ÚvodAktualityVýlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!

Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž HradecMohla by být alespoň o stupeň světlejší, ale i tak Bílé věžiHradci Králové nikdo neodpáře pověst zřejmě nejznámější bílé věže v Česku. Její stavba byla zahájena 7. června 1574, je postavená z hořického pískovce a bílá je zejména v porovnání se sousedním, mnohem tmavším chrámem sv. Ducha. Během staletí vyšplhala do výšky 72 metrů a z ochozu (45 metrů, 226 schodů) se otvírá jedinečný pohled nejenom na město, ale i na Krkonoše a Orlické hory. Je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátk. Kromě klasických interaktivních prohlídek se můžete zúčastnit i svítání na Bílé věži, zvonění na zvon Augustin, třetí největší zvon v Česku, nebo nočních prohlídek. Ty se konají zpravidla první sobotu každého měsíce od 20 do 24 hodin. Kromě zvonu stojí za vidění původní hodinový stroj Josefa Božka, skleněný model věže a moderní audiovizuální technologie, která se při prohlídkách stará o zábavu i poučení.
 

Černá věž v Českých Budějovicích

Téměř stejně vysoká, ale o pár desítek let starší je renesanční Černá věžČeských Budějovicích. Její základní kámen byl položen v roce 1549 a černá se jí začalo říkat až postupem času, když ztmavla vlivem větru a prachu. Po zdolání 225 schodů se před vámi z ochozu ve výšce 45 metrů otevře krásný výhled na město a okolí, cestou také uvidíte hodinový stroj a pět zdejších zvonů: Martu, Oktávu, Marii, nejmladší Budvar, který denně vyzvání poledne, a konečně i nejznámější a největší zvon Bumerin, který váží 3 429 kilogramů. Mimochodem, Černá věž má zaznamenaný rekord v rychlosti výstupu: drží jej studenti sportovního gymnázia s časem 52,27 vteřin.
 

Černá a Bílá věž v Klatovech

Věž KlatovyBezmála 82 metrů, 226 schodů a ochoz ve výšce 50 metrů má Černá věžKlatovech, zdaleka viditelná dominanta města. Její základní kámen byl položen roku 1547 a název prý získala vinou četných požárů, které její zdivo očadily do černa. Z ochozu si užijete krásný pohled na město a panorama Šumavy, za příznivého počasí bývají vidět i vrcholky Alp. Otevřeno je rovněž jen v hlavní sezoně od dubna do října.

Klatovech mají i Bílou věž; původně šlo o vstupní bránu na hřbitov u chrámu Panny Marie, po požáru v roce 1758 byla zvýšena a upravena do dnešní podoby. Barokní portál s reliéfem Panny Marie Klatovské byl původně zasazen v průčelí sousedního kostela, nad průchod Bílé věže byl přenesen až při novogotických stavebních úpravách.
 

Další černé a bílé věže

  • prahaVěže obou barev, tedy Bílou i Černou, najdete také na Pražském hradě. Starší Černá věž tvoří východní cíp hradního areálu poblíž Nejvyššího purkrabství a vznikla jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století. Za vlády Karla IV. se jí kvůli pozlacené střeše říkalo Zlatá, později po požáru si vysloužila jméno Černá. Bílou věž postavil na konci Zlaté uličky u Daliborky na konci 15. století Benedikt Rejt jako součást jagellonského opevnění a bývalo v ní vězení a mučírna; jejím nedobrovolným obyvatelem se stal například anglický alchymista Edward Kelly a někteří z vůdců protihabsburského povstání, popravení roku 1621 na Staroměstském náměstí.
  • HazmburkBílou a černou věž má rovněž hrad Hazmburk. Protože obě mají barvu skoro stejnou, vězte, že Černá je ta kulatá a níže položená, Bílá je hranolová věž na nejvyšším místě areálu.
  • Které černé a bílé věže jsou skutečně věrné svému jménu? Třeba opravdu bílá Bílá věž ve Strážnici anebo černočerná Černá věž, součást románského opevnění Chebského hradu. Není divu, stavěla se ze sopečného tufu, dováženého do Chebu přímo z nedaleké Komorní hůrky, bývalé sopky.
  • Další Černou věž objevíte v Lokti a hraje to na obě strany: spodní část je tmavá, horní světlá. Patří k nejstarším stavbám ve městě a uvnitř si prohlédnete expozici historických řemesel.
  • A poslední bílá: Bílou věží zámku Hradec nad Moravicí vede samostatný prohlídkový okruh, otevřený ale jen od května do září.
  • Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa a hrají je miliony lidí.  Víte že, Mezinárodní den šachu se slaví každoročně 20. července na památku založení Mezinárodní šachové federace (FIDE) v roce 1924?
Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Součástí věže je i třetí největší historický zvon v republice – zvon Augustin.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Černá věž v Klatovech Památky

Černá věž v Klatovech

Podívejte se na Klatovy z Černé věže, která je dominantou města a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

24. 12.
Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží.

Svítání na Bílé věži v Hradci Králové

19. 4.
Svítání na Bílé věži v Hradci Králové

Výjimečná příležitost prožít svítání z ochozu Bílé věže a vychutnat neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

4. 1.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.

Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Černá věž – dominanta Českých Budějovic Památky

Černá věž – dominanta Českých Budějovic

Jednou z dominant Českých Budějovic je Černá věž u náměstí Přemysla Otakara II. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hlásná a strážná věž a také jako zvonice.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku Památky

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Ve stínu Černé věže – zábavná poznávací hra Zážitky

Ve stínu Černé věže – zábavná poznávací hra

Pojďte si vyzkoušet unikátní zábavnou a netradiční procházku českobudějovickým centrem spojenou s prohlídkou známých památek. Pro všechny, kteří se chtějí zábavnou formou něco dozvědět o Českých Budějovicích.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí Památky

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.

Bílá věž na Pražském hradě Památky

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.

Černá věž na Pražském hradě Památky

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.

Bílá věž v Klatovech Památky

Bílá věž v Klatovech

V roce 1581 byla v Klatovech v blízkosti kostela Narození Panny Marie postavena samostatně stojící renesanční zvonice zvaná Bílá věž (zároveň tvořila vstupní bránu na hřbitov), která nahradila kostelní věž zbořenou v roce 1540.

Strážní bílá věž ve Strážnici Památky

Strážní bílá věž ve Strážnici

Strážní bílá věž je dominantou města a stojí vedle kostela sv. Martina. Byla postavena okolo roku 1615.

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel Památky

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel

Věž patřila do areálu tzv. dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Zajímavý je vstup do věže, který potvrzuje její obranný charakter – nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice historických řemesel.

Poutní kostel v Dubu nad Moravou Památky

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

V Dubu nad Moravou, jen 10 km jižně od Olomouce, byl v polovině 18. století vybudován areál, jehož dominantou je poutní kostel Očišťování Panny Marie. Jde o nádherný vrcholně barokní chrám se dvěma 59 metrů vysokými věžemi.

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Památky

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě je zasvěcený svaté Kunhutě. Upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády od novoměstského rodáka Karla Němce.

Karlštejnské šachy – největší šachy v České republice

Karlštejnské šachy – největší šachy v České republice

Obří figurky z dílny Vladimíra Glasera jsou rozmístěné v obcích na Karlštejnsku. Nejkratší trasa od figury k figuře měří cca 72 m. Ze všech figurek chybí pouze bílý pěšec, který stojí v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit, je tak "jediným velvyslancem" mezi všemi českými nej.

Další aktuality

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.
10. prosinec 2024 10:00
Památky

100 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím. Označení bizarní pochází z francouzského bizarre, jeho význam je podivný, neobvyklý či zvláštní – a takových věcí a míst najdete v našich tipech víc než dost.
7. prosinec 2024 9:19
Památky

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

Kde můžete vidět netradiční betlémy: z másla, perníku i sena?

Na živé, vyřezávané betlémy anebo na obří slaměné betlémy, jsme si už zvykli a máloco nás překvapí. Přesto existují betlémy zvláštní, nečekané, exotické a málokdo je zná – viděli jste už například betlém z másla, perníku, sena, fotografií anebo scénu narození Páně vytvořenou z loutek? Zveme vás na přehlídku betlemářských kuriozit!
1. prosinec 2024 21:09
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky