ÚvodČeská nejKulturníRudolf Firkušný – největší český klavírní virtuos 20. století
Kulturní

Rudolf Firkušný – největší český klavírní virtuos 20. století

„Na co jsem se nejvíc těšil? Na všechno! Vždyť jsem se něco načekal. Je krásné být zase Čechem.“ To řekl klavírní virtuos a čestný doktor filozofie Univerzity Karlovy Rudolf Firkušný (11. února 1912, Napajedla – 19. července 1994, Staatsburg, stát New York, USA) o svém návratu domů po 44 letech v emigraci. Jeho jméno připomíná Klavírní festival Rudolfa Firkušného, který se na podzim koná v Praze.
Rudolf Firkušný se narodil v Napajedlích jako nejmladší ze tří dětí místního notáře. Když mu byly tři roky, zemřel mu otec a matka s rodinou se přestěhovala do Brna, kde se záhy výrazně projevil chlapcův mimořádný talent.

Kariéru Rudolf zahájil již ve věku osmi let veřejným koncertem v Praze. Jeho neobyčejná náklonnost k hudbě, vynikající hudební sluch a paměť zaujaly Leoše Janáčka, který ho podrobil důkladné zkoušce a rozhodl o jeho dalším hudebním školení, nad nímž si vzal osobní dohled. Sám ho učil hudební teorii a základům kompozice, o pianistický rozvoj se postarali profesorka Růžena Kurzová na brněnské konzervatoři a později její manžel profesor Vilém Kurz na pražské mistrovské škole. Ve studiu kompozice Rudolf Firkušný pokračoval po Janáčkově smrti ve třídách Rudolfa Karla a Josefa Suka v Praze. Ve svých dvaceti letech na přelomu dvacátých a třicátých let Firkušný dorostl v pianistu světového formátu. Mezi zahraničními zájezdy do Rakouska, Německa, Itálie, Francie a Anglie se až do počátku nacistické okupace vracel do Brna, kde měl rodinné zázemí.

V květnu 1939 odjel do Paříže a připojil se ke skupině českých umělců, k nimž patřil i Bohuslav Martinů a nadějná skladatelka Vítězslava Kaprálová. Celý následující rok 1940 se Firkušný snažil hudbou českých mistrů Smetany, Dvořáka, Janáčka, Suka a dalších skladatelů burcovat vědomí západoevropské veřejnosti ve prospěch Československa. Po válce Rudolf Firkušný dobrovolně zvolil těžký úděl emigranta, aby mohl svobodně šířit slávu české hudby po všech kontinentech. Paradoxem tak je, že největší český pianista byl americkým občanem Více než 40 let odmítal s krajním sebezapřením vystoupit na koncertech v rodné zemi, která svým obyvatelům nepřiznávala základní práva svobodného člověka. Od totalitního režimu se nekompromisně distancoval a vrátil se až po sametové revoluci v roce 1989.

Po pádu komunistického režimu se hned v roce 1990 zúčastnil Pražského jara, kde s Rafaelem Kubelíkem a Českou filharmonií provedli Druhý klavírní koncert Bohuslava Martinů. Získal čestný doktorát Univerzity Karlovy a čestné doktoráty Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění, v roce 1991 byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. V letech 1993–1994 byl prezidentem festivalu Pražské jaro. Chtěl se natrvalo usadit v Praze, ale už to nestihl, v létě 1994 zemřel. Od roku 2007 je pohřben spolu se svou ženou Taťánou na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova Brně. Památku největšího českého klavíristy 20. století připomíná Klavírní festival Rudolfa Firkušného, konaný pravidelně v listopadu.
Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 2. 11. – 9. 11. 2024 v pražském Rudolfinu. Festival nabídne pět klavírních recitálů, které letos pojí velmi netradiční koncertní formáty.

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Fenomenální dirigent a houslista Rafael Kubelík (29. června 1914, Býchory – 11. srpna 1996, Kastanienbaum, Švýcarsko) se proslavil jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Sedm let působil jako šéfdirigent České filharmonie a vidět ho můžete také v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja.

Rok české hudby 2024: čeští umělci v Carnegie Hall, nejslavnější koncertní síni světa

Rok české hudby 2024: čeští umělci v Carnegie Hall, nejslavnější koncertní síni světa

Rok české hudby 2024 zakončil na začátku prosince Český týden v New Yorku, ve slavné Carnegie Hall. Kteří čeští špičkoví umělci tu koncertovali? Kdo se řadí mezi ikony slavné koncertní síně a co chystá pro svá vystoupení Česká filharmonie? Vypravte se s Kudy z nudy do nejslavnějšího koncertního sálu na světě!

Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program.

Josef Suk – jeden ze zakladatelů české hudební moderny

Josef Suk – jeden ze zakladatelů české hudební moderny

Josef Suk (4. ledna 1874, Křečovice – 29. května 1935, Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Společně se třemi spolužáky z konzervatoře Karlem Hoffmannem, Oskarem Nedbalem a Otto Bergerem založil České kvarteto, které v letech 1892 až 1934 šířilo slávu české hudby a českých umělců téměř po celém světě.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Poetics of Encryption v Galerii Rudolfinum

Skupinová výstava Poetics of Encryption v Galerii Rudolfinum bude otevřena od 13. února do 11. května 2025.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2025

Od 8. do 13. listopadu 2025 se v Rudolfinu uskuteční pod hlavičkou Pražského jara již po třinácté Klavírní festival Rudolfa Firkušného. Svůj festivalový debut na něm budou mít Jan Lisiecki, Karel Košárek a jazzový pianista Jiří Levíček.
Praha 1, Praha

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2025

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro čeká v roce 2025 oslaví 76. ročník. Do soutěže se přihlásilo rekordních 457 účastníků ze 47 zemí světa. Finálová kola se uskuteční 13. a 14. května ve Dvořákově síni Rudolfina.
Praha 1, Praha

Lucas & Arthur Jussen

Rudolfinum, pondělí 16. 6. 2025 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 10.00 hodin.
Praha 1, Praha

Festival Prague Sounds 2025

Festival Prague Sounds, dříve známý jako Struny podzimu, proběhne od 1. do 15. listopadu 2025. Letošní 29. ročník nabídne opět koncerty zahraničních hvězd s hudbou mnoha žánrů.
Praha, Praha

Photo – Fred Kramer v Uměleckopůmyslovém museu v Praze

První retrospektivní výstava Freda Kramera (1913–1994), nejvýznamnějšího českého reklamního fotografa padesátých až osmdesátých let, čerpá z rozsáhlého souboru autorových prací, které po jeho smrti věnovala do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze jeho manželka.
Praha, Praha

Výběr z výsledků mezinárodního sklářského sympozia IGS 2024

Ve Foyer Uměleckoprůmyslového musea v Praze si můžete od 6. 3. do 25. 5. 2025 prohlédnout výběr výsledků IGS 2024. All you need is glass!
Praha 1, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

Divadlo Na Rejdišti – divadlo Pražské konzervatoře

Divadlo Pražské konzervatoře slouží jako inscenační prostor pro studenty pátých a šestých ročníků. Tvůrčí výsledky studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak jsou určeny širokému publiku ve večerních představeních.
Praha 1, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze – dočasně uzavřeno

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga – dočasně uzavřeno

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental – v rekonstrukci

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v březnu 2025.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague, nově Fairmont Golden Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha