ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren
Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Poslechněte si audio verzi článku
Při toulkách Prahou objevíte nejenom spoustu krásných zákoutí a památek, ale také obrovské množství kaváren. Lidé se v nich scházejí, aby si vychutnali šálek kávy, popovídali si s přáteli nebo jen tak odpočívali. Jsou to místa, kde najdete pohodu a klid, inspiraci, skvělou atmosféru a třeba i něco dobrého ke kávě. Kde se ale vlastně pražský kavárenský svět zrodil?
Na toulkách historickým centrem Prahy objevíte celou řadu skvělých kaváren, pražíren a cukráren, kde vám připraví kávu přesně podle vašeho gusta. Kde bývala ta úplně první? Prý na Karlově mostě, po němž přibližně od roku 1714 procházel arménský obchodník Georgius Deodatus Damascenus. S sebou nosil servírovací stolek, kamínka a stříbrnou konvičku s kávou, kterou zákazníkům naléval do malých kalíšků. Když nápoj začal chladnout, konvičku znovu ohřál.
 

První pražská kavárna

Káva Pražanům zachutnala, a tak si šikovný obchodník po čase pořídil na Karlově mostě dřevěnou boudu. Když si vydělal, přesunul se i s kávou do obchůdku vedle Malostranské mostecké věže, podle jedné verze do domku bývalé celnice, podle druhé do domu U Tří pštrosů. Kávu zde prodával až do své smrti 2. prosince 1730, kdy podle matriky zemřelých „z domku u mostu“ vynesli jeho rakev. Deodatus, který přestoupil na katolickou víru, byl pochován malostranském klášteře sv. Tomáše – a díky němu Praha propadla kouzlu voňavého nápoje navždy.

Jenže možná to bylo trochu jinak: není vyloučeno, že Deodatus měl kavárny dvě, jednu na Malé Straně, druhou na Starém Městědomě U Zlatého hada na nároží Karlovy a Liliové. Škoda, že se ani jeden podnik nedochoval, tak jako slavná benátská kavárna Caffe Florian na náměstí Svatého Marka. Jedna z prvních kaváren v Evropě přesto vznikla později než ta pražská, v roce 1720.
 

Kavárna Slavia a rok 1884

Z kaváren se záhy stala oblíbená centra společenského života a utěšeně jich přibývalo. Na počátku 19. století byste jich v Praze napočítali šestadvacet, v druhé polovině za vlády císaře Františka Josefa I. jich už byl dvojnásobek. K nejznámějším patřila vlastenecká kavárna U Komárků v Ungeltu, kde se scházeli národní obrozenci v čele s Josefem Kajetánem Tylem. Jméno sice nezůstalo, ale dodnes je na stejném místě restaurace.

Nepřerušenou tradicí dlouhou přes 140 let se zato může pochlubit kavárna Slavia na Národní třídě. Sídlí v novorenesančním paláci Lažanských, který pro hraběte Leopolda Lažanského navrch Vojtěch Ignác Ullmann. Bylo to skvělé místo, zvlášť když naproti vyrostlo Národní divadlo. Na začátku 80. let se přízemí komplexu ujal známý podnikatel Václav Zoufalý a rozhodl se tu vytvořit luxusní kavárenské zařízení. Povolení k úpravám paláce sice dostal až dva měsíce po slavnostním otevření Národního divadla, ale zato se mu opravdu podařilo vytvořit moderní a přívětivé místo pro setkávání vznešenější klientely. Stěny nové kavárny kryly prolamované tapety, prostor ozařovaly secesní lustry. I když to bylo skvělé místo, kam chodívaly věhlasné osobnosti z oblasti kultury a umění, Slavia musela o své zákazníky tvrdě bojovat: od Vltavy se totiž tehdy táhla řada kaváren až k Obecnímu domu.
 

Káva jako inspirace umělců

Kavárny té doby zdaleka nebyly jen centrem společenského dění, ale mnohdy byly svědky pokroku a závratných novinek. Například 22. března 1895 v pařížské kavárně Grand Café uskutečnili své první neveřejné filmové představení bratři Lumièrové. Kavárny a káva inspirovaly umělce, stačí připomenout obrazy Henri Toulouse-Lautreca a dalších impresionistů. Hudební skladatel Johan Sebastian Bach už v roce 1734 zkomponoval takzvanou Kávovou kantátu. Jako libreto použil satirický text Über den Caffe, který reagoval na tehdejší zálibu v pití kávy v německých městech. Jen v Lipsku, kde Bach žil, v té době bylo jedenáct veřejných kaváren, a právě v Zimmermanově kavárně, kde Bach každý týden koncertoval se souborem Collegium musicum, měla kantáta zřejmě stylovou premiéru u kávy. Příznivcem kávy byl i spisovatel Honoré de Balzac, který denně údajně vypil více než 20 šálků, a kávu miloval i hudební skladatel Ludwig van Beethoven.
 

Zlatý věk pražských kaváren

Na přelomu 19. a 20. století kaváren rychle přibývalo. Kávová zrna se začala pražit ve velkém; jen v centru Prahy bylo v té době asi 120 kaváren, další vznikaly na předměstích. Tehdejší časy pamatuje třeba Café Louvre a Národní kavárna na Národní třídě, kubistická kavárna Grand Café Orient, která vznikla v roce 1912 v prvním patře Domu U Černé Matky Boží na Ovocném trhu, Café Savoy anebo secesní kavárna Imperial, neodmyslitelně spojená se slavným románem Saturnin Zdeňka Jirotky. Do dnešních dob funguje i Café Montmartre v Řetězové ulici, kudy prošly dějiny české umělecké avantgardy počátku dvacátého století a kde vystupoval kabaret Červená sedma, anebo kavárna Demínka, z níž se ovšem stala restaurace. S Kudy z nudy se můžete vydat na toulky po slavných pražských kavárnách i kavárnách první republiky, a zavzpomínat i na podniky, které už z kavárenské mapy zmizely.
 

Zaniklé kavárenské legendy

Pojmem bývala dnes už neexistující kavárna Union na nároží Národní třídy a ulice Na Perštýně. V Unionce sedávali Mikoláš Aleš, Josef Gočár, Josef Lada, Fráňa Šrámek, Viktor Dyk i František Hrubín. Mezi pověstné podniky patřila kavárna Café Corso v ulici Na Příkopě anebo kavárna Edison v dolní části Václavského náměstí. Thomas Alva Edison při své návštěvě Prahy z její terasy rád sledoval hemžení na náměstí a dal také souhlas s použitím svého jména. Po návratu domů poslal panu kavárníkovi pochvalný dopis, který si v podniku nechali zasklít a vyvěsit. Mezi tradiční hosty Edisonky patřili Franz Kafka, Pavel Eisner či Adolf Loos, ovšem střediskem tehdejšího pražsko-německo-židovského kulturního dění bývala především kavárna Arco na rohu Hybernské a Dlážděné na Novém Městě. V krásném interiéru, navrženým architektem Janem Kotěrou, se pravidelně scházeli literáti a umělci jako Emil Filla, Bohumil Kubišta, Egon Erwin Kisch, Franz Werfel či Max Brod.
Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Praha podle Lonely Planet: česká metropole je v TOP destinacích pro rok 2024

Praha podle Lonely Planet: česká metropole je v TOP destinacích pro rok 2024

Známý turistický průvodce Lonely Planet zařadil Prahu mezi nejlepší turistické destinace pro rok 2024. Praha se dostala v žebříčku deseti měst světa na osmou příčku, první patří keňskému hlavnímu městu Nairobi. Průvodce Lonely Planet Prahu označuje jako "pulzující hlavní město v gotickém hávu" a zároveň dodává, že světoznámé památky jako je Pražský hrad nebo Karlův most jsou "až příliš krásně na to, aby byly skutečné".

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Praha hipsterská

Praha hipsterská

Fandíte nezávislé kultuře? Pak se vám dnešní výlet bude opravdu líbit! Retro obchody a stylové secondhandy, káva s mandlovým mlékem, cukrárny s veganskými dorty, komplexy plné umělců, kde potkáte nezávislého malíře i známého hudebníka. To všechno je součástí hipsterské scény, kterou nabízí Praha. Ukážeme vám, kam zajít, když holdujete nezávislému životnímu stylu.

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila v Paříži, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Procházky nemusí mířit jen do přírody. Vydejte se s námi ven a obdivujte krásy moderní české architektury. Najdete ji všude kolem sebe – třeba v knihovnách a bankách, v kostelech a klášterech, na nábřeží řek anebo také v cukrárnách a restauracích.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Kam v Praze právě teď za kulturou? Vybrali jsme pro vás deset galerií moderního umění

Kam v Praze právě teď za kulturou? Vybrali jsme pro vás deset galerií moderního umění

Hledáte zajímavé tipy, co dělat v Praze, když počasí výletům nepřeje? Vydejte se do galerií! Tentokrát uděláme radost těm, kteří mají rádi moderní a současné umění: čekají na vás nejenom rozsáhlé a často neobvyklé výstavní prostory, ale i kavárny, galerijní obchody a pozoruhodné instalace.

Známá jména: deset známých cukrářek a cukrářů a kde se s nimi setkáte?

Známá jména: deset známých cukrářek a cukrářů a kde se s nimi setkáte?

Jejich dorty a zákusky jsou spíš malá umělecká díla. Tak úžasná, že je vám občas líto je prachobyčejně sníst, slízat nebo vypít. Dokážou ušlehat, umíchat a upéct všechno, na co byste mohli mít chuť, a kromě známých dezertů vymýšlejí i vlastní originální kousky. Vítejte ve sladkém světě známých cukrářů a cukráren a tradičních i neobvyklých sladkých dobrot!

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství Gurmánská turistika

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.

100 tipů, kam jít do skvělé kavárny aneb staňte se kavárenským povalečem!

100 tipů, kam jít do skvělé kavárny aneb staňte se kavárenským povalečem!

