ÚvodAktualityČesko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Poslechněte si audio verzi článku
Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
miloš formanKariéra Miloše Formana odstartovala v šedesátých letech, když vystudoval scénáristiku na pražské FAMU. Stal se průkopníkem filmové československé nové vlny, a jeho snímky jako Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky či Hoří, má panenko přinesly do filmového světa neokoukanou autenticitu. Tím, že Forman obsazoval neherce, navíc vytvářel příběhy blízké každodenní realitě. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 Forman odešel do USA, kde se prosadil jako světově uznávaný režisér. Jeho snímky Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Amadeus či Muž na Měsíci se staly filmovými milníky, které dodnes inspirují diváky i tvůrce.
 

Konkurs (1963)

První Formanův celovečerní film je netradiční dokument zachycující konkurs na zpěvačky do divadelního souboru. Natáčelo se v autentických prostorách divadla Semafor, ve filmu hráli Jiří Suchý a Jiří Šlitr, a za kamerou už tehdy stál Formanův dvorní kameraman Miroslav Ondříček. A zajímavost? Některé slečny vůbec netušily, že jsou součástí filmu!
 
Už v Konkursu se ukázaly výhody obsazování neherců a z toho planoucí autentičnost. Forman ale neherce obsazoval vlastně z nouze: zatímco profesionální herci museli z placu často odjet na zkoušky v divadle, neherci mohli točit od rána do večera, byli zapálení a bavilo je to.
 

Černý Petr (1963)

První Formanův film Konkurs se skládá ze dvou částí: stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem, zdejšími ulicemi i Kmochovým ostrovem je spojený i Formanův druhý film, Černý Petr. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Jednu z hlavních rolí vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil, nezapomenutelný je i Vladimír Pucholt v roli zednického učně; jeho nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy zlidovělo.
 
Film Černý Petr zvítězil na festivalu v Locarnu. Film porazil i největší režijní osobnosti své doby, jakými byl iniciátor francouzské nové vlny Jean-Luc Godard s filmem Pohrdání (1963) či Ital Michelangelo Antonioni se snímkem Červená pustina (1964), a nastartoval tak Formanovu světovou kariéru.
 

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Impulzem pro natočení filmu, který byl později nominován na Oscara, bylo náhodné setkání Miloše Formana s dívkou, která se s kufrem bezcílně potulovala po noční Praze. Příběh dívky z Varnsdorfu, svedené a oklamané zkušeným záletníkem, Forman pouze přenesl do jiného města. Film s Hanou Brejchovou a Vladimírem Pucholtem v hlavních rolích je o mladé dívce, která se zamiluje do kluka z Prahy a vydá se za ním, aby zjistila, že ji nebere vážně. Směšné i smutné. Natáčelo se ve Zruči nad Sázavou, a to na nádraží, v hotelu na náměstí Míru i v továrně Sázavan.
 

Hoří, má panenko (1967)

hoří má panenkoAutorem námětu a scénáře posledního Formanova ryze českého filmu byla osvědčená trojka Miloš Forman, Jaroslav Papoušek a Ivan Passer, šlo ale o jejich poslední film. Modelový průzkum českého maloměšťáctví, který se odehrává na pozadí hasičského bálu, vznikal v československo-italské koprodukci s účastí slavného italského producenta Carla Pontiho. Ten se ale nakonec z projektu stáhl a požadoval své peníze zpět. Pontiho rozčílila zejména volba královny krásy. „Když jsem si to četl ve scénáři, myslel jsem, že tam obsadíte krásné dívky a ne takové panoptikum,“ křičel prý na Miloše Formana. Režisér to neměl jednoduché ani po dokončení filmu: oficiální protest proti snímku podali čeští hasiči a Lásky jedné plavovlásky nakonec začátkem sedmdesátých let putovaly do trezoru. Mimochodem, natáčelo se ve Vrchlabí!
 

Formanovy americké filmy: Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Valmont a Amadeus

přelet nad kukaččímPo okupaci Československa v srpnu 1968 Miloš Forman emigroval do Spojených států amerických. Tady se prosadil adaptací Keseyho románu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Film o zločinci, který se snaží vyhnout vězení tím, že předstírá šílenství, posbíral hned pět Oscarů včetně sošky za nejlepší režii, a stal se jedním z nejznámějších ve Formanově filmografii.

Následoval snímek Vlasy (1979). Dnes je pokládaný za kultovní muzikál, ale ve své době v USA příliš nezazářil. A zajímavost? Přestože je film o hippies, Forman v mládí tuto kulturu příliš neprožíval. Výraznější úspěch nezaznamenal Ragtime (1981), adaptace knihy Edgara Lawrence Doctorowa z roku 1981, nazvaný stejně jako hudební styl předcházející instrumentálnímu jazzu. Výrazný úspěch přišel až s dalšími filmy. V roce 1984 to byl Amadeus, adaptace divadelní hry Petera Shaffera o střetu Wolfganga Amadea Mozarta s Antoniem Salierim. Film získal osm Oscarů, oceněný byl mimo jiné i architekt a výtvarník Karel Černý v kategorii Nejlepší výprava a dekorace a kostýmní výtvarník Theodor Pištěk v kategorii Nejlepší kostýmy. Amadeus navíc ukázal filmařům celého světa, jak krásná je Praha.

amadeusTečkou za Formanovým historickým obdobím byl Valmont (1989), adaptace knihy Choderlose de Laclos. Film doplatil na fakt, že stejnou látku pojednal o rok dříve Stephen Frears ve svém snímku Nebezpečné známosti, a Valmont zůstal v jejich stínu. Následoval film Lid versus Larry Flynt (1996), biografie kontroverzního vydavatele pornografických časopisů, Muž na Měsíci (1999) o komikovi Andym Kaufmanovi, a nakonec Goyovy přízraky (2006). Historický příběh o malíři Goyovi s Javierem Bardemem a Natalií Portmanovou se natáčel ve Španělsku.

Formanovy filmy neukazují silné příběhy, ale i nezapomenutelná místa. Až budete chtít podniknout cestu za filmovými lokacemi, víte, kde hledat!

Článek mapuje filmovou kariéru Miloše Formana od československých začátků až po hollywoodské úspěchy a filmové lokace.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.

Vlasy

21. 11.23. 11.
Vlasy

Nechte se unést jedinečným příběhem a nábojem písní z muzikálu, který celosvětově proslavilo legendární filmové zpracování Miloše Formana. V představení zní hit za hitem, songy jako Vodnář, Donna, Je snadné nemít rád, Manchester, Život mám, Kéž slunce svítí… a celá řada dalších.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně Příroda

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Obora Žehušice Příroda

Obora Žehušice

V oboře žije kolem 130 bílých jelenů a spolu s nimi je zde chována černá mutace daňka skvrnitého. Obora je v současné době pro veřejnost nepřístupná a naučná stezka zde byla zrušena.

Česko ve filmu: zahraniční filmy oceněné Oscarem, které mají něco společného s Českem

Česko ve filmu: zahraniční filmy oceněné Oscarem, které mají něco společného s Českem

Ceny Akademie filmového umění a věd – Academy Award jsou ceny za umělecké a technické zásluhy ve filmu. Říká se jim Oscar a jde o nejprestižnější ocenění ve filmovém průmyslu. České filmy, které Oscara získaly, zná každý fanoušek filmového umění. Znáte ale další oscarové filmy, které mají české stopy? Podívejte se s Kudy z nudy na filmy, které se třeba v Česku vůbec nenatáčely, ale přesto mají s Českou republikou společného víc, než tušíte.

Kostel sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy Památky

Kostel sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy

Kostel sv. Vojtěcha je nejstarší budovou ve městě, byl vystavěn na místě dřevěného kostelíka v první polovině 13. století. Mimořádně zdařilý interiér tohoto kostela si vybral i Miloš Forman pro natáčení svého filmu Amadeus.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Naučná stezka Vrchlabím Památky

Naučná stezka Vrchlabím

Naučná stezka vás provede po nejkrásnějších místech města Vrchlabí – brány do Krkonoš. Zeleně značená trasa začíná v centru města, u historické budovy radnice. Cesta poté pokračuje po hlavní Krkonošské ulici k jednomu z nejstarších domů ve městě a končí u kostela sv. Vavřince.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr (15. února 1924, Zálesní Lhota u Jilemnice – 26. prosince 1969, Praha) nebyl jen hudební skladatel, klavírista, zpěvák a herec, ale také knižní ilustrátor, sportovec a komik s kamennou tváří, zkrátka renesanční osobnost se vším všudy.

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý (* 1. října 1931, Plzeň) je český divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, komik a sběratel. Je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Divadla Semafor, v roce 2022 v anketě Český slavík vstoupil jako první do Síně slávy.

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Kolín

Kolín

Určitě jste už někdy slyšeli zlidovělou Kmochovu písničku o Kolínu, který stojí v pěkné rovině. Vystoupejte na zvonici chrámu sv. Bartoloměje a přesvědčte se sami, zda je ta okolní rovina opravdu tak rovná; projděte se také historickým centrem s židovskou čtvrtí a nezapomeňte na výlet řepařskou drážkou!

Divadlo Semafor Kultura

Divadlo Semafor

Semafor, někdejší kultovní pražské divadlo, už baví diváky nadčasovým humorem a nestárnoucími melodiemi po pět desetiletí. Na hvězdnou dráhu za tu dobu vyslalo spoustu stálic české pop music.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

Invalidovna v Karlíně Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Další aktuality

Kam zajít do artového kina? Do kina s atmosférou i barem!

Artová kina se vymykají běžnému scénáři, ať už jde o program či prostředí. Jedná se o biografy, mnohdy poněkud zastrčené, což však podtrhuje jejich autentičnost a naprosto unikátní atmosféru. Narazíte zde na neobvyklé filmy, potrhlé filmové festivaly anebo neobyčejné služby (hrací koutky pro děti, občerstvení v sálu, simultánní překlady…atp). Jiná je i nabídka promítaných filmů, která zahrnuje archivní a černobílé kousky, vlastní přehlídky, festivalové filmy, nejlepší snímky z evropské produkce, přenosy z divadla nebo opery, animované snímky... Což však neznamená, že se zde nedočkáte populárních kousků, které právě běží v multikinech. Vyzkoušejte jedinečný svět artových kin, určitě nebudete litovat.
8. duben 2025 7:00
Kultura

Velikonoční tipy a výlety ve středních Čechách 2025: oslavy jara, tradice a speciální prohlídky

Svátky jara se blíží a na oslavy Velikonoc se chystají i střední Čechy. Středočeské skanzeny připomenou tradice našich předků, speciální prohlídky nabídnou hrady a zámky a náměstí měst i obcí se promění v jarní jarmarky. Na řadě míst v regionu se zdokonalíte v barvení kraslic, objevíte tajemství pečení jidášů a naučíte se uplést pomlázku.
7. duben 2025 18:00
Kultura

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!
5. duben 2025 10:47
Kultura

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Místa, která patří jazzu: tipy, kam zajít do jazzového klubu

Synkopy, odpovídačky, nekonečné improvizace a složité harmonie. Nezaměnitelný zvuk saxofonu a trubky, nostalgické piano, síla okamžiku v souznění hudebníků. Od ragtimu, přes populární swing až po soudobé trendy, jazz již přes sto let svou nezaměnitelnou energií dobývá srdce muzikantů i posluchačů. Objevte nejznámější české jazzové kluby, kde se ponoříte do hudby a čas jde mimo vás.
3. duben 2025 9:00
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura