ÚvodAktualityNejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy
Zážitky

Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy

Poslechněte si audio verzi článku
Hledáte inspiraci na hezký výlet anebo lék na duši unavenou z šedivé zimy? Vydejte se ven, do přírody. K lepší náladě i kondici vám pomohou krátké i dlouhé procházky plné barev, světla, vůní a zvuků a měnících se přírodních scenérií. Na výletech, které vám tentokrát nabízíme, jich čeká skutečně spousta. Užijte si hezkou procházku a oslavte výletem Mezinárodní den objímání, který připadá na 21. leden!
objetíInspirujte se v královských středních Čechách: zámky sice mají většinou zavřeno, ale pro zámecké parky a zahrady to většinou neplatí. To jsou místa, kde vám chlad a zima rozhodně vadit nebudou – a kdyby přece, využijte 21. leden jako Mezinárodní den objímání a pořádně se přitulte. Je vlastně jedno, koho budete cestou objímat, jestli svého milého či milou, kamarádku, maminku nebo babičku, děti nebo třeba domácího mazlíčka.
 

Než na jaře rozkvete: Průhonický park

průhoniceKdyž kvetou rododendrony, promění se Průhonický park ve frekventovanou pěší zónu. V zimních měsících je tu ale klid, a tak můžete prozkoumávat všechna jeho malebná zákoutí, průhledy a vyhlídky. Mimochodem, kdo by chtěl projít každou z cest, musel by si na to vyhradit celý den: dohromady totiž měří přibližně 23 kilometrů. To je samozřejmě nadsázka, ale i tak od hlavního vstupu až do nejzazší části za rybníkem Bořín to jsou necelé čtyři kilometry. Abyste se neztratili, pomůže vám průvodce: aplikace je volně ke stažení na internetových stránkách parku.
 

Pokličky, skály a strže: výlet na Kokořínsko

kokořínsko zimaCo byste řekli výletnímu okruhu do skal a roklí Kokořínska? Samotný hrad Kokořín tentokrát vynecháme, v zimě má zavřeno, ale zato Kokořínský důl a známé Kokořínské pokličky můžete vidět kdykoliv. Od rozcestí Pokličky se nechte vést modrou turistickou značkou a všímejte si nádherných zákoutí kolem sebe. Na konci údolí u pískovcových útvarů Obří hlava a Žába je čas obrátit se ke zpáteční cestě přes rokli Močidla, ale zajděte se podívat ještě k Průsečné skále, vozové cestě vytesané v pískovci. V romantické krajině plné skalních útvarů, jeskyní a vyhlídek se rozhodně nudit nebudete – zvlášť když se ještě zastavíte v nenápadné rokli Apatyka, království všech bylinkářů.
 

Císařova zahrádka aneb Brandýs nad Labem

brandýsChcete poznat místo, kde císař Rudolf II. pěstoval „…olivy, palmy, cedry, ovocné stromy všeho druhu, vzácné stromy cizokrajné, trávy, květiny vlašské, asijské i čínské…“ a sám je prý vlastní rukou sázel, plel i zaléval?

Utajený skvost leží jen kousek za Prahou, a protože zámek v Brandýse nad Labem má otevřeno i během zimních víkendů, můžete nahlédnout do zámeckých interiérů. Do zahrady se můžete vypravit kdykoliv, je volně přístupná celý rok. Časy císaře Rudolfa II. dodnes připomíná pozdně renesanční stavba zvaná Rudolfinka, krytá chodba, která zámek spojovala se soukromou částí zahrady, oddělenou balustrádou. Dnes už zahrada rozdělená není, navíc přibylo několik altánů, dětské hřiště a také kozy, ovce a husy, které mají výběhy v zámeckém příkopu. Je-li pro vás procházka zahradou příliš krátká, stačí dojít na nábřeží, přejít po kamenném renesančním mostě a přes lesopark Ostrůvek se po Labské cyklostezce vydat dál podél Labe – třeba na východ do Lázní Toušeň (5 km) anebo opačným směrem do Kostelce nad Labem (necelých 10 km).
 

Pohádková zastavení aneb zámecký park Vlašim

Do Vlašimského zámeckého parku vedou tři brány jako vystřižené z pohádek: Domašínská, Znosimská a kousek od zámku ta hlavní, Vlašimská. Pohádkově si budete připadat i při procházce parkem. Můžete tu nachodit dlouhé kilometry a pořád bude co objevovat, kromě sítě cest, stezek, mostů a můstků například spousty panelů se zajímavými informacemi. Dozvíte se například, že střechu čínského letohrádku původně zdobily skleněné zvony, že se do něj vstupovalo po můstku ze sousední věže anebo že ve stráni pod romantickým Starým hradem stával takzvaný Dům noci. Zvenku vypadal jako dřevěná chata, ale uvnitř byl strop děrovaný ve tvaru hvězd, takže z bílého dne se dalo vejít rovnou do tmavé noci se zářící noční oblohou. V údolí Blanice pod Starým hradem zase býval Kanárčí ostrov s velkou voliérou, jejíž ptačí obyvatelé umocňovali zvukový zážitek z procházky parkem. Až vám začne být zima, ve Vlašimi se můžete zahřát v kavárnách a cukrárnách anebo v restauraci U Blanických rytířů přímo v zámku.
 

Romantické vyhlídky aneb hrad Křivoklát

Že hrad Křivoklát žádnou hradní zahradu nemá? To vůbec nevadí, místo ní je tu přece lesnický park Křivoklátsko se spoustou stezek a značených i neznačených cest. Nejkratší výlet vede od hradu kolem novogotického pomníku knížete Karla Egona II. FürstenberkaParaplíčku, altánu s překrásným výhledem do údolí Berounky. O něco delší je trasa, který kopíruje trasu naučné stezky Brdatka: vede z Křivoklátu vysoko nad údolím Berounky až do Zbečna, cestou objevíte třeba kapli sv. Eustacha a několik studánek. Trasa měří přibližně sedm kilometrů a lze ji prodloužit třeba ještě krátkou zastávkou na Masarykově vyhlídce nebo u studánky Rozárka. A pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte se zastavit na lesním zážitkovém hřišti. Ale pozor – samotý hrad bude otevřen až od února!
 

Za romantikou kolem zámku Konopiště

konopištěRybník, růžová zahrada se skleníkem, několik naučných stezek, obůrka s lesní zvěří, sochy, altány anebo restaurace Stará Myslivna: to všechno nabízí k objevování jeden z nejkrásnějších krajinářských parků u nás, zámecký park u zámku Konopiště. Růžová zahrada pochopitelně spí hlubokým zimním spánkem, ale určitě se zajděte podívat i sem: na žádném jiném zámku si totiž neprohlédnete altán postavený z kmenů korkového dubu s kůrou. Pochází z konce 19. století a podobných staveb prý existovalo přibližně patnáct, ale dochoval se zřejmě jediný, ten na Konopišti.
 

…a ještě pár dalších tipů

Pro zimní pohodu se vám budou hoditi  tipy na pohodové zimní procházky v ulicích několika měst anebo zimní procházky Prahou do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.7. – 6.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bezděkovský Levandulový festival 2025, Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2025, Zašovská pouť 2025, Aperol Spritz Festival 2025 – Plzeň, Telčský jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!

Projděte se Prahou a připomeňte si zajímavá výročí hlavního města

Projděte se Prahou a připomeňte si zajímavá výročí hlavního města

Praha má tolik zajímavých míst a výročí, že nějaký důvod k oslavě by se našel každý den a celý rok. Několik letopočtů ale přesto z té záplavy vyčnívá. Čím byly pro naše hlavní město významné roky 1784 a 1922? Vydejte se na procházku k nejvýznamnějším místům Prahy či k mnohdy ztraceným historickým jádrům původních pražských osad a obcí! Nejlepší tipy na procházky plné zážitků přináší Kudy z nudy.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku Příroda

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Kokořínský důl Příroda

Kokořínský důl

Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v ČR, ústí do něj množství roklí s různorodými pískovcovými útvary. Údolí je přibližně 14 km dlouhé, začíná u železniční zastávky Lhotka u Mělníka a končí u křižovatky zvané Ráj.

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je proslulá romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti Příroda

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na výlet či vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších míst, stačí si jen vybrat.

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta Příroda

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Naučná stezka Brdatka u hradu Křivoklát Příroda

Naučná stezka Brdatka u hradu Křivoklát

Naučná stezka se nachází v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko – spojuje městys Křivoklát s obcí Zbečno přes území přírodní rezervace Brdatka, rozkládající se na strmém zalesněném svahu nad řekou Berounkou.

Růžová zahrada Konopiště se skleníky Příroda

Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást zahrady u zámku Konopiště.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče Příroda

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou Příroda

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby Příroda

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Letošní zima rozhodně není na mráz i sníh skoupá. To však není důvod k tomu, zůstávat celé dny doma. Pojďte se vypravit do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou. Navíc se v zimním počasí nepotkáte s tolika turisty jako v létě. A pokud vás procházka zmůže a budete se cítit prokřehle, určitě nepohrdnete příjemným posezením v teple kavárny, či čajovny.

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl v roce 2024 Pražský hrad, lanová dráha na Petřín, Zoo Praha, aquapark AquaPalace Praha v Čestlicích a Dolní Vítkovice v Ostravě. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Plzeňský Prazdroj, Zoo v Olomouci,, zábavní park Mirakulum, Sky Bridge 721 nebo Termály Losiny. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celého Česka. Dovolená v Česku zkrátka nabízí mnohem víc než odpočinek. Právě pestrost nabídky a snadná dostupnost rozhodují o výběru destinace.

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), německy píšící pražský spisovatel a autor románů Proces, Zámek a Nezvěstný, patří k nejvýznamnějším osobnostem světové literatury 20. století. Pojďte se projít po místech, která Kafku inspirovala k mnoha povídkám i románům, spletí uliček historického centra i pitoreskních zákoutí, kde tento spisovatel žil a psal.

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".

Kubistická procházka Prahou

Kubistická procházka Prahou

V pražské architektuře má unikátní zastoupení kubismus, umělecký sloh, který se především uplatnil v sochařství a malířství. Skvostem mezi pražskými kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží na nároží Celetné ulice a Ovocného trhu, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912.

100 tipů pro romantické zážitky

100 tipů pro romantické zážitky

Romantika je podle Slovníku spisovného jazyka českého to, co v sobě má prvky nevšednosti, neobyčejnosti, fantastičnosti, dobrodružnosti a silného citového působení. Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt či zážitek nabídnout. Můžete si vybrat z tipů na první i sté rande: lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, skvělé ubytování, trochu adrenalinu nebo relaxaci ve dvou. Udělejte radost své lásce, ať už je svátek svatého Valentýna, 1. máj nebo kterýkoliv jiný den v roce.

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Ve středních Čechách je možné v těchto dnech navštívit několik hradů a zámků. Nalákají vás k návštěvě hrady Karlštejn, Český Šternberk či zámek Loučeň. Mníšek pod Brdy nebo Radim? Památky mívají otevřeno většinou o víkendech, některé jsou přístupné také v pátek.

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.

Kam na výlet se psem? Vyberte si z tipů na procházky a výlety se psy z celého Česka

Kam na výlet se psem? Vyberte si z tipů na procházky a výlety se psy z celého Česka

Inspirujte se našimi tipy na procházky a vyrazte se svým psem na výlet! K tomu aby se pes mohl realizovat a přirozeně se vyvíjet, a to jak fyzicky tak psychicky, potřebuje procházky, kde se potká s různými psy, lidmi a pachy. Základním pravidlem pro bezpečné venčení je držet psa na vodítku, pokud se nemůžete spolehnout na jeho poslušnost. Vyhlášky vydané městskými zastupitelstvy většinou striktně nařizují majitelům psů, aby měli při venčení psa na vodítku. Jsou sice také místa, kde to vyhláška nezakazuje, ale ve městech je jich poměrně málo.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Procházka Prahou barokní

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského, Pěnička a Paraplíčko nebo Vražda v hotelu Excelsior – to jsou filmy a seriály, v nichž nahlédnete do starých pražských šantánů a nevěstinců a také do slavné Jedové chýše. Podnik, který dodnes zařazují do procházek městem pražští průvodci, přitom už 80 let neexistuje. Vydejte se s námi po stopách hříšných lidí do spleti uliček Starého Města, které skýtalo útočiště pražské smetánce i pražské galerce.

S osobností na procházku: Prahou za architektonickými stíny Jana Kaplického

S osobností na procházku: Prahou za architektonickými stíny Jana Kaplického

Lord's Media Centre, tiskové centrum na londýnském kriketovém stadionu, oceněné cenou Stirling Prize, obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který získal nominaci na cenu Miese van der Rohe, či Muzeum Enza Ferrariho v Modeně – to je trojlístek nejznámějších staveb architekta Jana Kaplického.

S osobností na procházku: Prahou z Vysočan na Vinohrady s Emilem Kolbenem

S osobností na procházku: Prahou z Vysočan na Vinohrady s Emilem Kolbenem

Praha a městská čtvrť Vysočany, jedna ze starých usedlostí Flajšnerka, náměstí Organizace svobodných národů, stanice metra Kolbenova, nová rezidenční čtvrť, umělecký prostor Pragovka Art District a také Vinohrady: to jsou místa, kam se vydáme na procházku s Emilem Kolbenem, vynálezcem, jehož jméno dodnes žije v názvu strojírenského koncernu ČKD – Českomoravské-Kolben-Daněk. Pojďte se seznámit s osudy jednoho z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.

Praha očima Samotářů – procházka Prahou po stopách kultovního filmu

Praha očima Samotářů – procházka Prahou po stopách kultovního filmu

Totální kultovkou je bezpochyby snímek Davida Ondříčka Samotáři. Skočte do kecek a vydejte se po stopách Jitky Schneiderové, Ivana Trojana či nezapomenutelně „zhuleného“ Jirky Macháčka. Pro navození atfosféry připomínáme jeho slavný výrok: „Koukám na ty baráky, ty jo. Jsou super baráky, ne? Co je to za město, ty jo? To je Dubrovník?“ Užijte si vycházku Prahou očima Samotářů!

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Rok 2010 přinesl Průhonicím velkou poctu: Centrum světového dědictví UNESCO se po letech zmatků konečně usneslo, že zámek s parkem zapíše na prestižní seznam. Trochu překvapivě jej však zařadili k historickému centru Prahy.

Lesnický park Křivoklátsko Příroda

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu

Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu

Poutní areál na Makové hoře, Šemanovický důl na Kokořínsku anebo kamenný železniční viadukt u Žampachu: to je jen výběr z řady krásných a přitom neobjevených míst ve středních Čechách. Na výlet k nim se můžete vydat kdykoliv – třeba právě teď. Maková hora na vás bude tiše čekat obklopena lesy a loukami Středního Povltaví.

Poznejte pražské letiště zblízka během speciálních exkurzí

Poznejte pražské letiště zblízka během speciálních exkurzí

Letiště Václava Havla Praha zve své příznivce a zájemce o prohlídky jak interiérů, tak exteriérů letiště. Individuální prohlídky se konají vždy o víkendech, skupiny se mohou objednat na prohlídky i přes týden. Průvodce vás na exkurzi seznámí se současným provozem, novými i tradičními leteckými společnostmi a s různými typy letadel.

Rokle Apatyka na Kokořínsku Příroda

Rokle Apatyka na Kokořínsku

Rokle u Kokořínského údolí je pojmenována podle léčivých bylin, které se zde hojně sbíraly. Výskyt druhů rostlin typických spíše pro horské či podhorské oblasti je zapříčiněný velkou teplotní inverzi v rokli.

Další aktuality

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj