ÚvodAktualityInspirace pro šotouše! Přehled nejlepších výletů po železnici pro milovníky vlaků
Tipy na zajímavé železniční výlety v Česku, Kudy z nudy
Zážitky

Inspirace pro šotouše! Přehled nejlepších výletů po železnici pro milovníky vlaků

Jeli už jste někdy parním vlakem? Viděli jste úzkorozchodné kolejiště? Vyberte si z nabídky unikátních železničních tratí, parních jízd, muzeí i železničních rarit. Kam vyrazit vlakem? Jaké jsou nejkrásnější trasy u nás? Z našich tipů na výlet se milovníkům vlaků zachvěje srdce vzrušením!
Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Železnice Česká Sibiř – zážitkové jízdy pákovou drezínou Zážitky

Železnice Česká Sibiř – zážitkové jízdy pákovou drezínou

Pro milovníky netradičních zážitků a romantiky opuštěných železničních kolejí nabízí spolek Železnice Česká Sibiř zážitkové jízdy pákovou drezínou. Zároveň ve stanici a na zrušené dráze vzniká železniční skanzen.

Po stopách Aloise Nebela po semmeringu v Jeseníkách Zážitky

Po stopách Aloise Nebela po semmeringu v Jeseníkách

Vydejte se po nejkrásnější tuzemské železniční dráze po stopách Aloise Nebela. Cesta začíná ve známém železničním uzlu Zábřeh na Moravě a pokračuje jednotlivými zastávkami až do Zlatých Hor.

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou Památky

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Železniční stanice a muzeum provozu na trati Martinice v Krkonoších Památky

Železniční stanice a muzeum provozu na trati Martinice v Krkonoších

Železniční stanice Martinice v Krkonoších je unikátem. Od srpna 2019 je zde nové muzeum. Železniční spolek se věnuje záchraně a obnově zchátralých objektů v areálu stanice.

Schwarzenberský most u Červené nad Vltavou – železniční most přes Orlík Památky

Schwarzenberský most u Červené nad Vltavou – železniční most přes Orlík

U obce Červená vyrostl nový most. Místo příhradového železničního mostu zde byl v letech 2022-24 postaven obloukový, jeden z největších obloukových mostů v republice. Celková délka dosahuje 316 metrů. Jezdí po něm vlaky z Tábora do Písku.

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím Zážitky

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím

Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem taženým parní nebo dieslovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Jezdí při pravidelných víkendových jízdách a o všech státních svátcích od 20. dubna do prvního víkendu v říjnu.

Kaproun – zastávka úzkokolejné železnice a socha Járy Cimrmana Památky

Kaproun – zastávka úzkokolejné železnice a socha Járy Cimrmana

Kaproun je část obce Kunžak a je mezi milovníky cestování je znám romantickou železniční zastávkou ukrytou uprostřed lesů České Kanady a památníkem Járy Cimrmana.

Kamenný viadukt v Perninku Památky

Kamenný viadukt v Perninku

Nejvýše položená železniční stanice a viadukt v Perninku je náročnou technickou stavbou, kterou naleznete na úseku železniční trati, která spojuje Karlovy Vary s Potůčky. S nadmořskou výškou 902 metrů je nádraží po šumavské Kubově Huti druhou nejvýše položenou železniční stanicí na našem území.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice Památky

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Zážitkové výletní vlaky Valenta Rail Zážitky

Zážitkové výletní vlaky Valenta Rail

Turistické spoje z Prahy na zajímavá místa Čech. Zážitkové jízdy historickými vlaky a motoráčkem z nádraží Praha hl.n. nebo Praha-Smíchov. Zvláštní vlakové spoje na prohlídku elektrárny Temelín, Koněpruských jeskyní, pivovarů, zámků, adventní jízda na Křivoklát, Vánoční jízda Posázavím a další.

Železniční stanice Nová Bystřice Památky

Železniční stanice Nová Bystřice

Nádraží se nachází ve východní části města, bylo uvedeno do provozu v roce 1897, a je konečnou stanicí jindřichohradecké úzkokolejky (od roku 2022 mimo provoz). Bývalo zde také Regionální muzeum úzkokolejné dráhy.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách Památky

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze Památky

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Železniční skanzen a naučná stezka na opuštěné dráze Lupěné – Hněvkov na Zábřežsku Příroda

Železniční skanzen a naučná stezka na opuštěné dráze Lupěné – Hněvkov na Zábřežsku

Železniční skanzen a naučná stezka o životě v údolí Moravské Sázavy jsou vybudovány na nepoužívaném železničním náspu mezi obcemi Lupěné a Hněvkov na Zábřežsku.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR Kultura

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak Zážitky

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR Památky

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Železniční expozice Stavědlo v Kyjově Kultura

Železniční expozice Stavědlo v Kyjově

Muzeum s železniční tématikou naleznete v budově bývalého stavědla v Kyjově. Stálá expozice patří kyjovskému nádraží a obcím v nejbližším okolí, které jsou také na tzv. Vlárské dráze. Dozvíte se zde ale také o lokálkách, které na Kyjovsku jezdily na více místech i na tratích, které už nefungují.

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem Kultura

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

V budově bývalé vodárny v železniční stanici Pardubice – Rosice nad Labem najdete expozici, která se věnuje historii železniční i městské dopravy v pardubickém regionu.

Pňovanský most přes řeku Mži Památky

Pňovanský most přes řeku Mži

Most přes údolí Mže u Nového Dvora (Pňovan) je impozantní památkou budování železniční sítě u nás. Svou velikostí je i netypickou ukázkou staveb budovaných na železničních tratích, které vznikly na základě zemského zákona o podpoře výstavby místních drah z roku 1892.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko Zážitky

Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko

Dráha národního parku je soubor tří tratí, které dohromady obkružují národní parky České a Saské Švýcarsko a vedou i chráněnými oblastmi Lužických hor, Českého Středohoří a Labských pískovců.

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov Památky

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov

Kdysi převážně německá obec Fukov / Fugau byla zbořena roku 1960. Dnes ji připomíná jen hřbitov, boží muka a secesní vodárna.

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna Kultura

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Buštěhradská dráha Zážitky

Buštěhradská dráha

Rozvoj těžby uhlí na Kladensku v 19. století vyvolal požadavek nahradit koněspřežnou dráhu výkonnějším dopravním prostředkem. Proto byla roku 1852 založena Buštěhradská železniční společnost, která od 1. ledna 1855 obdržela koncesi k provozování parostrojní železnice.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov Zážitky

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Železniční viadukt Žampach Památky

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové Kultura

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové

Půvabné muzeum popisuje historii horského úseku Branná – Ostružná – Ramzová – Horní Lipová – Lipová Lázně na železniční trati Hanušovice – Jeseník, zprovozněné v roce 1888.

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice Zážitky

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Další aktuality

100 tipů na Velikonoce 2025: oslavte je tradičně i originálně

Pomlázka, kraslice, mazance... to jsou typické velikonoční zvyky, které vám nabízí skanzeny. Mnoho měst také pořádá velikonoční trhy a jarmarky. Chtěli byste zažít na Velikonoce i něco jiného? Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vám přiblíží akce, které o Velikonocích probíhají na různých místech ne vždy přímo svázanými s tradicemi.
27. leden 2025 9:06
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (1.2. – 2.2.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Masopust na patnáctce, Zahájení farmářských trhů na Náplavce 2025, Vycházky za vodními ptáky – Světový den mokřadů 2025, Zima na vsi ve skanzenu v Kouřimi, Ono to mluví! – Papoušci v botance. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
27. leden 2025 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (1.2. – 2.2.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vycházky za vodními ptáky – Světový den mokřadů 2025, Zimní táboření na Lichnici, Jílovský masopust 2025, Zima na vsi ve skanzenu v Kouřimi, Orlický maraton v Deštném. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
27. leden 2025 7:01
Zážitky

Pololetní prázdniny 2025: tipy na výlety pro děti z celého Česka

Děti už se jistě těší na pololetní prázdniny a Kudy z nudy nabízí řadu možností, jak si nimi můžete blížící se volno užít. Jednodenní pololetní prázdniny připadnou pátek 31. ledna 2025. Vysvědčení za první pololetí děti dostanou ve čtvrtek 30. ledna 2025. Udělejte si pěkný výlet na Šumavu, do Beskyd, Krkonoš, prozkoumejte Staré Hrady anebo hlavní město Prahu. Všude vás budou čekat hezké zážitky.
25. leden 2025 15:59
Zážitky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.
24. leden 2025 14:00
Zážitky

Kam s partnerem na sv. Valentýna 2025? Tipy na romantická místa, kde budete jako dvě hrdličky

Valentýnská návštěva zoologické zahrady či setmělé džungle, romantika při svíčkách anebo večeře vysoko nad oblaky – i takové zážitky si můžete se svou polovičkou vychutnat ve svátek všech zamilovaných. Nabídku nejoriginálnějších zážitků pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
24. leden 2025 12:00
Zážitky

Česko ve filmu: Vlny a další filmy o roce 1968

Okupace Československa v roce 1968 byla osudným okamžikem našich dějin. V dobách normalizace se o ní nesmělo oficiálně psát ani mluvit, filmy z té doby často na desítky let skončily v trezoru. Bouřlivou atmosféru pražského jara a události z 21. srpna 1968 si můžete připomenout díky několika filmům a seriálům, které vznikly o desítky let později. Podívejte se na ně s Kudy z nudy!
24. leden 2025 11:40
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
23. leden 2025 20:02
Zážitky