ÚvodAktualityTradice: koláče na stovky způsobů na posvícení, svatby i pro domácí pečení
Gurmánská turistika

Tradice: koláče na stovky způsobů na posvícení, svatby i pro domácí pečení

Poslechněte si audio verzi článku
Máte rádi sladké a pečete alespoň občas koláče? Vydejte se s Kudy z nudy na velkou sladkou jízdu a ochutnejte koláče na stovky způsobů z rozmanitých koutů Čech, Moravy a Slezska. Co vám nabídneme? Koláče skládané, kecané, poschoďové, mřížkové, hnětené, vázané, pregulované i dvojctihodné, koláče pražské, chodské, milotické, hlučínské, berounské i rožmberské, slavné frgály i točenice. Všechny mají svátek 23. ledna, kdy slavíme Mezinárodní den koláčů.
Koláče, pečivo tak typické pro české země, se u nás pečou k mnoha slavnostním příležitostem a patří k tomu nejlepšímu, co naše gurmánská turistika nabízí. Když jsou navíc ještě vlažné, jen se po nich zapráší. Pro naše předky, alespoň tedy pro ty slovanské, prý koláč měl symbolickou roli: jeho darování a přijetí platilo jako stvrzení slibu a společné snězení jednoho koláče se pak téměř rovnalo uzavření pokrevního bratrství.
 

Tradiční koláče na hody, poutě a posvícení

Přehlídkou koláčového umění bývaly tradiční lidové slavnosti, zejména hody, posvícení a poutě. Každý region měl na posvícenské koláče vlastní recepty, a to na přípravu i zdobení. Například na Berounsku byly vyhlášené koláče s několika vrstvami nádivky, podobný byl na Plzeňsku pečený skládanec, několika náplněmi bohatě prokládaný koláč. Dodnes existuje v mnoha provedeních, od hranatého na plechu až po kynutý z vánočkového těsta. Někde se pekly koláče zvané točenice, připomínající dnešní sladké šneky z listového těsta, a v Polné na Vysočině, kde se dodnes vždy druhou neděli v září slaví Mrkvancová pouť, zase ochutnáte mrkvance nebo mrkvánky, sladké bulky s mrkvovou náplní. Na Moravě se zase pekly koláče dvojctihodné s dvojí náplní, známé jsou i tříkrálové koláče, složené z několika malých bochánků. Kdo ve svém kousku najde zapečenou minci, bude prý mít celý rok všeho dostatek.
 

Svatební koláčky: tradice, pověry a tipy, jak rychle najít ženicha

Zatímco posvícenské koláče existují v mnoha provedeních, ty svatební se naopak dělají téměř všude podobně, byť recepty se samozřejmě liší. Bývají malé, aby se dobře jedly, a plněné hlavně tvarohem, ořechy a mákem. Na Moravě se připravují koláčky spíš plněné, v Čechách s viditelnou náplní a sypané drobenkou, ve východních Čechách vázané jako šátečky a na Vysočině zase mívají podobu buchtiček. Recepty se porůznu vylepšují máčením v rozehřátém másle s rumem nebo sypáním cukrem, ale podstata zůstává stejná.

Svatební koláče provází spousta pověr. Ta nejznámější tvrdí, že by se jejich pečení neměla účastnit samotná nevěsta, protože by jí to přineslo smůlu, nouzi a uplakané děti. Zároveň se tradovalo, že pokud svatební koláček sní svobodná dívka nebo mládenec, do roka a do dne se šťastně vdá či ožení. Další pověra pro jistotu doporučovala sníst ho tajně pod stolem, to prý fungovalo ještě spolehlivěji. Další pověra se týká svatebního dortu: když se dívce nepozorovaně podaří uzmout jeho kousek a dá si ho na noc pod polštář, bude se jí zdát o budoucím ženichovi. Platí to i pro koláčky? Vyzkoušejte to!

Koláčky se roznášejí jako pozvánka na svatbu, servírují se při samotné svatbě, a když jich máte dost, rozdávají se jako výslužka. I tady ale platí pořekadlo „jiný kraj – jiný mrav“, a tak třeba v Ořechově u Brna si kdysi svatební hosté odnášeli kousek obrovského koláče zvaného vyslouženec. Zdobí ho panenská jablíčka, větvičky myrty a zapichované perníčky, a jeho přípravu můžete vidět v jednom z dílů televizního seriálu Pečení na neděli.
 

Pečení na neděli a koláče, které peče celá země

Seriál Pečení na neděli spolu s pamětníky připravuje Petra Burianová, vítězka soutěže Peče celá země. Cestuje po českém a moravském venkově, při tom pátrá po unikátních receptech, a podle nich pak přímo před kamerou peče, vaří a zdobí.

Pro fanoušky koláčů a koláčků je to dobrá příležitost, jak si rozšířit obzory, znalosti i sbírky receptů. V Bernarticích nad Odrou na Kravařsku se naučíte, jak se pečou koláče hnětky, na Horácku budete svědky pečení „hodobožového“ Pajerského koláče, a v Podještědí přijdete na to, proč jsou mimořádně oblíbené Kecané koláče; do těch se využijí všechny zbytky nádivek, co náhodou doma zbyly. Dozvíte se, jak a proč se pekly Archlebovské koláče, proč Rožmberské kláče Petra Voka musíte nechat vykynout čtyřikrát a do Jilemnice se zajedete podívat, jak se připravují krkonošské koláče.

Stranou samozřejmě nemohou zůstat ani největší kulinářské koláčové šlágry, jako jsou právě svatební koláčky z Milotic nebo valašské frgály. Ty vás naučí péct v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, na Chodsku si pak zase pochutnáte na pravých chodských koláčích. Jak známo, na správný chodský koláč budete potřebovat také rum, a to jak do těsta, tak na závěrečnou polevu (a možná i pro kuchařku). Rozhodně s ním nešetřete!
 

Sladký zeměpis aneb koláče z Hlučína, Prahy či Zvíkova

Zatímco mřížkové koláče, lité či ovocné koláče se nazývají podle toho, jak vypadají a co do nich nasypete nebo vyskládáte na povrch, pro jiné dobroty se vžilo označení podle místa původu. Třeba pro Hlučínské koláče, které se dřív pekly hlavně při slavnostních příležitostech jako odpust (pouť), krmaš (posvícení) a podobně. Pro bohatě plněné okrouhlé koláče je typické zdobení žloutkovou drobenkou, takzvaně „uždibovanou“ a vyskládanou na povrchu koláče do tvaru kopretiny nebo čtyřlístku.

Pražské koláče zase provází jedinečná kombinace křehkého rozkrojeného těsta s bohatou šlehačkovou náplní a křupavou drobenkou na povrchu, Zvíkovské koláče se pečou ze směsi jablek, cukru, vajec, ořechů, rozinek a mouky.
 

Kudy z nudy, CzechSpecials a Babiččin mřížkový koláč

Upečte si s námi a projektem Czech Specials koláčovou klasiku v podobě babiččina mřížkového koláče! Lahodný koláč s příchutí ostružin a ořechů leckomu připomene dobu, kdy babička od kouřící pochoutky právě vytažené z trouby odháněla nenechavé dětské prstíky, prý aby z horkého těsta nebolelo bříško.
 
Ingredience:
300 g polohrubé mouky
200 g másla
2 vaječné žloutky
80 g cukru
¼ balíčku kypřícího prášku do pečiva
½ balíčku vanilkového
cukru
citronová kůra
ostružinová marmeláda
jádra vlašských ořechů
tuk a hrubá mouka na vymazání a vysypání formy
 
Doba přípravy:
45 min
Doba pečení:
40 min
 
Postup:
Z proseté mouky, másla, cukru, žloutků, kypřícího prášku, vanilkového cukru a citronové kůry vypracujeme měkké těsto, které necháme asi 30 minut v chladu odpočinout.

Potom dvě třetiny těsta vtlačíme do koláčové formy o průměru cca 30 cm, předem vymaštěné tukem a vysypané hrubou moukou. Celý povrch potřeme ostružinovou marmeládou. Ze zbytku těsta vyválíme úzké proužky a vyskládáme z nich na připraveném koláči mřížku. Mezery v mřížce vyplníme půlkami jader vlašských ořechů.

Formu s těstem vložíme do středně vyhřáté trouby a zvolna upečeme dozlatova. Pak ho zkusíme aspoň chvilku nechat vychladnout… ale vaše chuťové buňky to určitě moc dlouho nevydrží!
Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.

Šternberské koláče a penzion Čtyřlístek v Českém Šternberku Gurmánská turistika

Šternberské koláče a penzion Čtyřlístek v Českém Šternberku

V Českém Šternberku na návsi na vás čeká polaskání nejen po duši. Místní pekař pan Jan Filip tu pro vás peče makové, tvarohové, jablkové, povidlové a borůvkové koláče.

Apple Day – 21. říjen je Mezinárodní den původních odrůd jablek

Apple Day – 21. říjen je Mezinárodní den původních odrůd jablek

Víte, že 21. říjen je mezinárodním dnem původních odrůd jablek? Tento svátek se slaví od roku 2000 a je inspirován dnem zvaným Apple Day, slaveným ve Velké Británii. Staré odrůdy jednoznačně představují naše kulturní dědictví a jablka jsou naše původní a hlavní ovoce. Jabloň je naše královna ovocných stromů. Máme pro vás tipy, jak svátek jablek stylově oslavit! Ochutnejte kromě jablek i skvělý biomošt a potěšte chuťové buňky také vším, co se z jablek vyrábí: od sirupů přes koláče, záviny, zavařeniny, pyré, křížaly, pomazánky a koláče. K oblíbeným odrůdám patří Rubín, Bohemia, Šampion, Melodie, Rubinola, Gloster, Topaz, Golden Delicious, Idared, Spartan a mnohé další.

Pekárna Kváskový chléb z Teletína Gurmánská turistika

Pekárna Kváskový chléb z Teletína

Zastavte se o víkendu v této malé pekárně nedaleko vyhlídky Máj pro domácí koláčky, chleba a další dobroty.

Cukrářství a kavárna Bukovský Gurmánská turistika

Cukrářství a kavárna Bukovský

Příjemná rodinná atmosféra a tradice jižní Moravy jsou základními ingrediencemi kavárny a cukrářství Bukovský.

Cyrilovo pekařství – výrobce tradičních valašských frgálů Gurmánská turistika

Cyrilovo pekařství – výrobce tradičních valašských frgálů

Cyrilovo pekařství již od roku 1996 vyrábí valašské frgály, které se proslavily především díky nezaměnitelné chuti a dlouhé trvanlivosti. Cyrilovo pekařství vyrábí frgály obvyklých druhů (makový frgál, tvarohový frgál, hruškový frgál), ale v průběhu let přibyly také nové, neobvyklé druhy.

Pečení frgálů v Resortu Valachy Gurmánská turistika

Pečení frgálů v Resortu Valachy

V Resortu Valachy, který sdružuje trojici hotelů ve Velkých Karlovicích, si můžete frgály nejen zakoupit, ale také vyrobit vlastní pod vedením zdejších pekařek. Kdo by si je chtěl zakoupit, může tak učinit v recepcích hotelů kdykoli během dne.

Bistro Spižírna 1902 na Vinohradech Gurmánská turistika

Bistro Spižírna 1902 na Vinohradech

Bistro Spižírna 1902 nabízí buchty a koláče z vlastní pekárny, bohaté snídaně, večerní jednohubky, polévky a spoustu dalších domácích jídel. K tomu dobrou kávu, domácí limonády a pivo z minipivovarů.

Kavárna a bistro Monamy Gurmánská turistika

Kavárna a bistro Monamy

Monamy najdete na cyklostezce v Srnojedech kousek od Pardubic. Kavárna a bistro Moniky Kořínkové připravuje sendviče, poctivé zákusky a dorty i domácí nanuky. Nabízí také vlastní limči a smoothie, řemeslná česká piva, vína a cidery i uznávané marmelády paní domácí.

Pekárna Zrno, zrnko Gurmánská turistika

Pekárna Zrno, zrnko

Kváskový chleba, bagety nebo koláče jako od babičky? Nic není nemožné v pekárně Zrno, zrnko v Nuslích, na Senovážném náměstí nebo v BB Centru. Kromě skvělého pečiva tu dostanete kvalitní kávu.

Hnatovo pekařství Gurmánská turistika

Hnatovo pekařství

Hnatovo pekařství je ve hře téměř 30 let. Celou tu dobu se starali o pečlivě vyváděný přírodní žitný kvas, vždycky je zajímala hlavně ona tradiční řemeslná výroba chleba. Krom čistého žita pečou i pšenično-žitný, někdy obohacený i semínka lnu, slunečnice, dýně nebo sezamu.

Cukrárna a kavárna Šlágr Gurmánská turistika

Cukrárna a kavárna Šlágr

Milé a útulné prostředí, zařízené ve stylu let první třetiny dvacátého století, a především podle receptů z kuchařek našich babiček zde upečené domácí zákusky, dorty, ale i bezlepkové dorty a zákusky, též i koláče. Objednat možno též narozeninové a svatební dorty.

Monolok cafe Gurmánská turistika

Monolok cafe

V naší kavárně klademe velký důraz na kávu a její přípravu.

Pekárna Okýnko v Říčanech u Prahy Gurmánská turistika

Pekárna Okýnko v Říčanech u Prahy

Zastavte se u Okýnka a ochutnejte poctivý řemeslný chléb, křupavé bagety, máslové croissanty a spoustu dalších dobrot. Do výrobků se nedávají žádné "zlepšující" přípravky nebo chemická dochucovadla. Samotnému pečení předchází dlouhá doba zrání, na kterém má lví podíl náš domácí kvas.

Antonínovo pekařství v Praze Gurmánská turistika

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do našich domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.

Měchenická pekárna Gurmánská turistika

Měchenická pekárna

Vypečené chleby, křupavé rohlíky a vláčné koláče, to jsou skvělé výrobky Měchenické pekárny. Naším cílem je péct co nejlepší pečivo při použití kvalitních surovin, bez jakýchkoli chemických látek, přípravků pro zlepšení chuti a jiných zbytečností, běžně obsažených v průmyslově vyráběném pečivu.

Obecní chlebová pec v Lenoře Památky

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec vznikla v Lenoře v I. polovině 19. století. Svému účelu sloužila ještě několik let po II. světové válce. Roku 1998 byla opravena, užívá se k veřejnému pečení každou poslední sobotu v letních měsících.

Bistrotéka Valachy ve Zlíně Gurmánská turistika

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Přiučte se kuchařskému umění od zkušených mistrů kuchařů, pekařů či cukrářů! Bistrotéka Valachy ve zrekonstruovaném Obchodním domě Zlín není jen místem, kde se výborně najíte, posedíte u dobrých drinků nebo koupíte prvotřídní „jedlé“ produkty. Nachází se zde také pravidelná Škola vaření.

10 tipů k poznávání Chodska

10 tipů k poznávání Chodska

Plzeňský kraj ukrývá zcela ojedinělou národopisnou oblast v celých Čechách – Chodsko. Při posvíceních a poutích se v každé rodině pečou vyhlášené chodské koláče. Přežívá i specifická chodská muzika s charakteristickými dudy nebo blanozvučným fanfrnochem. Zachovala se také tradice pestrých barevných krojů a lidé mluví chodským nářečím. Všechny tyto tradice připomínají mnohé slavnosti a poutě jako domažlické Chodské slavnosti. Dodnes je v kraji tradice výroby keramiky, krajkářství nebo paličkování. Chodsko přímo vybízí k objevování ať již na kole, pěšky nebo přes gastronomii.

Další aktuality

10 tipů, kam jít v Česku na sushi

Sushi jako nejznámější tradiční japonský pokrm se stal hitem posledních let na celém světě. Není to pouze zdravé jídlo, ale i životní styl. Ochutnat tuto delikatesu Země vycházejícího slunce můžete v sushi restauraci anebo zvolit jinou variantu: naučit se vyrábět sushi vlastnoručně v některém z kulinářských kurzů. A není vhodnější datum než 18. června – v tento den slaví od roku 2009 milovníci tohoto pokrmu Mezinárodní den sushi!
18. červen 2024 11:00
Gurmánská turistika

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Cestování s Kudy z nudy je často spojené s ochutnáváním českých, moravských a slezských gastronomických specialit. Jaká ale vlastně je naše národní kuchyně? Která jídla řadíme k nejoblíbenějším a po kterých se v restauracích jen zapráší? A co u nás chutná cizincům? Pojďte s námi ochutnat Českou republiku a ověřit si, že láska skutečně prochází žaludkem. Víte, že 18. červen byl ustanoven jako mezinárodní Den udržitelné gastronomie? Je příležitostí nejen k zamyšlení nad tím, jakou cestou se dostane jídlo na naše talíře, ale i příležitostí pro změnu stravovacích návyků, abychom neplýtvali tam, kde tomu můžeme zabránit.
18. červen 2024 4:34
Gurmánská turistika

Kam vyrazit na letní piknik v Česku?

Máte rádi letní pohodu a svůj volný čas nejraději trávíte v přírodě nebo na netradičních místech? Už se dlouho chystáte na romantické odpoledne se svou drahou polovičkou, ale stále nemůžete přijít na to, co by bylo nejlepší? Období na začátku léta přímo vybízí k pikniku v přírodě, daleko od stresu a starostí všedních dní. Pojeďte s námi…
29. květen 2024 14:00
Gurmánská turistika

Sud, mlýn i letadlo: tipy na nevšední výletní restaurace

Svíčková v Obřím Sudu, kynuté knedlíky na mlýně či kávička v letadle… i tak může vypadat příjemný výlet. Kudy z nudy vás dnes pozve do výletních restaurací, které mají kromě výborné kuchyně ještě něco navíc – nevšední exteriér, ikonickou sošku anebo třeba hraniční kámen. Ten může být historický anebo také z pohádky…
25. květen 2024 6:00
Gurmánská turistika

Kalendář 2024: cesta za chlebovou vůní: na Hamousův statek, do Lenory i na Valašskou dědinu

Tentokrát vás portál Kudy z nudy neláká jen na vůni, ale také další inspirující zážitky. Uvidíte, jak se připravuje mouka, budete svědky zadělávání a pečení, a nakonec hotový chleba s křupavou kůrkou přímo na místě ochutnáte.
24. květen 2024 15:00
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na pivo

České pivo má mnohasetletou historii a tradice její výroby se dědí z generace na generaci. Prvním historickým dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088. Nejprve byla výroba piva výsadou jednotlivců (např. měšťanů, šlechty), ve 14. století byly založeny cechy sladovníků a pivovarníků a výroba piva dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. Na Kudy z nudy pro vás máme 100 tipů, kam jít na dobré pivo a zároveň poznat i jeho histori.
23. květen 2024 11:00
Gurmánská turistika

Když jde huba rundem aneb pár neobvyklých gastrofestivalů na začátek léta 2024

Gastronomické festivaly jsou vždy vítaným osvěžením v kalendářích akcí, i když je jich opravdu velká spousta – a na rovinu, vybrat si mezi nimi je pořádně těžké. Svých festivalů se už dočkaly třeba polévky, saláty, uzené, chřest, okurky, ryby, káva, guláše nebo tvarůžky... Přesto (nebo možná právě proto) se dají najít festivaly neobvyklé, zvláštní a s delikatesami, které jste možná ještě nejedli. Na Kudy z nudy určitě najdete inspiraci, kde ochutnat něco neobvyklého.
16. květen 2024 15:00
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní

Propadli jste kouzlu bylinek? Ať už je používáte na provonění interiéru, na léčení, k dochucení jídel anebo jen tak pro dobrou náladu, určitě vás okouzlí bylinkové zahrádky. Rozhodně nepatří jen do pohádek, i když tak leckdy vypadají. Vypravte se s Kudy z nudy za tradicemi bylinkářství do míst, kde se hospodaří šetrně a moderně, s láskou ke krajině a respektem k životnímu prostředí. Vydejte se s námi do stínu i na výsluní a provoňte si život bylinkami!
14. květen 2024 19:59
Gurmánská turistika