Káva je skvělý nápoj! Zlatou éru kavárenství představovalo období konce rakouského mocnářství a první republiky. Nezval, Seifert, bratři Čapkové, Poláček, Hašek, Kafka a mnozí další spisovatelé, novináři, architekti, umělci a podnikatelé měli své oblíbené kavárny. U stolků se probírala politika, umění i mezilidské vztahy. Doušek lahodné voňavé kávy si i dnes vychutnáte v mnoha tradičních i moderních kavárnách. Vyberte si tu pravou právě pro vás z nabídky celé České republiky.

Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

#světovéČesko a Praha

#světovéČesko a Praha

Světová metropole nepřeberných možností, pulsující životem a rozmanitostí, to je Praha. Pojďte objevit její méně známé klenoty a netradiční vyžití. Na život i na svět je vždy lepší dívat se z nadhledu, doporučujeme tedy navštívit monumentální pražské věže. Relaxujte na lodí při projížďce po Vltavě, zajděte do kavárny a příjemně se nalaďte nad výbornými zákusky a kávou a naplánujte si nezapomenutelný večerní program, v Praze je o zábavu dobře postaráno.

Další aktuality

V Zoo Praha si prohlédnete vzácné bércouny Petersovy

Zoo Praha jako první v republice letos odchovala bércouny Petersovy, malé africké savce bizarního vzezření. Dvě letos narozená mláďata jsou výsledkem několikaletého chovatelského úsilí. Ačkoliv mohou bércouni na první pohled připomínat hlodavce či rejsky, mají v rámci starobylé skupiny savců Afrotheria geneticky blíže ke slonům, damanům nebo třeba hrabáčům. Tento druh bércouna, který obývá jen malé území Tanzanie a Keni, vyniká nad jiné svou sytou barvou i velikostí.
7. září 2024 16:00
Příroda, Praha

V Dejvicích na Kulaťáku proběhne Festival malých pivovarů

V sobotu 7. září 2024 od 8 do 20 hodin bude probíhat v prostoru Trhů na Kulaťáku v pražských Dejvicích již šestý ročník Festivalu malých pivovarů. Jedná se o jednorázovou akci, které se zúčastní na 20 malých pivovarů z celé ČR a je doprovázena bohatým programem a speciálními lahůdkami. Akce se koná ve spolupráci s Městskou částí Prahy 6 zcela zdarma.
7. září 2024 9:45
Gurmánská turistika, Praha

Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky

Poctu proslulému skladateli Antonínu Dvořákovi složí i letos řada světových orchestrů a sólistů. Ti se představí v září 2024 na hudebním festivalu Dvořákova Praha, který tradičně uvádí díla našeho významného umělce. Tento rok se koná sedmnáctý ročník festivalu, a to mezi 6. a 24. zářím 2024.
6. září 2024 19:31
Kultura, Praha

Úřad vlády ČR zve v sobotu na návštěvu Hrzánského paláce

V roce 2024 se naskýtá jen několik málo příležitostí, kdy je možné navštívit Hrzánský palác. Jednou z nich je sobota 7. září, kdy bude vládní budova zpřístupněna veřejnosti letos naposledy. Podívat se dovnitř stavby, která slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky bude možné od 9:00 do 16:00 hodin. Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem, vstup na ně je zdarma.
6. září 2024 19:00
Památky, Praha

V hovězí věříme! aneb přijďte na Burgerfest!

Burgerfest je největší burgerový festival v Evropě. Letos proběhne o víkendu 7. až 8. září 2024 na holešovickém Výstavišti. Hlavním cílem je vyvrátit mýty o americké kuchyni a dokázat, že burger není žádný karbanátek a má své místo v kvalitní gastronomii. Užijte si tři dny plné burgerů, hotdogů, hranolek a dalších BBQ specialit.
6. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.9. – 8.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny evropského dědictví 2024, Den letiště Praha Letňany – 100. výročí založení letiště, Burgerfest 2024, 57. ročník mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav – Jíloviště, RunCzech Adidas – Běh pro ženy 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. září 2024 7:01
Zážitky, Praha

Rozsviťte to při videomappingu a na festivalech světla!

Videomapping: slovo donedávna neznámé, které nyní slibuje prvotřídní zážitky a skvělou podívanou. Její čas přichází koncem léta, když se dny krátí, večery prodlužují a stmívat se začíná každý den dřív. Kde si tedy v následujících týdnech užijete fantaskní světelná představení? Podívejte se na tipy Kudy z nudy.
5. září 2024 18:00
Životní styl, Praha

Začíná Prague Art Week s podtitulem EDUcare – umění poznávat

Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week začíná! Čtyřdenní dynamický program bude probíhat od čtvrtka 5. do neděle 8. září 2024. Prozkoumejte jedinečná umělecká díla, seznamte se s umělci, diskutujte a učte se od profesionálů v Superstudiu. Výstavy, komentované prohlídky a další doprovodný program se uskuteční ve čtyřiceti galeriích po celé Praze a ve vyhrazených dnech a časech budou přístupné pro širokou veřejnost zdarma. Zahájení Prague Art Week proběhne 5. září od 19:00 spolu s vernisáží výstavy Josefa Bolfa Melancholie vnějších mezí v Centru současného umění DOX.
5. září 2024 11:00
Zážitky, Praha