ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: lýkožrouti, kůrovcová kalamita, nové vyhlídky a lesy nové generace
Příroda

Věda a historie není nuda: lýkožrouti, kůrovcová kalamita, nové vyhlídky a lesy nové generace

Poslechněte si audio verzi článku
Největší kalamita v novodobé historii českých lesů měla velikost zrnka rýže a neúnavný apetit. Kůrovec se proměnil v postrach hor a hájů. Zanechal po sobě holiny, nešťastné lesníky a přebytek dřeva. Ale také nové vyhlídky, jiné vnímání krajiny a pár nečekaných dobrých zpráv. Brouk, který změnil český les, nás zároveň donutil přemýšlet, co s ním dál – a jak přežít, když to nepřežije smrk. Vydejte se s Kudy z nudy na kůrovcové výlety!
Kůrovcová kalamita, lesní cesty rozryté těžkými stroji a obrovské skládky dřeva: to je něco, s čím se v posledních letech seznámil každý cestovatel. Kůrovec není žádná novinka. Jen nám připomněl, že s přírodou se nevyplácí jednat zkratkovitě a že i mrňavý brouk umí spustit velké změny. Kalamita je ale už na ústupu a postižená místa se znovu začínají zelenat. Někde dokonce „díky“ kůrovcové kalamitě objevujeme nové výhledy a zajímavosti, které zůstávaly našim očím skryté.
 
S Kudy z nudy se můžete podívat na řadu míst, kterým nenasytný žrout paradoxně pomohl. Například vinou kůrovce sice Vysočina částečně přišla o pověst houbařského ráje a místo na houby se teď do vykácených ploch chodí hlavně na maliny a ostružiny, ale zato bez problémů – a už z dálky – objevíte romantickou zříceninulese Jivina u Dolní Rožínky, dřív schovanou v hlubokém lese.
 

Nejmenší nepřítel s největší chutí

Přestože o něm mluví kdekdo, jen málokdo kůrovce viděl. Je velký asi jako zrnko rýže. Víc ho slyšíte, než vidíte – křupe pod kůrou a zanechává za sebou galerii smrti. Na svědomí má víc stromů než kdejaký lesní požár. Přesto tu s námi byl dávno předtím, než jsme si na něj vytiskli letáky a začali mu říkat „kalamita“.
 
Dřevokazný démon, který sežral půl republiky? Možná. Ale také běžná součást naší přírody, která nás tentokrát zaskočila rozsahem škod, ne samotnou existencí. Kůrovcová kalamita ale má svou historii, své souvislosti, a překvapivě i světlé stránky. Třeba dřevo, které díky ní neskončilo na skládce, ale Lesy České republiky z něj staví nové útulny a přístřešky na turistických trasách.
 

Jeho veličenstvo kůrovec

Kůrovec není invazní druh. Je to původní obyvatel našich lesů – přírodní uklízeč, který se stará o oslabené stromy. Problém nastane, když je těch stromů příliš mnoho, kůrovec přestane být lesním doktorem a stane se sériovým vrahem.
 
Mimochodem, říkáme kůrovec, ale těch žije na světě přes šest tisíc druhů. My se zabýváme hlavně lýkožroutem smrkovým (Ips typographus), broukem z čeledi nosatcovitých (Curculionidae) podčeledi kůrovcovitých (Scolytinae). Dospělý měří 4 až 5,5 milimetrů, je hnědý až černohnědý. Ze stejné čeledi i podčeledi jsou i další hlavní dva škůdci, tedy lýkožrout severský (Ips duplicatus), o něco menší, černohnědý až černý, a nakonec lýkožrout lesklý (Pityogenes chalcographus), hnědý až hnědočerný. Navzdory své velikosti dokáže lýkožrout během několika týdnů zahubit celý dospělý strom.
 
Zajímavost? Kůrovec je poměrně vybíravý. Zajímají ho hlavně smrky, a v případě lýkožrouta lesklého i borovice a modříny. Když se ztenčí zásoba smrků, kůrovec sám ustupuje. V posledních dvou letech odborníci hlásí pokles výskytu. Neznamená to, že je po všem, ale zdá se, že to nejhorší máme za sebou.
 

Kalamita století. A my jsme pomáhali

Poslední velká kůrovcová vlna se přehnala přes Česko mezi lety 2015 až 2022. Spustila ji kombinace několika faktorů: dlouhá sucha, po staletí vysazované monokultury smrků, změny klimatu a často i lidská lhostejnost nebo špatné hospodaření. Na některých místech to po kalamitě vypadalo jako po výbuchu – celé svahy hnědých kmenů bez jehličí a lesní ticho, které už neznělo jako klid, ale jako absence života.
 
Podle odborníků padly desítky milionů kubíků dřeva, většinou smrkového. To, co začalo jako zdravotní problém několika lesních porostů, skončilo jako ekonomická, ekologická i estetická katastrofa. Ale i tady platí, že nic není černobílé. Spousta stromů napadených kůrovcem se nevyhodila a nespálila, ale zpracovala. Dřevo se použilo na topení, výukové panely a modely pro školy a muzea, anebo nejrůznější stavby a zajímavé projekty. Dokonce vznikly i designové kolekce nábytku a dalších dřevěných výrobků „s příběhem“, které mají v sobě otisk lesní apokalypsy. Lidé začali přemýšlet o původu materiálů jinak, a tak se z kalamity stal trochu i trend.
 

Šumava a časy Klostermannova „zlatého broučka“

Podle dobových zpráv, například v publikaci Živelní pohromy Jana Evangelisty Chadta-Ševětínského, která vyšla v roce 1913 v Písku, se kůrovcové kalamity opakují s neúprosnou pravidelností. Nejstarší spolehlivé zprávy o „…nakažlivě se rozšiřujícím „moru“ smrkových lesů“ pocházejí z konce 18. století z panství Český Krumlov. Když v letech 1825 až 1826 hodoval kůrovec v lesích panství Jindřichův Hradec, škody vyčíslili na 140 tisíc zničených sáhů lesa. Další kalamita přišla v letech 1868 a 1870, kdy Šumavu zasáhly bouřlivé vichřice a po ní nálety „zlatého broučka“ do poničených lesů.  Katastrofu a její ekonomické a společenské následky do detailu popsal Karel Klostermann v románu V ráji šumavském. Mnozí Šumaváci sice díky těžbě dřeva zbohatli, ale kůrovec zároveň krutě zasáhl do jejich dalších osudů.

Kůrovcová kalamita se na Šumavu vrátila a stejně jako kdysi proměnila řadu míst k nepoznání – jděte se projít třeba k pramenům Vltavy po cestě, vedoucí z Kvildy, do neexistujících lesů kolem Poledníku nad Prášilským jezerem, do okolí Černého a Čertova jezera anebo oblasti kolem Březníku, Plešného jezera a Plechého, nejvyššího vrcholu české části Šumavy. Uvidíte sami!
 

Lesy mění tvář

Kůrovcová pohroma paradoxně urychlila změny, které se v lesnictví plánovaly už dlouho. Pestré, druhově rozmanité lesy jsou odolnější než smrkové plantáže. Dnes se více než kdy dřív sází listnáče a stromy, které lýkožroutům nejedou, tedy třeba jedle. Spousty lesních ploch se obnoví přirozeně ze semen a plodů stojích stromů. Místo jednotvárných smrčin tak budujeme lesy, které zvládnou budoucnost. Tedy doufejme. A i když Česku kůrovec rozhodně neřekl sbohem, lesy nové generace budou odolnější a zdravější než dřív.
 
Kůrovec tu s námi zkrátka zůstane. Česká příroda je jeho domov stejně jako náš. Ale místo paniky můžeme zkusit pochopit, jak s ním žít a co jsme se o lese naučili. Les není továrna na dřevo. Je to ekosystém. A možná, až příště uvidíme suchý kmen, nebudeme se ptát co ho zničilo, ale co přijde po něm.
 

Užijte si nové výhledy a obzory

I když se místa silně zasažená kalamitou znovu začínají zelenat, bude trvat dlouho, než se krajině vrátí původní podoba. Vychutnejte si je, než zase zarostou. Kde?

Zajímavosti o kůrovci a kůrovcovém dřevu

  • Kalamita vrcholila v roce 2019. Nejde o problém jen Česka – podobné kalamity zasáhly i Německo, Rakousko nebo Švédsko.
  • Kůrovcové dřevo se zčásti pálí – ale i to má smysl, pokud jde o energii. Je to lepší než ho nechat shnít. Nicméně zůstává použitelné, a pokud je vytěžené včas, hodí se na stavební řezivo, nábytek i biomasu.
  • Většinu kůrovcových stromů zpracovaly Lesy České republiky do konce roku 2023. Do konce roku 2024 se podařilo také zalesnit skoro všechny kůrovcem sežrané paseky.
  • Brouk přezimuje pod kůrou starých stromů a během rojení v teplých jarních dnech pak napadá stromy v okolí, hlavně oslabené – třeba ty postižené suchem, větrem nebo jiným škůdcem.
  • Lesáci proto po lesích rozmisťují důmyslné lapáky a feromonové lapače.
  • Až uvidíte volně ležící kmeny, nestěžujte si, že někdo v lese nechal binec. To jsou právě zmíněné lapáky: ležící kmeny škůdce přitahují postupně vysychajícím lýkem. Během teplých dní je brouci obsadí, aby v nich nakladli vajíčka a mohly se vyvíjet larvy. Lapáky se pak z lesa odstraní a lesáci nachystají nové.
  • Množení kůrovce urychluje horké a suché léto; v teplých letech brouk zvládne až tři generace ročně.
  • Základem účinné obrany a ochrany lesa je odchyt kůrovců během rojení, neustálé vyhledávání a odstranění stromů krátce po napadení. Lesy České republiky využívají pro vyhledávání kůrovcem zasažených stromů také drony a družicové snímky.
  • Kůrovec na několik let zastavil stavbu nového sídla Lesů ČR v příměstských lesích u Hradce Králové. Stavba nazvaná Lesy v lese podle architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa byla od začátku plánovaná jako dřevostavba. Bude mít tvar rozvětveného stromu, hotová by měla být v roce 2029.
  • Chcete se o kůrovci dozvědět víc? Přečtěte si knížku Kůrovci. Příběh největšího vyvrhele říše hmyzu. Napsal ji entomolog Jiří Hulcr, který působí na Floridské univerzitě a částečně v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky. Podle něj kůrovec není žádný vyvrhel, jen je potřeba se začít dívat na přírodu jinak. Za kůrovcové kalamity podle něj může měnící se klima, způsob pěstování dřeva a naše neschopnost zasáhnout včas.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Dálkové i krátké turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší pěší dovolenou

Dálkové i krátké turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší pěší dovolenou

Červená, modrá, zelená nebo žlutá – vyberte si svou barvu a vyrazte. Česká krajina je prošpikovaná hustou sítí turistických tras, které vás zavedou na vrcholy hor, k vyhlídkám, památkám, lesním jezírkům i do zapomenutých údolí. Ať už jdete na odpolední procházku nebo na několikatýdenní dálkovou pouť, jedna věc je jistá: na těchto stezkách čeká svoboda, klid, a často i nečekaná dobrodružství. A dobrá zpráva? Turistická infrastruktura se pořád zlepšuje – přibývají útulny, studánky, lavičky i značení. Tak co, půjdete se s Kudy z nudy taky ztratit ve správném směru?

Kaple sv. Antonína na Ondřejníku v Beskydech Příroda

Kaple sv. Antonína na Ondřejníku v Beskydech

Romantická kamenná kaple pochází z roku 1933. Dali ji vystavět manželé Látalovi z Ostravy spolu s horským hotelem Solárka, který vyhořel a již neexistuje.

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Podívejte se s Kudy z nudy, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Naučná stezka Šebeň – stezka poškozena intenzivní těžbou Příroda

Naučná stezka Šebeň – stezka poškozena intenzivní těžbou

Unikátem v České republice i v celé střední Evropě byla tříkilometrová trasa po lesních cestách středem přírodní památky Šebeň. Od roku 2022 je však les vykácen kvůli kůrovcové kalamitě a půdnímu suchu. Mraveniště se zde proto momentálně nenacházejí.

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě Letní sporty

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy Příroda

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Přírodní park Turovecký les Příroda

Přírodní park Turovecký les

Přírodní park se rozkládá na ploché pahorkatině v povodí Lužnice.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku Památky

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Modrá jezevčí stezka – Po medvědích tlapkách Příroda

Modrá jezevčí stezka – Po medvědích tlapkách

Nenáročná trasa Po medvědích tlapkách převážně po hřebeni a vrcholových částech masivu Ondřejníku . Nyní díky rozsáhlé kůrovcové kalamitě a vytěženému lesu s krásnými výhledy do krajiny.

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích Příroda

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Báječné výhledy a skvělou procházku přírodou, to vše nabízí Vilemínina vyhlídka v Jetřichovických stěnách. Pokud se na tuto oblíbenou vyhlídku Českého Švýcarska vypravíte, objevíte pravé kouzlo přírody.

Prášilské jezero na Šumavě Příroda

Prášilské jezero na Šumavě

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Lesní tělocvična a Stezka mladého lesníka u Trhové Kamenice Životní styl

Lesní tělocvična a Stezka mladého lesníka u Trhové Kamenice

Procházku lesem u Trhové Kamenice vám zpříjemní venkovní tělocvična. Lesy ČR zde vybudovaly kombinovanou sestavu, řetězový most, ručkovadlo, hrazdy a otočku z kulánů. Nedaleko tělocvičny se můžete projít po zajímavé Stezka mladého lesníka.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic Příroda

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic

Vyhlídku Rudolfův kámen naleznete v Jetřichovických skalách. Místo s vynikajícím kruhovým výhledem patří mezi nejvyhledávanější vyhlídky v oblasti. Výstup na vrchol je náročnějšího rázu, avšak určitě stojí za to.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku Příroda

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Dřevěné stavby pro milovníky přírody: poznejte originální dřevostavby Česka

Dřevěné stavby pro milovníky přírody: poznejte originální dřevostavby Česka

Dřevo je jedinečná obnovitelná surovina a ekologický stavební materiál, který lidé využívají po tisíce let. Jestliže vám docházejí nápady, kam se vydat na výlet a kde se dá vidět něco krásného a neobvyklého, nechejte se inspirovat Kudy z nudy, které vám přináší tipy na originální dřevěné stavby po celém Česku. Jedná se například o horské útulny, rozhledny, dětská hřiště, výletní restaurace, chaty anebo také mosty a další užitkové stavby.

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

Jaký by byl náš život, výlety, prázdniny a dovolené bez lesů? Nuda. Díky lesům máme krásnou krajinu a na Kudy z nudy tisíce fantastických fotografií, lesy nám navíc nabízejí spousty skvělých zážitků. Seznamte se s některými z nich – a také se Státním podnikem Lesy České republiky.

Vrchol Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Příroda

Vrchol Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů

Devět skal (836 m) je nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou. Skalní útvar se nachází asi 3,5 km jihovýchodně od obce Herálec.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje Příroda

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi Příroda

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Kalendář 2025:  výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch

Kalendář 2025: výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch

Objevte snové světy vystavené z písku! V dnešních několika tipech vás portál Kudy z nudy pozve na místa, kde se potěšíte pohledem na obří písečné sochy. Vydat se za nimi můžete do Písku, Lednice, anebo do Doks. Umělci ze všech koutů republiky pro vás vymodelovali detailně propracované skulptury inspirované historií, říší zvířat i bezmeznou fantazií.

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Rádi navštěvujeme hasičská muzea, žasneme nad krásou starých hasičských stříkaček a dojímají nás příběhy o zachráněných památkách, zároveň ale jen těžko zapomeneme, jak v roce 2022 hořelo České Švýcarsko, v roce 2014 Pustevny a v roce 2017 dřevěný kostel Božího Těla v Gutech. Každoročně si připomínáme 4. května Mezinárodní den hasičů a svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů a zabraňuje požárům. Právě na ničivé požáry, jejich likvidaci a následky se tentokrát podíváme s Kudy z nudy podrobněji.

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Houbaření – česká národní vášeň

Houbaření – česká národní vášeň

Češi jsou národ houbařů. Výpravu do lesa za svítání, jen s košíkem a nožíkem, zažil snad každý z nás. I když houbaři svá nejlepší místa neprozrazují, i na portálu Kudy z nudy najdete tipy kde rostou a kde hledat nejlepší loviště. Po houbách se navíc jmenuje spousta zajímavých výletních míst a město Svratka dokonce má na jedné z kašen sochu houbaře. Není divu, právě Vysočina je považovaná za nefalšovaný houbařský ráj.

Šebeň u Dobré Vody – bývalé místo s nejvíce mraveništi v ČR a střední Evropě

Šebeň u Dobré Vody – bývalé místo s nejvíce mraveništi v ČR a střední Evropě

Přírodní památka Šebeň je komplex jedlových bučin o výměře více než 133 ha. Před kůrovcovou kalamitou tu bylo přes 1200 mravenišť s mravenci pospolitými, podle odhadů jich tu žilo přes 900 milionů. V roce 2021 – 2022 bylo místo poničeno těžbou kmenů napadených kůrovcem.

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Nikdo jiný nedokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám tak, jako to uměl Karel Klostermann (13. února 1848 Haag am Hausruck, – 16. července 1923 Štěkeň). Narodil se v Horním Rakousku, v obci Haag am Hausruck. Koncem května 1849 se rodina přestěhovala do Sušice, kde Karlův otec nastoupil jako praktický lékař. O svém radostném dětství na břehu Otavy píše Klostermann v knize Červánky mého mládí.

Další aktuality

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 8:00
Příroda

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
18. květen 2025 15:33
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
17. květen 2025 15:00
Příroda

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Uvidíte kvést magnólie, šeříky, azalky, dříny i nádherné rododendrony. Z cibulovin potěší pivoňky, kosatce, narcisy, macešky, pozdní tulipány, gladioly nebo hořce.
12. květen 2025 18:00
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.
12. květen 2025 9:31
Příroda

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

V podzemí se ukrývá mnoho tajemných prostor – v jeskyních a starých štolách narazíte na podzemní jezírka, romanticky působí podzemní říčky a nedaleko Rudice objevíte dokonce i vodopád! Lákavá jsou tato místa i tím, že je lze většinou navštívit jak v hlavní, tak i mimo turistickou sezónu. Navíc se zde schováte za letních veder i v případě deštivého počasí!
12. květen 2025 9:21
Příroda

Vydejte se do národních geoparků za poznáním: do stvěta trilobitů, pravěkých moří a unikátních hornin

Fascinující geologické útvary, zajímavé naučné stezky, stopy dávných horníků a příběhy Země, to jsou národní geoparky. V Česku jich je jich už 11! Víte, že prvním českým členem Sítě evropských geoparků (EGN) se stal geopark Český ráj? Vydejte se za objevováním pravěkých moří, starých lomů a dalších přírodních zajímavostí, které souvisejí s geologií a paleontologií.
11. květen 2025 10:56
Příroda