ÚvodAktualityVelká tajenka odhalena: která místa v Čechách máte nejraději?
Památky

Velká tajenka odhalena: která místa v Čechách máte nejraději?

  • 20. února 2017
Odhadnete, o která místa jste se loni na portálu Kudy z nudy zajímali nejvíc? Co patří mezi nejpopulárnější aktivity a které akce se na obrazovkách vašich počítačů, tabletů a mobilů objevovaly nejčastěji? Známe výsledky, a tak velká jízda napříč Českem za nejoblíbenějšími místy jednotlivých regionů může začít!

Nejoblíbenější místa v Čechách

 

Praha: trhy, pouť, výstavy a televizní věž

Praze zvítězily na celé čáře akce, a to od právě probíhající Matějské pouti přes podzimní Signal festival, Vánoční trhy a novoroční ohňostroj až po jednorázové výstavy Titanic a RetroTančícím domě. Výběr nejvyhledávanějších míst překvapí zejména tím, že pověstné pražské památky překonala televizní věž na Žižkově, zoo Mořský svět s největším mořským akváriem v Česku, koupací biotopRadotíně a zahrady Černínského paláce; letos se pro vás otevřou na začátku května.
 

Střední Čechy: Velká Amerika a hrnčířské trhy

Co zajímavého loni nabídl region Střední Čechy? Bezkonkurenčně největší počet zobrazení, šplhající ke sto tisícům, zaznamenal český Grand Canyon aneb vápencové lomy Velká a Malá Amerika poblíž obce Mořina. Další tři příčky obsadila místa, kam rády jezdí rodiny s dětmi: zábavně-naučný park MirakulumMilovicích (tady je v zimě zavřeno a na viděnou se s vámi těší od dubna), resort Čapí hnízdo s řadou relaxačních, sportovních a agroturistických aktivit a Zoopark ve Zvoli. Páté místo obsadila vyhlídka Máj nad bývalými Svatojánskými proudy, z níž se otevírá jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Z obdivovaných středočeských hradů největší zájem sklidil celoročně otevřený Křivoklát a z akcí Jarní hrnčířské trhyBerouně; letos se na ně můžete vypravit o víkendu 6. a 7. května.
 

Jižní Čechy: železnice, zámky a borůvky

Mezi jihočeské trvalky patří Jindřichohradecké úzkokolejky, železniční tratě, kroutící se krajinou od Jindřichova Hradce přes Českou Kanadu do Nové Bystřice a do Obrataně, a Zážitkový park ZeměrájKovářově; sezonu tu zahajují v květnu. Velkou pozornost tradičně sklidily hrady a zámky, téměř stejný počet zobrazení zaznamenala Červená Lhota coby nejpohádkovější zámek v Česku, novogotický zámek Hluboká nad Vltavou a romantický hrad Zvíkov nad soutokem Vltavy a Otavy. Že láska k jižním Čechám neprochází jen očima a srdcem, ale také žaludkem, potvrzuje vítězná akce, letní BorůvkobraníBorovanech, podobný zájem byl i o červnovou slavnost Dotkni se Písku a červencové Selské slavnostiHolašovicích, malebné vesnici zapsané mezi památky UNESCO.
 

Šumava: stezka v korunách stromů, hrady a rallye

Na Šumavě se žádné překvapení nekonalo: nekorunovanou vítězkou mezi turistickými atraktivitami se stala Stezka korunami stromů s toboganemLipna, proslulá vodní nádrž přilákala také milovníky okružních plaveb. Další místa patřila hradům, ať už je řeč o Kašperku, Velharticích nebo o vodním hradu Švihov; své brány otevřou vesměs v dubnu. Z akcí bodovaly Rallye Šumava Klatovy, letní večerní koncerty na Stezce korunami stromů a také Kostkománie, interaktivní výstava modelů z LEGO kostek. Na Lipně bývá k vidění každé léto, letos od začátku dubna až do konce června ji můžete vidět na výstavišti Praze-Letňanech.
 

Plzeňsko a Český les: věda, pivo a vojenské slavnosti

Ani v regionu Plzeňsko a Český les nečíhá ve statistikách velké překvapení, i když plzeňskou Techmanii s interaktivními expozicemi, laboratořemi a 3D planetáriem předstihly dvě akce, Den pozemního vojska Bahna (letos se koná v sobotu 10. června) a podzimní svátek piva Pilsner Fest. Další akce následovaly, do první desítky se tak s výjimkou zámku Zbiroh neprobojovala žádná další lokalita. Zájem byl například o každoroční květnové Slavnosti svobody v Plzni, tedy velkolepé oslavy osvobození, Festival světla (letos se pro vás Plzeň rozsvítí v pátek a sobotu 17. a 18. března) a srpnové Chodské slavnosti s Vavřineckou poutíDomažlicích.
 

Západočeské lázně: filmový festival, příroda a relikviář

Všechnu noblesu, eleganci a kulturu regionu Západočeské lázně v sobě skrývá nejoblíbenější ze zdejších akcí, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Ve výčtu nejvyhledávanějších míst na celé čáře zvítězilo věhlasné rašeliniště a slatiniště se spoustou minerálních pramenů a malých bahenních sopek, národní přírodní rezervace Soos nedaleko Františkových Lázní. Další místa obsadil Park miniatur BoheminiumMariánských Lázních, hrad a zámek Bečov nad Teplou, kde na jedné z prohlídkových tras uvidíte vzácný relikviář sv. Maura, a hrad Loket ve stejnojmenném městečku. Pětici doplňuje naučná stezka Kladskými rašeliništi, která se vine lesy a rašeliništi poblíž loveckého zámečku Kladská.
 

Severozápadní Čechy: příroda, tajemství a pivní festival

Chcete-li procestovat pět nejoblíbenějších míst v Severozápadních Čechách, začněte v národním parku České Švýcarsko nebo prohlídkou nedokončeného gotického chrámu v Panenském Týnci. Své obdivovatele si našla jak tajuplná zřícenina Dolského mlýna, tak ryze moderní zábava v podobě 3D bludiště v korunách stromůOseku či plavecký areál KlíšeÚstí nad Labem. Zapomenout nesmíme ani na akce; nejvíc jste hledali informace o Řípské pouti (letos se na ni můžete vypravit od 21. do 23. dubna), zájem byl i o dvě akce v září, veletrh Zahrada ČechLitoměřicích a Žateckou Dočesnou.
 

Českolipsko a Jizerské hory: podzemí, hory a Cimrman

Region Českolipsko a Jizerské hory byl první, kde se mezi deset nejzamilovanějších aktivit neprobojovala žádná akce. Pětice nejvyhledávanějších míst je však podobně pestrá jako jinde a každý si v ní najde to své. Přesvědčivým vítězem se s náskokem několika tisíc zobrazení staly Pekelné doly, rozsáhlé pískovcové podzemí u silnice mezi Lindavou a Velenicemi poblíž Nového Boru. Na dalších stupíncích se umístily Aqupark BabylonLiberci, romantické skalnaté údolí Modlivý důl u Svojkova a slavný horský hotel s vysílačem Ještěd na nejvyšším místě Ještědského hřbetu v místě s opravdu dalekým rozhledem. Mezi nejoblíbenější místa se dostala i kuriozita: první oficiální expozice Největšího Čecha Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích.
 

Český ráj: zámek a hrad, skalní město a aquapark

Vítězem regionu Český ráj je celoročně otevřený zámek Sychrov. Návštěvníky sem nepřitahují jen luxusně zařízené interiéry a zámecká zahrada, ale také řada akcí; během dubna sem například můžete přijet na Velikonoční trhy nebo na setkání amerických automobilových veteránů. Také druhé místo obsadil hrad, respektive torzo skalní pevnosti Drábské světničky, z níž se otvírají nádherné výhledy do krajiny kolem Mnichova Hradiště. Další příčky obsadily Prachovské skály, zřícenina hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou a městský bazén s vodními atrakcemi, wellness zónou a restaurací v lesoparku Štěpánka v Mladé Boleslavi.
 

Krkonoše a Podkrkonoší: baroko, vodopád a Safari

Absolutním vítězem v regionu Krkonoše a Podkrkonoší se staly Vánoční trhy na Kuksu, ovšem samotné dějiště této akce, barokní Hospital Kuks s obnovenými interiéry a bylinkovými zahradami se umístil na čtvrtém místě. Předstihla jej dvě místa, přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem, jejíž hráz zdobí romantické brány a věžičky, a Pančavský vodopád v Krkonoších, se 148 metry vůbec nejvyšší v Česku. Druhou nejoblíbenější akcí je Špindlerovské ledárium (u horní stanice lanovky na Pláně ve Špindlerově Mlýně můžete výstavu ledových soch vidět až do konce března), mezi vyhledávaná místa se zařadila zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem a tamní Safari Kemp. Kdo se v něm ubytuje, prý si bude připadat jako na dovolené v Africe!
 

Královéhradecko: Babička, akvárium a areál pro děti

O tom, že příběhy Boženy Němcové nás pořád baví, vypovídá nejoblíbenější místo regionu Královéhradecko. Zkrátka pokud jste ještě na vlastní oči neviděli Babiččino údolí se Starým Bělidlem, Viktorčiným splavem i empírovým zámkem v Ratibořicích, naplánujte si výlet na letošní rok. Zastavte se také v Obřím akváriuHradci Králové a projděte se po dně tropické řeky, soutěskami skalního města v Adršpachu a s dětmi se zastavte ve FajnparkuChlumci nad Cidlinou; slavnostní zahájení letošní sezony tu chystají na čtvrtek 13. dubna. Velkou pozornost přitahuje rovněž kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, stavba s jedinečnou a jinde nevídanou skleněnou střechou.
 

Východní Čechy: stezka v oblacích, dostih a hřebčín

Právě v regionu Východní Čechy stojí nejvyhledávanější atrakce portálu Kudy z nudy za rok 2016, Stezka v oblacích na Dolní Moravě. Velký zájem byl také o celoročně otevřené Pohádkové peklo ČertovinaHlinska a špatně na tom nebyl ani rokokový zámek Nové Hrady, nazývaný české Versailles; sezonu zahajuje podobně jako jiné české hrady a zámky v dubnu. Na čtvrté příčce přerušuje výčet oblíbených míst akce, slavný říjnový dostih Velká Pardubická, seznam pěti nejvyhledávanějších turistických cílů uzavírají romantický hrad Svojanov a Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem.
 

Vysočina: pohádky, strašidelný zámek a biatlon

Nejoblíbenější místa regionu Vysočina napovídají, že tady se bude líbit rodinám s dětmi – Pohádková vesnička Podlesíčko nabízí ubytování ve stylových a originálních pohádkových chaloupkách. Rodiny s dětmi si užijí spoustu zábavy také ve westernovém městečku Šiklův mlýn a na Strašidelném zámku Draxmoor v nedaleké Dolní Rožínce, pětilístek nejoblíbenějších míst uzavírají hrad v Ledči nad Sázavou a barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. O stoupající popularitě biatlonu vypovídá nejoblíbenější akce, zastávka Světového poháru v biatlonu ve Vysočina Areně u Nového Města na Moravě.
 
Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání v Milovicích Zážitky

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání v Milovicích

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 12 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Pohádková vesnička Podlesíčko – originální ubytování, které rozzáří dětské oči Ubytování

Pohádková vesnička Podlesíčko – originální ubytování, které rozzáří dětské oči

Pohádková vesnička, nabízí nejen ubytování v originálních domečcích ale také nové dětské wellness v prostorách hradu, který je součástí resort Podlesí. Nechte vzlétnout fantazii a vytvořte dětem nezapomenutelné zážitky z pobytu na Vysočině.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo Památky

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha