ÚvodAktualityPřehrady, vodárenské nádrže a vodní tunely: odkud se bere voda, která nám teče z kohoutků?
Příroda

Přehrady, vodárenské nádrže a vodní tunely: odkud se bere voda, která nám teče z kohoutků?

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje vodní nádrže Švihov, Vír, Šance, Kružberk nebo Fláje? Jsou to zdroje pitné vody, kterou zásobují řadu měst a vesnic. Prozkoumejte s Kudy z nudy přehrady, v nichž si sice nezaplavete ani se po nich neprojedete na šlapadle či nevyplujete na vyhlídkové lodi, ale jejich voda pro nás má cenu zlata.
Proč? Čistá voda je jedním ze základních elementů, které potřebujeme k životu. Stačí otočit kohoutkem a máme vody, kolik potřebujeme, ale ještě na začátku minulého století bylo všechno jinak. Mnoha z nám její důležitost připomíná Světový den vody a akce pořádané při jeho oslavách, ale víte, kde příběh pitné vody začíná? Jedním z hlavních faktorů při zakládání vesnic byla blízkost potoků, řek či jezer. Dřív stačily lidem studny, ale jak se vesnice rozrůstaly v města, přestaly původní zdroje stačit. S vodou měli problémy už staří Římané, kteří budovali první vodovody a i stovky kilometrů dlouhé akvadukty. Podobně se pitná voda získává i dnes: čerpá se v místech, která jsou od velkých měst často vzdálená několik desítek kilometrů.  Vodárny, čistírny a vodárenské věže tentokrát necháme stranou a s Kudy z nudy se vypravíme ke zdrojům pitné vody a k vodním nádržím. Schválně, víte, odkud teče voda do kohoutků v Praze, Brně, Plzni nebo Ostravě?
 

Kvalitu vody pro Prahu prověřují pstruzi

Pro zásobování vodou Praze dlouho stačila řeka Vltava a vodárna v Podolí, postavená roku 1929. Ještě starší je úpravna vody v Káraném, která využívá podzemní zdroje vody. Když se v 60. letech začala Praha rozrůstat a stavěla se velká sídliště, město našlo jako vhodný zdroj vody řeku Želivku. U obce Nesměřice byla postavena velká přehrada Švihov, která v současnosti zásobuje vodou asi 63 % pražských domácností. O zbytek se dělí úpravna vody Káraný (asi 25 %) a vodárna Podolí (asi 12 %). Většina Prahy pije vodu ze Želivky, na severu a v centru se voda z Želivky míchá s vodou z Káraného. Ta je čerpána hlavně v podzemí, z celkem 680 studní vyvrtaných podél Jizery. Kromě vody z řeky, která se cestou uměle čistí pískem, využívá i několik tisíc let starou artézskou vodu z umělých vrtů.

A zajímavosti? V okolí nádrže Švihov platí zákaz vstupu, rybolovu i koupání, ale ve Vodním domě si můžete objednat prohlídku hráze s průvodcem (a prohlédnout si také unikátní zatopený Borovský most). Raritu mají i v Káraném: kvalitu filtrace vody vodohospodáři testují v nádrži, kde žije hejno pstruhů duhových. Pokud by jen jedna ryba lekla, čerpání vody se okamžitě zastaví.
 
 

Rekordně dlouhý vodní tunel a stoková síť

Upravená voda z přehrady Švihov putuje do Prahy 52 kilometrů dlouhým tunelem. Takzvaný štolový přivaděč je šestým největším vodním tunelem na světě. Proud vody v něm putuje převážně jen za pomocí gravitace a cesta tak vodě trvá poměrně dlouho, asi patnáct hodin. Voda ale neprýští přímo do sítě, ale do hlavního pražského vodojemu Jesenice.

V Praze je asi sedmdesát vodojemů, které zásobují vodou různé kouty města. Systém podzemních vodovodů měří přes čtyři tisíce kilometrů, o něco málo kratší je stoková síť pro splašky. Většina znečištěné vody míří stokami do ústřední čistírny na Císařském ostrově, v okrajových částech Prahy ale pracuje několik desítek dalších čistíren.
 

Odkud teče pitná voda do velkých měst?

Západočeská metropole Plzeň s více než 170 000 obyvateli pila dlouho vodu z Radbuzy. Její vody napájely více než 300 let kašny na náměstí Republiky. Dnes podobně jako Klatovy, Domažlice a jejich okolí odebírá i Plzeň hlavně vodu z řeky Úhlavy. Ke kumulaci vody slouží vodní nádrž Nýrsko, postavená koncem 60. let po zatopení Úhlavského údolí v tehdejší chráněné krajinné oblasti Šumava. Ze všech nádrží v povodí řeky Berounky má nejčistší vodu a velmi snadno se upravuje na vodu pitnou.

Velká část jižní Moravy, Brno a jeho okolí jsou zásobovány pitnou vodou z prameniště v Březové nad Svitavou a z nádrže Vír. Záložním zdrojem pitné vody je vodní nádrž Boskovice, jedna z posledních přehrad vybudovaných v povodí řeky Moravy. Nádrž slouží pro vodárenské účely, v době sucha pomáhá zlepšovat nízké průtoky v Bělé a ve Svitavě. Naopak v případě povodní má po opravě zadržet až desetitisíciletou vodu.

Velká města pod Krušnými horami zásobují vodou vodní nádrže Křímov a Fláje. Samotná přehrada Fláje sice neslouží pro rekreaci, ale v Turistickém informačním centru vodního díla Fláje přímo na hrázi si můžete objednat prohlídku vnitřní betonové struktury přehrady a nechat se fascinovat technickým řešením, které drží obrovskou masu vody. Pilířová hráz je jediná svého druhu v České republice.

Také přehrada SoušJizerských horách slouží jako zásobárna vody pro Jablonecko a Tanvaldsko. Nedaleko leží její dvojče, protržená přehrada.

Pitnou vodu pro Ostravsko zajišťují hlavně vodní nádrž Šance a přehrada Kružberk. O vybudování hráze na řece Moravici se mluvilo už na začátku 20. století. Na stavbě se domlouvalo Rakousko-Uhersko s Pruskem. Zatímco Prusko potřebovalo vylepšit průtoky v Odře kvůli plavbě, Rakousko-Uhersko zase shánělo vodu pro Ostravsko. Vodní dílo Kružberk se nakonec začalo stavět až po druhé světové válce a stalo se první přehradou na území severní Moravy a Slezska.
Jako zdroj pitné vody pro České Budějovice slouží vodní nádrž Římov, vybudovaná v letech 1971 až 1978.
 

Nové přehrady v České republice

O přehradě v Nových Heřminovech se mluví už sto let. Kdyby stála, mohla v září 2024 zabránit devastujícím povodním na Opavsku a Ostravsku. Po průtazích se má stavět od roku 2027. Kromě novoheřminovské přehrady se ale v povodí řeky Moravy či Vltavy chystají desítky dalších nádrží, které mají sloužit jako protipovodňová ochrana nebo zdroj pitné vody.

V nejpokročilejší fází je příprava vodárenské nádrže Vlachovice na řece Vláře, která má zajistit pitnou vodu pro velkou část Zlínského kraje. Kapacitně má být o třetinu větší než Brněnská přehrada. Hotová by mohla být v roce 2033.

O ochranu Přerovska před povodněmi se má postarat další velké vodní dílo v povodí Moravy, a to boční suchá nádrž Skalička na řece Bečvě. Její stavbu a plány ale mohou zdržet výkupy pozemků.

Na Rakovnicku, které společně s jižní Moravou patří k nejsušším oblastem České republiky, se chystají dvě menší nádrže, Senomaty na Kolešovickém potoce a blízký Šanov na Rakovnickém potoce. Ve stejné oblasti má dopady sucha zmírnit také plánovaná vodní nádrž Kryry na Podbořansku.
 

Fakta a zajímavosti o vodě

  • Průměrná spotřeba vody v Česku je devadesát až sto litrů na osobu a den.
  • Od roku 1989 klesla spotřeba vody téměř o polovinu. Tehdy dosahovala hodnota až na 171 litru za osobu a den.
  • V Evropě dlouhodobě Česká replika patří mezi země s nejnižší spotřebou vody. Například ve Švýcarsku, USA, Japonsku a Velké Británii lidé denně spotřebují téměř 300 litrů, v Itálii 220 litrů, v Portugalsku asi 205 litrů a ve Španělsku 140 litrů. Na opačné straně žebříčku je Slovensko (asi 80 litrů) a Estonsko (88 litrů).
  • Každoročně 22. března se po celém světě oslavuje Světový den vody. Nedostatek kvalitních zdrojů vody totiž dlouho patří mezi nejzávažnější globální problémy. I přes veškerou snahu mnoha organizací a sdružení v současnosti více než miliarda lidí po celém světě nemá přístup ke kvalitní pitné vodě. Vzhledem ke změnám klimatu se předpokládá, že nedostatek zdrojů začne v blízké budoucnosti trápit i země, které dosud problémy s vodou neměly.
  • Ačkoli lidské tělo je velmi přizpůsobivé, bez jídla a vody se dlouho neobejde. Schopnost přežít bez vody je mnohem horší než bez jídla, většinou lidské orgány vypoví službu asi třetí den bez pití. Voda hydratuje, čistí tělo od škodlivých toxinů a odstraňuje nečistoty z jater a tepen.
  • Vodní nádrže, které slouží jako zásobárny pitné vody, patří mezi chráněné vodní zdroje. Je v nich zakázáno koupání, z velké části jsou oplocené a střežené kamerovými systémy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Turistické informační centrum vodního díla Fláje Zážitky

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Připomeňte si Světový den vody: je každoroční připomínkou významu vody pro lidstvo!

Připomeňte si Světový den vody: je každoroční připomínkou významu vody pro lidstvo!

Světový den vody se každoročně slaví 22. března již od roku 1992 na základě vyhlášení OSN. Důležitost vody a vodních zdrojů si můžete připomenout díky naším tipům na zajímavé památky architektury s vodou a jejím využíváním spojené či krásná jezera, řeky a říčky, které tvoří neopakovatelný ráz naší krajiny. Ke Světovému dni se také koná několik desítek akcí.

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku Příroda

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku

Moravice pramení v Moravskoslezském kraji, v Hrubém Jeseníku, zhruba 3 km jižně od Pradědu ve výšce 1135 m n.m. Horní úsek je sjízdný při jarním tání nebo po větších deštích, spodní úsek je závislý na vypouštění vody z přehrady.

Vodní nádrž Křímov Památky

Vodní nádrž Křímov

Vodní dílo Křímov leží severozápadně od Chomutova, v údolí Křímovského potoka, který pramení severovýchodně od Hory Svatého Šebestiána a ústí do Chomutovky 1 km pod hrází. Účelem VD je zásobárna pitné vody a ochrana před povodněmi.

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni Památky

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni

Ojedinělé objekty kašen podle návrhu architekta Ondřeje Císlera propojují současnost s tradicí v historickém kontextu náměstí. Do nádrží z černé čínské žuly padá voda z pozlacených chrličů, které symbolizují anděla, chrtici a velblouda, motivy z plzeňského znaku.

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody Letní sporty

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Vodní nádrž Nýrsko Příroda

Vodní nádrž Nýrsko

Přehradní nádrž byla vybudována v roce 1969, zatopením Úhlavského údolí. A slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku Letní sporty

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Vodní nádrž Kružberk Památky

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě Příroda

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra je evropský veletok, o celkové délce přibližně 854 km, který pramení na Moravě pod vrcholem Fidlův Kopec ve výšce 634 m.n.m. a ústí v Polsku do Baltského moře.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok Příroda

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Vodní nádrž Římov Památky

Vodní nádrž Římov

Vodní nádrž byla vybudovaná převážně jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a okolí v letech 1971 – 1978.. Z hlediska objemu a odebíraného množství vody jde o největší vodárenskou nádrž v jižních Čechách.

Řeka Úhlava Příroda

Řeka Úhlava

Řeka Úhlava pramení na západním svahu Pancíře ve výšce 1110 m n. m. Od svého pramene teče na severozápad, za Nýrskem se její tok stáčí na severovýchod. Ústí do řeky Radbuzy v Plzni. Je 108 km dlouhá a odvodňuje území o celkové rozloze 919 km². Před Nýrskem byla v roce 1969 dokončena Nýrská přehrada.

Brněnská přehrada – Prýgl Letní sporty

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky Příroda

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Jizera – řeka mnoha tváří Letní sporty

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov Zážitky

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Zatopený Borovský most – Hitlerův most v přehradě Želivka Památky

Zatopený Borovský most – Hitlerův most v přehradě Želivka

Most u obce Borovsko vedoucí do nikam téměř zatopila Želivka. Dálniční trasa se zde začala budovat roku 1939 stavební firmou J. Domanský z Prahy. K uvedení do provozu však nedošlo a o dvacet let později musela být trasa pozměněna kvůli napuštění přehrady Švihov řekou Želivkou.

Vodní nádrž Šance Příroda

Vodní nádrž Šance

Údolní nádrž na Ostravici u železniční zastávky Šance byla podle původních úvah o potřebě ochrany před povodněmi později doplněných záměrem zásobení ostravského průmyslu a obyvatelstva pitnou vodou vybudována v letech 1964 až 1969.

Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice Příroda

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Protržená přehrada v Jizerských horách Příroda

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí Kultura

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

V muzeu se seznámíte s historií úpravy a dopravy vody v Praze, s procesem výroby pitné vody v Úpravně vody Podolí a exkurzi zakončíte komentovanou procházkou kolem areálu vodárny.

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

V roce 2002 se Českou republikou prohnaly dosud největší povodně v historii naší země. Nebyly první a bohužel ani poslední. Připomeňte si s Kudy z nudy nejznámější velké povodně, které zasáhly území Čech, Moravy nebo Českého Slezska. Kdy šla našimi zeměmi tisíciletá voda, kdy stoletá voda a kdy pětisetletá?

Řeka Svitava Příroda

Řeka Svitava

Řeka Svitava pramení severozápadně od Svitav u obce Javorník ve Svitavské pahorkatině ve výšce 472 m n.m., protéká okresy Svitavy v Pardubickém kraji a Blansko, Brno-město a Brno-venkov v Jihomoravském kraji.

Vodárny, čistírny i vodárenské věže: Kde se podíváte vodníkům pod pokličku?

Vodárny, čistírny i vodárenské věže: Kde se podíváte vodníkům pod pokličku?

Patříte k fandům technických památek a baví vás zkoumat, jak fungují? Pak pro vás máme tip na zajímavé prohlídky, tentokrát vynálezů spojených s vodárenstvím. Pozveme vás do úpraven vody, do chodeb bývalé čističky nebo vodojemů a nebudou chybět ani tipy na vodárenské věže, ze kterých se dnes rozhlédnete do široka, daleka.

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!

Císařský ostrov – největší pražský ostrov Příroda

Císařský ostrov – největší pražský ostrov

Císařský ostrov leží na Vltavě na pěší trase ze Stromovky do Troje. Na ostrov vedou tři mosty a lávka.

Tipy pro zvídavé fandy technických památek: pátrejte po našich akvaduktech

Tipy pro zvídavé fandy technických památek: pátrejte po našich akvaduktech

Obdivovat krásu akvaduktů nemusíte jen na cestách po světě, najdete je i u nás. Geniální technické stavby sice nepřiváděly už před dvěma tisíci let vodu do antických měst, ale jsou stejně působivé, mnohdy dosud funkční a často dokonale schované. Dokážete je najít?

Další aktuality

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
26. březen 2025 19:00
Příroda

Jeskyně Na Pomezí, které zaplavilo povodňové bahno, opět otevírají brány turistům

Jeskyně Na Pomezí na Jesenicku, kde příval vody při zářijových prudkých deštích poškodil elektroinstalaci a bahno zaplavilo prohlídkový okruh, nyní opět otevírají brány turistům. Zatím vše probíhá ve zkušebním provozu, speleologové jsou ale rádi, že mohou přivítat zájemce o prohlídku, kteří ani během uzavření o jeskyni neztratili zájem a ptali se, kdy bude otevřeno. Zajímavostí, ale zároveň nevýhodou kopce, kde se jeskyně nachází, je skutečnost, že je děravý tak trochu jako ementál. Přestože jím neprotéká žádný aktivní tok, lehce se do něj dostane voda z povrchu. A právě loňské záplavy tak přinesly do jeskyní množství povodňového bahna, se kterým si celý tým pracovníků Jeskyní Na Pomezí obětavě a s velkým osobním nasazením poradil.
26. březen 2025 12:00
Příroda