ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren

Elektrárna jako cíl zajímavého výletu? Proč ne? Podíváte se do infocenter se spoustou interaktivních modelů, leckde i do provozu samotných elektráren anebo na zajímavé virtuální prohlídky. A dokonce i na rozhlednu, do obrovské skalní síně nebo se projdete po obřích zdymadlech. Prozkoumejte svět energie na Kudy z nudy!
Abyste si výlety plné energie ve stylu Kudy z nudy opravdu užili, je potřeba dát pozor na několik věcí. Například prohlídky infocenter v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín jsou možné téměř každý den a celý rok, jinde je ale otevřeno jen v hlavní sezoně. Většinou si také musíte čas prohlídky rezervovat předem, zvlášť pokud jde o větší skupinu. Počítejte také s tím, že prohlídky mají často věková omezení: například na vyhlídku v elektrárně Ledvice, vůbec nejvyšší rozhlednu v Česku, s sebou můžete vzít jen děti starší 6 let. Opatrnost je na místě i při prohlídkách vodních elektráren spojených s návštěvou nitra hrází: podlahy bývají vlhké a kluzké, teploty nízké. Nezapomeňte proto na vhodnou obuv i oblečení.

Pokud vás některé místo mimořádně zajímá a není běžně přístupné, pohlídejte si termíny mimořádných prohlídek. Vodní elektrárny se často otvírají například na jaře při oslavách Světového dne vody, ty další pak třeba v rámci celonárodní akce Dny evropského dědictví anebo při festivalech Den architektury či Open House.
 

1. Praha, elektrárna Holešovice a vodní elektrárna Štvanice

Elektrárny a hlavní město? Samozřejmě, že existují – a nejenže v centru Prahy stojí velká, památkově chráněná elektrárna Holešovice, nejstarší tepelná elektrárna v Česku, ale do jedné elektrárny se dokonce můžete vydat i na prohlídku. Domovem nedávno zrekonstruované vodní elektrárny Štvanice je secesní budova na špici stejnojmenného ostrova. Byla postavena na začátku 20. století jako jedna z prvních betonových staveb v Praze. Architekt Alois Dlabač se nechal inspirovat francouzskou zámeckou architekturou a vy si ji můžete prohlédnout třeba při podzimním festivalu Den architektury.
 

2. Středočeský kraj a vodní elektrárna Orlík

Fenoménem Středočeského kraje je kaskáda přehrad na Vltavě a současně největší kaskáda vodních elektráren v České republice. Ze všech vltavských přehrad je Orlická přehrada největší, nejvyšší a nejmohutnější, a vodní elektrárna Orlík vyrábí nejvíce elektřiny ze všech našich hydroelektráren. Při prohlídce navštívíte nejenom infocentrum ČEZ, ale také interiér elektrárny a podíváte se i do samotné hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu, od odborného až po populární, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti. V létě můžete návštěvu elektrárny spojit třeba s výletem na nedaleký zámek Orlík nebo s výletní plavbou po přehradě.
 

3. Jihočeský kraj, jaderná elektrárna Temelín a vodní elektrárna Lipno

Podobně jako Lipensko a vodní nádrž Lipno se k turistickým lákadlům jižních Čech řadí i jaderná elektrárna Temelín. Informační centrum s expozicí v renesančním zámečku Vysoký Hrádek je otevřené denně celý rok a dokonale vás seznámí s principy fungování elektrárny. Unikátní je hlavně virtuální prohlídka, kdy se pohodlně usadíte v kinosále a speciální brýle vás pak přenesou do nejzajímavějších a nejstřeženějších míst elektrárny Temelín. Podíváte se nejenom na reaktorový sál, do strojovny a na velín, ale také do atraktivního prostoru obří chladicí věže.

A když už padla zmínka o Lipně: zdejší vodní elektrárna je přístupná v hlavní sezoně, pořádá ale i prohlídky mimo běžnou otvírací dobu. Je o ně ale obrovský zájem a s rezervací musíte spěchat.
 

4. Plzeňský kraj a vodní elektrárny na Čeňkově Pile a na Černém jezeře

Malou vodní elektrárnu na Čeňkově Pile na soutoku řek Křemelné a Vydry i novější elektrárnu Vydra si prohlédnete jen zvenčí, infocentrum je už několik let zavřené. Místo toho vás pozveme na výlet k Černému jezeru. Přestože největší a nejhlubší ledovcové jezero leží v srdci národního parku Šumava, slouží zároveň jako retenční nádrž vodní elektrárny v Hamrech. Stavba první přečerpávací elektrárny na našem území byla zahájena v roce 1929, a to v údolí Úhlavy u Brčálníku. Elektrárna zahájila provoz 6. prosince 1930 a elektřina se tu vyrábí dodnes.
 

5. Karlovarský kraj a malá vodní elektrárna Skalka

Pláže, rekreace a díky nevelké hloubce i příjemné teplá voda ke koupání: to je vodní nádrž Skalka u Chebu. Byla vybudována v letech 1962–1964 jako ochrana proti povodním, a také aby zásobovala vodou průmyslové podniky a elektrárny níže po proudu Ohře. V hrázi je i malá vodní elektrárna. Na opačném konci nádrže, u Lesního potoka, pak můžete vidět stopy působení borů, živočichů, kteří se do přírody Karlovarského kraje vrátili po desítkách let.
 

6. Ústecký kraj a elektrárna Ledvice

Ledvicích na místě steré uhelné elektrárny vyrostla nejmodernější klasická elektrárna ve střední Evropě. Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, navštívit můžete i 140 metrů vysokou rozhlednu s prosklenou vyhlídkou a ochozem. Ze střechy nejvyšší průmyslové stavby v Česku se otvírá neopakovatelný výhled na okolní krajinu – jako na dlani máte České středohoříMilešovkou, největrnější horou České republiky. Vidět jsou Krušné hory, lázeňské město Bílina i 539 metrů vysoký vrch Bořeň. Každou sobotu se v doprovodu průvodce můžete vydat na prohlídku provozu elektrárny. Uvidíte turbíny Protur, venkovní stavbu původní části elektrárny či chladicí věž.

Zážitkem je také virtuální prohlídka vodní elektrárny Střekov, která je součástí střekovského zdymadla. Předposlední umělá přehrada na Labi před vyústěním řeky do Severního moře vznikla ve 30. letech 20. století, hezký výhled na ni se otvírá z hradu Střekov. Několikrát do roka elektrárna chystá mimořádné prohlídky, volně přístupná ale jsou Masarykova zdymadla.
 

7. Liberecký kraj a vodní elektrárna Spálov

Když se ze Semil vydáte podél řeky Jizery na procházku po Riegrově stezce nebo Kamenického stezce, čeká vás nejen malebná příroda a romantická stezka vinoucí se stráněmi nad řekou od vyhlídky k vyhlídce, ale po několika kilometrech také malá vodní elektrárna Spálov. Byla postavena za první republiky ve stylu art deco a je dodnes plně funkční: výrobou 10 milionů kWh elektřiny pokryje spotřebu zhruba 2 800 pojizerských domácností. Elektrárna je ale také obdivovaná jako architektonický klenot. Projekt celého areálu vypracoval významný architekt období secese a kubismu Emil Králíček, elektrárna pak je v provozu od roku 1926.
 

8. Královéhradecký kraj a vodní elektrárna Hučák

Nejznámější elektrárna Královéhradeckého kraje je zároveň jedna z nejmenších. Malé vodní elektrárně se říká Hučák a najdete ji v krásné secesní budově v centru Hradce Králové. Dozvíte se, jak se k výrobě elektřiny dají využít obnovitelné zdroje, tedy síla vody, větru, slunce, ale také biomasa a geotermální energie. Těšit se můžete na interaktivní exponáty, laboratoř s pokusy i virtuální realitu, během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny. Ti nejmenší se pak zabaví v dětském koutku, kde je světem energie provedou skřítci Watík, Joulinka a jejich kamarádi.

Na prohlídku s průvodcem do strojovny a infocentra můžete dorazit od úterý do pátku ve 14 hodin a o víkendu či svátcích v 10 a 14 hodin, bez průvodce pak kdykoliv od úterý do pátku od 9 do 16 hodin.
 

9. Pardubický kraj a vodní elektrárny Pardubice, Práčov a Pastviny

Přestože v naší zemi nemáme dravé horské bystřiny ani veletoky s obrovským množstvím vody, využívaní vodní energie u nás má dlouholetou tradici. Na začátku byly mlýny, pily a vodní hamry, nejstarší vodní elektrárnou pak byla Elektrárna královského města Písku, vybudovaná v roce 1888.

Ale zpět do Pardubického kraje, kde najdete několik zajímavých vodních elektráren. Například vodní elektrárna na Pastvinské přehradě, uvedená do provozu v roce 1938, byla v době svého vzniku největší přečerpávací vodní elektrárnou a první elektrárnou v bývalém Československu, která neměla vrchní stavbu strojovny. Šlo o elektrárnu takzvaného švédského typu, kde soustrojí stálo volně pod širým nebem. Čerpadlový režim se na průtočný změnil v roce 1964.

V srdci Železných hor na řece Chrudimce stojí vodní elektrárna Práčov, jedna z prvních hydrotechnických staveb u nás postavená po druhé světové válce. Naší první elektrárnou s velkým horizontálním turbosoustrojím se stala vodní elektrárna v Pardubicích, uvedená do provozu v roce 1978. Stojí na Labi kousek od pardubického zámku, přes zdymadlo vede lávka pro cyklisty a pěší.
 

10. Vysočina, jaderná elektrárna Dukovany a vodní elektrárna Dalešice

Téměř až „k jádru“ se dostanete v jaderné elektrárně Dukovany. Do provozu byla uvedena v roce 1985 a pokryje pětinu spotřeby naší země. Ve zdejším infocentru, nabitém interaktivními exponáty, se projdete po cestě jaderného paliva od A do Z, a zblízka se seznámíte s výrobním blokem i se samotným jaderným reaktorem. Mimo jiné se dozvíte třeba to, kolik žárovek by Dukovany dokázaly rozsvítit, anebo že u elektrárny je jaderná vinice. Dokonce se podíváte i do kontrolovaných prostor: to umožňuje unikátní virtuální prohlídka se speciálními brýlemi.

Prohlídky je nutné objednat několik dní předem, exkurze do provozu jsou určené pouze pro skupiny od 16 do 32 osob starší 15 let. Navštívit můžete i nedalekou přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice s nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Měří 102 metrů a spodní nádrž vodního díla Dalešice zároveň slouží jako rezervoár chladicí vody pro elektrárnu Dukovany.
 

11. Jihomoravský kraj a Edisonova elektrárna v Brně

Elektrickou raritou jižní Moravy je první brněnská elektrárna a zároveň brněnské Mahenovo divadlo. To se v roce 1882 stalo díky projektu firmy amerického vynálezce Thomase Alvy Edisona prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Město v té době bylo ještě bez elektřiny, speciálně pro divadlo proto byla postavena malá elektrárna se sedmi dynamy o výkonu 81 kW. Zatímco divadlo vyrostlo na okružní městské třídě na místě zbořených hradeb, elektrárna stála opodál na okraji průmyslové čtvrti. Nejenže stála, stojí dodnes, a to na Vlhké ulici. Až do roku 1898 zásobovala kromě divadla i několik brněnských ulic, během druhé světové války ji poškodilo bombardování a dnes slouží pro Mahenovo divadlo jako stolařská dílna.
První elektricky osvětlené divadlo v Evropě připomíná také plastika Pocta Edisonovi, spleť obřích kovových žárovek od Tomáše Medka.
 

12. Zlínský kraj a větrná elektrárna na Svatém Hostýně

Není největší, ale patrně nejznámější ve Zlínském kraji: řeč je o větrné elektrárně, která od roku 1994 stojí na Svatém Hostýně. Na třicet metrů vysokém stožáru se otáčí rotor se třemi listy, celková hmotnost zařízení je 22,8 tun, výkonu 225 kW dosahuje elektrárna při rychlosti větru 14,4 metrů za sekundu a ročně vyrobí 300–400 MWh za rok. Majitelem a provozovatelem elektrárny je duchovní správa Svatého Hostýna.
 

13. Olomoucký kraj a přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Technický klenot na hřebenech Jeseníků anebo jeden ze sedmi divů Česka: takové přezdívky mají Dlouhé stráně, největší přečerpávací vodní elektrárna v České republice. Elektrárna má na kontě řadu rekordů a každý rok si ji přijede prohlédnout více než 60 tisíc návštěvníků.

Prohlídky infocentra je nutné objednat předem: zjistíte, jak přečerpávací elektrárna funguje a podíváte se do obřího podzemního sálu vytesaného ve skále, kde se nachází některá zařízení elektrárny. Největším lákadlem je výlet k horní nádrži elektrárny s výhledem, který bere dech. Sem se můžete vypravit s průvodcem, ovšem v zimním období se kvůli drsným klimatickým podmínkám prohlídky horní nádrže nekonají. Samozřejmě se k ní ale můžete vypravit sami, třeba na běžkách nebo lanovkouhorského resortu Kouty nad Desnou; z konečné lanovky to k nádrži jsou přibližně dva kilometry.
 

14. Moravskoslezský kraj a elektrárna Dětmarovice

Na pomezí Moravy a Slezska a na dohled od polských hranic stojí elektrárna Dětmarovice, která zásobuje teplem Bohumín a Orlovou. Do jediné černouhelné elektrárny skupiny ČEZ v naší zemi se můžete podívat jen virtuálně, ale ani tak nepřijdete o oslnivý výhled. V rovinaté krajině je ze střech nejvyšších budov díky leteckému panoramatickému záběru vidět prakticky do všech světových stran. Nejzajímavější je pohled jihovýchodním a východním směrem na zhruba 30 kilometrů vzdálenou hradbu Moravskoslezských Beskyd, a to od Velké Čantoryje (995 m) nad Třincem přes nejvyšší vrchol pohoří Lysou horu (1323 m) až po Radhošť (1129 m). Dobře je vidět Ostrava, Karviná i Bohumín, směrem k Olomouci se zvedá pásmo Oderských vrchů.
Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka Zážitky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Muzeum elektroenergetiky v Havlíčkově Brodě Kultura

Muzeum elektroenergetiky v Havlíčkově Brodě

V Havlíčkově Brodě, v objektu společnosti ČEZ Distribuce, se nachází neobvyklé muzeum, kde se vrátíte v čase.

Jaderná vinice u elektrárny Dukovany Příroda

Jaderná vinice u elektrárny Dukovany

Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širokého areálu elektrárny. Jde zároveň o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Vodní elektrárna Štěchovice Památky

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Vodní elektrárna Lipno Památky

Vodní elektrárna Lipno

Vodní elektrárna Lipno I je součástí vltavské kaskády. Její nádrž s rozlohou téměř 50 kilometrů čtverečních představuje svou plochou naše největší umělé jezero.

Tipy na muzea, galerie a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Tipy na muzea, galerie a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Řada muzeí a galerií nabízí vstupné zadarmo – většinou na pár dní v roce, ale najdou se i takové instituce, kde je bezplatný vstup po celý rok. Je to dobrý tip pro rodiny, kterým vstupenky dělají hluboké díry v rodinném rozpočtu, pro mnohé z nás, kteří potřebují ušetřit i pro ty, co mají spoustu času a potrpí si na slevy. Portál Kudy z nudy vás zve na prohlídky zdarma!

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové Památky

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Elektrárna Dětmarovice Památky

Elektrárna Dětmarovice

Elektrárna Dětmarovice byla postavena v letech 1972 – 1976 a svým výkonem 800 MW je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje a současně největším černouhelným zdrojem na území České republiky.

Největší výrobce elektřiny v České republice – jaderná elektrárna Temelín

Největší výrobce elektřiny v České republice – jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín je jedna ze dvou českých jaderných elektráren. Stojí u obce Temelín v Jihočeském kraji a její čtyři chladicí věže jsou vidět ze vzdálenosti desítek kilometrů. Přímo do elektrárny se můžete podívat při virtuálních prohlídkách, navštívit můžete také informační centrum plné interaktivních exponátů.

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie – Infocentrum je v roce 2021 uzavřeno Památky

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie – Infocentrum je v roce 2021 uzavřeno

Malá vodní elektrárna Vydra je situována poblíž soutoku řek Vydry a Křemelné mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Stavba byla dokončena v roce 1942. Najdete zde stálou expozici Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice Památky

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – dokáže totiž rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Nejstarší jaderná elektrárna v České republice – Jaderná elektrárna Dukovany

Nejstarší jaderná elektrárna v České republice – Jaderná elektrárna Dukovany

V trojúhelníku mezi obcemi Dukovany, Slavětice a Rouchovany leží nejstarší provozovaná jaderná elektrárna v České republice – Dukovany. První blok jaderné elektrárny Dukovany byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední v roce 1987.

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany Zážitky

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany

Chcete probádat svět energetiky? U nás se dostanete přímo k jeho jádru! Víte, kolik žárovek svým instalovaným výkonem 2 040 MW rozsvítí Jaderná elektrárna Dukovany? Zjistíte to v moderním infocentru, které se nachází hned u vstupu do areálu elektrárny.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Nejvyšší českou rozhlednu najdete ve věži tepelné elektrárny

Nejvyšší českou rozhlednu najdete ve věži tepelné elektrárny

V elektrárně Ledvice u Bíliny na Teplicku byla zpřístupněna nejvyšší oficiální rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži kotelny nového zdroje. Dvě betonové věže známé také jako ledvická dvojčata jsou vysoké 144 metrů. Cesta na vrchol vede výtahem přes 28 pater a zdolat je nutné ještě 44 schodů.

Vodní elektrárna Spálov Památky

Vodní elektrárna Spálov

Vodní elektrárna nacházející se v osadě Podspálov byla vybudována v roce 1921 podle návrhu slavného architekta Emila Králíčka a je dodnes plně funkční.

Kaskáda vodních elektráren na Vltavě – největší kaskáda vodních elektráren v České republice

Kaskáda vodních elektráren na Vltavě – největší kaskáda vodních elektráren v České republice

Vltavská kaskáda je soustava vodních děl na řece Vltavě, budována postupně od roku 1934 až do 90. let 20. století pro výrobu elektrické energie. Jedná se o přehrady Lipno I a II, Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Slapy, Kamýk, Štěchovice a Vrané.

Energetické zdroje u obce Horní Počaply – největší koncentrace energetických zdrojů v České republice

Energetické zdroje u obce Horní Počaply – největší koncentrace energetických zdrojů v České republice

Nedaleko Mělníka, břehu Labe u obce Horní Počaply pracuje několik elektráren. Jedná se o technologický komplex tří elektráren označovaných I. až III. Kromě výroby elektřiny má mělnická elektrárna zásadní význam v roli dodavatele tepla pro východní polovinu Prahy, Neratovice, Mělník i další obce.

Další aktuality

Kde si užijete adventní plavby se svařákem?

Nápad vydat se na zimní výlet na lodi sice možná zní zvláštně, ale adventní plavby dodají pošmourným zimním dnům správný nádech romantiky. Romantické výhledy umocní i šálek horkého punče, čaje nebo svařáku... A kde všude si plavby vychutnáte? Tak například v Praze, Olomouci nebo v Českém Krumlově.
21. listopad 2024 16:00
Zážitky

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky