ÚvodAktualityPět královských kaplí: na hradech, nad Královskou studánkou i hrobka švédských králů
Zdroj foto: Svazek obcí Panství hradu Veveří
Památky

Pět královských kaplí: na hradech, nad Královskou studánkou i hrobka švédských králů

  • 12. října 2022
Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit do kaplí, které provázejí téměř pohádkové příběhy o dávných panovnících. Najdete je leckde: v lesích, na prastarých hradech i v tak zastrčených koutech Česka, že je bez nápovědy jen těžko objevíte. Všechny jsou ale spojené s osudy vládnoucích i sesazených králů – a dokonce nejen českých.

Kaple Matky Boží u Veveří

Kaple VeveříJsou kaple, kam se můžete podívat kdykoliv, a pak takové, které se otvírají jako vzácné klenoty třeba jen na pár dní či týdnů. Taková je kaple Matky Boží, která stojí nad Brněnskou přehradou kousek od hradu Veveří. Stojí tu už přes 800 let a je starší než hrad, dokonce v 19. století sloužila jako pohřební chrám sesazeného švédského královského rodu Wasa. Při letních prohlídkách se dozvíte, jestli skutečně existují tajemné podzemní chodby a templářský poklad, další vzácnost ale uvidíte na vlastní oči: kopii vzácného obrazu Madony z Veveří ze 14. století, jehož originál byl v kapli umístěn několik století. Pokud si chcete prohlédnout originál, najdete jej v Diecézním muzeuBrně.
 

Hradní kaple na Karlštejně a Zvíkově

kaple karlštejnProstá venkovská kaple u Veveří sice má jedinečný genius loci, ale honosné interiéry, drahokamy a zlato musíte hledat jinde: třeba v kapli sv. Kříže na hradě Karlštejně, kterou český král a římský císař Karel IV. nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty a vzácné relikvie. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů Mistra Theodorika, vůbec největší kolekce gotických obrazů od jednoho autora na světě. Malíř na nich zachytil „veškeré vojsko nebeské“, které mělo poklad hlídat. Kaple je součástí II. prohlídkového okruhu, který je otevřen do začátku listopadu a je nutná rezervace předem.

ZvíkovPřibližně o sto let starší je kaple sv. Václava, která patří k nejcennějším a nejkrásnějším místům hradu Zvíkova. Bohatá malířská výzdoba je mladší, ale stavebně se dochovala v podobě ze 13. století, kdy reprezentovala moc krále železného a zlatého Přemysla Otakara II. Dnes je součástí běžné prohlídkové trasy, ale víte, že poslední mše se v ní sloužila na sv. Václava roku 1780? Existovaly totiž obavy z narušené statiky a strach, že s větším počtem lidí by se kaple mohla zřítit. Vy se sem můžete vypravit až do konce listopadu každý víkend.
 

Hradní kaple v Chebu

cheb kapleJeště hlouběji do historie, až na začátek 12. století, se podíváte na Chebském hradě. Jeho osudy jsou spojené s rodem Štaufů, z něhož vzešla řada římsko-německých králů a císařů. Z honosného paláce zbylo jen torzo, ale pokladem, který nám může závidět celý svět, je kaple sv. Erharda a Uršuly. Jedno z nejpozoruhodnějších děl rané gotiky ve střední Evropě se pyšní také bohatou sochařskou výzdobou: všimněte si hlavic mramorových sloupů v prvním patře, kde ruce zručných kameníků vykouzlily rostlinné ornamenty a originální figurální výjevy.  Hrad je otevřený celoročně, až do konce prázdnin denně.
 

Kaple v lesích vojenského prostoru Libavá

Když se z Budišova nad Budišovkou vydáte k jihu, přes Podlesí dojedete k zaniklé obci Stará Voda. Prastaré a hojně navštěvované poutní místo bylo dlouho začleněno do vojenského újezdu Libavá a tudíž nepřístupné, ale dnes se tu můžete zastavit a podívat se nejenom ke kostelu sv. Anny a sv. Jakuba, ale ještě o pár stovek metrů dál, ke kapli sv. Anny. Stojí nad Královskou studánkou, jejíž pramen prý ani v současných suchých létech nevysychá. Jedna z pověstí vypráví, že jméno získala podle polského prince či krále, který se při lovu napil z pramene a údajně zvolal „Věru ta voda je krále hodna!“ Studánkou ale výlet končí, dál už je vstup zakázán. Kromě studánky stojí za povšimnutí ještě jedno místo: přes cestu proti kostelu objevíte zarostlé rozvaliny se zbytky zdí, schodišť a kašny. To jediné zbylo z koleje školského řádu piaristů, kteří o Starou Vodu stovky let pečovali. Studovali tu například Jan Evangelista Purkyně či Antonín Cyril Stojan, pozdější olomoucký arcibiskup.
 

Kaple, která neexistuje

fragment interiéruNebýt asanací na přelomu 19. a 20. století, v Praze byste se mohli procházet jedinečným židovským ghettem a Brno by mělo svou Královskou kapli. Vzácná gotická památka z konce 13. století stávala na dnešním Dominikánském náměstí a byla zbořena navzdory velkým protestům společně s celou severní stranou náměstí kvůli lepšímu výhledu na Novou radnici. Některé střípky bývalého svatostánku se však dochovaly i do dnešních dnů – jde například o fragmenty interiéru kaple, které si můžete prohlédnout ve sklepě pod Novou radnicí (býv. Mincmistrovský sklep).
Kaple Matky Boží u hradu Veveří Památky

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Vznik kaple U Matky Boží známé také jako kostelík nanebevzetí Panny Marie se předpokládá v dobách okolo roku 1200, kdy v bezprostředním okolí stával zeměpanský dvorec a okolo kaple se rozkládala také středověká vesnice. Okolní osada utrpěla za husitských válek velké škody a následně zanikla.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Kaple sv. Anny Libavá Památky

Kaple sv. Anny Libavá

Nad Královskou studánkou v bývalém VÚ Libavá stojí barokní kaple sv. Anny postavená 1699 – 1703 stavitelem Petrem Techetem z Budišova. V 60. letech 20. století byla kaple téměř zničena. Roku 2007 byla ale znovu postavena a slavnostně otevřena.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města Památky

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Kaple sv. Václava na hradě Zvíkov Památky

Kaple sv. Václava na hradě Zvíkov

Kaple patří k nejcennějším a nejkrásnějším místům na Zvíkově. Stavebně se dochovala v podobě, jakou měla ve 13.století.

Další aktuality

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Na nejkrásnější a nejvyšší mrakodrapy se Češi jezdí dívat do světa. Kdysi to ale neplatilo a mrakodrapům se dařilo i u nás. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejvyšší budovy v České republice a zjistit, kde by měly vyrůst další obří stavby.
13. říjen 2024 9:24
Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
12. říjen 2024 6:00
Památky

Připomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem

V roce 2024 uplyne 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce Jana Žižky. Celá řada muzeí a dalších institucí připravuje zajímavé akce. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Tábora, Českých Budějovic nebo Prahy.
11. říjen 2024 20:01
Památky

10 tipů na věže a věžičky aneb ve stínu i na výsluní

Hradní a zámecké, mostecké, vyhlídkové, vodárenské, kostelní, radniční, prašné, šikmé anebo jen tak pro ozdobu: takové jsou věže a věžičky, zdobící různé kouty naší země. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejvěžovatější ze všech věží. Zadání bylo jednoduché: co se vám vybaví před očima, když se řekne věž a věžička?
11. říjen 2024 18:09
Památky

100 tipů na výlety za technickými zajímavostmi a památkami

Průmyslové dědictví se postupně stává nejen předmětem zájmu odborníků, ale i oblíbeným cílem turistů. Na území České republiky najdete spoustu technických zajímavostí a památek. Historicky zajímavé a cenné technické památky a interaktivní programy se zaměřením na techniku nabízí i portál Kudy z nudy. Vydejte se poznat technické skvosty České republiky, mezi nimi například ruční papírnu ve Velkých Losinách, větrný mlýn Ruprechtov, hamr Dobřív, důl Ševčiny, elektrárnu Hučák, řetězový most Stádlec a další.
11. říjen 2024 17:57
Památky

50 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
11. říjen 2024 11:00
Památky

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Redakce Kudy z nudy pro vás vybrala desítky hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.
10. říjen 2024 16:30
Památky

Industriální architektura s geniem loci: místa, kde to žije

Máte rádi industriální architekturu? My na Kudy z nudy rozhodně ano a víme, že i staletá špína, prach a rez mohou být krásné. Ukážeme vám vysoké pece a staré tovární haly, sklárny, strojírny, mlýny a další technické památky, které našly nové využití a mění se v muzea, galerie a kulturní centra.
10. říjen 2024 12:17
Památky