické skály – Severozápadní Čechy

České ŠvýcarskoOsmikilometrová naučná stezka vás provede přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn (letos je nepřístupný z důvodu rekonstrukce) do Vysoké Lípy. Jetřichovické skály jsou pískovcové skalní útvary zvedající se severně od obce Jetřichovice. V jedné z nejkrásnějších skalních oblastí objevíte pískovcová skalní města, stěny nebo samostatné skalní věže. Na 16 zastaveních naučné stezky se dozvíte mnoho zajímavého nejen o přírodě, ale také o historie a kultuře této oblasti. Milovníky skalních vyhlídek potěší vloni otevřená Mariina vyhlídka, která byla zrekonstruovaná do podoby z roku 1856, kdy ji dal postavit kníže Ferdinand Kinský pro svou manželku Marie Annu.
 

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu – Západočeské lázně

Boží DarProcházkou po naučné stezce od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky Blatenského vodního příkopu. Stezka je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu. Příkop je téměř 12 kilometrů dlouhý, zachovalý a místy zavodněný. Jeho tok začíná v rezervaci Božídarské rašeliniště. Jedná se o technickou památku z let 1540 až 1544, dílo stavitele Stephana Lenka. Kanálem byla přiváděna voda pro zásobování báňských a hutních provozů v Horní Blatné z povodí říčky Černé u Božího Daru.
 

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově – Jižní Morava

MikulovDo kraje pod Pálavou se nejezdí pouze za vínem. Mikulov je proslulý i tím, že v něm žil tvůrce bájného golema rabi Löw. Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje na zhruba kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve - rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010. V Mikulově je navíc krásně v každé roční době. Pokud byste si chtěli Mikulov projít s průvodcem, využijte mobilního průvodce městem přímo ve svém telefonu. Na letácích a propagačních materiálech města si lze bezplatně stáhnout potřebný kód, který dodá informace o vybrané památce nebo jak se k ní nejlépe dostat. K dispozici je interaktivní mapa města i okolí, seznam památek nebo cyklostezek.
 

Botanická zahrada UK v Praze

Botanická zahrada UKBotanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze má rozlohu 3,5 ha. Sbírka rostlin z vlhkých subtropů je v létě instalována pod širým nebem podle světadílů původu rostlin, které jsou pak v zimním období uskladněny ve velkém studeném skleníku. Vedle rozsáhlé sbírky sukulentů stojí za zmínku velké a staré exempláře cykasů, kamélie, myrty a další rostliny pocházející ze sbírek někdejší smíchovské univerzitní zahrady z 19. století. Z venkovních expozic je významný unikátní exemplář jinanu dvoulaločného, ve skutečnosti jakási někdejší obří bonsaj, jejíž stáří se odhaduje asi na 130 let. Dále jedna z prvních do Evropy přivezených metasekvojí a další dřeviny. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904. Botanická zahrada UK má tradičně otevřeno každý den od 10:00 do 19:30 hodin. Venkovní expozice jsou přístupné zcela zdarma, kdo by chtěl do skleníků, zaplatí 100 korun.
 

Legenda trampingu Posázavská stezka – Střední Čechy

Posázavská stezkaNaučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu. Ideálním výchozím bodem na Posázavskou stezku je již zmíněná železniční stanice Petrov u Prahy, kam vás doveze Posázavský pacifik, malebná lokálka z Prahy – Braníku do Čerčan. Z Petrova musíte sejít k řece Sázavě a okolo trampské osady Pikovice stezka pokračuje nádhernou přírodou okolo řeky. Cestou projdete kolem vrchu Medník, kde roste mnoho chráněných druhů rostlin. K nejznámějším patří kandík psí zub. Z Pikovic můžete po červené značce dojít až do Kamenného Přívozu, kde najdete rovněž železniční zastávku a mimo to také zajímavou památku – vorařský kámen. Cestou se pokocháte pohledem z několika vyhlídek (Klimentova, Raisova, Žampašská), občerstvení poskytne legendární Posázavská hospoda v Rakousích či vodácká hospoda Na Staré poště v Kamenném Přívozu. Vzhledem k tomu, že stezka má většinou balvanovité podloží, není rozhodně vhodná pro cyklisty nebo kočárky.
 

Trojmeznou cestou na Třístoličník – Šumava

TřístoličníkVrcholek Třístoličníku (1311 m) vystupuje z pohraničního hřebene Šumavy západně od Trojmezné asi 10 km západně od Nové Pece. Vede přes něj státní hranice mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo. Vrch dostal název podle uskupení skal, které eroze vymodelovala do podoby tří skalních věží s miskovitými prohlubněmi, které připomínají trůny. Podle pověsti na nich v dávné minulosti sedávali králové Čech, Rakouska a Bavor, a radili se o průběhu státních hranic. Výstup na vrchol po české straně je možný po červené značce hřebenovou lesní stezkou z Nového Údolí, která vede liduprázdnou divočinou namáhavým terénem, který není vůbec vhodný pro kola ani kočárky. Cyklisté mohou využít snadnějšího přístupu z německé strany – na Třístoličníku je hraniční přechod pro pěší.
 

Viklany u Žihle – Plzeňsko

Viklany u ŽihleMenší skalní město ze žulových balvanů v Žihelském lese (asi 3 km od obce Žihle) náleží do přírodního parku Horní Střela. Balvany jsou zde chráněny jako ukázky různých forem balvanovitého rozpadu tiské žuly. Lokalita je součástí přírodní památky, která se dělí na dvě části: v první z nich U Báby jsou k vidění velké balvany nazývané Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Jsou široké přes deset metrů a vysoké kolem pěti metrů. Před miliony let je sem zavlekl ledovec. Druhá část U Lomu představuje samotné skalní městečko. Ústředním bodem tohoto místa je viklan, okolo se pak nachází shluk menších kamenů a viklanů. K viklanům se dostanete ze Žihle po žluté turistické značce.
 

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště – Českolipsko

BrništěStezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace. Čeští a němečtí umělci vytvořili v létě 2018 podél staré vozové stezky mezi pískovcovými skalami v obci Brniště, kudy se před staletími jezdívalo na pole, zajímavé landartové objekty a sochy. V rámci stezky byla odkryta a zpřístupněna takřka zapomenutá kaplička z roku 1810. Ve skalách objevíte nejrůznější sochy a reliéfy, například jelena svatého Huberta, obří hlavu, reliéf anděla i nahé dívky, mořskou rybu… a další díla. Na stezce však nejsou „pouze“ skalní reliéfy, ale i land-artová tvorba, jako třeba vstupní brána z větví a další instalace s přírodninami.
 

Skalní reliéfy u Kopicova statku – Český ráj

Kopicův statek reliéfyKopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši. Prvními sochami, které zde Vojtěch Kopic začal roku 1939 tesat byli sv. Václav a prezident Masaryk. Mimo postav zde objevíte také zvířata, např. lva se skleněnýma očima, kterou Kopic vytvořil poté, co navštívil Zoo ve Dvoře Králové. Jako správný vlastenec vtesal Vojtěch Kopic do pískovců především národní motivy – Mistra Jana Husa, sv. Václava, Horymíra se Šemíkem, kněžnu Libuši, Cyrila a Metoděje, Karla IV. ... najdete tu však i varhany, lidovou chalupu či Krista, sv. Máří Magdalenu, sv. Annu a další. Většinu reliéfů doplňují také rozmanité lidové moudrosti, verše a citáty.. V jeho díle i v pozdější době pokračovali další amatérští lidoví umělci, vytvořili zde například i velmi hlubokou studnu vyhloubenou celou ve skále. Poblíž statku stojí socha sv. Jiří na koni, kterou tu roku 1806 vytvořil Jan Chládek mladší.  
 

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně – Podkrkonoší

Lázně BělohradNaučná stezka K. J. Erbena je okruh vedoucí městečkem Miletín a jeho okolím. Byla vybudována s cílem seznámit návštěvníky Miletína s životem a dílem významného spisovatele. Stezka se skládá ze dvou samostatných okruhů – jeden měří 5 km, druhý 14 kilometrů. Okruh začíná u rodného domku K. J. Erbena. Na trase dlouhé cca 5 km je 10 zastavení, která jsou vybavena posezením, informačními tabulemi a doprovodným mobiliářem. Pokračování NS K. J. Erbena seznamuje návštěvníky i se vzdálenějšími místy, stezka navazuje na stezku stávající u rodného domku K. J. Erbena. Dále vede přes Červenou Třemešnou a Vrbiny až ke kostelu sv. Petra a Pavla na Byšičkách. Odtud trasa prochází kolem rybníků Hluboký a Nadýmák. Ve vesničce Vlkanov se otvírá panorama Zvičiny a přes Miletínek vás stezka zavede zpět do Miletína.
 

Skalní město Ostaš a Kočičí skály – Královéhradecko

OstašHora Ostaš vytváří přirozenou dominantu krajiny s jedinečnými pískovcovými útvary, skalním bludištěm a panoramatickým výhledem do krajiny. Pro turisty je tu připravena okružní stezka vedoucí do dvou skalních měst. Trasa do Horního labyrintu je dlouhá 3,5km a vede po modré značce. Ta prochází se kolem divokých roklin a krásných skalních útvarů, například Zbrojnoš s kuklou, Mohyla smrti, Výří brána, Čertovo auto... Po zelené značce se dostanete do Dolního labyrintu, kde se ukrývá další řada pozoruhodných skalních útvarů. V části nazývané Betlém, leží ukryta sluj Českých bratří, kde se podle legendy tajně scházeli pronásledovaní evangelíci k bohoslužbám v době násilné rekatolizace. Kočičí skály tvoří kvádrové pískovce tzv. Dolní labyrint Ostaše. Skalní městečko se vytvořilo na úzké, ale poměrně dlouhé plošině, zvané Kocouří hřbet. Největším masívem Kočičích skal je skalní útvar Kočičí hrádek skrývající ve svém nitru romantickou soustavu průchodných chodbiček, průlezů, jeskyněk, průchodů, a puklin.
 

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem – Východní Čechy

Koně KladrubyKrajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedná se o louky a pastviny v rozloze 1 310 hektarů. Ze severu je území ohraničeno blokem smíšeného lesa, z jihu okrasným parkem zvaným Mošnice. Do krajiny v okolí Národního hřebčína Kladruby nad Labem se můžete vydat kdykoliv. Na vlastní oči zde uvidíte dokonalý typ okrasného statku (ferme ornée), kde jsou v krajině zakomponované okrasné i účelové prvky, určené k chovu kočárových koní. Důležitou roli hraje voda, která krajinu harmonicky doplňuje a vytváří půvabná zákoutí. Není to jen Labe, ale i jezera vzniklá ze slepých ramen řeky, lužní lesy nebo Kladrubský náhon. Vznikl koncem 18. století a společně s Opatovickým kanálem či Semínským akvaduktem patří mezi významná historická vodní díla a technické památky.
 

Nádherné údolí řeky Doubravy – Vysočina

Údolí DoubravyPřírodní rezervace Údolí Doubravy byla vyhlášena v roce 1986. Zaujímá rozlohu 92,1 ha a je součástí Chráněné krajinné oblasti Železné hory. V roce 1993 zde byla otevřena naučná stezka, která je 4,5 km dlouhá, překonává výškový rozdíl 83 m a je turisticky středně náročná. Naučná stezka sleduje tok řeky Doubravy, která mezi Horním mlýnem u Chotěboře a Bílkem protéká kaňonovitým zalesněným údolím a vytváří malebná i divoká zákoutí s balvanitým řečištěm a četnými peřejemi. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné.
 

