ÚvodAktualityVýznamné dny naší historie: co se stalo v červnu?
Zážitky

Významné dny naší historie: co se stalo v červnu?

Poslechněte si audio verzi článku
Červen je měsíc slunce, konce školního roku, třešní a prvních letních lásek. Ale také měsíc, kdy si připomínáme hrdinství, tragédie i velké okamžiky českých dějin. Vyhlazení Lidic a Ležáků, první maraton v Praze, založení Karlštejna, otevření Negrelliho viaduktu i Plaveckého stadionu Podolí anebo vyhlášení CHKO Jeseníky a Labské pískovce. Pojďte se s Kudy z nudy začíst do červnového kalendáře událostí, které stojí za to poznat zblízka.
Jak nám připomínají červnové pranostiky, šestý měsíc sice má slovanský původ, nevíme ale, podle čeho jej staří Slované pojmenovali. Byla to barva jahod a třešní? Anebo to bylo podle červů? Jenže podle čeho by se pak jmenovali červi? Necháme raději červen červnem a pojďte si s Kudy z nudy připomenout některé zajímavé červnové dny a výročí.
 

1. června – Mezinárodní den dětí

Oslavy dětství, her a práv dětí, tedy Mezinárodní den dětí, u nás slavíme tradičně už pěknou řádku let. Školy, města i spolky pořádají pestré programy pro děti i rodiče. Den dětí je nejen radostnou událostí, ale i připomínkou, že každé dítě má právo na bezpečí, vzdělání a lásku.
 

1. června 1850 – zahájení provozu na Negrelliho viaduktu v Praze

Nejstarší dochovaný železniční most přes Vltavu a zároveň druhý nejstarší pražský most přes Vltavu byl slavnostně uveden do provozu 1. června 1850. Negrelliho viadukt spojil Masarykovo nádraží v Praze přes Karlín a ostrov Štvanici s Bubny, částí Holešovic. Technický unikát své doby je dodnes funkční součástí železniční dopravy.


 

1. června 1950 – otevření Dětského domu v Praze

Na rohu ulic Na Příkopě a HavířskéPraze byl otevřen specializovaný obchodní dům určený výhradně pro dětské zákazníky. Nabízel oblečení, hračky i školní potřeby a stal se oblíbeným cílem mnoha generací rodičů i jejich dětí.
 

1. června 1955 – první samoobsluha v Československu

V Husitské uliciPraze na Žižkově byla otevřena vůbec první samoobslužná prodejna v tehdejším Československu. Zákazníci si zde mohli poprvé vybírat zboží sami bez asistence prodavačů. Tehdy nový způsob nakupování je dnes samozřejmostí.
 

2. června 1898 – první návrh pražského metra

Obchodník Ladislav Rott podal městské radě v Praze první návrh pražského metra. V Evropě v té době měly metro jen Londýn a Budapešť.
 

4. června 1995 – první ročník Pražského mezinárodního maratonu

Stejně jako mnoho jiných věcí v České republice vznikl nápad uspořádat v Praze mezinárodní maraton u piva. Rady poskytl slavný Emil Zátopek, který získal tři zlaté medaile na letních olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952. Na start prvního ročníku slavného Pražského maratonu se v roce 1995 postavilo 985 běžců, ale společně s těmi, kteří se zúčastnili ještě dalších dvou závodů na 9,2 km a 4,8 km, se celkem prvního ročníku zúčastnilo přes 15 000 lidí, dětí i dospělých. Dnes se Pražský maraton řadí mezi světově uznávané akce a patří k nejvýznamnějším sportovním událostem v Praze i celé České republice.
 

4. června 2020 – na Staroměstském náměstí se vrátil Mariánský sloup

Po více než sto letech se na Staroměstské náměstí v Praze vrátila replika barokního Mariánského sloupu, který zde stál od poloviny 17. století. Jeho obnovení vyvolalo rozsáhlou diskusi; pro jedny šlo o symbol víry a historie, pro jiné to byla kontroverzní připomínka monarchie.


 

8. června 1600 – první veřejná pitva v Čechách

Lékař Ján Jesenský zvaný Jessenius provedl v Rečkově koleji Karlovy univerzity na Starém Městě pražském první veřejnou pitvu lidského těla v Čechách. Významná událost vzbudila mimořádný zájem veřejnosti a stala se důležitým milníkem ve vývoji lékařství u nás.
 

10. června 1348 – položení základního kamene hradu Karlštejn

Základní kámen hradu Karlštejn položil 10. června 1348 arcibiskup Arnošt z Pardubic. Stavba trvala pouhých devět let. Dne 27. března 1357 byl za účasti císaře a krále Karla IV. hrad slavnostně otevřen.
 

10. června 1942 – Vyhlazení Lidic

Odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha z 27. května 1942, vrchol českého vzdoru za druhé světové války, bylo vyhlazení obce Lidice. Muži byli popraveni, ženy a děti deportovány, obec vypálena a srovnána se zemí. Tragédie šokovala celý svět. Dnes jsou Lidice symbolem brutality, ale i síly lidské paměti a odporu. Místem tiché pietní vzpomínky je Památník Lidice.
 

11. června 1881 – první otevření Národního divadla v Praze

V červnu 1881 bylo poprvé otevřeno Národní divadlo v Praze premiérou Smetanovy Libuše. Po necelých dvou měsících divadlo vyhořelo, druhá premiéra se konala 18. listopadu 1883, a opět se hrála Smetanova Libuše.


 

15. června 1754 – Prokop Diviš sestavil v Příměticích u Znojma první bleskosvod

Příměticích u Znojma sestavil místní farář Prokop Diviš na farní zahradě bleskosvod, který nazval machina meteorologica. Vynálezce tam dodnes připomíná malý památník a replika slavného bleskosvodu na návsi před kostelem sv. Markéty.
 

16. června 1912 – na Petříně vznikl Máchův pomník

Na Petříně v Praze byl odhalen pomník básníka Karla Hynka Máchy. Autorem pomníku, poplatného literárnímu romantismu, je Josef Václav Myslbek.
 

19. června 1969 – vyhlášení CHKO Jeseníky

Jedna z nejkrásnějších a nejzachovalejších oblastí naší přírody byla v roce 1969 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí. Dnes Jeseníky lákají turisty i milovníky přírody svou divokostí, vodopády, rašeliništi a horskými panoramaty.
 

21. června – letní slunovrat

Letní slunovrat, tedy den, kdy slunce vychází nejdřív a zapadá nejpozději, nastává na severní polokouli obvykle 21. června. Když k tomu připočtete ještě dobu svítání a soumraku, vyjde vám kratičká noc, která má sotva čtyři hodiny. U nás se oslavy slunovratu často spojují se Svatojánskými slavnostmi a Svatojánskou nocí, tedy magickou nocí před svátkem všech Janů (24.6.).
 

21. června 1925 – první autobusová linka v Praze

I když pravidelný provoz moderní autobusové dopravy v Praze zahájily Elektrické podniky královského hlavního města Prahy už v roce 1920, první pravidelná městská linka vyjela až v roce 1925. Vedla z Vršovic do Záběhlic, a to přes Můstek a Staroměstské náměstí. Odstartovala tak éru městské autobusové dopravy, která se postupně rozrostla do dnešní podoby.
 

23. června 1928 – svatojánské ohně na počest prezidenta Masaryka

oblíbeným místům prezidenta Masaryka patřily Beskydy. V červnu 1928 prezident Masaryk navštívil Pustevny při zapálení svatojánských ohňů. Ohně prý byly na všech okolních kopcích, stráních a hřebenech; jejich počet byl odhadován na 600.
 

24. června 1942 – vyhlazení obce Ležáky

Krátce po Lidicích byla stejným způsobem zničena i obec Ležáky. Nacisté je vypálili kvůli vysílačce Silver A. Všichni dospělí obyvatelé byli popraveni, děti odvlečeny, většina zahynula. Místo dnes slouží jako tichá památka obětem.
 

27. června 1555 – položení základního kamene letohrádku Hvězda

V červnu 1555 položil Ferdinand Tyrolský, syn krále Ferdinanda I. Habsburského, uprostřed obory na Bílé hoře základní kámen letohrádku Hvězda. Stavba ve tvaru šesticípé hvězdy je jedním z nejpozoruhodnějších renesančních projektů své doby a dodnes oblíbeným cílem výletů.


 

27. června 1972 – vyhlášení CHKO Labské pískovce

Řady soutěsek a kaňonů, skalní města, oslnivé vyhlídky v čele s Belvederem, lesy, pískovcový kaňon Labe, národní park České Švýcarsko i Tiské stěny: to všechno zahrnuje chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Oblíbené místo turistů a horolezců bylo vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí v červnu 1972.
 

28. června 1965 – otevření plaveckého stadionu Podolí v Praze

Legendární Plavecký stadion Podolí otevřel své brány veřejnosti v červnu 1965. Areál vznikl v bývalém lomu a stal se jedním z nejvýznamnějších sportovních zařízení hlavního města; provoz byl zahájen už 24. června 1965 mezinárodními plaveckými spartakiádními závody. Areál, který dodnes slouží nejen profesionálům, ale i rekreačním plavcům, je od prosince 2020 památkově chráněný.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Oblíbená místa prezidenta Masaryka: kam utíkal od politiky?

Oblíbená místa prezidenta Masaryka: kam utíkal od politiky?

Vydejte se s Kudy z nudy po stopách muže, který věřil ve svobodu, pravdu a sílu vzdělání. První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk miloval krajinu, rozhledy, ticho i setkání s lidmi. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají? Jeho oblíbená místa najdeme v Česku, na Slovensku i za hranicemi – a každé z nich vypráví kus příběhu, který je i náš.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

Ostrov Štvanice v Praze Příroda

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze Příroda

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejspíš právě proto je oblíbeným místem mnoha Pražanů.

Památník Prokopa Diviše v Příměticích Kultura

Památník Prokopa Diviše v Příměticích

Památník vynálezce bleskosvodu, Prokopa Diviše, najdete v Příměticích. Památník je symbolickou připomínkou života a díla řádového bratra premonstrátů a badatele v oboru elektřiny. Exponáty dokumentují život a dílo P. Diviše a oslavy jeho výročí ve Znojmě a v Příměticích v létech 1898 až 1998.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Kostel sv. Markéty ve Znojmě – Příměticích Památky

Kostel sv. Markéty ve Znojmě – Příměticích

Kostel sv. Markéty stojí na svém místě již od 1. čtvrtiny 13. století. Ze středověké stavby se dochovalo gotické kněžiště kostela. Roku 1730 byla na jižní straně zbudována kaple sv. Barbory. V 19. stol. byla na jižní straně presbytáře přistavěna sakristie s oratoří.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky Kultura

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce Příroda

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Bleskosvod – první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině

Bleskosvod – první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině

Bleskosvod znamenal první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině. Prokop Diviš začal experimentovat s elektřinou a v roce 1754 vztyčil v Příměticích 15 m (později 41,5 m) vysoký bleskosvod, který nazval machina meteorologica.

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Astronomické léto 2025 začne v sobotu 21. června 2025 ve 4 hodiny a 42 minut našeho času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený. Léto bude skvělé a skončí až s podzimní rovnodenností, která nastane 22. září.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech Příroda

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice Památky

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Plavecký stadion Podolí Lázně a wellness

Plavecký stadion Podolí

Plavecký stadion Podolí patří mezi neoblíbenější pražská sportoviště. Nabízí dva venkovní a jeden krytý bazén, venkovní tobogán, rozlehlou travnatou plochu pro letní slunění, stejně tak celou řadu doplňkových služeb jako je například pára či sauna, rehabilitační služby nebo fitness.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe Příroda

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe

Nejstarší a jednou z nejhezčích upravených vyhlídek v CHKO Labské pískovce je vyhlídka Belvedér. Je z ní krásný výhled do 130 m hlubokého kaňonu řeky Labe a na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ferdinand I. Habsburský – katolický král v nekatolické zemi

Ferdinand I. Habsburský – katolický král v nekatolické zemi

Po bitvě u Moháče, kde zemřel Ludvík Jagellonský, nastoupil na český trůn Ferdinand I. Habsburský (10. března 1503, Alcalá de Henares, Španělsko – 25. července 1564, Vídeň). Jeho manželkou byla česká a uherská princezna Anna Jagellonská (1503–1547). Měli spolu patnáct dětí včetně Ferdinandova nástupce Maxmiliána II.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Mezinárodní den dětí a Světový den rodičů

Mezinárodní den dětí a Světový den rodičů

Báječný den s dětmi si nemusíte užívat jen 1. června, ale právě tohle datum bylo zvoleno pro oslavy Mezinárodního dne dětí. Pro děti se každý rok chystá spousta zábavných akcí a programů, například pohádkové stezky, sportovní soutěže, speciální prohlídky hradů a zámků, divadla, koncerty a další zážitky.

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.

Seznamte se: 24. června má svátek Jan

Seznamte se: 24. června má svátek Jan

Jan už dlouho patří k nejpopulárnějším mužským křestním jménům. V žebříčcích oblíbenosti se o první příčku už řadu let přetahuje s Jakuby, Adamy, Tomáši a Matyáši, a mezi námi jich v České republice žije téměř 300 tisíc. Všem Janům, Honzům, Jeníkům i Jeňourům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Blíží se Svatojánská noc a spolu s ní ideální čas nejenom na čarování s devaterem kvítí, sbírání léčivých bylinek a hledání zázračných skal a ukrytých pokladů, ale hlavně na oslavy. Letošní Svatojánská noc, tedy noc před dnem sv. Jana Křtitele, se odehraje z neděle 23. na pondělí 24. června 2024 a spousta akcí je tak vázána na víkend předcházející tomuto datu. Volné dny slibují nečekané zážitky – a my víme, kde se co děje a kam se můžete vypravit!

Lidové pranostiky: červen, měsíc jahod, třešní a Medardových dešťů

Lidové pranostiky: červen, měsíc jahod, třešní a Medardových dešťů

Červen, šestý měsíc v roce, voní po jahodách, třešních, růžích a létě. Vztahuje se k němu jedna z nejznámějších pranostik vůbec, aneb Medardova kápě, čtyřicet dní kape, ale čeká nás také letní slunovrat, Svatojánská noc a nejdelší den v roce. Pojďte se s Kudy z nudy ponořit do voňavého světa červnových pranostik!

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

První pražský arcibiskup, politik a diplomat Arnošt z Pardubic (25. března 1297, Hostinka – 30. června 1364, Roudnice nad Labem) je osobnost evropského formátu. Jako jeden z nejbližších přátel a mimořádně schopných spolupracovníků císaře a krále Karla IV. ho doprovázel na zahraničních i domácích cestách, podílel se na vytváření důležitých listin a právních dokumentů a Karel s ním konzultoval většinu zásadních rozhodnutí.

Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Když se nad Znojemsko přihnala mračna černá jako bota, pršelo, duněly hromy a šlehaly blesky, lidé na oknech zapalovali svíčky zvané hromničky. Těm, kteří měli výhled na farskou zahradu, přinášely bouřky ještě jedno vítané divadlo: pana faráře, který ve spolupráci s běsnícími živly vylepšoval svou povětrnostní mašinu.

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Budapešť, impozantní parlament, Rybářská bašta a lázně Széchenyi, víno, guláš, klobásy a všudypřítomná paprika, překrásná historická města s úžasnými památkami, termální lázně, vinařská oblast Tokaj, Balaton, fascinující jeskyně Aggtelek a řeka Dunaj: je tolik věcí, které máme rádi v Maďarsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u jednoho ze sousedů bývalého Československa. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maďarsko!

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Ján Jesenský – lékař, který provedl první veřejnou pitvu v českých zemích

Ján Jesenský – lékař, který provedl první veřejnou pitvu v českých zemích

První veřejná pitva se v Praze konala v roce 1600. Provedl ji tehdy třiatřicetiletý lékař Ján Jesenský (27. prosince 1566, Wrocław, dnešní Polsko – 21. června 1621, Praha) a trvala několik dnů. Anatomické pitvy spojené s výukou na lékařské fakultě se v té době už v českých zemích prováděly, ale nikoli jako představení pro veřejnost.

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

První sentimentálně romantické básně psal Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha – 6. listopadu 1836 Litoměřice) německy a nazval je Versuche des Ignaz Macha, Pokusy Ignáce Máchy. Tehdy se psal rok 1829. O sedm let později vydal vlastním nákladem česky psaný Máj. Jediná kniha, která za jeho života vyšla, je dnes považovaná za vrcholné dílo českého literárního romantismu.

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí Památky

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí

Na Staroměstském náměstí v Praze stojí replika mariánského sloupu, který na tomto místě stával od roku 1648 do roku 1918. Současné sochařské dílo pochází z rukou akademického sochaře Petra Váni, na náměstí stojí opět od července 2020.

Další aktuality

Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů

Nechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne vrcholná turistická sezona!
25. květen 2025 12:00
Zážitky

Užijte si originální neobvyklé prohlídky

Nudí vás "obyčejné" prohlídkové trasy památek a rádi byste si dopřáli něco opravdu neobvyklého? Pak vyzkoušejte originální exkurze do nejrůznějších nevšedních míst – například do nitra historické lékárny, do zámeckých a hradních interiérů ve večerních hodinách, do krovů starobylých domů, dovnitř vodárny anebo si objednejte průvodce, který vám zážitek připraví přímo na míru.
24. květen 2025 9:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mezi ploty 2025 – hudební a divadelní festival v Bohnicích, Dětský den na Pražském hradě 2025, Korso Krymská 2025, Den dětí s pražskými domy dětí a mládeže a IZS 2025, Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani 2025. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
23. květen 2025 6:00
Zážitky

Večerníčkové výlety: vydejte se na procházky za Rumcajsem, medvědy od Kolína nebo Maxipsem Fíkem

Večerníček je stálicí televizního vysílání. Poprvé se vysílal 2. ledna 1965 a od té doby se u něj pravidelně scházejí nejmenší děti, jejich rodiče i prarodiče. Vydejte se s Kudy z nudy na Večerníčkové výlety – třeba do Kolína za medvědy z animovaného filmu Pojďte pane, budeme si hrát, do Jičína za Rumcajsem anebo do Kadaně za Maxipsem Fíkem.
22. květen 2025 19:14
Zážitky

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Občas ještě narazíme na expozice, u nichž je vybledlým písmem napsáno „nedotýkat“. Většina muzeí ale naopak zve své návštěvníky na poznávání minulosti a přítomnosti, ke které si mohou přivonět, ohmatat ji nebo všelijak znovu poskládat. Pojďte si vyzkoušet muzea, ve kterých se nebudete nudit vy, ani vaše ratolesti!
22. květen 2025 14:15
Zážitky

Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku

Sáhnout si na tyranosaura, vlézt a nechat se vyfotit v tlamě fotosaura anebo v dinosauřím vejci, a také se svézt se speciálním vláčkem DinoExpresem: takové zážitky nabízí Jurský svět v Česku. Vydejte se do dinosauřích muzeí, DinoParků a dalších míst, kde se setkáte s největšími zvířaty, jaká kdy žila na naší planetě. Sami rychle zjistíte, proč se na portálu Kudy z nudy řadí mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější výletní cíle.
22. květen 2025 13:00
Zážitky

Věda a historie není nuda: František Běhounek a tragédie vzducholodě Italia

25. května 1928, Severní ledový oceán. Nad nekonečnou bílou pustinou se řítí k zemi vzducholoď Italia. Po nárazu o led mizí její část i s kapitánem v mlze. Mezi trosečníky na kře zůstal i československý fyzik František Běhounek. Zatím netuší, že právě začíná jeden z největších bojů o přežití ve 20. století, a že se z něj stane legenda. Vydejte se po jeho stopách s Kudy z nudy.
22. květen 2025 8:39
Zážitky

100 tipů, kam si jít hrát s dětmi

Pěkných míst, kam si mohou chodit děti hrát není nikdy dost. Kde si ale děti nejlépe vyhrají? Kde je to baví, kde je to pro ně bezpečné a zajímavé? Kam vyrazit na výlet s dětmi? Všechny tyto otázky vám zodpoví tipy prověřené čtenáři Kudy z nudy.
21. květen 2025 11:30
Zážitky