ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o... českém pivu
Gurmánská turistika

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

Poslechněte si audio verzi článku
Jsme národ pivařů, pivo milujeme a jak dokládají statistiky spotřeby piva na osobu a rok, máme ho téměř nejraději ze všech zemí na celém světě. Proč se nápoj s poměrně malým obsahem alkoholu těší takové oblibě, proč se kolem piva točí tolik knih a filmů, a co všechno obnáší pivní kultura? A co všechno o pivu ještě nevíme?

1. Pivo: odkud se vlastně vzalo?

Pivo patří společně s vínem a medovinou mezi nejstarší kvašené nápoje, jeho historie sahá až k mladší době kamenné a prapředkové dnešních ležáků se dají vystopovat už před 4000 lety v Mezopotámii. Protože Summerové neznali chmel, hořkost nápoje obstarávaly byliny nebo slad pražený v popelu. Výsledku říkali kaš a chutnal samozřejmě úplně jinak než dnešní „tekuté zlato“, ale lidé si ho oblíbili. Do dějin nápoje se významně zapsal babylonský král Chammurapi, který ve svém slavném zákoníku, vydaném kolem roku 1686 před naším letopočtem, uvedl: „Kdo bude míchat do piva vodu, bude utopen v sudu, nebo trychtýřem bude do něj lito tak dlouho pivo, dokud nezemře.“ Samotné slovo pivo je zřejmě slovanského původu a podle nejstarších svědectví kdysi označovalo všechno, co se hodí a co je určeno k pití.
 

2. Břevnov a téměř nejstarší pivovar světa

Pivo se v českých zemích pilo odjakživa; stopy po jeho výrobě a konzumaci archeologové našli u Keltů, Germánů i Slovanů. První písemná zpráva o pivu pochází z roku 993, kdy se právě vysvěcený biskup Vojtěch pozastavil nad rozsáhlou výrobou piva a vína v Břevnovském klášteře, tedy v dnešním Břevnovském klášterním pivovaru sv. Vojtěcha. Bohužel výroba piva tu byla v historii několikrát přerušena a naposled se obnovila až roku 2011, a tak titul nejstaršího pivovaru světa míří jinam: drží jej rovněž klášterní a zároveň benediktinský Weihenstephan Brauerei v Německu. První doklad o vaření piva v tamním svatoštěpánském klášteře pochází už z roku 768, ale teprve roku 1040 získal klášter povolení k vaření a prodeji přebytků piva v okolí.

Tradice klášterních pivovarů se u nás udržela dodnes: pivo se kromě Břevnova vaří také ve Strahovském klášterním pivovaru, v Želivském klášterním pivovaru, v pivovaru Ossegg v Oseckém klášteře, pivovaru Vorkloster v Předklášteří nebo v klášterním pivovaru v Broumově, na staré klášterní tradice navázaly také Knížecí pivovar v Plasech a Městský zámecký pivovar Oslavany.
 

3. Chmel budiž pochválen – zejména ten žatecký



V 15. století se do piva začal coby koření přidávat chmel a pivo tak získalo svou charakteristickou hořkost. Chmel se záhy stal nepostradatelnou surovinou a poptávka po něm stoupala. Českou celebritou je v tomto směru žatecký poloraný červeňák, odrůda chmele otáčivého pěstovaná kolem Žatce, výrazně aromatická a přitom jemná, používaná pro výrobu nejkvalitnějších piv po celém světě. Na náměstí v centru poblíž radnice objevíte maličkou chmelnici: prý je nejmenší na světě. Pěkně zblízka si tu můžete prohlédnout nejenom chmel, ale také soubor památek, historicky spojených s jeho pěstováním, skladováním a zpracováním, zábavný i poučný komplex Chrám Chmele a piva, chmelový orloj, renesanční sladovnu s expozicí sladovnictví a galerií anebo Chmelařské muzeum. Od září 2023 jsou historické centrum Žatce a chmelařská krajina v okolí zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Je to první chmelařská krajina na světě, která získala tento prestižní status.
 

4. Ledaři, ledárny, led a Vltava

Velkou změnu ve výrobě piva přinesl rok 1876, kdy německý vědec Carl von Linde (1842–1934) vynalezl princip strojního chlazení, tedy lednice. Do té doby se nízké teploty potřebné pro spodní kvašení a zrání piva v pivovarských sklepech řešily pomocí ledování. To probíhalo tak, že ledaři – dělníci, kteří v letním období často pracovali jako voraři – v zimě za silných mrazů ze zamrzlých hladin řek a rybníků vyřezávali ve velkých blocích přírodní led. Ledové kvádry se pak odvezly do sklepa. Pokud byly podzemní prostory dobře izolované, led v nich vydržel až do další zimy. Z pivovarů se také kusy ledu rozvážely nejenom do hostinců, ale také do nemocnic, restaurací a potravinářských provozů.

Později pražští hospodští a restauratéři založili obchodní společnost Akciové ledárny, která v letech 1909 až 1911 vybudovala secesní industriální areál Branických ledáren. V hale, která fungovala jako obří lednice (měla plochu 2 300 metrů čtverečních, zdi silné až 2,5 metru a izolované korkem), byl led uskladněn po celý rok. Manipulaci s ledovými kvádry usnadňovala uměle vyhloubená zátoka, která existuje dodnes. Provoz ledáren byl ukončen v roce 1954 v souvislosti s výstavbou Vltavské vodní kaskády: řeka Vltava od té doby v zimě téměř vůbec nezamrzá, a to ani za největších mrazů.
 

5. Nejznámější pivní etiketa



Druhá polovina 19. století už znamenala jednoznačný příklon k velkovýrobě a české země v rámci Rakousko-Uherska se staly nejvýznamnější pivovarskou a sladovnickou oblastí. V této době se také začalo pivo stáčet do skleněných lahví a roku 1890 se objevila první pivní etiketa. Dnes jich existuje nepřeberné množství, k nejznámějším ale patří etikety piva Březňák z Velkého Března s více než sto let starým portrétem Viktora Cibicha, svátečně oděného padesátníka s pečlivě upraveným plnovousem a doutníkem. Viktor Cibich se narodil v roce 1856 v Hustopečích a byl velkým milovníkem piva. V roce 1906 jej oslovila správní rada pivovaru s nabídkou stát se tváří piva Březňák, za což získal doživotní rentu třicet tupláků piv týdně. Stal nejvíce portrétovaným Čechem na světě, protože etiketu převzaly pivovary z celého světa, například ve Vietnamu, Itálii, Francii nebo ve střední Americe. Viktor Cibich, drážní úředník, později přednosta stanice Velké Březno a nakonec drážní inspektor, zemřel roku 1916 v 59 letech.
 

6. Česko jako pivní velmoc

Princip výroby piva se už nyní příliš nemění, pouze dochází ke zdokonalování známé technologie. V současnosti je pivo nejprodávanějším slabě alkoholickým nápojem na světě a jen v České republice existuje přibližně 500 pivovarů, od maličkých až po obří podniky, jako je Pilsner Urquell či smíchovský Staropramen. Přestože naše pivovary nepatří mezi nejstarší na světě, mají pořádně dlouhou tradici a některým z nich je přes 600 let. Je to například třeboňský pivovar Regent založený roku 1379. Velmi slavný je i pražský pivovar U Fleků, o kterém se poprvé píše v roce 1499, kdy dům koupil sladovník Vít Skřemenec. Řada pivovarů založila vlastní muzea – namátkou můžete navštívit Pivovarské muzeum v Plzni nebo Pivovarské muzeum v pivovaru HolbaHanušovicích. V Praze si pak nenechte ujít interaktivní zážitkovou expozici Pilsner Urquell: The Original Beer Experience; najdete ji v dolní části Václavského náměstí.
 

7. Pivo v literatuře a filmu

Když v lednu roku 1994 navštívil Prahu americký prezident Bill Clinton, společně s prezidentem Václavem Havlem se vypravili do proslulé staroměstské pivnice U Zlatého tygra v Husově ulici. Mezi zdejší nejslavnější štamgasty patřil spisovatel Bohumil Hrabal (1914–1997), který zvěčnil pivo v řadě svých knížek. Mezi nejslavnější patří Postřižiny, kterým dal filmovou podobu režisér Jiří Menzel. Film se natáčel v Dalešickém pivovaru u Třebíče a současní majitelé se snaží, aby idylická prvorepubliková atmosféra Postřižin dýchala z každého detailu. Kromě stylového pivovarského hotelu, restaurace a prohlídek pivovar nabízí také Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví a půjčovnu horských kol a elektrokol.

Na úspěchu Postřižin pluje i Postřižinský pivovar v Nymburce, který vyrábí Postřižinské pivo a je povinnou zastávkou pro všechny, kdo se vydají na výlet po Hrabalových stopách.
Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem Památky

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 13. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze Zážitky

Zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze

Příběh českého piva, které změnilo svět. Prožijte příběh a proces výroby nejoblíbenějšího českého ležáku doslova na vlastní kůži!

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Chutná vám české pivo? Pak možná víte i to, čím se liší jednotlivé druhy piv, k čemu se v pivovarech využívá sladovna, hvozd, varna nebo spilka anebo která odrůda chmele je v Česku nejrozšířenější. Na Kudy z nudy vám ale k pivu nabídneme něco navíc: zážitkové programy, kdy si vyzkoušíte čepování piva a také nahlédnete přímo do jeho výroby.

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022 a čské sklo z roku 2023. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Přestože se k vaření piva používají osvědčené technologické receptury a pár základních surovin, které jsou všude stejné, přece je každé pivo trochu jiné, poznamenané geniem loci a lidmi, kteří ho připravují. Vydejte se s námi na toulky za tradicemi českého pivovarnictví, za pivem a po nejrůznějších pivovarech, od minipivovarů až po věhlasné známé podniky.

České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021

České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021

Město Přerov i pivovar Zubr mají ve znaku a logu rodový erb pánů z Pernštejna, mohutnou zubří hlavu s houžví v nozdrách. Rozvoj místního pivovarnictví je totiž spojený právě s tímto rodem: první panský pivovar dal v roce 1480 ve městě postavit Vilém z Pernštejna. Renesanční velmož by nepochybně měl radost, že i po více než 500 letech se přerovskému pivovaru daří a že dvanáctistupňový světlý ležák Zubr Gradus opakovaně vítězí v každoroční degustační soutěži České pivo.

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.

Chmelařské muzeum Žatec Kultura

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Kde najdete malé i velké pivovary v Česku? Velký přehled tipů, kam za dobrým pivem do pivovaru

Kde najdete malé i velké pivovary v Česku? Velký přehled tipů, kam za dobrým pivem do pivovaru

Víte, že v Česku se vaří přes 550 různých značek piv? Na dobré pivo můžete zajít do oblíbené hospůdky anebo jej můžete poznat produkci našich pivovarů při exkurzích. Nabízíme vám tipy na velké i restaurační pivovary a minipivovary, které stojí za vidění nejen kvůli výbornému pivu, ale i proto, že se zde dozvíte mnoho z historie i současnosti pivovarnictví.

Dreherův pivovar v Žatci Památky

Dreherův pivovar v Žatci

Ve 20. století patřil Dreherův vývozní pivovar v Žatci k největším Evropě. V současné době má několik majitelů a chátrá. Město se snaží o záchranu této architektonické památky. Pivo se tam vařilo do roku 1948. Poté byl areál využíván ke konzervování.

Žatec a krajina žateckého chmele Příroda

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.

Chmelařská krajina a Žatec – památka UNESCO

Chmelařská krajina a Žatec – památka UNESCO

Historické centrum Žatce a chmelařská krajina jsou od září 2023 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Město je jedním z nejstarších a nejlépe zachovaných královských měst. Chmelařská krajina se skládá z venkovských chmelnic a malých obcí.

Žatecký chmel – jedinečná surovina s chráněným označením původu

Žatecký chmel – jedinečná surovina s chráněným označením původu

Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, a právě český chmel je v celém pivovarnickém světě pojem. Je jemný a aromatický, zaručuje excelentní chuť a vůni piva, a svou pivovarskou kvalitu dokazuje v českých i zahraničních pivovarech. Králem mezi tuzemskými chmelovými odrůdami je Žatecký poloraný červeňák.

Žatecký chmel je na seznamu UNESCO!

Žatecký chmel je na seznamu UNESCO!

Česko má na seznamu světového dědictví UNESCO už 17 památek! Nejnovějším zápisem je Žatec a krajina žateckého chmele. Ponořte se do tohoto fascinujícího světa, jehož historie a tradice sahají hluboko do středověku. Poznejte český národní poklad, bez něhož by si české pivo i mnohé světové pivní značky ani „neškrtly“. Poznejte unikátní příběh nejkvalitnějšího chmele na světě!

Pár nápadů, jak si užít zlatavý mok jinak: řemeslné pivovary a pivní zážitky

Pár nápadů, jak si užít zlatavý mok jinak: řemeslné pivovary a pivní zážitky

Patříte k milovníkům zlatavého moku? Zkuste ho tentokrát poznat úplně jinak! Na vzestupu jsou stále řemeslné pivovary, pivní zážitky i pivní stezky, které vás provedou pěknými místy Českem a ochutnáte u toho lokální značky piv. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kam vyrazit ať už s partou kamarádů a kamarádek, či s partnerem, nebo partnerkou.

Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma

Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma

Pro výlet do Žatce vůbec není důležité, jestli máte nebo nemáte rádi pivo. Několik turistických novinek spojených se zdejším vyhlášeným chmelařstvím totiž nabízí zábavu a poučení pro malé i velké, pro milovníky zlatavého moku i pro ty, kteří jeho kouzlu nikdy nepropadli. Zkrátka sbalte rodinu nebo přátele a vydejte se na severozápad Čech!

100 tipů, kam jít na pivo

100 tipů, kam jít na pivo

České pivo má mnohasetletou historii a tradice její výroby se dědí z generace na generaci. Prvním historickým dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088. Nejprve byla výroba piva výsadou jednotlivců (např. měšťanů, šlechty), ve 14. století byly založeny cechy sladovníků a pivovarníků a výroba piva dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. Na Kudy z nudy pro vás máme 100 tipů, kam jít na dobré pivo a zároveň poznat i jeho histori.

Kde vám načepují plnou vanu pohody? Pivní lázně a wellness s bílou čepicí pro milovníky piva

Kde vám načepují plnou vanu pohody? Pivní lázně a wellness s bílou čepicí pro milovníky piva

Nestihli jste zatím vyzkoušet pivní lázně? Anebo naopak už jste si koupání v pivu užili a chtěli byste si ho zopakovat? Pivní lázně jsou oblíbené a jejich počet se stále rozšiřuje. Zavedeme vás do osvědčených podniků i tam, kde se začalo pivo do van přidávat teprve nedávno. A věděli jste, že pivní lázně jsou ryze českým vynálezem, který začínají přejímat i jiné země?

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus Gurmánská turistika

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Cesta za pivem Karlovarským krajem Gurmánská turistika

Cesta za pivem Karlovarským krajem

Máte rádi pivo? Vydejte se poznávat regionální speciály vyrobené v minipivovarech a na pivní stezky! Na menších pivovarech je krásné to, že je každý jiný. V Karlovarském kraji jich existuje hned několik od těch nejmenších až po ty, co vyvážejí do celé země.

#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

Jubilejní bránu pivovaru Plzeňský Prazdroj poznají milovníci piva na fotkách spolehlivěji než kdejaký hrad či zámek. Víte, že pivovar si ji postavil k padesátým narozeninám, že se v jejích útrobách skrývají vzkazy pro příští generace a že má svůj vzor v chorvatské Pule?

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňský Prazdroj a. s. se svými značkami Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel je na prvním místě v objemu prodeje piva v České republice. Prazdroj Plzeň, který spolu se sousedním pivovarem Gambrinus tvoří Plzeňské pivovary, vaří jedno z nejslavnějších piv na světě, které dalo jméno celému jednomu typu piva, je světlé plzeňské Pilsner Urquell.

Další aktuality

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Fermentované potraviny zažívají v posledních letech svou renesanci. Jogurty, kefíry, kysané zelí nebo okurky zná kdekdo, ale škála kvašených potravin je mnohem širší: sahá od kvašených zelenin přes mléčné výrobky až po kváskový chléb nebo různé nápoje. Patří sem i oblíbený burčák nebo medovina. Zkrátka kdo vymyslel fermentování potravin, udělal pro lidstvo velmi záslužný čin.
8. prosinec 2024 10:42
Gurmánská turistika

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
20. listopad 2024 11:20
Gurmánská turistika

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?
18. listopad 2024 19:41
Gurmánská turistika

Kam na nejlepší a nejchutnější podzimní gastronomické akce? Tipy, které v listopadu potěší gurmány i mlsaly!

Podzim je potřeba si vychutnat, a to doslova. Netradiční dobroty z různých koutů světa i domácí speciality budete moci vyzkoušet na listopadových gastronomických akcích. Nechejte se inspirovat a potěšte v listopadu svoje chuťové buňky.
14. listopad 2024 9:11
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Letos světec přivezl opravdu zimní počasí, které během noci nevylučuje sněhové srážky v horských polohách. Koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality ale budou určitě! Kam se za dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy, a nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
11. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika

Velký přehled výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami napříč Českem

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že by to stihnout mohl, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pondělí, ale Svatomartinská vína se začnou prodávat již v pátek 8. 11. 2024. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
8. listopad 2024 20:51
Gurmánská turistika

Kalendář 2025: Máme pro vás 100 tipů na nejlepší gastronomické zážitky sezóny

Patříte k milovníkům kvalitní gastronomie? Těší vás jarní, letní i podzimní možnosti konzumace dobrot pod širým nebem? Nabízíme vám více než 100 tipů na letošní akce spojené s jídlem pro rok 2025. Opět si užijeme pestrou nabídku tradičních festivalů zaměřených pouze na určitou potravinu – borůvky, mrkev, jablka, ryby, chléb, česnek, cibuli i chmel. Navštívit ale můžete mnoho lokálních, komornějších akcí, které nabídnou nejčastěji burčák, víno, pivo, burgery, ale i vegetariánská jídla, polévky či pochoutky z jablek. Plánujte a ochutnávejte – je z čeho vybírat!
1. listopad 2024 6:09
Gurmánská turistika