ÚvodČeská nejArchitektonickéCarlo Lurago a Anselmo Lurago – známí barokní architekti italského původu
Architektonické

Carlo Lurago a Anselmo Lurago – známí barokní architekti italského původu

V dobách baroka zamířila do českých zemí řada italských umělců. Patřil k nim i architekt a štukatér Carlo Lurago (1615, Pellio Inferiore, Itálie – 22. října 1684, Pasov). Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří Klementinum v Praze, poutní areál na Svaté Hoře u Příbrami a zámek Humprecht u Sobotky. Do stejné rodiny patřil i Anselmo Lurago (leden 1701, Como, Itálie – 29. listopadu 1765, Praha), poslední významný umělec rodu Luragů a představitel pražského rokoka.
Do Prahy přišel Carlo Lurago už v roce 1635. V tom roce jako dvacetiletý mladík vystupoval jako svědek v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně při svatbě Antonína Aichla, předka pozdějšího věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho.

Obratný a řemesla znalý štukatér i dobrý katolík našel uplatnění u církevních řádů, především u jezuitů, a záhy se zařadil mezi nejvyhledávanější umělce třetí čtvrtiny 17. století. Pracoval například na interiéru chrámu sv. Salvátora v pražském Klementinu a na opevnění Vyšehradu s Leopoldovou bránou, navrhl také kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí a přestavbu kostela Panny Marie pod řetězem na Malé Straně. V roce 1648 byl jmenován císařským architektem, o dva roky později byl pověřen císařským knížetem Ottaviem Piccolominim přeměnit starobylý náchodský zámek na reprezentativní šlechtické sídlo. Pro Humprechta Jana Černína postavil zámeček Humprecht, jeho rukopis najdete také na poutním kostele ve Svatém Janu pod Skalou, v poutním areálu na Svaté Hoře v Příbrami a na dalších místech.

Carlo Lurago nakonec přesunul velkou část své činnosti do Pasova, kde v roce 1668 uzavřel s knížecím biskupem hrabětem Wenzelem Thunem von Hohenstein první zakázku na celkovou přestavbu požárem zničené katedrály. Carlo střídal svou přítomnost v Pasově se závazky v Praze. Pracoval také na dalších stavbách, například poutním kostele Maria Taferl na Dunaji v Rakousku a na kanovnickém dvoře v Salzburku. Zemřel v Pasově 22. října 1684.

V Čechách působil i Anselmo Lurago (1701–1765), poslední významný umělec rodu a představitel pražského rokoka. Z Itálie odešel do Prahy do učení ke svým slavným strýcům, stavitelům Giovannimu Antoniu Luragovi a Bartolomeo Scottimu. Byl rovněž žákem v té době nejžádanějšího pražského architekta Františka Maxmiliána Kaňky, který jeho dílu vtiskl výrazný středoevropský charakter.

Po počátečním období ve službách hrabat z Kaunitz spolupracoval na stavbě paláce Sylva-Taroucca a při renovaci a výzdobě interiérů v rokokovém stylu paláce Piccolomini na Příkopech, při obnově opatského kostela Strahovského kláštera a úpravách Černínského paláce. Pracoval také na zvonici kostela sv. Mikuláše na Malé Straně, čímž dovršil dílo svého tchána Kiliána Ignáce Dientzenhofera a jeho otce Kryštofa Dientzenhofera. Jako architekt působil i ve službách šlechty a augustiniánů, benediktinů a jezuitů. Navrhl také pozdně barokní palác Kinských na Staroměstském náměstí, který dnes spravuje Národní galerie. Vážený malostranský měšťan a královský dvorský stavitel zemřel v Praze 29. listopadu 1765.
Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou Památky

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Po stopách šlechtických rodů: pražské paláce rodu Nosticů a Stavovské divadlo

Po stopách šlechtických rodů: pražské paláce rodu Nosticů a Stavovské divadlo

Stavovské divadlo v Praze je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. I když je jeho historie nerozlučně spojená především s Wolfgangem Amadeem Mozartem a světovou premiérou opery Don Giovanni, žádné divadlo by neexistovalo bez šlechtického rodu Nosticů. Vypravte se s Kudy z nudy nejenom do hraběcího Nosticova divadla, ale také do pražských Nostických paláců.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě Památky

Kostel Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě

Kostel Nejsvětějšího Salvátora je součástí areálu Klementina. Byl založen roku 1578 a postupně vystavěn jako trojlodní stavba s kupolí, s tribunami a dvěma věžemi za účasti Karla Luraga, Františka Carattiho a Františka Maxmiliána Kaňky.

Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Jednou z nejkrásnějších památek venkovského baroka je chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Obdivované je jak samotné architektonické řešení kostela, tak i jeho vnitřní umělecká výzdoba a zasazení do okolní krajiny.

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Velkopřevorský palác v Praze Památky

Velkopřevorský palác v Praze

Velkopřevorský palác je jednou ze staveb patřících k areálu maltézských rytířů. Má románské základy; budova na jeho místě pravděpodobně vznikla již ve druhé polovině 12. století, v době kdy byl tento prostor darován Vladislavem I. johanitům – pozdějším maltézským rytířům.

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně Památky

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně

Kostel na Malé Straně blízko Karlova mostu mezi ulicemi Saskou, Lázeňskou a Velkopřevorským náměstím, byl původně románskou bazilikou, kterou založil roku 1169 král Vladislav I. spolu s klášterem a špitálem řádu Maltézských rytířů (johanitů) jako první centrum tohoto rytířského řádu v Čechách.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech Památky

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech

Kostel, jehož vznik je spjat s jezuitským řádem, je dominantou náměstí Miru. Pod kostelem se nachází známé klatovské katakomby.

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Mistr vrcholného baroka, geniální architekt a autor nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách, to byl Kilián Ignác Dientzenhofer (1. září 1689, Praha – 18. prosince 1751, Praha). Nejtalentovanější a nejproduktivnější člen věhlasného stavitelského rodu Dientzenhoferů byl jedním z těch, kdo české krajině vtiskl její originální barokní ráz.

Putování za příběhy nejznámějších staveb Kiliána Ignáce Dientzenhofera

Putování za příběhy nejznámějších staveb Kiliána Ignáce Dientzenhofera

V sobotu 12. prosince to bude právě 269 let ode dne, kdy v Praze zemřel věhlasný architekt českého vrcholného baroka Kilián Ignác Dientzenhofer. Znáte ho všichni, ze dvou set jeho staveb jich většina patří mezi skutečné barokní skvosty. Představí vám je portál Kudy z nudy.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové

Kostel byl postaven v letech 1654-1666 italským architektem Carlem Luragem. Kostel byl v 18. století vypleněn pruskými vojáky a po zrušení jezuitského řádu se stal posádkovým kostelem. Interiér byl několikrát renovován. Vnitřní výzdoba zahrnuje také obraz sv. Jana Nepomuckého od Petra Brandla.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Kostel Nalezení sv. Kříže Dubá Památky

Kostel Nalezení sv. Kříže Dubá

Kostel Nalezení sv. Kříže se nachází ve východní části města Dubá. Jeho stavitelem je pravděpodobně Anselmo Lurago. Pozdně barokní kostel se pyšní dvěma věžemi a nádherným průčelím.

Fringe Festival Praha 2025

24. ročník festivalu anglického divadla Prague Fringe se 26. 5. – 31. 5. 2025 vrací na Malou Stranu.
Praha 1, Praha

Z domoviny

Přinášíme cyklus tří koncertů, na nichž vystoupí skvělí studenti HAMU v nejrůznějších komorních uskupeních. Tři nedělní matiné oslaví Rok české hudby jedinečnou dramaturgií a představí Vám to nejlepší z komorní hry.
Praha, Praha

4. ročník festivalu Qu@rtet+

Doležalovo kvarteto ve spojení s předním českým violistou Karlem Untermüllerem v jednom z nejkrásnějších pražských sálů a s ryze českým programem.
Praha, Praha

Dvořákovo trio & Jiří Kabát

Zahajovací koncert jubilejního 30. ročníku!
Praha, Praha

Zemlinsky Quartet

Koncert.
Praha, Praha

Z domoviny

Přinášíme cyklus tří koncertů, na nichž vystoupí skvělí studenti HAMU v nejrůznějších komorních uskupeních. Tři nedělní matiné oslaví Rok české hudby jedinečnou dramaturgií a představí Vám to nejlepší z komorní hry.
Praha, Praha

Jiří Bárta & Terezie Fialová

Beethoven | Janáček | Martinů | Paganini.
Praha, Praha

Filharmonie Bohuslava Martinů & Irvin Venyš & Pavel Bořkovec Quartet

Bohuslav Martinů | Josef Suk | Jiří Teml – world premiere.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Na rohu Karmelitské ulice a Malostranského náměstí stojí historický dům U Zlatého hroznu. Je to pozůstatek někdejší Oujezdské brány a věže, která byla součástí starého opevnění Malé Strany a byla zbořena roku 1727. Zbytek domu byl poté přestavěn na obytný dům.
Praha 1, Praha

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.
Praha 1, Praha

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.
Praha 1, Praha

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.
Praha 1, Praha

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.
Praha 1, Praha

Galerie Jakubská – nový impresionismus v Praze

Galerie Jakubská vznikla v roce 1994 a od začátku prezentuje dílo ruského umělce Alexandra Onišenka.
Praha 1, Praha

A Studio Rubín – alternativní divadlo na Malostranském náměstí

Alternativní divadelní scéna zaměřená na domácí repertoár, který je tvořen zejména autorskými inscenacemi.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Česká restaurace s tradiční staročeskou kuchyní v Praze

Je čas se najíst jinak . . . Restaurace Česká Hospoda, je stylová restaurace v centru Prahy zaměřená na staročeskou a starofrancouzskou kuchyni v nově zrekonstruovaných prostorech ze 14.století s kapacitou 200 míst.
Praha 1, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha

Střelák – letní scéna Malostranské besedy

Střelecký ostrov nebo také Střelák – klid, láska, umění, dobré jídlo, pití a výtečná káva na nejlepším ostrově v Praze přímo mezi Národním divadlem a Újezdem.
Praha 1, Praha

Penzion Akademie múzických umění v Praze

Moderně zrekonstruovaná kolej.
Praha, Praha

Ochutnávka vín v Malostranské vinárně s vinotékou

Poznávejte vynikající vína z Moravy i od méně známých vinařů v osobní, originální a oduševnělé vinárně.
Praha 1, Praha