ÚvodAktualityVydejte se na výlet k pramenům řek
Příroda

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Přemýšlíte, kam se vydat na pěkný jarní výlet? Nechejte se inspirovat k návštěvě pramenů a pramenišť našich říček a řek. Kde pramení Vltava nebo Labe víme všichni, ale co třeba řeka Sázava, Ploučnice, Dyje nebo Nisa? Vyberte si tu, která je vašemu srdci nejbližší a vydejte se za jejím pramenem do hlubin lesní říše či nitra labyrintu skal…

Pramen Vltavy nedaleko Kvildy

pramen vltavyZačneme zlehka – u pramene Vltavy. Ten najdete na jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce 6 km.
 
Pramen, který zde vytéká, je považován za nejzazší prameniště naší nejdelší řekyVltavy. Potůček je od pramene až k Borové Ladě nazýván Černý potok, dále již nese označení Teplá Vltava. Pramen Vltavy vykazuje vyšší hodnoty stříbra, proto se vědci domnívají, že vyvěrá z nějakého starého středověkého důlního díla. Pramen Vltavy má údajně léčivé účinky. 
 
vltavaNázev naší nejdelší řeky pochází ze starogermánského slovního spojení wilth – ahwa, který znamená divoká, prudká voda. Všeobecně používaný český název Wltawa se datuje nepřetržitě až od roku 1680. Dodejme, že slovo Ahwa (voda) se v češtině změnila v příponu „ava“, a má stejný základ jako latinské slovo „aqua“.
 

Pramen Labe v Krkonoších

pramen LabeŘeka Labe vyvěrá z hlubin Krkonoš. Prameniště najdete na Labské louce, ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. První, čeho si zde všimnete je skruž v podobě kamenné studny s přítokem a odtokem vody, obklopená upraveným vydlážděným okolím. Na místě se pak nachází dvojice pamětních desek věnovaných významnému propagátorovi české turistiky v Krkonoších, učiteli Janu Bucharovi. Po Janu Bucharovi byla nazvána i cesta, která k pramenu Labe vedeJilemnice.
 
řeka LabeMísto doplňuje kamenná zídka s kovovými erby měst, kterými na své pouti k Severnímu moři Labe protéká. Nejnovějším přírůstkem zdobícím okolí pramene, který na místo přibyl v roce 2006, je socha Alegorie vody, dřevořezba tvaru ženského těla a jemných linií. Pramen Labe leží v nadmořské výšce 1387 m, a tak lavičky, které tu jsou umístěné pro odpočinek, vám nabídnou navíc pěkný výhled. Slovo Labe je slovanská obměna starogermánského jména Albí, což znamená „bílá“. Z toho vzniklo jednak latinské Albis, jednak dnešní německé Elbe.
 

Pramen Sázavy hledejte ve Žďárských vrších

pramen sázavySpory o tom, kde pramení naše další velká řeka, řeka Sázava, se vedly snad od nepaměti. Jako její pramen byly postupně označovány potoky Stržský, Karlovský a Stružný a ve škole jsme se učili, že Sázava pramení v rašeliništích u rybníka Velké Dářko. Až před pár lety bylo upřesněno, že její pramen leží hluboko v lesích Žďárských vrchů.
 
K pramenu, který leží v klidové oblasti CHKO je přístup omezen, proto sem nevede žádná značená cesta, jen pěšinka v hustém lese. Řeka pramení severozápadně od Šindelného vrchu v nadmořské výšce 757 m n.m., místo určitě snadno poznáte – označuje je žulová stéla s nápisem „Zde pramení řeka Sázava“. Najít jej uprostřed lesa ale bude tak trochu dobrodružství. Nejsnadněji se vám to povede z osad Mariánská Huť anebo Nová Huť.
 
řeka sázavaPůvod jména řeky je tentokrát slovanský, a to od slovesa sázet a přípony ava. Dohromady má slovo význam „sázavá“, tj. usazující se, přinášející s sebou spoustu nánosu. Naši předkové říkali, že kal se sadí – voda že písek sadí. Další teorie praví, že název dali řece Keltové jako sath-jati, což znamená „tekoucí mezi borovými lesy“.
 

Řeka Dyje pramení také na Vysočině

pramen dyjeNa nenápadné louce nedaleko Panenské Rozsíčky na Jihlavsku vyvěrá ze země jeden ze zdrojů řeky Dyje (druhý pramen se nachází v sousedním Rakousku). U pramene stojí socha s názvem Jarní studánka od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera. Kousek vedle vás možná překvapí kovová pruhovaná jabloň se dvěma červenými jablky. Jde o první zastavení Podyjské glyptotéky umělce Lubo Kristka, které se jmenuje Zrození.
 
Řeka protéká nejjižnějším cípem Českomoravské vrchoviny až do sousedního Rakouska. Tady se v městečku Raabs an der Thaya stéká s Rakouskou Dyjí a vzniká řeka Dyje (něm. Thaya), která je dlouhá 306 kilometrů a na česko-slovensko-rakouském trojmezí v oboře Soutok se vlévá do řeky Moravy, jako její nejdelší přítok.
 
obora soutokNázev řeky patrně sahá až do předkeltského období. Indoevropský kořen „dheu“ ve významu “téct, tekoucí” byl v době římské zkomolen na “dujas”, z čehož staří Slované odvodili v 7. či 8. století “Dyja”. Bavorští kolonizátoři Východní marky (Rakouska) pak termín “Dyja” v 11. století převzali a zkomolili na “Taja”.
 

Morava pramení na Králickém Sněžníku

pramen MoravyKrálickému Sněžníku, přes nějž přechází hlavní evropské rozvodí, se právem říká střecha Evropy. Pod vrcholem v nadmořské výšce 1 380 m vyvěrá pramen řeky Moravy, upravený jako studánka. Říká se, že Morava tu má tolik pramenů, kolik je v roce dnů. Oficiální pramen Moravy se nachází blízko pod vrcholem pohoří a patří k častým cílům návštěvníků vrcholu Králického Sněžníku. Odtud bystřina stéká příkrým svahem do hlubokého údolí s obcemi a osadami Horní, Velká a Dolní Morava.
 
pramen MoravyDo údolí je krásný pohled přímo od pramene studánky, odkud většina turistů stoupá i na nedaleký vrchol vytvořený sutí z rozbořené polské rozhledny. Východní svah odvodňuje Morava v úmoří Černého moře, na jižním svahu pramení Lipkovský potok tekoucí do blízké Tiché Orlice v úmoří Severního moře a ze západního svahu v Polsku odtékají pramenné potůčky Kladské Nisy v úmoří Baltského moře.
 
Název řeky Moravy odkazuje k indoevropskému slovu „mar“, což znamená velkou vodu tvořící obtížně průchodná, bažinatá místa. Zajímavostí je, že stejný název řeky se objevuje také v Srbsku.
 

Pramen Ploučnice nedaleko Ještědu

pramen ploučniceZápadně od obce Janův Důl, nedaleko Osečné, se nachází hlavní pramen řeky Ploučnice. Najdete ho v nadmořské výšce 390 metrů u Jenišovského rybníka. Zavede vás k němu červeně značená turistická cesta.
 
Prameniště Ploučnice je označováno za jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Délka celého toku měří více než 105 km a končí v Děčíně, kde se vlévá do Labe. Tento pravobřežní přítok Labe s povodím 1194 km2 je zarostlý břehovými porosty a klikatí se lučinami v písečném a hlinitém řečišti.
 
Jméno vodního toku se objevuje v listině ze 13. století jako Pulsnice. Původ má zřejmě v lužické srbštině. Území na sever od řeky ovlivnilo slovanské osídlení Horní Lužice (u nás je pozůstatkem například název Srbská Kamenice). Jméno Ploučnice zní v horní lužičtině Polčnica a je odvozeno z přídavného jména „pjelzki“, což znamená slizký, kluzký, vlhký.
 

Pramen řeky Nisy pod Jizerskými horami

pramen NisyNisa, nebo také Lužická Nisa, pramení v katastru obce Nová Ves nad Nisou. Celková délka řeky je 252 kilometrů, na území ČR je ale tok Nisy dlouhý pouhých 54 kilometrů. Nisa je levým přítokem řeky Odry.

U jejího pramene byl v roce 1980 vystavěn pomník a dnes je toto místo častým cílem turistů – pěších i těch na kole. Právě zde začíná i dálková cyklostezka Nisa-Odra, po které je možné dojet až k Baltskému moři. K prameni vás zavede odbočka ze zelené turistické stezky mezi Jabloneckými Pasekami a Smržovkou (vede mimo jiné i přes nedalekou rozhlednu Nisanka) nebo Smržovský turistický okruh – červenobílá značka.

Původ jména Nisa je dodnes nejasný. Má se za to, že slovanský název řeky odkazuje k slovnímu základu „niz“, ve významu „nízká“, tedy tekoucí rovinatou krajinou.


Řeka Úpa pramení pod Sněžkou

řeka ÚpaŘeka Úpa pramení v Krkonoších cca 2 km od Sněžky, na Úpském rašeliništi. Okolo místa prochází modrá turistická značka a naučná stezka Krkonošská tundra. Úpa patří se svým prameništěm ve výšce 1432 metrů nad mořem mezi nejvýše pramenící české řeky.
 
Délka toku je 78,7 km a průměrný průtok řeky Úpy se pohybuje okolo 6,2 m3/s. Z významnějších měst protéká například Svobodou nad Úpou, Trutnovem, Úpicí a Českou Skalicí, na jejím toku leží i malebné Babiččino údolí v obci Ratibořice. Vlévá se do Labe v Jaroměři, odkud pokračuje společnými vodami až do Severního moře. Jméno řece dali jedni z dávných obyvatel našich krajů, Illyrové a znamená prostě tolik co „voda“.
 

Za pramenem Odry jen o víkendu

pramen odryŘeka Odra pramení v Kozlovské vrchovině v oblasti Nízkého Jeseníku na úpatí Fidlova kopce. Pramen se nachází v "Oderském lese" v oblasti vojenského prostoru Libavá mezi obcí Kozlov a zaniklou obcí Varhošť v mělkém sedle s rozsáhlým rašeliništěm. Prameniště je tvořeno několika stužkami, které jsou zřetelné v době dešťů či tání jarního sněhu.
 
Podle kroniky města Odry z roku 1830 kronikáře F. X. Zimmermanna lokalizovali pramen řeky dva němečtí obchodníci. Oba v roce 1823 přicestovali do Veselíčka a navštívili zámek majitele místa a lesa, v kterém Odra pramenila, hraběte Leopolda Podstatzkého von Liechtenstein-Kastelkorn. S vědomím hraběte nechali na místě pramene vyklučit lískové křoviny a vyzdít malou, „čtyři střevíce“ (střevíc = 31,6 cm) vysokou studánku, nad kterou dal hrabě postavit šestibokou besídku. Původní prameniště se však oproti současnému prameni nacházelo asi o 100 kroků výše směrem na západ, ale stružky z něj vytékající postupně vyschly. Dnes je pramen součástí Vojenského prostoru Libavá a přístupný je pouze o víkendech.
 
odraOdra je 854 kilometrů dlouhá, z toho 112 kilometrů protéká Českou republikou. Odvádí vodu z 118 861 kilometrů čtverečních středoevropské krajiny. Její konec se nachází u přístavu Štětín v Polsku, na břehu Baltského moře.
 
Samotné jméno Odra je prokazatelně předslovanského původu. Její název pochází z velmi dávných dob, kdy naše území bývalo domovem prvních Indoevropanů (tj. v dobách, kdy v Anglii vznikalo Stonehenge a v Egyptě vyrůstaly první pyramidy). Jméno řeky vzniklo ze slova uod/ued, které svého času znamenalo prostě „voda“. Přidáním „r“ vzniklo z nového uedr/uodr nejen prapůvodní jméno řeky, ale také základ pro slova odor, water a wasser. Tak se dodnes říká vodě v řečtině, angličtině a němčině. Právě tato příbuznost slov vede k lidem, kteří s sebou přinesli řeč, z níž vznikly téměř všechny jazyky dnešní Evropy. O poznání později Odru nazývají Římané Viadura či Viadrus, záznamy z počátku 9. století uvádí, že se dávní Slované dělili na žijící v Čechách a na Odře.
 

Dva prameny Bečvy v srdci Beskyd

pramen vsetínské bečvyPřímo v srdci Beskyd na pomyslné střeše moravských Karpat pramení řeka Bečva. Její tok vytvářejí dva pramenné toky Rožnovská Bečva (Dolní Bečva) pramenící pod Vysokou a Vsetínská Bečva (Horní Bečva) pramenící na SZ svahu Javorníků nad Velkými Karlovicemi. Putování k pramenům vás zavede do jedné z nejkrásnějších horských krajin u nás. Východiskem k pramenům obou „Bečev“ je horské silniční sedlo Bumbálka (860 m) na hranici se Slovenskem.
 
Pramen Vsetínské Bečvy je vzdálený opravdu coby kamenem dohodil. Stačí vystoupat kolem hraničních patníků na první vršek Trojačka (938 m) a sejít po značeném chodníčku pár desítek metrů po svahu dolů. Malý dřevěný přístřešek nad slabým pramínkem označuje místo, kde začíná svou pouť delší z obou říčních větví.
 
pramen BečvyO poznání vydatnější pramen řeky Rožnovské Bečvy se nachází na úbočí hory Vysoká (1024 m n. m.), který je zároveň nejvyšším vrcholem Vsetínských vrchů. Samotný pramen se nachází ve svahu v nadmořské výšce 959 m n. m. v krásném bukovém lese. K prameni se nejlépe dostanete po červené turistické trase vedoucí z Třeštíku na Vysokou, kde vás k prameni navede ukazatel. Ze země volně vytékající voda je svedena dřevěným žlábkem pod dřevěnou stříšku s nápisem Pramen Bečvy.
 
Samotná řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Její prameny zakreslil do mapy Moravy už v polovině 17. století Jan Amos Komenský. Název řeky je slovanského původu, odvozený od slovesa bečet. To ve valašském nářečí znamená plakat nebo brečet. Řeka prý skutečně „bečí“ a je hlučná, když hodně prší. V takovém případě se i často rozvodní. Je to díky jílu v podloží, který je nepropustný.
 

Vlčí roklí k prameni Metuje

adršpachKdo chce nalézt pramen řeky Metuje, musí nejprve zamířit do Adršpašských skal. Zde se podíl drobné a křišťálově čisté říčky dostanete po zeleném okruhu k Velkém Adršpašskému vodopádu a dále do Vlčí rokle. Ta vás vyvede na červenou značku s cyklotrasou 4036 obcházející skalní město.
 
Samotný pramen se nachází na louce asi 1,5 km od výstupu ze skal, nedaleko vesničky Hodkovice. Půda je zde podmáčená a nevede k němu žádná cesta. Krása putování podél Metuje v Adršpašských skalách vám vše ale určitě vynahradí.
 
Jménu řeky Metuje je hodně staré, odvozuje se od indoevropských obyvatel Illyrů. Je odvozeno od slova „medh“ značící střed (příbuzné je s tímto slovem latinské „medius“, české „mez“ i německé „Mitte“) a znamenalo „střední řeku“, tj. řeku ležící mezi Úpou a Orlicí.
 

Řeky bez pramene

řeka LužniceU některých našich řek byste však prameny hledali marně. Vznikají buď soutokem několika menších řek anebo se jejich prameny nacházejí za hranicemi České republiky. Například řeka Lužnice pramení na rakouské straně Novohradských hor, pod horou Eichelbergl (1054 m) pod názvem Leissnitzbach. Existuje sice tzv. český pramen Lužnice, který se nachází asi 100 m od turistického přechodu do Rakouska, ale jedná se o pramen prvního českého přítoku řeky Lužnice. Dnešní jméno řeky se vyvinulo ze staročeského označení Ložbnica „lužní řeka – voda protékající luhy“.
 
pramen tiché orliceŘeka Orlice vzniká u Albrechtic nad Orlicí soutokem Divoké a Tiché Orlice. Zatímco Tichá Orlice pramení u nás, Divoká Orlice vyvěrá v horských rašeliništích Czarne bagno a Rašeliniště pod Zielencem na území Polska, jižně od lázeňského městečka Duszniki-Zdrój. Na české území vstupuje nad osadou Trčkov v nadmořské výšce 695 m a od soutoku s Černým potokem tvoří státní hranici mezi Českem a Polskem, a to až ke Klášterci nad Orlicí (cca 30 km). Tichá Orlice pramení na západním svahu hory Jeřáb nad obcí Horní Orlice, v Hanušovické vrchovině. K prameni vede modrá turistická značka přes horu Jeřáb (1003) z Černé Vody do Malé Moravy. Dávný původ názvu řeky Orlice není znám. První zmínka o tomto pojmenování toku se objevuje poprvé v roce 1336 a to latinsky „flavius Orlice“. Název je odvozen z toho, že v povodí obou řek se hojně vyskytovali orli.
 
řeka berounkaŘeka Berounka je na české poměry rekordmanka, co se zdrojnic týče. Tvoří ji čtyři řeky: Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, přičemž za bod, od něhož se řeka jmenuje Berounka, je považován soutok Mže a RadbuzyPlzni. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků. Původní název řeky byl Mže, a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká. Název Berounka je doložen od 17. století, kdy byl úsek řeky na berounském panství nazýván tehdy obvyklým způsobem jako "řeka berounských". K rozšíření pojmenování Berounka přispěla známá Müllerova mapa z roku 1720. Název byl až v 60. letech 20. století úředně zakotven ve vodohospodářské dokumentaci i místopisném názvosloví pro řeku začínající již soutokem Mže a Radbuzy. Původní název Mže, který pro celou délku toku (od pramene až k ústí do Vltavy) užíval například Kosmas, pochází ze slovanského slovního základu označující mlhu, kapání, vlhko a mokro. Germánské jméno Mies zase odkazuje na páchnoucí a špinavou vodu a také močení. Ještě starší by snad mohlo být keltské pojmenování, které v sobě nese oba významy. Pro zajímavost uveďme, že řeka Mže pramení na území Německa v Griesbašském lese.
 
OtavaSoutokem začíná i řeka Otava, a to splynutím říček Vydra a Křemelná u Čeňkovy pily na Šumavě. Název toku pravděpodobně pochází z keltského spojení slov áth a ava, což znamenalo "řeka, na které je hodně brodů".
 
Také moravská řeka Ostravice vzniká spojením Bílé a Černé Ostravice, přičemž hydrologicky za pramennou se považuje ta prvně z jmenovaných, Bílá Ostravice. Pramení v nejjižnější části Moravskoslezských Beskyd, jihozápadně od osady Hlavatá při severovýchodním úpatí hory Vysoká, přibližně v nadmořské výšce 720 m n.m. K prameni nevede žádná cesta není zde ani studánka či označení pramene.
Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace Letní sporty

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Pokud jste v mládí četli dobrodružné knížky a toužili poznat romantické, civilizací nedotčené kraje, nemusíte jezdit daleko, vaše Amazonka vás čeká na Liberecku a jmenuje se Ploučnice. Pramení na svazích Ještědu a vtéká do Labe.

Řeka Úhlava Příroda

Řeka Úhlava

Řeka Úhlava pramení na západním svahu Pancíře ve výšce 1110 m n. m. Od svého pramene teče na severozápad, za Nýrskem se její tok stáčí na severovýchod. Ústí do řeky Radbuzy v Plzni. Je 108 km dlouhá a odvodňuje území o celkové rozloze 919 km². Před Nýrskem byla v roce 1969 dokončena Nýrská přehrada.

Pramen Labe na Labské louce Příroda

Pramen Labe na Labské louce

Kdo se vydá do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, neměl by vynechat výlet k prameni největší české řeky Labe. Pramen Labe vyvěrá na Labské louce, ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Místem prochází tzv. Česká cesta a je zde rozcestník turistických tras.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Jizera – řeka mnoha tváří Letní sporty

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla Letní sporty

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené Příroda

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš Příroda

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody Letní sporty

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka Příroda

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa pramení v Krkonoších cca 2 km od Sněžky. Jméno řeky pochází pravděpodobně z baltského nebo keltského slova znamenajícího „řeka“. Délka toku je 78,7 km. Úpa patří se svým prameništěm ve výšce 1432 metrů nad mořem mezi nejvýše pramenící české řeky.

Metuje – svižný průjezd Peklem Letní sporty

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech Příroda

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

K nejkrásnějším řekám východních Čech patří řeka Tichá Orlice. Je jednou ze dvou zdrojnic řeky Orlice. Řeka si poklidně meandruje ve vysokých hlinito-písčitých březích lemována stromy. U vodáků se těší velké popularitě hlavně celoročně sjízdný dolní úsek u Ústí nad Orlicí.

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor Příroda

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy Příroda

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Řeka Kamenice – nejoblíbenější divoká voda v Česku Příroda

Řeka Kamenice – nejoblíbenější divoká voda v Česku

Řeka Kamenice je nejvýznamnějším pravostranným přítokem Jizery. Vytéká z josefodolské přehrady a přivádí do Jizery vodu z Jizerských hor. V jarních měsících je oblíbeným cílem kajakářů.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku Letní sporty

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Monument Evropského rozvodí u Bělotína Památky

Monument Evropského rozvodí u Bělotína

Betonový pomník u silnice č. 47 z Bělotína do Hranic, připomíná na Jelením kopci nedaleko obce Bělotín průběh hlavního evropského rozvodí. Na jižní straně se rozkládá povodí Bečvy, na severu pak Odry.

Pramen řeky Chrudimky Příroda

Pramen řeky Chrudimky

Řeka Chrudimka vede přes Hlinsko, Slatiňany, Chrudim a je dlouhá téměř 109 km.

Řeka Chrudimka Příroda

Řeka Chrudimka

Nová města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim vznikla na řece Chrudimce dlouhé téměř 109 km. Pramen řeky najdete na Vysočině ve výšce 680 m.n.m. Chrudimka se vlévá v Pardubicích do Labe.

Naučná stezka k prameni řeky Odry Příroda

Naučná stezka k prameni řeky Odry

Vojenský újezd Libavá v Oderských vrších je prameništěm jedné ze dvou evropských řek v České republice. Zatímco krkonošský pramen první z nich, Labe, je jedním z nejfrekventovanějších cílů turistů, řeka Odra takový zájem nebudí.

Prameny řeky Ploučnice u Osečné Příroda

Prameny řeky Ploučnice u Osečné

Prameniště Ploučnice je označováno za jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Nachází se v nedaleko Osečné u Janova dolu.

Řeka Mže – zdrojový tok Berounky Příroda

Řeka Mže – zdrojový tok Berounky

Název řeky je v latinské podobě Mse doložen v Kosmově kronice. Pramení na území Německa v Griesbašském lese. Na krátkém úseku tvoří státní hranici a vstupuje zcela na území České republiky.

Královský pramen na břehu Bíliny Památky

Královský pramen na břehu Bíliny

Královský pramen na břehu řeky Bíliny. Pramen je vyváděn potrubím a vytéká z pozlacené lví hlavy. Jde o legendární kolébku přemyslovského rodu.

Pramen Smradlavá v údolí Velké Smradlavy u Bílé Příroda

Pramen Smradlavá v údolí Velké Smradlavy u Bílé

Nekrásnější vývěr sirné vody můžete shlédnout v Beskydech poblíž lyžařského a turistického střediska Bílá. Pramen se nachází v údolí, jímž protéká potok s přiléhavým názvem Velká Smradlava. Již z dálky na sebe upozorní charakteristickým sirným zápachem.

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí Příroda

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Naučná stezka Cesta kolem vody Příroda

Naučná stezka Cesta kolem vody

Kde pramení řeka Opava? Co v ní žije a roste? Proč se lidé vydávali výše do hor právě podél říček a potoků? Za odpověďmi se vydejte do Vrbna pod Pradědem. Právě zde totiž začíná interaktivní naučná stezka Cesta kolem vody. Zavede vás do Karlovic, kde končí ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně.

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině Příroda

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině

Moravská Dyje pramení na louce u vísky Panenská Rozsíčka nedaleko Třeště. Místo, kde řeka pramení je teď příjemným místem k zastavení. Pramen zdobí soška s názvem Jarní studánka od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera. K prameni se můžete dostat pěšky či na kole.

Řeka Teplá na Karlovarsku Příroda

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku Příroda

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku

Moravice pramení v Moravskoslezském kraji, v Hrubém Jeseníku, zhruba 3 km jižně od Pradědu ve výšce 1135 m n.m. Horní úsek je sjízdný při jarním tání nebo po větších deštích, spodní úsek je závislý na vypouštění vody z přehrady.

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku Příroda

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Jediný z pěti hlavních toků povodí Odry nepramení řeka Olše na českém státním území, ale v sousedním Polsku. V České republice dosahuje délky 71 km, z toho cca 25 km tvoří státní hranici.

Řeka Blanice na jihu Čech Příroda

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice (šumavská) pramení 10 kilometrů východně od Volar v 960 metrech nad mořem. Má velký spád a v jarním období sbírá velké množství vod. V minulosti se zde plavila polena dříví, rýžovalo se zlato a lovily se tu perlorodky.

Řeka Doubrava Příroda

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Pramen řeky Nisy u Nové Vsi nad Nisou Příroda

Pramen řeky Nisy u Nové Vsi nad Nisou

Nisa, nebo také Lužická Nisa, pramení v katastru obce Nová Ves nad Nisou. Celková délka řeky je 252 kilometrů, na území ČR je ale tok Nisy dlouhý pouhých 54 kilometrů. Nisa je levým přítokem řeky Odry.

Pramen řeky Svratky Příroda

Pramen řeky Svratky

Na úbočí Křivého javoru a Žákovy hory ve Žďárských vrších pramení řeka Svratka. K prameništi vede neznačená pěšinka, odbočka z modré značky spojující Cikháj a Tři Studně.

Řeka Bílina – perla průmyslového severu Letní sporty

Řeka Bílina – perla průmyslového severu

Bílina pramení v Krušných horách v okolí Chomutova a v Ústí nad Labem se vlévá do Labe. Sjízdná je v délce cca 50 km po celý rok. Jezů je na řece pomálu a nesjízdný není ani jeden, celých 23 km není třeba loď přenášet.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá Letní sporty

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Řeka Svratka Příroda

Řeka Svratka

Řeka Svratka pramení pod Žákovou horou v nadmořské výšce 772 m. Jedná se o největší přítok Dyje a zároveň též největší řeka procházející městem Brnem. Pro vodáky je řeka sjízdná několikrát za rok, pořádají se na ní i turistická splutí a hobby závody.

K pramenu řeky Moravy na střechu Evropy Příroda

K pramenu řeky Moravy na střechu Evropy

Králickému Sněžníku, přes nějž přechází hlavní evropské rozvodí, se právem říká střecha Evropy. Pod vrcholem v nadmořské výšce 1 380 m vyvěrá pramen řeky Moravy, upravený jako studánka.

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky  Příroda

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Pramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet Příroda

Pramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet

Cesta spojující dvě nejvíce mystická místa Ještědí – pramen řeky Ploučnice a vrchol Ještědu, pohanskou vodní svatyni v olších s vířícím pískem a ještědské skály ošlehané větry.

Vsetínská Bečva Příroda

Vsetínská Bečva

Řeka Vsetínská Bečva, které se také říká Horní Bečva, protéká Zlínským krajem a je jednou ze dvou zdrojnic řeky Bečvy. Pramení na severozápadním svahu Javorníků a teče až do Valašského Meziříčí, kde se spojuje s Rožnovskou Bečvou (Dolní). Povodí měří 734 km³, délka sjížděného úseku je 54 km.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok Příroda

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Řeka Rokytná – pravostranný přítok Jihlavy Příroda

Řeka Rokytná – pravostranný přítok Jihlavy

Jedním z pravostranných přítoků řeky Jihlavy je řeka Rokytná. Délka jejího je činí 88,2 km. Řeka má množství jezů většinou nesjízdných a ve střední části pak protéká CHKO Rokytná.

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě Příroda

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra je evropský veletok, o celkové délce přibližně 854 km, který pramení na Moravě pod vrcholem Fidlův Kopec ve výšce 634 m.n.m. a ústí v Polsku do Baltského moře.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda