ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: poznejte nejkrásnější královské kaple v Česku
Památky

Věda a historie není nuda: poznejte nejkrásnější královské kaple v Česku

Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit do kaplí, které provázejí téměř pohádkové příběhy o dávných panovnících. Najdete je leckde: v lesích, na prastarých hradech i v tak zastrčených koutech Česka, že je bez nápovědy jen těžko objevíte. Všechny jsou ale spojené s osudy vládnoucích i sesazených králů – a dokonce nejen českých.

Královské kaple najdete na hradech a zámcích, v kostelech i v klášterech. Například v klášteře Plasy se pod barokní věží skrývá velmi cenná raně gotická Královská kaple, údajně pozůstatek královské rezidence. V čele všech královských kaplí ovšem stojí ta nejslavnější, kaple sv. Václava coby kultovní centrum Svatovítské katedrály na Pražském hradě.
 

Kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta v Praze

Z dvaceti kaplí katedrály sv. Víta vyniká kaple sv. Václava. Její výjimečnost coby ústředního bodu chrámu s hrobem nejvýznamnějšího zemského patrona svatého Václava podtrhuje nádherná výzdoba i odlišné pojetí architektury. Dokonce se zachovala část původní výzdoby kaple ze 14. století, a to obklad stěn z drahých kamenů a nástěnné malby pašijového cyklu. Výjevy ze života sv. Václava, které tvořící druhý pás výzdoby, jsou připisovány dílně Mistra litoměřického oltáře, cyklus vznikl kolem roku 1509. Dveře v jihozápadním rohu kaple vedou do korunní komory, v níž jsou uloženy české korunovační klenoty.
 

Kaple sv. Václava a Ladislava v Kutné Hoře

O Vlašském dvoře v Kutné Hoře se často mluví jako o královské mincovně, ale ta byla jen jednou z jeho částí. Jádrem Vlašského dvora je bývalý královský palác, založený před rokem 1300 králem Václavem II. V prvním patře můžete navštívit kapli sv. Václava a sv. Ladislava, gotický síňový prostor se síťovou klenbou a pětibokým presbytářem v arkýři. Kaple je dílem huti Petra Parléře a vznikla současně se soukromou kaplí krále Václava IV., která bývala o patro níž, v přízemí. Kaple byla vysvěcena za jeho vlády roku 1389, dekorativní novogotická výmalba stěn a stropů ale pochází až z konce 19. století.


Kaple Matky Boží u Veveří

Kaple VeveříJsou kaple, kam se můžete podívat kdykoliv, a pak takové, které se otvírají jako vzácné klenoty třeba jen na pár dní či týdnů. Taková je kaple Matky Boží, která stojí nad Brněnskou přehradou kousek od hradu Veveří. Stojí tu už přes 800 let a je starší než hrad, dokonce v 19. století sloužila jako pohřební chrám sesazeného švédského královského rodu Wasa. Při letních prohlídkách se dozvíte, jestli skutečně existují tajemné podzemní chodby a templářský poklad, další vzácnost ale uvidíte na vlastní oči: kopii vzácného obrazu Madony z Veveří ze 14. století, jehož originál byl v kapli umístěn několik století. Pokud si chcete prohlédnout originál, najdete jej v Diecézním muzeuBrně.
 

Hradní kaple na Karlštejně a Zvíkově

kaple karlštejnProstá venkovská kaple u Veveří sice má jedinečný genius loci, ale honosné interiéry, drahokamy a zlato musíte hledat jinde: třeba v kapli sv. Kříže na hradě Karlštejně, kterou český král a římský císař Karel IV. nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty a vzácné relikvie. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů Mistra Theodorika, vůbec největší kolekce gotických obrazů od jednoho autora na světě. Malíř na nich zachytil „veškeré vojsko nebeské“, které mělo poklad hlídat. Kaple je součástí II. prohlídkového okruhu, který je otevřen do začátku listopadu a je nutná rezervace předem.

ZvíkovPřibližně o sto let starší je kaple sv. Václava, která patří k nejcennějším a nejkrásnějším místům hradu Zvíkova. Bohatá malířská výzdoba je mladší, ale stavebně se dochovala v podobě ze 13. století, kdy reprezentovala moc krále železného a zlatého Přemysla Otakara II. Dnes je součástí běžné prohlídkové trasy, ale víte, že poslední mše se v ní sloužila na sv. Václava roku 1780? Existovaly totiž obavy z narušené statiky a strach, že s větším počtem lidí by se kaple mohla zřítit. Vy se sem můžete vypravit až do konce listopadu každý víkend.
 

Hradní kaple v Chebu

cheb kapleJeště hlouběji do historie, až na začátek 12. století, se podíváte na Chebském hradě. Jeho osudy jsou spojené s rodem Štaufů, z něhož vzešla řada římsko-německých králů a císařů. Z honosného paláce zbylo jen torzo, ale pokladem, který nám může závidět celý svět, je kaple sv. Erharda a Uršuly. Jedno z nejpozoruhodnějších děl rané gotiky ve střední Evropě se pyšní také bohatou sochařskou výzdobou: všimněte si hlavic mramorových sloupů v prvním patře, kde ruce zručných kameníků vykouzlily rostlinné ornamenty a originální figurální výjevy.  Hrad je otevřený celoročně, až do konce prázdnin denně.
 

Kaple v lesích vojenského prostoru Libavá

Když se z Budišova nad Budišovkou vydáte k jihu, přes Podlesí dojedete k zaniklé obci Stará Voda. Prastaré a hojně navštěvované poutní místo bylo dlouho začleněno do vojenského újezdu Libavá a tudíž nepřístupné, ale dnes se tu můžete zastavit a podívat se nejenom ke kostelu sv. Anny a sv. Jakuba, ale ještě o pár stovek metrů dál, ke kapli sv. Anny. Stojí nad Královskou studánkou, jejíž pramen prý ani v současných suchých létech nevysychá. Jedna z pověstí vypráví, že jméno získala podle polského prince či krále, který se při lovu napil z pramene a údajně zvolal „Věru ta voda je krále hodna!“ Studánkou ale výlet končí, dál už je vstup zakázán. Kromě studánky stojí za povšimnutí ještě jedno místo: přes cestu proti kostelu objevíte zarostlé rozvaliny se zbytky zdí, schodišť a kašny. To jediné zbylo z koleje školského řádu piaristů, kteří o Starou Vodu stovky let pečovali. Studovali tu například Jan Evangelista Purkyně či Antonín Cyril Stojan, pozdější olomoucký arcibiskup.
 

Další královské a císařské kaple

Krásnou královskou kapli najdete na hradě Křivoklát. Je zasvěcena Korunování Panny Marie, nachází se v jižním křídle hradu a svou podobu získala za vlády dynastie Jagellonců. Půvabnou hříčkou jsou malí draci, skřítci a další pohádkové postavičky, které zdobí dřevěné lavice. Údajně jde o bytosti zla a ztělesnění špatných lidských vlastností, které se krčí před tváří boží.

Mezi nejhodnotnější památky architektury 13. století patří kaple sv. archanděla Michaela, ochránce rytířů, na hradě Bezděz; vznikla jako jedna z prvních staveb hradu. Zajímavá je i Císařská kaple Emauzského kláštera, kterou nechal postavit král Karel IV. jako součást komplexu kláštera a kostela Na Slovanech. Za vidění stojí i zámecká kaple na zámku Zákupy. Sice se nejmenuje královská ani císařská, ale v roce 1900 se v ní konala svatba následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a hraběnky Žofie Chotkové.

 

Kaple, která neexistuje

fragment interiéruNebýt asanací na přelomu 19. a 20. století, v Praze byste se mohli procházet jedinečným židovským ghettem a Brno by mělo svou Královskou kapli. Vzácná gotická památka z konce 13. století stávala na dnešním Dominikánském náměstí a byla zbořena navzdory velkým protestům společně s celou severní stranou náměstí kvůli lepšímu výhledu na Novou radnici. Některé střípky bývalého svatostánku se však dochovaly i do dnešních dnů – jde například o fragmenty interiéru kaple, které si můžete prohlédnout ve sklepě pod Novou radnicí (býv. Mincmistrovský sklep).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet Památky

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Král hradů – takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města Brna Památky

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města Brna

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Kaple Matky Boží u hradu Veveří Památky

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Vznik kaple U Matky Boží známé také jako kostelík nanebevzetí Panny Marie se předpokládá v dobách okolo roku 1200, kdy v bezprostředním okolí stával zeměpanský dvorec a okolo kaple se rozkládala také středověká vesnice. Okolní osada utrpěla za husitských válek velké škody a následně zanikla.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou Památky

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.

Svatý Václav – hlavní patron české země

Svatý Václav – hlavní patron české země

Svatý Václav (907 – 28. září 935) byl českým knížetem a světcem, který je považován za hlavního patrona české země. Jeho otcem se stal kníže Vratislav a matkou Drahomíra, dědečkem byl první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj I. a babička svatá Ludmila, která si vzala na starost Václavovu výchovu.

Kaple sv. Václava na hradě Zvíkov Památky

Kaple sv. Václava na hradě Zvíkov

Kaple patří k nejcennějším a nejkrásnějším místům na Zvíkově. Stavebně se dochovala v podobě, jakou měla ve 13.století.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Cesty za uměním: slavní umělci českého středověku a jejich díla

Cesty za uměním: slavní umělci českého středověku a jejich díla

Umělci, které neznáme jménem, ale jen podle míst, kde působili: právě to jsou mistři českého středověku. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s takovými velikány, jako byli Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik či Mistr Třeboňského oltáře. Víte, kde si prohlédnete výsledky jejich práce? My ano!

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě Památky

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě

Stará Voda je zaniklá ves, z níž se dochoval kostel, který s bezprostředním okolím od 1. ledna 2016 patří k obci Město Libavá, do roku 2015 spadal do vojenského újezdu Libavá. Turisté se sem mohou vydat v letní i zimní sezóně.

Barokní Nová radnice v Brně Památky

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Kaple sv. Anny Libavá Památky

Kaple sv. Anny Libavá

Nad Královskou studánkou v bývalém VÚ Libavá stojí barokní kaple sv. Anny postavená 1699 – 1703 stavitelem Petrem Techetem z Budišova. V 60. letech 20. století byla kaple téměř zničena. Roku 2007 byla ale znovu postavena a slavnostně otevřena.

Diecézní muzeum Brno – Vita Christi – sakrální umění brněnské diecéze Památky

Diecézní muzeum Brno – Vita Christi – sakrální umění brněnské diecéze

Stálá expozice Vita Christi – Život Kristův, vypráví příběh života Ježíše Krista. Více než čtyři desítky obrazů, plastik a liturgických předmětů z období od 13. do 19. století představuje bohaté umělecké dědictví brněnské diecéze.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky