ÚvodAktualityVýlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!

Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž HradecMohla by být alespoň o stupeň světlejší, ale i tak Bílé věžiHradci Králové nikdo neodpáře pověst zřejmě nejznámější bílé věže v Česku. Její stavba byla zahájena 7. června 1574, je postavená z hořického pískovce a bílá je zejména v porovnání se sousedním, mnohem tmavším chrámem sv. Ducha. Během staletí vyšplhala do výšky 72 metrů a z ochozu (45 metrů, 226 schodů) se otvírá jedinečný pohled nejenom na město, ale i na Krkonoše a Orlické hory. Je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátk. Kromě klasických interaktivních prohlídek se můžete zúčastnit i svítání na Bílé věži, zvonění na zvon Augustin, třetí největší zvon v Česku, nebo nočních prohlídek. Ty se konají zpravidla první sobotu každého měsíce od 20 do 24 hodin. Kromě zvonu stojí za vidění původní hodinový stroj Josefa Božka, skleněný model věže a moderní audiovizuální technologie, která se při prohlídkách stará o zábavu i poučení.
 

Černá věž v Českých Budějovicích

Téměř stejně vysoká, ale o pár desítek let starší je renesanční Černá věžČeských Budějovicích. Její základní kámen byl položen v roce 1549 a černá se jí začalo říkat až postupem času, když ztmavla vlivem větru a prachu. Po zdolání 225 schodů se před vámi z ochozu ve výšce 45 metrů otevře krásný výhled na město a okolí, cestou také uvidíte hodinový stroj a pět zdejších zvonů: Martu, Oktávu, Marii, nejmladší Budvar, který denně vyzvání poledne, a konečně i nejznámější a největší zvon Bumerin, který váží 3 429 kilogramů. Mimochodem, Černá věž má zaznamenaný rekord v rychlosti výstupu: drží jej studenti sportovního gymnázia s časem 52,27 vteřin.
 

Černá a Bílá věž v Klatovech

Věž KlatovyBezmála 82 metrů, 226 schodů a ochoz ve výšce 50 metrů má Černá věžKlatovech, zdaleka viditelná dominanta města. Její základní kámen byl položen roku 1547 a název prý získala vinou četných požárů, které její zdivo očadily do černa. Z ochozu si užijete krásný pohled na město a panorama Šumavy, za příznivého počasí bývají vidět i vrcholky Alp. Otevřeno je rovněž jen v hlavní sezoně od dubna do října.

Klatovech mají i Bílou věž; původně šlo o vstupní bránu na hřbitov u chrámu Panny Marie, po požáru v roce 1758 byla zvýšena a upravena do dnešní podoby. Barokní portál s reliéfem Panny Marie Klatovské byl původně zasazen v průčelí sousedního kostela, nad průchod Bílé věže byl přenesen až při novogotických stavebních úpravách.
 

Další černé a bílé věže

  • prahaVěže obou barev, tedy Bílou i Černou, najdete také na Pražském hradě. Starší Černá věž tvoří východní cíp hradního areálu poblíž Nejvyššího purkrabství a vznikla jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století. Za vlády Karla IV. se jí kvůli pozlacené střeše říkalo Zlatá, později po požáru si vysloužila jméno Černá. Bílou věž postavil na konci Zlaté uličky u Daliborky na konci 15. století Benedikt Rejt jako součást jagellonského opevnění a bývalo v ní vězení a mučírna; jejím nedobrovolným obyvatelem se stal například anglický alchymista Edward Kelly a někteří z vůdců protihabsburského povstání, popravení roku 1621 na Staroměstském náměstí.
  • HazmburkBílou a černou věž má rovněž hrad Hazmburk. Protože obě mají barvu skoro stejnou, vězte, že Černá je ta kulatá a níže položená, Bílá je hranolová věž na nejvyšším místě areálu.
  • Které černé a bílé věže jsou skutečně věrné svému jménu? Třeba opravdu bílá Bílá věž ve Strážnici anebo černočerná Černá věž, součást románského opevnění Chebského hradu. Není divu, stavěla se ze sopečného tufu, dováženého do Chebu přímo z nedaleké Komorní hůrky, bývalé sopky.
  • Další Černou věž objevíte v Lokti a hraje to na obě strany: spodní část je tmavá, horní světlá. Patří k nejstarším stavbám ve městě a uvnitř si prohlédnete expozici historických řemesel.
  • A poslední bílá: Bílou věží zámku Hradec nad Moravicí vede samostatný prohlídkový okruh, otevřený ale jen od května do září.
  • Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa a hrají je miliony lidí.  Víte že, Mezinárodní den šachu se slaví každoročně 20. července na památku založení Mezinárodní šachové federace (FIDE) v roce 1924?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí Památky

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Památky

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě je zasvěcený svaté Kunhutě. Upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády od novoměstského rodáka Karla Němce.

Poutní kostel v Dubu nad Moravou Památky

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

V Dubu nad Moravou, jen 10 km jižně od Olomouce, byl v polovině 18. století vybudován areál, jehož dominantou je poutní kostel Očišťování Panny Marie. Jde o nádherný vrcholně barokní chrám se dvěma 59 metrů vysokými věžemi.

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel Památky

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel

Věž patřila do areálu tzv. dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Zajímavý je vstup do věže, který potvrzuje její obranný charakter – nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice historických řemesel.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Svítání na Bílé věži v Hradci Králové

19. 7.
Svítání na Bílé věži v Hradci Králové

Výjimečná příležitost prožít svítání z ochozu Bílé věže a vychutnat neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města.

Věž Daliborka na Pražském hradě Památky

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.

Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

28. 8.
Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší historický zvon v republice. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží.

Ve stínu Černé věže – zábavná poznávací hra Zážitky

Ve stínu Černé věže – zábavná poznávací hra

Pojďte si vyzkoušet unikátní zábavnou a netradiční procházku českobudějovickým centrem spojenou s prohlídkou známých památek. Pro všechny, kteří se chtějí zábavnou formou něco dozvědět o Českých Budějovicích.

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové Památky

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Již téměř sedm století je katedrála Sv. Ducha výraznou dominantou Hradce Králové. Svou osobitou cihlovou architekturou zaujme na první pohled snad každého návštěvníka. V roce 1424 byl v kostele pochován vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (později převezen do Čáslavi).

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

2. 8.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku Památky

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Černá věž v Klatovech Památky

Černá věž v Klatovech

Podívejte se na Klatovy z Černé věže, která je dominantou města a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž.

Bílá věž v Klatovech Památky

Bílá věž v Klatovech

V roce 1581 byla v Klatovech v blízkosti kostela Narození Panny Marie postavena samostatně stojící renesanční zvonice zvaná Bílá věž (zároveň tvořila vstupní bránu na hřbitov), která nahradila kostelní věž zbořenou v roce 1540.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Součástí věže je i třetí největší historický zvon v republice – zvon Augustin.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Černá věž – dominanta Českých Budějovic Památky

Černá věž – dominanta Českých Budějovic

Jednou z dominant Českých Budějovic je Černá věž u náměstí Přemysla Otakara II. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hlásná a strážná věž a také jako zvonice.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Mezinárodní den šachu

Mezinárodní den šachu

Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa. Hrají je miliony lidí a nejen oni každoročně 20. července slaví Mezinárodní den šachu. Ten je památkou založení Mezinárodní šachové federace (FIDE) v roce 1924. S návrhem slavit tento den přišlo UNESCO a Mezinárodní šachová federace svátek vzala za svůj v roce 1966.

S osobností na procházku: s alchymistou Edwardem Kellym z Prahy do Mostu a k čertově kapli

S osobností na procházku: s alchymistou Edwardem Kellym z Prahy do Mostu a k čertově kapli

Vypadá to jako začátek fantasy románu: do středověké Prahy přijíždí tajemný cizinec, hovoří s anděly, slibuje zlato, které nikdo nikdy neviděl, a jeho stopy končí v zapomenutém hrobě, nad nímž prý dodnes visí prokletí. Jenže tohle není legenda – to je historie, jen trochu… zahalená ve stínu alchymie a magie. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách Edwarda Kellyho, výstředního šarlatána a dobrodruha.

Výlet na Staroměstské náměstí v Praze za katem Janem Mydlářem

Výlet na Staroměstské náměstí v Praze za katem Janem Mydlářem

Jednu z nejtemnějších kapitol v dějinách pražského Staroměstského náměstí představují popravy – ať už to bylo stětí vůdce pražské chudiny Jana Želivského roku 1422 nebo poprava posledního husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé s jeho druhy roku 1437.

Bílá věž na Pražském hradě Památky

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.

Černá věž na Pražském hradě Památky

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.

Strážní bílá věž ve Strážnici Památky

Strážní bílá věž ve Strážnici

Strážní bílá věž je dominantou města a stojí vedle kostela sv. Martina. Byla postavena okolo roku 1615.

Karlštejnské šachy – největší šachy v České republice

Karlštejnské šachy – největší šachy v České republice

Obří figurky z dílny Vladimíra Glasera jsou rozmístěné v obcích na Karlštejnsku. Nejkratší trasa od figury k figuře měří cca 72 m. Ze všech figurek chybí pouze bílý pěšec, který stojí v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit, je tak "jediným velvyslancem" mezi všemi českými nej.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů

Určitě znáte města, kde mají starší hrad a novější zámek. Co ale spojuje Potštejn, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany, Dačice anebo většinu velkých měst? Jsou to místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy! Společně objevíme nejenom zajímavé turistické kuriozity, ale také města, kde můžete jít ulicemi doslova od kláštera ke klášteru!
8. červenec 2025 22:47
Památky

100 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO.
8. červenec 2025 21:25
Památky

Nový život starých památek – co dnes zažijete v českých a moravských klášterech aneb klášterní mapa Česka

Ještě před pár desítkami let byly zarostlé, opuštěné, s okenicemi jako zavřenýma očima. Dnes se v jejich zdech znovu ozývají hlasy – ale místo gregoriánských chorálů to bývá jemné cinknutí lžičky o porcelán, zvuk přednášky nebo smích z víkendové svatby. Českým klášterům se vrací život. Ne ten původní, ale nový – civilní, moderní, a občas trochu překvapivý. Vydejte se s Kudy z nudy do klášterů, které chytily druhý dech.
6. červenec 2025 11:42
Památky

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.
6. červenec 2025 11:30
Památky

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete půvab naší krajiny, nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.
6. červenec 2025 10:53
Památky

Co dělat, když je vedro? Využijte 50 tipů na výlet do podzemí!

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Mezi nejoblíbenější patří Znojemské podzemí s labyrintem chodeb,Vodojemy Žlutý kopec a Labyrint pod Zelným trhem v Brně s historickými sklepeními nebo Jihlavské podzemí s propojenými sklepy. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Nezapomeňte si vzít s sebou pohodlnou obuv a oblečení. Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
6. červenec 2025 6:44
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
5. červenec 2025 12:00
Památky

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?
5. červenec 2025 10:46
Památky