Čertovy skály u Lidečka – Východní Morava

Čertovy skályČertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko. Celý skalní masiv má dvě poměrně odlišné tváře. Ze strany od řeky, resp. od cesty představuje bizarní skalní útvar vyzývající ke skalolezení, z turistického hlediska neprůstupný. Z druhé odvrácené strany jde kolem něj chodník, nad který vyčnívají pouze několik metrů vysoké skalní věžičky a ze kterého je možno v mnoha místech přímo vystoupit nad skalní stěnu a dívat se do údolí Senice. Obě dvě strany skal – byť zcela odlišně – jsou zároveň velmi vděčné pro hledání fotografických kompozic.
 

Za krásou starých beskydských osad – Severní Morava

BeskydyMilovníci a návštěvníci Beskyd ocení naučnou stezku z Nových Hamrů, která vede přes osadu Němčanka do osady Javořina. Na trase dlouhé skoro 7 kilometrů je několik odpočinkových míst. Stezka využívá stávajících lesních cest a částečně i současných turistických tras vedoucích přes několik odlehlých osad obcí Staré Hamry a Bílá. Prostřednictvím naučných panelů objevíte informace o tom, jak a kdy osady vznikly a jak se v nich kdysi žilo. Stezka vede rovněž okolo památných stromů a několika křížků. Občasní výletníci se nemusí bát – trasa je nenáročná. Hřeben Javořiny a Kozí hřbety odmění každého turistu nádherným výhledem na okolní krajinu. Z Javořiny se můžete vrátit po půvabné obrázkové cestě.
 

Další tipy: Na hřebeny hor nebo do skalních měst

Bílá OpavaStezek zadarmo je ale daleko více. Můžete se vydat třeba za Prameny Labe, stezkou zlatokopů na Šumavě, do míst, kde se odehrála bitva u Trutnova nebo napříč Besedickými skalami. Naučná stezka Beskydské nebe je dlouhá 1 800 metrů a zahrnuje v sobě expozici siluet dravců, dřevěnou lávku nad roklí potoka Vlčáku s expozicí Život v korunách stromů a dalších šest zastavení. Projít se zde můžete i po "bosém chodníčku". Krásná je také naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Za zajímavými útvary se vydejte na Kokořínsko, které je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.
Naučná stezka Bílá Opava Příroda

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Naučná stezka Beskydské nebe Příroda

Naučná stezka Beskydské nebe

Naučná stezka Beskydské nebe je dlouhá 1 800 metrů a zahrnuje v sobě expozici siluet dravců pod zastřešením pódia amfiteátru, dřevěnou lávku nad roklí potoka Vlčáku s expozicí Život v korunách stromů a dalších šest zastavení v rámci celé lokality Horeček.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem Památky

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách Příroda

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře Příroda

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné.

Čertovy skály na Valašsku Příroda

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku Příroda

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově Památky

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji Příroda

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš Příroda

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Krajinářský park Mošnice v Kladrubech nad Labem Příroda

Krajinářský park Mošnice v Kladrubech nad Labem

Obnovený anglický krajinářský park na Mošnici je zajímavým protikladem k přísně geometrické krajině pastvin v Kladrubech nad Labem. Nyní prochází revitalizací.

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku Příroda

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku

Stezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace.

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů Příroda

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany – skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi Příroda

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Zahrada je součástí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a na jejím území se nachází Katedra botaniky. V expozicích jsou k vidění rostliny čtyř Národních sbírek rostlin: Kaktusy, Jihoafrické sukulenty a geofyty, Mrazuvzdorné rostliny jižní Afriky a Květena Českého krasu.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem Příroda

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Mobilní průvodce městem Mikulov Zážitky

Mobilní průvodce městem Mikulov

Nové technologie a využití mobilního telefonu jsou nedílnou součástí cestovního ruchu. V Mikulově mohou všichni návštěvníci, ale i místní využít mobilního průvodce městem přímo ve svém telefonu.

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad Příroda

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Milovníci a návštěvníci Beskyd mají nyní o důvod navíc do těchto nádherných hor zavítat. V obci Staré Hamry, v místní části zvané Samčanka, na turisty čeká nová naučná stezka, která vede přes osadu Němčanka do osady Javořina. Na trase dlouhé skoro 7 kilometrů je několik odpočinkových míst.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně Příroda

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně

Naučná stezka K. J. Erbena je okruh vedoucí městečkem Miletín a jeho okolím. Byla vybudována s cílem seznámit návštěvníky Miletína s životem a dílem významného spisovatele. Stezka se skládá ze dvou samostatných okruhů – jeden měří 5 km, druhý 14 kilometrů.

Další aktuality

10 tipů, jak oslavit den hor

Vyrazte do hor a užívejte si krásu, kterou tu máme! 11. prosince si milovníci přírody připomínají Mezinárodní den hor. Oslavte tento den výletem na místa, která jsou snadno dostupná (lanovkou nebo autem), a přitom při jejich návštěvě Den hor důstojně oslavíte. Udělejte si hezkou vycházku na Ještěd, Sněžku nebo na Pustevny.
11. prosinec 2024 15:29
Příroda

Kdy a kde pozorovat ptáky? Sledujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Možná vám zima nepřipadá pro výlety za pozorováním ptactva právě ideální: je brzy tma, do kostí proniká lezavé vlhko, často mrzne nebo padá sníh… Na druhou stranu na zimu k nám přilétají severské druhy, na polích loví potravu dravci a na vodních tocích a plochách zastihneme řadu druhů zajímavých vodních ptáků. A každá, i ta nejmenší zahrádka se může stát místem pozorování domácích ptáků, kteří hledají potravu u krmítek. Najdou-li tam ptáci v zimě potravu, oblíbí si ji a během vegetace zde možná i zahnízdí.
10. prosinec 2024 14:00
Příroda

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.
6. prosinec 2024 13:00
Příroda

Víkendovou oblohu rozsvítí zářící Jupiter

Planeta Jupiter přichystá pro pozemšťany pěkné prosincové divadlo. V sobotu 7. prosince se Jupiter dostane do opozice se Sluncem, bude nejblíže Zemi a bude také nejjasnější v tomto roce! Na večerním nebi se bude jevit jako výrazná „hvězda“ v souhvězdí Býka. Jupiter o bude možné spatřit dalekohledem i z měst, která se jinak potýkají se světelným znečištěním.
4. prosinec 2024 11:00
Příroda

Co znamená zimní slunovrat? Kdy bude nejdelší noc v roce?

V sobotu 21. prosince 2024, přesně v 10:19 hodin nastává zimní slunovrat, Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, což znamená že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Slunce je nejníže nad obzorem, takže jeho paprsky dopadají do české kotliny nejvíce šikmo. Na své pouti po obloze Slunce dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Nastává také astronomická zima. Od této chvíle se ale začnou dny pozvolna prodlužovat, a to až do letního slunovratu. Jaké legendy přináší období zimního slunovratu? A jak jeho oslavy probíhaly v historii?
3. prosinec 2024 19:42
Příroda

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.
1. prosinec 2024 13:36
Příroda

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Krkonoších

Při toulkách přírodou v Krkonoších objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě sníh a mráz změní k nepoznání. Tak například na svahu Studniční hory vznikne každý rok mapa republiky, vodopády se promění v ledopády a běžkaři mají šanci dostat se tam, kam v létě nemohou, například pod Stříbrný hřeben a na Čertovu louku, nebo na Lysou horu u Rokytnice. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Krkonošským národním parkem!
1. prosinec 2024 13:00
Příroda

50 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

Silvestr 2024 a Nový rok 2025 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dají slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!
1. prosinec 2024 9:46
Příroda